Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:54


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 10 Apr 2006, 23:40 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
eu cred ca ceva pt casa ar fi perfect. nu stiu ce exemple sa dau... poate ceva ce nu au... sau cum ati zis mai sus.. bijuteriile pot fi cadoul potrivit; un ceas nasului, iar nasei un lantz sau o bratzara mai deosebita. oricum cred ca orice cadou oferit va avea o importanta unica. pana la urma gestul conteaza si daca nasii nu sunt pretentiosi, atunci vor fi multumiti cu absolut orice.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 11 Apr 2006, 12:09 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

mie mi se pare ca mobila...e prea mult, alte obiecte pentru casa (electrocasnice) sunt de prost gust...deci raman bijuteriile :)


Fetele, eu ma tot "razboiesc" cu finuta mea pentru ca noi nu vrem nici un cadou. E chiar asa ciudat?! Mi se pare aiurea, suntem prieteni de o gramada de ani si acum sa incepem sa ne formalizam? Voi ce ziceti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 11 Apr 2006, 13:17 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

Fetele, eu ma tot "razboiesc" cu finuta mea pentru ca noi nu vrem nici un cadou. E chiar asa ciudat?! Mi se pare aiurea, suntem prieteni de o gramada de ani si acum sa incepem sa ne formalizam? Voi ce ziceti?


foarte frumos. si eu sunt in aceeasi situatie cu nasii mei, care nu vor nimic, insa tin neaparat sa ne ia ei ceva substantial, pe langa darul lor :blink: asa ca noi am hotarat sa mergem impreuna la cumparaturi, sa ne alegem fiecare cadoul :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 11 Apr 2006, 14:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:

foarte frumos. si eu sunt in aceeasi situatie cu nasii mei, care nu vor nimic, insa tin neaparat sa ne ia ei ceva substantial, pe langa darul lor :blink: asa ca noi am hotarat sa mergem impreuna la cumparaturi, sa ne alegem fiecare cadoul :-`


Sa stii ca la noi in Ardeal, nu se da nici un cadou pentru nasi.
De exemplu, noi le-am facut cadouri de Craciun, dar pentru nunta nu se ofera nici un cadou. Nasii nostri au copii si cand mergem in vizita le mai cumparam lor cate ceva. Dar cu ocazia stict a nuntii, nu le vom lua nimic. Asta e traditia in Ardeal!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 11 Apr 2006, 20:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
Pai si eu sunt tot din Cluj,dar in momentul in care am fost sa-i chemam de nasi pe cei care ne vor cununa le-am luat un cadou,bine ca e ceva simbolic dar asa ni s-a parut frumos.


O:)


Da, asta spuneam si eu. Nu exista ca obicei cadoul obligatoriu pentru nasi, dar.......ca si gest trebuie facut!;)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 11 Apr 2006, 21:00 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

wrong! tocmai ca exista, te duci cu "ploconul" cand ii inviti sa vina nasi. daca accepta darul vin nasi si daca nu, nuh...dar asta e traditia. acuma se merge pe vorbit si inteles si cadouri se fac in functie de intelegere :)


Fetele au dreptate in Ardeal nu exista "sa te duci cu ploconul", ca le duci o atentie da, dar nu ca la voi.Asta e, cate bordeie, atatea obiceie.Traditii mai sunt si in functie de zone, iar la noi nu exista asta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 12 Apr 2006, 12:32 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Mai dragelor, de ce va cheltuiti voi banii aiurea? Sunt atat de multe lucruri care trebuiesc pentru o nunta... ori daca nasii vostrii va spun categoric ca nu vor nici un cadou, de ce mai insistati? Zau, pe mine deja m-a disperat prietena mea cu cadoul, desi i-am spus foarte clar ca sa n-o prind cu asa ceva pe la mine ca iese rau. :mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România