Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 28 Apr 2007, 02:31 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
deci si noi ne inteleg foarte bne cu nasii nostri si daca inainte am vrut niste nasi mai tineri cred-ma k acuma nu as mai vrea sa ii schimb cu altii.


foarte bine! asta conteaza! felicitari pt alegere!:wok:
asa ar trebui sa aiba toti mirii niste nasi cu care sa aiba o relatie frumoasa sa nu fie pusi numai pt bani cum am auzit la unii.
pana la urma acei nasi devin parinti spirituali si daca nu poti sa apelezi la ei pt un sfat sau pur si simplu pt o distractie ce rost mai are sa ii alegi:unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 29 Apr 2007, 19:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Buna seara, Buna seara!
Voiam doar sa va spun 2 cuvinte in legatura cu nasii si faptul ca trebuie sa fie casatoriti: eu si viitorul sot am fost nasi acum 3 ani si nu a fost nevoie de logodna pentru noi la biserica. Fina a si discutat cu un preot care a spus ca in zilele noastre nu se mai tine atat cont ca nasii sa fie casatoriti. Si nasii nostri sunt necasatoriti :nbride:


Eu stiu ca iti poarta ghinion daca nasii nu sunt casatoriti.
Si e mai sigur daca sunt casatoriti ca vor ramane impreuna.In caz contrar, daca sunt cuplu si se despart...nu vreau sa fie in 10 ndirectii.Eu imi doresc nasi care sa fie un exemplu pentru noi.Si neaparat tineri.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 30 Apr 2007, 01:36 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Eu stiu ca iti poarta ghinion daca nasii nu sunt casatoriti.
Si e mai sigur daca sunt casatoriti ca vor ramane impreuna.In caz contrar, daca sunt cuplu si se despart...nu vreau sa fie in 10 ndirectii.Eu imi doresc nasi care sa fie un exemplu pentru noi.Si neaparat tineri.



depinde acum si de ceea ce zic preotii ca si ei au pareri diferite. unii nu accepta ca nasii sa nu fie cununati iar altii da. eu atat stiu a si mama mea a cununat cand era domnisoara, insa multi preoti spun ca nu e bine sa cununi cu iubitul tau daca nu sunteti casatoriti pt ca apoi nu aveti voie sa va cununati. treaba este in felul urmator: daca eu acum as cununa sau boteza impreuna cu iubitul meu pe cineva, noi am deveni prin alianta rude, cumatri, si prin urmare este interzis cumatrilor sa se cunune intre ei. dar si asta depinde de preoti. am o colega care a botezat impreuna cu iubitul ei si ea stia de faza asta si nu vroai sa fie si ea nasa ci doar prietenul ei, dar preotul a zis ca nu are nimic si a pus-o nasa si pe ea. oricum nu cred ca se vor mai casatori ei pana la urma pt ca au ceva timp de cand nu mai sunt impreuna, insa preotul le-a zis ca nu e nimic ca au botezat impreuna, ca se pot casatori apoi.
parerei si obiceiuri diferite.:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 01 Mai 2007, 22:59 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:


depinde acum si de ceea ce zic preotii ca si ei au pareri diferite. unii nu accepta ca nasii sa nu fie cununati iar altii da. eu atat stiu a si mama mea a cununat cand era domnisoara, insa multi preoti spun ca nu e bine sa cununi cu iubitul tau daca nu sunteti casatoriti pt ca apoi nu aveti voie sa va cununati. treaba este in felul urmator: daca eu acum as cununa sau boteza impreuna cu iubitul meu pe cineva, noi am deveni prin alianta rude, cumatri, si prin urmare este interzis cumatrilor sa se cunune intre ei. dar si asta depinde de preoti. am o colega care a botezat impreuna cu iubitul ei si ea stia de faza asta si nu vroai sa fie si ea nasa ci doar prietenul ei, dar preotul a zis ca nu are nimic si a pus-o nasa si pe ea. oricum nu cred ca se vor mai casatori ei pana la urma pt ca au ceva timp de cand nu mai sunt impreuna, insa preotul le-a zis ca nu e nimic ca au botezat impreuna, ca se pot casatori apoi.
parerei si obiceiuri diferite.:nwink:

:rolleyes::o
ce nebunie!!!
ce batai de cap!!
(?)
dupa parerea mea, nasii ar trebui sa fie casatoriti....
si eu am auzit nasi, sora si frate...deci totul e posibil

noi ne bucuram de alegerea facute, de 2 zile de cand suntem cu nasii nostri impreuna, ne dam seama ce alegere potrivita am facut..sunt veseli , tineri, fara pretentii si fara obligatii materiale..
super
avem cei mai simpatici nasi:ncouple:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 02 Mai 2007, 01:40 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
:rolleyes::o
ce nebunie!!!
ce batai de cap!!
(?)
dupa parerea mea, nasii ar trebui sa fie casatoriti....
si eu am auzit nasi, sora si frate...deci totul e posibil

noi ne bucuram de alegerea facute, de 2 zile de cand suntem cu nasii nostri impreuna, ne dam seama ce alegere potrivita am facut..sunt veseli , tineri, fara pretentii si fara obligatii materiale..
super
avem cei mai simpatici nasi:ncouple:





:napplause::napplause::ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 11 Mai 2007, 20:25 
Nou Venit

Membru din: 27 Apr 2007, 18:57
Mesaje: 44
la inceput si noi ne-am dorit niste nasi tineri insa nu a fost sa fie. Avem nasi pe nasii mei de botez care sunt de o varsta cu parintii mei insa sunt ata de veseli si de draguti cu noi incat nu i-am schimba pt nimic in lume.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 12 Mai 2007, 22:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Eu am doua perechi dar toti patru sunt tinerei sau mai bine zis doar cu cativa ani mai mari decat mine..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 13 Mai 2007, 01:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Eu am doua perechi dar toti patru sunt tinerei sau mai bine zis doar cu cativa ani mai mari decat mine..


la fel si la noi.cred ca nasii trebuie sa fie prieteni cu mirii nu niste batranei cu bani.parerea mea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 13 Mai 2007, 16:07 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
cel mai important e sa te intelegi cu nasii, sa va fie prieteni. ai mei ne sunt prieteni, chiar cei mai buni. stam toata ziua si vorbim, iar cand plecam fiecare la casa lor, stam cu orele si chat-uim.:nchat: va doresc tuturor sa va gasiti nasi ca ai mei.:ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 20 Iul 2007, 11:57 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
nashi sunt considerati parinti spirituali asa ca ,fie ca ei au 20 si tu 30 trebuie respectati....probabil de asta pe vremea lu'bunica nashii erau in general de varsta parintilor mirilor...cred ca era mai usor sa ii tratezi cu mai mult respect fiind muuuuulllt mai in varsta:D




normal asa e indicat de Biserica...sa ai nasi mai mari ca tine, casatoriti care sa fie un exemplu pt tine, si care sa aiba ceva "vechime" in ale casniciei sa te poate sfatui


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 20 Iul 2007, 14:49 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:
am auzit si eu asa ceva dar nu toti preotii accepta lucrul acesta,oricum eu zic ca ar trebui sa fie casatoriti...


eu stiu ca nasii de cununie trebuie sa fie casatoriti. Ei fiind un exemplu pt fini tebuie sa stie ce inseamna casatoria cum este si chestii de genul. Nas de botez poate fi oricine pt ca ajti la crestinarea unui om.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 20 Iul 2007, 16:13 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 20:22
Mesaje: 8
Citat:

eu stiu ca nasii de cununie trebuie sa fie casatoriti. Ei fiind un exemplu pt fini tebuie sa stie ce inseamna casatoria cum este si chestii de genul. Nas de botez poate fi oricine pt ca ajti la crestinarea unui om.

ai mei nasi sunt mai mici ca noi si nu decat logodna facuta.ce sa facem daca nu am gadit pe altcineva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 22 Iul 2007, 15:17 
Senior

Membru din: 26 Oct 2006, 23:33
Mesaje: 139
Citat:
ai mei nasi sunt mai mici ca noi si nu decat logodna facuta.ce sa facem daca nu am gadit pe altcineva


asta imi confirma ca sunt o norocoasa :ndance::ndance: ai mei sunt casatoriti de vreo 12 ani, dar sunt si tineri:heart::heart:
cei mai potriviti nasi pentru noi:lips:
Dana


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 14:16 
Nou Venit

Membru din: 22 Mar 2007, 20:22
Mesaje: 8
Citat:

asta imi confirma ca sunt o norocoasa :ndance::ndance: ai mei sunt casatoriti de vreo 12 ani, dar sunt si tineri:heart::heart:
cei mai potriviti nasi pentru noi:lips:
Dana
felicitaript nasi greu se mai gasesc parca sunt pe cale de disparitie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 16:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:



normal asa e indicat de Biserica...sa ai nasi mai mari ca tine, casatoriti care sa fie un exemplu pt tine, si care sa aiba ceva "vechime" in ale casniciei sa te poate sfatui



nu stiu daca e indicat sa fie mai mari?de undeai auzit asta?stiam si eu ca tebuie sa fie casatoriti, dar varsta nu conteaza....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:13 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


nu stiu daca e indicat sa fie mai mari?de undeai auzit asta?stiam si eu ca tebuie sa fie casatoriti, dar varsta nu conteaza....



depinde de preotii cu care vb...cat sunt de "moderni" sau nu...dar asa ar fi indicat...nu iti impune nimeni nimic


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: NASII ...
MesajScris: 23 Iul 2007, 20:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


depinde de preotii cu care vb...cat sunt de "moderni" sau nu...dar asa ar fi indicat...nu iti impune nimeni nimic



sincer eu nu am mai auzit sa intrebe preotii varsta nasilor.intreaba doar daca sunt casatoriti sau nu.nu are nici o legatura cu modernismul de care spui tu.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 195 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România