Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 23:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 206 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 16 Aug 2007, 22:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

cand ai nunta?



fetelor.....uneori ma intreb daca eu sunt cea normala sau sunt dusa cu capul....u nu pot sa inteleg cum sa iti pui 23 de d-re de onoare.....??????????
eu stiu ca d-ra de onoare e prietena ta cea mai bunA.E NORMAL sa oscilezi intre 2...hai sa fie 3 dar 23?????????????nu inteleg nimic.
mie sincer mi se pare mult mai frumos ca la mine...cu 2 d-re imbracate la fel....care sunt prietenele mele cele mai bune sa se faca deosebirea intre ele si invitati.
nu faci acolo un haos total...nu se mai stie care e d-ra, care e cavaler, care ce rol are....dar pana la urma de fapt, sa nu se supere nimeni...toate ftele de la nunta sunt d-re de onoare(cu acordul miresei....care e foarte prietenoasa)'
sa fim serioase.....este de-a dreptul aberant...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:15 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


fetelor.....uneori ma intreb daca eu sunt cea normala sau sunt dusa cu capul....u nu pot sa inteleg cum sa iti pui 23 de d-re de onoare.....??????????
eu stiu ca d-ra de onoare e prietena ta cea mai bunA.E NORMAL sa oscilezi intre 2...hai sa fie 3 dar 23?????????????nu inteleg nimic.
mie sincer mi se pare mult mai frumos ca la mine...cu 2 d-re imbracate la fel....care sunt prietenele mele cele mai bune sa se faca deosebirea intre ele si invitati.
nu faci acolo un haos total...nu se mai stie care e d-ra, care e cavaler, care ce rol are....dar pana la urma de fapt, sa nu se supere nimeni...toate ftele de la nunta sunt d-re de onoare(cu acordul miresei....care e foarte prietenoasa)'
sa fim serioase.....este de-a dreptul aberant...



la mine va fi in felul urmator...2dre il duc pe mire si vor sta la el acasa, 2 dre la mine sa ma ajute la imbracta si ce mai am nevoie, 2 dre pun florile in piept si doua sunt "dre" doar ca vor avea acele flori altfel in piept pt ca asa tre sa pun...anumite motive+2 cavaleri care ma duc pe mine si eventula inca unu la intrare pt flori:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


la mine va fi in felul urmator...2dre il duc pe mire si vor sta la el acasa, 2 dre la mine sa ma ajute la imbracta si ce mai am nevoie, 2 dre pun florile in piept si doua sunt "dre" doar ca vor avea acele flori altfel in piept pt ca asa tre sa pun...anumite motive+2 cavaleri care ma duc pe mine si eventula inca unu la intrare pt flori:-`



in fine....atatea d-re.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


in fine....atatea d-re.


Eu nu am avut nici o domnisoara si am avut o nunta ca in povesti :nwink: nu vad care e rostul atator domnisoare...obiceiul asta e de la catolici luat pt ca la ei stau domnisoarele si cavalerii de o parte si de alta a mirilor...numai ca ei nu au nasi...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 16 Aug 2007, 23:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Eu nu am avut nici o domnisoara si am avut o nunta ca in povesti :nwink: nu vad care e rostul atator domnisoare...obiceiul asta e de la catolici luat pt ca la ei stau domnisoarele si cavalerii de o parte si de alta a mirilor...numai ca ei nu au nasi...

\

nu are nici o leg nunta cu nr d-relor.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 00:03 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Da asa este, chiar anul acesta am fost la o nunta catolica sa zic asa unde domnisoarele stateau pe o parte iar baietii pe o parte iar restul invitatilor undeva mai in spate pe scaune iar fanfara era in corul bisericii care canta intre pauzele preotului, dar domnisoare de onoare am vazut si la alte nunti, la toate la care am fost eu cel putin.

Da, este frumos sa ai domnisoarele imbracate la fel, sau cel putin rochii din acelasi material si culoare...dar mie nu mi-ar placea sa impun nimanui mai ales ca am numai o sora...nici macar surorii mele sa se imbrace cu ce vreau eu.

P.s Nu mai stiu cui ii raspundeam :))

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 00:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
\

nu are nici o leg nunta cu nr d-relor.


pai daca nu are nici o legatura nunta cu dansele pt ce se mai aleg d-rele?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 01:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

pai daca nu au nici o legatura nunta cu dansele pt ce se mai aleg d-rele?


cu nr lor.nu cu ele.
e adevarat ca e un obicei preluat.......poate multe miresici nici nu au avut(cum esti si tu)
dar eu comentam doar ca e penbil sa ai 50 de d-re doar de dragul de a avea.....in opina mea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 02:10 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Eu nu am avut nici o domnisoara si am avut o nunta ca in povesti :nwink: nu vad care e rostul atator domnisoare...obiceiul asta e de la catolici luat pt ca la ei stau domnisoarele si cavalerii de o parte si de alta a mirilor...numai ca ei nu au nasi...



au si catolicii nasi...la ultima nunta la care am fost mirii erau catolici si au vaut nasi si 2 dre si 2 cavaleri


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 02:11 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Eu nu am avut nici o domnisoara si am avut o nunta ca in povesti :nwink: nu vad care e rostul atator domnisoare...obiceiul asta e de la catolici luat pt ca la ei stau domnisoarele si cavalerii de o parte si de alta a mirilor...numai ca ei nu au nasi...



chestia cu dre de onoare nu e de la catolici luata, nu stiu de unde e inspirata dar in partile noastre e de cand haul si paraul...acum fiecare face ce vrea la nunta lui...cu sau fara dre:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 02:13 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

cu nr lor.nu cu ele.
e adevarat ca e un obicei preluat.......poate multe miresici nici nu au avut(cum esti si tu)
dar eu comentam doar ca e penbil sa ai 50 de d-re doar de dragul de a avea.....in opina mea.



si mie 20 de dre sau de nasi cum e la unii mi se pare enorm...pana la urma nu mai ai nuntasi doar dre, cavaleri, nasi si parinti:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 06:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


chestia cu dre de onoare nu e de la catolici luata, nu stiu de unde e inspirata dar in partile noastre e de cand haul si paraul...acum fiecare face ce vrea la nunta lui...cu sau fara dre:nwink:


Din cate stiu eu, pe meleagurile astea americane se practica obiceiul cu d-re de onoare si maid of honor si best man...care majoritatea pe aici is catolici sau protestanti...eu nu am auzit in Rom in anii trecuti de obiceiul asta...si am avut colegi de liceu si de facultate care s-au casatorit acum 6-8 ani in urma si nu au avut asa ceva...repet...asta ii ce stiu eu! acum poate ca difera de la zona la zona...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 13:28 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

Din cate stiu eu, pe meleagurile astea americane se practica obiceiul cu d-re de onoare si maid of honor si best man...care majoritatea pe aici is catolici sau protestanti...eu nu am auzit in Rom in anii trecuti de obiceiul asta...si am avut colegi de liceu si de facultate care s-au casatorit acum 6-8 ani in urma si nu au avut asa ceva...repet...asta ii ce stiu eu! acum poate ca difera de la zona la zona...


obiceiul este si la noi de multi ani eu il stiu de mica dar eu stiu ca sunt 2 domnisoare pt mire, 2 cavalerie pt mireasa si inca 2 ce gen vrei necasatoriti sa duca lamanarile atat. Asa voi avea si eu, ei ma vor ajuta si cu imbracatul si cu condusul oamenilor la mese si cu cocardele. Nu le pun flori la mana domnisoarelor de onoare. Sunt si surorile mele printre ele si daca le pun asa ceva ma arunca de la etaj.:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 13:40 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

obiceiul este si la noi de multi ani eu il stiu de mica dar eu stiu ca sunt 2 domnisoare pt mire, 2 cavalerie pt mireasa si inca 2 ce gen vrei necasatoriti sa duca lamanarile atat. Asa voi avea si eu, ei ma vor ajuta si cu imbracatul si cu condusul oamenilor la mese si cu cocardele. Nu le pun flori la mana domnisoarelor de onoare. Sunt si surorile mele printre ele si daca le pun asa ceva ma arunca de la etaj.:D


eu am vazut obiceiul asta la nunti de cand ma stiu. dar era vorba de o d-soara si un cavaler care tineau lumanarile langa nasi in biserica.
singura exceptie a fost anul asta la nunta cumnatei mele care a trebuit sa aiba 7-8 d-soare (altfel se suparau domnitele :p) si care n-au facut nimic. ajunsesem sa ajut eu la impartitul cocardelor la nuntasi.):(
anyway ... eu o sa am 2 pt ca nu pot sa ma hotarasc la care sa renunt :D imi sunt dragi amandoua fetele :-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 13:41 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

obiceiul este si la noi de multi ani eu il stiu de mica dar eu stiu ca sunt 2 domnisoare pt mire, 2 cavalerie pt mireasa si inca 2 ce gen vrei necasatoriti sa duca lamanarile atat. Asa voi avea si eu, ei ma vor ajuta si cu imbracatul si cu condusul oamenilor la mese si cu cocardele. Nu le pun flori la mana domnisoarelor de onoare. Sunt si surorile mele printre ele si daca le pun asa ceva ma arunca de la etaj.:D


dar iubitul meu o sa aiba un singur cavaler.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 16:33 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:


au si catolicii nasi...la ultima nunta la care am fost mirii erau catolici si au vaut nasi si 2 dre si 2 cavaleri



asta am vrut si eu sa zic in mesajul de mai sus dar am uitat :) ca si cei care s-au casatorit la biserica catolica au avut nasi...iar cununia religioasa mie mi s-a parut mult mai frumoasa decat la ortodoxi nu stiu de ce, probabil ca de aceea ca am fost la prima nunta de acest fe...slujba a fost in 2 limbi, in germana si in romana...iar fanfara canta din cor, asa de frumos :P

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 17 Aug 2007, 17:15 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

eu am vazut obiceiul asta la nunti de cand ma stiu. dar era vorba de o d-soara si un cavaler care tineau lumanarile langa nasi in biserica.
singura exceptie a fost anul asta la nunta cumnatei mele care a trebuit sa aiba 7-8 d-soare (altfel se suparau domnitele :p) si care n-au facut nimic. ajunsesem sa ajut eu la impartitul cocardelor la nuntasi.):(
anyway ... eu o sa am 2 pt ca nu pot sa ma hotarasc la care sa renunt :D imi sunt dragi amandoua fetele :-*


si obiceiul asta l-am vazut la constanţa,cu domnisoara şi cavaler, celalalt pe la moldova si prin ardeal.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 26 Oct 2007, 12:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
cristia:
Citat:
Nunta mea o sa fie anul viitor asa ca vin si eu cu o intrebare. Am auzit ca sora miresei nu poate fi domnisoara ei de onoare?? O fi adevarat? Ca daca este nu o sa-i convina prea mult surorii mele ca visa de mult sa fie domnisoara mea de onoare. Si altceva... cum sa aleg intre cea mai buna prietena si sora?? Pe care o pun domnisoara de onoare? Ca eu pot sa le spun la amandoua ca sunt domnisoarele mele de onoare, dar cui ii pun voalul in cap dupa dezvelitul miresei? ca eu stiam ca domnisoarei de onoare.
Voi ce ziceti??

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 26 Oct 2007, 20:06 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
cristia:


eu una nu am auzit nimic de genul asta...ca sora nu poate fi dra de onoare, din contra.
iar in ceea ce priveste prietena cea mai buna, poate fi si ea dr de onoare, eu am avut 8dre si nu am avut nici o pr in aceasta privinta.
iar mireasa nu trebuie facuta dra de onoare neaparat, poate fi facuta cea care prinde buchetul, asta dc il arunci, sau una din dre de la nunta ta care urmeaza sa se marite intr-un viitor f apropiat. eu am ales a doua varinata. am facut mire si mireasa o pereche care au nunta anul ce vine:nwink:
bafta multa si spor la pregatiri!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Domnisoare de onoare..
MesajScris: 30 Oct 2007, 11:37 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

eu una nu am auzit nimic de genul asta...ca sora nu poate fi dra de onoare, din contra.
iar in ceea ce priveste prietena cea mai buna, poate fi si ea dr de onoare, eu am avut 8dre si nu am avut nici o pr in aceasta privinta.
iar mireasa nu trebuie facuta dra de onoare neaparat, poate fi facuta cea care prinde buchetul, asta dc il arunci, sau una din dre de la nunta ta care urmeaza sa se marite intr-un viitor f apropiat. eu am ales a doua varinata. am facut mire si mireasa o pereche care au nunta anul ce vine:nwink:
bafta multa si spor la pregatiri!:-*

Stiti ceva???! nu e mai simplu sa alegeti dra de onoare pur si simplu pe cine doriti!?!? de ce trebuie sa tinem cont de atatea reguli??!?? ma uit uneori la fotografii cu miresici de prin America! unele au cate 10 dre si 10 cavaleri! e frumos, oarecum, dar tine de gust! acolo asa e obiceiul! la noi dra/drele sunt ori cele mai bune prietene, ori surioarele sau vreo verisoara! ce imi place ca macar la noi, alegem cu sufletul, trebuie musai sa fie cineva care ne e drag!!! si inca ceva, eu am avut dra de onoare pe una din surorile mele! si ce e mai curios, e surioara mea mijlocie (ca am doua surori!) si are si un copilas (pe Vladut), dar nu e casatorita! si preotul nu a avut nimic de obiectat! eu zic ca poti sa pui domnisoara de onoare pe oricine iti e drag! citisem la un moment dat , tot aici , pe ghid, ca o viitoare domnisora si-a ales dra de onoare pe una din bunici - sau asa ceva! nu e dragut???!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 206 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România