Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 04:26


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 02:37 
Nou Venit

Membru din: 27 Ian 2006, 07:09
Mesaje: 38
Citat:
prima data cand aud si eu!!!!:rolleyes:


o fi chestie de Bucuresti... mie nici hora miresei (se face mai mult prin muntenia/regat) cand pun bani in cosulet sa danseze cu mireasa nu mi se pare chiar ok... sa danseze cu mireasa cat vor ca de-aia e nunta dar nu s-o cumpere pentru un dans... cat de disperati putem fi pentru bani???


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

o fi chestie de Bucuresti... mie nici hora miresei (se face mai mult prin muntenia/regat) cand pun bani in cosulet sa danseze cu mireasa nu mi se pare chiar ok... sa danseze cu mireasa cat vor ca de-aia e nunta dar nu s-o cumpere pentru un dans... cat de disperati putem fi pentru bani???


eh........asta reprezinta chestia cu banii in san..la hora miresei se face faza...si cosul s-a inlocuit cu "sanul" :-`:p:p:p:p:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Din cate stiu eu, la noi se pun bani in san cand se imbraca si cand se dezgateste mireasa, adica la hora miresei. De obicei nasa si mama (sau soacra) pun bani miresei. Voi stiti alte obiceiuri?
;);););););)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:37 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


Din cate stiu eu, la noi se pun bani in san cand se imbraca si cand se dezgateste mireasa, adica la hora miresei. De obicei nasa si mama (sau soacra) pun bani miresei. Voi stiti alte obiceiuri?


eu am mai auzit (n-am vazut, ce-i drept, ca nu eram cu ochii pe mireasa mereu la nunti :mellow:) ca se dau bani miresei pentru a-si cumpara ea ceva dupa nunta. la noi stiu ca se numeste obiceiul asta "sporul casei". mireasa trebuie sa foloseasca acei bani numai pentru ea, nu pentru amandoi... dar nu stiam de pus banii in san, asa se spune, doar, de fapt cica pentru asta are mireasa saculetul ala de mana (apropos, eu nu mi-am luat, ca nu le pot suferi - dar am un decolteu generos :D)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

eu am mai auzit (n-am vazut, ce-i drept, ca nu eram cu ochii pe mireasa mereu la nunti :mellow:) ca se dau bani miresei pentru a-si cumpara ea ceva dupa nunta. la noi stiu ca se numeste obiceiul asta "sporul casei". mireasa trebuie sa foloseasca acei bani numai pentru ea, nu pentru amandoi... dar nu stiam de pus banii in san, asa se spune, doar, de fapt cica pentru asta are mireasa saculetul ala de mana (apropos, eu nu mi-am luat, ca nu le pot suferi - dar am un decolteu generos :D)



si eu urasc sacii aia ...sunt penibili..soacra-mea cica sa-mi iau o poseta(adik sac d-ala nasol)sa fac ce cu ea? sa ma :back:????? shit!! daca e sa iau ...poate voi lua una foarte dragutza dreptunghiulara si minuscula, alba sau crem....cu ceva sclipitor!(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Mie imi plac saculetzii aia:)



da?? :o :o


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:45 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:


si eu urasc sacii aia ...sunt penibili..soacra-mea cica sa-mi iau o poseta(adik sac d-ala nasol)sa fac ce cu ea? sa ma :back:????? shit!! daca e sa iau ...poate voi lua una foarte dragutza dreptunghiulara si minuscula, alba sau crem....cu ceva sclipitor!(X)(X)


eu m-am hotarat sa fac chestia aia cu "ceva albastru, ceva nou, ceva vechi..." etc. asa ca gentuta va fi "ceva imprumutat". am sa o imprumut de la mama. ea are o gentuta stil plic, crem, brodata cu margelute si paiete, foaaaaarte fina si dragalasa; a primit-o de la tatal ei, cand a facut banchetul de sfarsit de liceu (va dati seama cat e de veche? :o). este foarte bine intretinuta, nu pare nici pe departe veche... sa-mi tin tigarile, dupa cum zice mama :D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadou pentru tineri casatoriti
MesajScris: 06 Mar 2006, 14:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Va referiti la aia mici si rotunzi care se pun pe mana, nu?
Mie imi plac. Si oricum o sa-mi faca bunica unul, la ce sa mai dau banii pe o posetuta pe care n-o s-o mai port niciodata?




eu ma gandeam la pernutza pentru verighete sa mi-o faca sora-mea ca.. are talent la acest capitol(am impresia ca alea din comert sau de pe calin events sunt prea mici)...saculet d-ala nu vreau...asta e! ;);)


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România