Ultima vizită a fost: Acum este 16 Apr 2024, 21:58


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 652 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Mai 2006, 14:44 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Ce-mi place de voi cum ganditi!!! :lips:

Am o intrebare, poate stiti cumva: corul bisericii cine trebuie sa-l plateasca. Am auzit atatea pareri incat n-am nici cea mai vaga idee...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Mai 2006, 14:51 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
Ce-mi place de voi cum ganditi!!! :lips:

Am o intrebare, poate stiti cumva: corul bisericii cine trebuie sa-l plateasca. Am auzit atatea pareri incat n-am nici cea mai vaga idee...


mai, eu stiu ca tot ce inseamna biserica e platit de nasi (nu cred ca e raspunsul pe care-l doreai, dar...) corul face parte din slujba (e drept ca se poate si fara cor, dar daca s-au hotarat la cor... ma tem ca tre' sa-l platiti) :mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Mai 2006, 14:59 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

mai, eu stiu ca tot ce inseamna biserica e platit de nasi (nu cred ca e raspunsul pe care-l doreai, dar...) corul face parte din slujba (e drept ca se poate si fara cor, dar daca s-au hotarat la cor... ma tem ca tre' sa-l platiti) :mellow:


Pai nu-i problema, ca oricum ma gandeam la fel, dar am auzit alte pareri, cum ca cine vrea cor, ala il plateste. :D Eu n-am avut cor cand m-am maritat... asa ca nu stiu. O prietena de-a mea a avut si l-au achitat ei, pe principiul ca nu trebuie sa achite nasii "mofturile" finilor. Si adevarul e ca o slujba cu cor e mai deosebita.

Legat de finutii mei care imi dau batai de cap de la o vreme, m-as fi asteptat sa ne consulte inainte sa ceara si cor. Oricum am fi fost de acord, asa cum suntem cu tot de vor ei, ca doar e nunta lor, dar cred ca frumos ar fi fost sa ne intrebe daca suntem de acord.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Mai 2006, 15:41 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

Pai nu-i problema, ca oricum ma gandeam la fel, dar am auzit alte pareri, cum ca cine vrea cor, ala il plateste. :D Eu n-am avut cor cand m-am maritat... asa ca nu stiu. O prietena de-a mea a avut si l-au achitat ei, pe principiul ca nu trebuie sa achite nasii "mofturile" finilor. Si adevarul e ca o slujba cu cor e mai deosebita.

Legat de finutii mei care imi dau batai de cap de la o vreme, m-as fi asteptat sa ne consulte inainte sa ceara si cor. Oricum am fi fost de acord, asa cum suntem cu tot de vor ei, ca doar e nunta lor, dar cred ca frumos ar fi fost sa ne intrebe daca suntem de acord.


mda, adevarul e ca daca tot ai pretentii la ce sa-ti plateasca nasii, ar trebui sa-i consulti. clar ca te costa mai mult slujba cu cor. macar ar fi putut sa spuna ca ei ar vrea cor, dar ca nu vor sa va puna la cheltuiala in plus, asa ca il vor plati ei... si era decizia voastra daca ii lasati pe ei sa-l plateasca sau il plateati voi...
eu am noroc cu nasii mei... mare noroc... am fost dintotdeauna ca si copilul lor, au posibilitati financiare (nu ca sunt bogati, dar nici saraci-lipiti) si le face placere sa ne faca mofturile (mai ales ca s-au indragostit de viitorul sot :love:)... acum nici noi nu cred ca avem prea multe pretentii, pt ca toti banii pt nunta provin din salariile noastre si am invatat (mai ales acum) sa pretuim banul muncit (de noi sau de ceilalti)...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 12:48 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Neata, fetele! Am trecut pe la biserica unde o sa cununam, am aflat ca trebuie sa ducem un cozonac, o sticla de vin, mirii neaparat :D si ca o sa ne coste 2,5 mil, cu tot cu cor. Eu zic ca e rezonabil, nu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Neata, fetele! Am trecut pe la biserica unde o sa cununam, am aflat ca trebuie sa ducem un cozonac, o sticla de vin, mirii neaparat :D si ca o sa ne coste 2,5 mil, cu tot cu cor. Eu zic ca e rezonabil, nu?


ei bine....ai iesit ok....la noi e biserica 2 mil...pe care i-am platit cand am facut rezervarea....+ 1,5 mil corul (pe care il vom plati tot noi...dupa serviciul religios...) nasii vor plati doar preotul...cat vor vrea ei ..tot la finalul slujbei!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
ia ziceti-mi si mie pe larg ce tre sa cumpere nasii....concret ...ca sa stiu si eu sa le zic alor mei nashici!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:17 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

ei bine....ai iesit ok....la noi e biserica 2 mil...pe care i-am platit cand am facut rezervarea....+ 1,5 mil corul (pe care il vom plati tot noi...dupa serviciul religios...) nasii vor plati doar preotul...cat vor vrea ei ..tot la finalul slujbei!!


Mai mama, ceva nu se pupa! De ce platiti voi alea 2 mil??? Ca eu stiu ca taxa oficiala, pe care voi o platiti, corect, e max 500.000 lei. Zau ca nu mai pricep nimic! Oricum, mi se pare dezgustator sa se pretinda atatia bani... s-a dus naibii toata spiritualitatea actului cununiei. Mie mi s-a parut jenant sa intreb preotul cat ne costa... dar mai jenant ar fi fost pentru omul meu sa se apuce sa negocieze in altar. :mellow: Si cand te gandesti ca la unele biserici e "taxa" 10 mil... serios, oare ce fac de banii aia???


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:21 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:
ia ziceti-mi si mie pe larg ce tre sa cumpere nasii....concret ...ca sa stiu si eu sa le zic alor mei nashici!!!


Pai mie asta mi-a zis preotul: o sticla de vin (nu conteaza culoarea, dar eu zic sa fie alb... pateaza mai putin in caz de accidente :ok:), un cozonac, lumanarile si banii de dupa (taxa fixa, cum e la mine sau cat considera nasul, dar nu cred ca merge mai putin de 1 mil/popa). In rest mai trebuie sa-ti ia tie voal. Astea cred ca sunt comune tuturor zonelor. Dupa aia vin obiceiurile... eu o sa mai iau, ca sa nu am parte de discutii inutile, si ruj, farduri, parfum, oglinda, esarfa. Sper ca n-am uitat nimic. :)

Ah, am auzit ca in Bucuresti nasii platesc buchetele. La mine le plateste mirele.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Pai mie asta mi-a zis preotul: o sticla de vin (nu conteaza culoarea, dar eu zic sa fie alb... pateaza mai putin in caz de accidente :ok:), un cozonac, lumanarile si banii de dupa (taxa fixa, cum e la mine sau cat considera nasul, dar nu cred ca merge mai putin de 1 mil/popa). In rest mai trebuie sa-ti ia tie voal. Astea cred ca sunt comune tuturor zonelor. Dupa aia vin obiceiurile... eu o sa mai iau, ca sa nu am parte de discutii inutile, si ruj, farduri, parfum, oglinda, esarfa. Sper ca n-am uitat nimic. :)

Ah, am auzit ca in Bucuresti nasii platesc buchetele. La mine le plateste mirele.


nu nasii...mirele plateste buchetele si la noi!! eu voiam sa stiu ..in cadrul nuntii ce au de facut nasii....nu doar la biserica! Ce ar trebui sa cumpere si ce tre sa faca.....daca stie careva!! De ex .turta miresei cine o cumpara????(X)(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 13:37 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

nu nasii...mirele plateste buchetele si la noi!! eu voiam sa stiu ..in cadrul nuntii ce au de facut nasii....nu doar la biserica! Ce ar trebui sa cumpere si ce tre sa faca.....daca stie careva!! De ex .turta miresei cine o cumpara????(X)(X)(X)


Aoleu da, turta... uitasem de ea. Nasa trebuie sa o FACA, dar merge si sa o cumpere. :D Eu clar o sa o cumpar... si asa, la cat sunt de indemanatica, se risca rau mireasa sa ma lase cu turta deasupra capului ei!

Optional ar mai fi cadoul... dar asta se poate sari, depinde ce conveniti intre voi.

De facut n-au mare lucru: nasa se preface ca te gateste si-ti pune voalul in cap. La restaurant stau langa voi si primit oaspetii. Sa danseze si sa se faca vazuti (am fost la o nunta unde habar n-am avut care-s nasii, decat ca stateau langa miri la masa. Nu da bine deloc!). La legatoare nasa iti da jos voalul. Mai e altceva?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 14:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Aoleu da, turta... uitasem de ea. Nasa trebuie sa o FACA, dar merge si sa o cumpere. :D Eu clar o sa o cumpar... si asa, la cat sunt de indemanatica, se risca rau mireasa sa ma lase cu turta deasupra capului ei!

Optional ar mai fi cadoul... dar asta se poate sari, depinde ce conveniti intre voi.

De facut n-au mare lucru: nasa se preface ca te gateste si-ti pune voalul in cap. La restaurant stau langa voi si primit oaspetii. Sa danseze si sa se faca vazuti (am fost la o nunta unde habar n-am avut care-s nasii, decat ca stateau langa miri la masa. Nu da bine deloc!). La legatoare nasa iti da jos voalul. Mai e altceva?



deci nasii tre' sa cumpere asa: voalul( optional diadema) , esarfa (sau palaria), + lumanarile....si tre sa plateasca ce-o mai fi de platit la biserica! Tre sa fie sufletul petrecerii....sa se distreze si sa dea darul!!(X)(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 14:56 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

deci nasii tre' sa cumpere asa: voalul( optional diadema) , esarfa (sau palaria), + lumanarile....si tre sa plateasca ce-o mai fi de platit la biserica! Tre sa fie sufletul petrecerii....sa se distreze si sa dea darul!!(X)(X)(X)


Cam asa! Depinde si ei cat de mult vor sa se implice, cat sunt de pusi la punct cu traditiile... si in fond, conteaza sa va fie aproape si sa aveti o relatie buna, ca nunta o sa treaca, dar relatia dintre voi este tare bine sa se consolideze. Noua nasii ne erau cei mai buni prieteni, iar dupa ce ne-au cununat parca e si mai bine. sper din tot sufletul sa fie la fel cu viitorii fini, si toate maruntele suparari pe care le am sa-mi treaca repede.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Mai 2006, 19:36 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Dupa cum vezi mai sus nici eu nu-s o nasa prea fericita, dar incerc sa depasesc momentul si sa cunun cu inima deschisa! Descarca-te si tu povestind aici, ca mie mi-a prins bine, am mai primit un sfat, o parere si sa stii ca e important. Asa, fara sa stiu detalii, as zice sa incerci sa nu tii suparare. :flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 652 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 33  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România