Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 08:27


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 652 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 33  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 13 Iun 2006, 01:34 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Citat:

am pus dimineata, dar inca nu sunt aprobate :(( oare de ce? :(


asteptam cuminti si rugam webmasteru...mai repede.:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Iun 2006, 17:45 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
Ceea ce mai stiu si eu e ca nasii mai trebuie ca sa CUMPERE si mierea. Si nu e bine ca sa o primesti de la nu stiu ce cunostinta fara ca sa o platesti, chiar daca ii dai o suma simbolica (1 ban)la fel sta treba si cu perlele.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 26 Iun 2006, 18:23 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:
Ceea ce mai stiu si eu e ca nasii mai trebuie ca sa CUMPERE si mierea. Si nu e bine ca sa o primesti de la nu stiu ce cunostinta fara ca sa o platesti, chiar daca ii dai o suma simbolica (1 ban)la fel sta treba si cu perlele.


Ce miere, ce perle? :rolleyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 27 Iun 2006, 03:09 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
mierea pe care o duci la biserica impreuna cu piscoturile. Atunci cand zice popa nu stiu ce si mirii musca pe rand din piscoturi inmuiate in miere.
Se zice ca atunci cand primesti perle trebuie ca sa dai ceva banutzi in schimbul lor ca sa nu-ti poarte ghinion.La fel e si cu mierea ptr nunta.
Ai mei(printre altele) sunt apicultori, si la nunta unei verisoare nasa ei zicea ca trebuie sa cumpere miere. Si atunci mama i-a zis ca ii da ea sa numai dea banii pe miere, si i-a zis ca nu poate , numai daca o cumpara de la ea chiar cu 5000 lei.(o suma simbolica)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 27 Iun 2006, 17:45 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
looool:wokno: momentan nu m-am legat de obiceiurile voastre. Daca pe aici e asa ...de unde sa stiu eu ce simbolizeaza, probabil la fel ca si la voi...eu ziceam de miere si piscoturi ptr cei in cunostinta de cauza...asa ca...:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 27 Iun 2006, 23:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

ba sa stii ca asa se face in cluj.Mirii si nasii iau in biserica piscot inmuiat in miere.Nu stiu nici eu exact ce inseamna dar asa e obiceiul si nu suntem nici pagani nici ceva secta,pur si simplu asa se face.


inseamna ca "peste munti" in ardeal e o cu totul alta lume!!:huh::huh:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 28 Iun 2006, 01:27 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

inseamna ca "peste munti" in ardeal e o cu totul alta lume!!:huh::huh:



poate nu chiar alta lume dar sigur sunt chestii diferite...

si la noi e cu piscoturi dar fara miere ... si suntem destul de aproape de cluj...piscoturi si vin...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 28 Iun 2006, 15:04 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
m-am interesat de ce e cu piscoturi si miere aici, si cineva mi-a zis (un viitor popa) ca cica e un obicei luat de vreo cativa ani buni de la catolici ,ca nu la toate miresicile le place vinul...Doamne multzam! ca nici mie. Culmea e ca la 250 km de cj spre sud e tot asa. Si cea mai tare faza e cand esti in biserica si ai norocul sa nu fii gasit piscoturi proaspete si il baga popa in miere, si e o liniste profunda in bis ca toata lumea asteapta ca sa musti, si musti ...incep sa trosneasca si se aude... tare!(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Iun 2006, 14:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Acu, ca mireselor nu le face bine vinul, hai ca merge si mierea. Dar bine ca s-a elucidat treaba si toata lumea a priceput acum cum sta treaba cu mierea, caci nici nu ma gandeam ca ar fi putut fi o alta explicatie decat cea pe care tocmai ai aflat-o de la preot alicredo.
va pup.


numai fitze si figuri...de parca daca respectivele daca luau o gura de vin se otraveau!! Nu mai spun nimik legat de femeile de genul acesta (pur si simplu pt ca imi provoaca scarba):x:x:x


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Dar si NASELE discuta!!
MesajScris: 29 Iun 2006, 14:36 
Veteran

Membru din: 31 Mar 2006, 15:54
Mesaje: 252
Citat:

numai fitze si figuri...de parca daca respectivele daca luau o gura de vin se otraveau!! Nu mai spun nimik legat de femeile de genul acesta (pur si simplu pt ca imi provoaca scarba):x:x:x


Eu stiu ca in Constanta nasii trebuie sa duca o sticla de vin (indiferent de care, alb sau rosu) si un cozonac.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 652 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 33  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România