Ultima vizită a fost: Acum este 19 Mar 2024, 08:09


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 17 Feb 2008, 21:05 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2008, 04:07
Mesaje: 13
Eu tocmai am aflat ca o sa ma marit, anul asta sau celalalt, depinde cum gasim locuri.
Problema e (adica una dintr-o 1000 de probleme care au rasarit brusc) e ca n-am nasi. N-am nici cea mai vaga idee cine ne-ar putea fi nasi. Cnad discutam despre asta, dam din umeri, nu avem vreun cuplu apropiat/cunoscut care s-ar incadra la ideea de nas.
Sfaturi?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 18 Feb 2008, 10:14 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
mai intai fixeazati restaurantul si restul o sa vina de la sine.in lagatura cu nasi,respecta si traditia daca nu ai alta varianta, nasi lui de botez nu au copii, apoi nasii tai de botez nu au copii si tot asa prin eliminare si o sa vezi ca se rezolva si problema aceasta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 18 Feb 2008, 23:35 
Nou Venit

Membru din: 14 Feb 2008, 04:07
Mesaje: 13
Citat:
mai intai fixeazati restaurantul si restul o sa vina de la sine.in lagatura cu nasi,respecta si traditia daca nu ai alta varianta, nasi lui de botez nu au copii, apoi nasii tai de botez nu au copii si tot asa prin eliminare si o sa vezi ca se rezolva si problema aceasta.


Nasii nostri sunt decedati...
Iar pe cine mai aveam in minte acum, tocmai am aflat ca e in doliu, deci cade. Nu stiu cum sa ma duc asa la poarta cuiva pe care nu l-am mai vazut de ani sa-l intreb daca vrea sa-mi fie nas. Sunt intr-o situatie cam ciudata, sa nu am nasi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: nasii
MesajScris: 19 Feb 2008, 00:47 
Nou Venit

Membru din: 09 Feb 2008, 01:47
Mesaje: 1
sa stii ca si eu am patit asa ceva si cand vine timpul d-zeu iti da sansa sa gasesti pe cione trebuie.nasii sotului meu nu au putut sa se puna pt ca vbaiatul nu era casatorit iar nasul care la botezat a decedat,apoi am stat pe ganduri pe cine pe cine si..........am gasit patronul meu care este un om de milioane asa ca nu te stresa

bafta si casa de piatra


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 20 Feb 2008, 16:41 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Eu, impreuna cu viitorul sot, am renuntat din start in a ne alege nasi pe criterii de genul: nas de botez,copiii nasilor parintilor mei/lui sau alte asemenea criterii. Am vrut nasi tineri, cu care sa fim in relatii apropiate, nu nasi in varsta cu care sa ne vedem de 2 ori pe an si cu care sa avem discutii doar de un anumit fel. Avem multi prieteni tineri, desi casatoriti sunt putin dintre ei (aici am avut ceva dificultati pt k la biserica noastra preotul nu a vrut sa accepte nasi necasatoriti), dar pana la urma am ales. Daca se intampla sa nu prea ai prieteni apropiati, atunci DA, esti nevoit a cauta in alta parte :(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 22 Feb 2008, 11:22 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
noi nu am avut probleme in a ne alege nasii. matusa lui, cu 5 ani mai mare ca el :D chit ca ei locuiesc in italia au fost foarte incantati sa ne cunune, s-au comportat ca la carte cu noi si nu am nimik sa le reprosez. a doua varianta erau sefii mei, dar pana la urma au renuntat si am renuntat si noi am ramas doar la o pereche, dar si asa la dar s-a simtit ca ne sunt alaturi ca a doua pereche de nasi.
iar criteriul dupa care am fost alesi noi nasi la varul sotului meu este ca socrii mei l-au botezat pe el si sotul meu e singurul var al mirelui. deci aici s-a tinut cont de nasii de botez etc...
chestia este ca nasii nostri au zis ca vor o singura pereche de fini, unii si buni. eu i-am spus sotului ca daca vrea sa facem si noi asa atunci e mai bine sa nu il cununam pe varul lui ca nu am o placere deosebita :)) dar mi-a promis ca nu va fi asa, astfel ca imi doresc cat mai multe perechi de fini, mai ales ca am auzit ca e bine din punct de vedere religios sa fii nas de cat mai multe ori :neyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 22 Feb 2008, 12:26 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
noi nu am avut probleme in a ne alege nasii. matusa lui, cu 5 ani mai mare ca el :D chit ca ei locuiesc in italia au fost foarte incantati sa ne cunune, s-au comportat ca la carte cu noi si nu am nimik sa le reprosez. a doua varianta erau sefii mei, dar pana la urma au renuntat si am renuntat si noi am ramas doar la o pereche, dar si asa la dar s-a simtit ca ne sunt alaturi ca a doua pereche de nasi.
iar criteriul dupa care am fost alesi noi nasi la varul sotului meu este ca socrii mei l-au botezat pe el si sotul meu e singurul var al mirelui. deci aici s-a tinut cont de nasii de botez etc...
chestia este ca nasii nostri au zis ca vor o singura pereche de fini, unii si buni. eu i-am spus sotului ca daca vrea sa facem si noi asa atunci e mai bine sa nu il cununam pe varul lui ca nu am o placere deosebita :)) dar mi-a promis ca nu va fi asa, astfel ca imi doresc cat mai multe perechi de fini, mai ales ca am auzit ca e bine din punct de vedere religios sa fii nas de cat mai multe ori :neyes:


dar tu ai avut deja nunta? ca inca arata ca mai ai 6 luni si ceva pana la nunta - "nuntometrul" ca altfel nu stiu cum sa ii zic


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 22 Feb 2008, 19:34 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
cristianka si-a inscris finutii, de aceea apare la ea 6 luni :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 26 Feb 2008, 11:51 
Senior

Membru din: 14 Dec 2006, 12:49
Mesaje: 106
Citat:
cristianka si-a inscris finutii, de aceea apare la ea 6 luni :)

corect, multumesc :D
sper sa am parte de cat mai multe termene d-astea :P urmatorul va fi la bb :))


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 26 Feb 2008, 12:05 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
corect, multumesc :D
sper sa am parte de cat mai multe termene d-astea :P urmatorul va fi la bb :))


una din nasele mele este gravida - are 7 saptamani. si asa de tare as vrea sa ne cheme de nasi...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 27 Feb 2008, 14:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
Citat:

una din nasele mele este gravida - are 7 saptamani. si asa de tare as vrea sa ne cheme de nasi...

Bate-i niste apropo-uri:nwink:...si poate se va intampla

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 07 Mar 2008, 18:32 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Noi nu am stiut ca trebuie sa alegem nasii dupa nasii de botez si alte chestii. Am intrebat niste prieteni, rude, nu au vrut. Apoi ne-am gandit la cei la care am fost anul trecut la nunti, in ordinea in care ne intelegem cu ei. Au acceptat, ei deja se gandisera la rapuns stiind ca avem probleme cu gasitul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 07 Mar 2008, 18:36 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
Citat:
Noi nu am stiut ca trebuie sa alegem nasii dupa nasii de botez si alte chestii. Am intrebat niste prieteni, rude, nu au vrut. Apoi ne-am gandit la cei la care am fost anul trecut la nunti, in ordinea in care ne intelegem cu ei. Au acceptat, ei deja se gandisera la rapuns stiind ca avem probleme cu gasitul.


consider ca e mai bine sa nu alegi rude ca sa-ti fie nasi, parca nu ai mai avea acelasi sentiment de nasi... rudele sunt rude... nasii sunt nasi


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 07 Mar 2008, 22:00 
Senior
Avatar utilizator

Membru din: 25 Iul 2007, 21:23
Mesaje: 107
si la noi a fost o "problema"....mama soacra a tinut neaparat sa-l intrebe pe nasul d botez al viitorului meu sot..k asa-i traditia,dak nu-i intrebi incep sa spuna k d c....dak ii intrebi te refuza,prin diverse replici si asa a fost si la noi, ne-a refuzat,spre norocul meu pt k nu avem nicio tangentza q ei,ne dam doar buna ziua si atata,nu mergem la ei,nu vin la noi...si ne-am ales niste prieteni!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 08 Mar 2008, 11:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

una din nasele mele este gravida - are 7 saptamani. si asa de tare as vrea sa ne cheme de nasi...



mie mi-i se pare ciudat sa fii nasa copilului nasei tale....nu mai stii acolo care a cui nasa ii.dar voi stiti cel mai bine

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 09 Mar 2008, 14:40 
Veteran

Membru din: 18 Mai 2007, 13:48
Mesaje: 243
Citat:

consider ca e mai bine sa nu alegi rude ca sa-ti fie nasi, parca nu ai mai avea acelasi sentiment de nasi... rudele sunt rude... nasii sunt nasi



Noi o sa fim nasii surorii mele la anu. Dar suntem cam de aceeasi varsta, ne intelegm foarte bine. Este o diferenta fata de copii nasilor mei de botez cu care ma vad odata pe an, iar la el nici nu ia-m vazut nasii darmite copii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 11 Mar 2008, 00:18 
Junior

Membru din: 07 Mar 2008, 02:53
Mesaje: 93
Citat:


mie mi-i se pare ciudat sa fii nasa copilului nasei tale....nu mai stii acolo care a cui nasa ii.dar voi stiti cel mai bine


Oricum eu am zis ca intai tre sa ne propuna ei... :npiano:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 11 Mar 2008, 01:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
Citat:
si la noi a fost o "problema"....mama soacra a tinut neaparat sa-l intrebe pe nasul d botez al viitorului meu sot..k asa-i traditia,dak nu-i intrebi incep sa spuna k d c....dak ii intrebi te refuza,prin diverse replici si asa a fost si la noi, ne-a refuzat,spre norocul meu pt k nu avem nicio tangentza q ei,ne dam doar buna ziua si atata,nu mergem la ei,nu vin la noi...si ne-am ales niste prieteni!!

nu-mi vine sa cred...exact acelasi lucru mi s-a intamplat si mie ...dar identic...cu toate amanuntele...ce chestii.oricum eu acum ma chinui sa caut...si nu prea gasim...am avut o pereche dar ne-am razgandit...si acum...nu prea stiu..noi avem mai mult prieteni necasatoriti...:wacko:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 21 Mar 2008, 22:07 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
Citat:


mie mi-i se pare ciudat sa fii nasa copilului nasei tale....nu mai stii acolo care a cui nasa ii.dar voi stiti cel mai bine

Nu e bine ca sa mergi de nasa la cineva care te-a cununat /botezat pe tine...chiar daca e diferenta de generatii...Cand mergi de nasi mergi ca sa faci pomana, daca vin inapoi iti intoarce pomana ...asa ca...:wacko: Sa vine nasa ta sau copii ei la copii tai...e altceva, tot de la ei e pomana ...Am caz in familie care incepand de la strabunica care a cununat pana la verisoara mea...tot familia mea au fost nasi.Si ei deloc.:(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cum se aleg nasii?
MesajScris: 22 Mar 2008, 19:04 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Citat:

consider ca e mai bine sa nu alegi rude ca sa-ti fie nasi, parca nu ai mai avea acelasi sentiment de nasi... rudele sunt rude... nasii sunt nasi


De la asta am plecat si noi: rudele sunt rude, nasii nasi. Doamne fereste, te certi cu nasii (cazuri au fost destule si cunosc cateva), iti ridic in cap tot neamul. Am preferat nasi tineri, prieteni apropiati. Am vrut 2 perechi, am ales 2 perechi, dar intre timp una din nase a ramas insarcinata. Nunta e la sf lui mai, ea trb sa nasca la jumatatea lui iunie (asa zicea doctorul). Zilele astea i s-a spus k sa nu se gandeasca k va naste la jumatatea lui iunie, pt k copilul deja se intoarce. :unsure: parca despre asta era vb. Oricum, sper macar sa reuseasca sa vina la nunta, chir dak nu in calitate de nasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România