Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 21:47


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 09 Mai 2007, 23:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
nu daca chiar o sa te intereseze nu o sa facem jucatul gainii.si in plus in moldova nu se joaca gaina in cazul in care nu stiai.
da' de unde? daca nu se joaca .... tot e o traditie p-acolo, penibila.... presimt! Asa e in fiecare zona din tara asta! Nu cred ca Moldova face vreo exceptie!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
da' de unde? daca nu se joaca .... tot e o traditie p-acolo, penibila.... presimt! Asa e in fiecare zona din tara asta! Nu cred ca Moldova face vreo exceptie!


mai ce rea esti.La nunta ta nu a fost nimic penibil?totul a fost perfect?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:03 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
din traditii voi respecta faza cu adusul mirelui de acasa de la el de domnisoare,el imi va aduce buchetul, vom face iertarea acasa la mine.iar dupa accea la restaurant se va face cu furatu miresei, aruncatu buchetului sia jartierei de catre mire.deci daca stau sa ma gandesc nu prea vad nici o traditie penibila.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
din traditii voi respecta faza cu adusul mirelui de acasa de la el de domnisoare,el imi va aduce buchetul, vom face iertarea acasa la mine.iar dupa accea la restaurant se va face cu furatu miresei, aruncatu buchetului sia jartierei de catre mire.deci daca stau sa ma gandesc nu prea vad nici o traditie penibila.



nici eu.Doar faza cu iertarea ma cam enerveaza...dar tu stii


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:22 
Senior

Membru din: 07 Mar 2007, 18:50
Mesaje: 190
stiu si nu ma deranjeaza.dar gina parca este prea inversunata in legatura cu toate si de asta am zis cam tot ce o sa fac eu.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 00:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
stiu si nu ma deranjeaza.dar gina parca este prea inversunata in legatura cu toate si de asta am zis cam tot ce o sa fac eu.



e mai razvratita asa.Poate e intr-o zi mai proasta


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 02:31 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Fetelor! Parca am intrat in UE!!!!!! Vrem sa ne emancipam nu sa ne intoarcem la sapa de lemn si la superstitii! Chiar nu vreti sa renuntati deloc la tot circul asta? Presupun ca la voi o sa se si joace gaina zburatoare la restaurant! :(




iertaciunea o vom face, dar nu staroste sau altcineva care sa zica o rugaciune si atat...ne vom cere noi personal iertare de la parinti...si gaina nu o vom juca ca nu imi place si la ultimlele nunti la care am fost deja nu se mai face, la una a fost o incercare dar a fost asa facuta mai mult pe furis ca nu prea s-a sesiza nimic.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 02:35 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
din traditii voi respecta faza cu adusul mirelui de acasa de la el de domnisoare,el imi va aduce buchetul, vom face iertarea acasa la mine.iar dupa accea la restaurant se va face cu furatu miresei, aruncatu buchetului sia jartierei de catre mire.deci daca stau sa ma gandesc nu prea vad nici o traditie penibila.



aceleasi traditiii ca si Mihaela, dara fara jarteluta si buchet aruncat+mireasa dusa de cavaleri la biserica si mirele de domnisoare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 03:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


aceleasi traditiii ca si Mihaela, dara fara jarteluta si buchet aruncat+mireasa dusa de cavaleri la biserica si mirele de domnisoare.


nu arunci buchetul si jarteluta?Mie imi place foarte mult obiceiul asta.E foarte distractiv.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:32 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

nu arunci buchetul si jarteluta?Mie imi place foarte mult obiceiul asta.E foarte distractiv.



nu! mie nu imi place:nscmoll:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

mai ce rea esti.La nunta ta nu a fost nimic penibil?totul a fost perfect?
multumesc pentru complimente! Asa patesc de cate ori incerc sa va deschid ochii! Nu a fost totul perfect, dar am facut pe draq in patru sa scap de traditiile de cacao pe care voi acum vreti sa le puneti in practica!! Ma rog ... vad ca incerc degeaba sa va trag la mal ..... am incercat sa-i explic porcului ce sunt portocalele! Cred ca stiti bancul ala cu romanul in iad! Va caracterizeaza perfect! O zi buna!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:35 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
multumesc pentru complimente! Asa patesc de cate ori incerc sa va deschid ochii! Nu a fost totul perfect, dar am facut pe draq in patru sa scap de traditiile de cacao pe care voi acum vreti sa le puneti in practica!! Ma rog ... vad ca incerc degeaba sa va trag la mal ..... am incercat sa-i explic porcului ce sunt portocalele! Cred ca stiti bancul ala cu romanul in iad! Va caracterizeaza perfect! O zi buna!



eu nu stiu bancul...spune-l te rog!
observ ca esti asa cam suparata, indignata, dar sincer eu iti zic ca nu ai de ce...pt ca pana la urma fiecare isi face nunta asa cum crede de cuviinta si tot ce conteaza este ca mirii sa se simta bine la nunta lor...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


eu nu stiu bancul...spune-l te rog!
observ ca esti asa cam suparata, indignata, dar sincer eu iti zic ca nu ai de ce...pt ca pana la urma fiecare isi face nunta asa cum crede de cuviinta si tot ce conteaza este ca mirii sa se simta bine la nunta lor...
vezi la sectiunea bancuri!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:36 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
aaa...si inca ceva, am deviat cam multisor de la subiectul topicului...trebuia sa vorbim despre cum se comporta iubitii nostri si nu de traditii...deci...:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
aaa...si inca ceva, am deviat cam multisor de la subiectul topicului...trebuia sa vorbim despre cum se comporta iubitii nostri si nu de traditii...deci...:nwink:
da ...pot sa spun ca eu , intr-un fel am inchis off-topicul! Regards!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 15:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

nu arunci buchetul si jarteluta?Mie imi place foarte mult obiceiul asta.E foarte distractiv.


ala cu buchetul mi se pare ok...cel cu jarteluta, penibil!:wacko:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 17:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Dragele mele eu sunt o fire pasnica de felul meu dar azi sun sincera si va spun ca n-am nici o treaba fiecare are dreptu ei sa isi faca nunta cum vrea si cum ii place, cu traditzi fara traditi pt mine nu conteaza nunta alteia. Cat despre nunta mea va spun sincer ca va fi plina de traditii.. Incep de la faptu ca nu voi dormi cu el in noapte dinaintea nunti, voi dormi cu mama, e felul meu de a-mi lua ramas bun de la copilarii si de a-i multumi mamei ca mi-a oferit o viata buna pana acum. Apoi,sambata, urmeaza ca el sa plece de acasa cu domnisorele si cavaleri si cu buchetele sa ia nasi lui prima data, apoi pe cei din partea mea. Dupa care vine dupa mine primeste mireasa "falsa", 1 sau2 depinde de timp, urmeza iertaciunile, apoi galeata plina la poarta, mers pe jos pana la masini ,intre timp la noi se leaga drumul de catre copii mai mici din sat,eu stau in oras dar vreau sa ma ia de la mama mea de acasa.. Apoi cunuia civila,bisericeasca,poze,restaurant,dansul mirilor, strigatu gainii ,aruncatul buchetului si a jartelutei, furatu papucului si al miresei, din cate am inteles mai nou si al mirelui,taiatul tortului,etc
Si ca sa fiu sincera ma voi bucura de fiecare obicei si dac nu v-ati plictisit deja va spun si de ce.. Sunt plecata din tara de vre-o 4 ani. Sint intr-o tara unde craciunul inseamna mancare cu peste si salata de cartofi orientala,nimeni nu merge cu colinda,revelionul=o petrecere la disco fara nici o importanta, pasti=se merge dimineata la biserica dupa care se dau oua cumparate din supermarchet vopsite de vre-o luna inainte si lista poate continua.Asa ca am motive sa ma pot bucura de tot ceea ce e inca frumos in tara mea. Eu va doresc la fiecare sa aveti o nunta asa cum v-o doritzi voi si sa va bucuratzi de ea..:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 10 Mai 2007, 22:14 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Dragele mele eu sunt o fire pasnica de felul meu dar azi sun sincera si va spun ca n-am nici o treaba fiecare are dreptu ei sa isi faca nunta cum vrea si cum ii place, cu traditzi fara traditi pt mine nu conteaza nunta alteia. Cat despre nunta mea va spun sincer ca va fi plina de traditii.. Incep de la faptu ca nu voi dormi cu el in noapte dinaintea nunti, voi dormi cu mama, e felul meu de a-mi lua ramas bun de la copilarii si de a-i multumi mamei ca mi-a oferit o viata buna pana acum. Apoi,sambata, urmeaza ca el sa plece de acasa cu domnisorele si cavaleri si cu buchetele sa ia nasi lui prima data, apoi pe cei din partea mea. Dupa care vine dupa mine primeste mireasa "falsa", 1 sau2 depinde de timp, urmeza iertaciunile, apoi galeata plina la poarta, mers pe jos pana la masini ,intre timp la noi se leaga drumul de catre copii mai mici din sat,eu stau in oras dar vreau sa ma ia de la mama mea de acasa.. Apoi cunuia civila,bisericeasca,poze,restaurant,dansul mirilor, strigatu gainii ,aruncatul buchetului si a jartelutei, furatu papucului si al miresei, din cate am inteles mai nou si al mirelui,taiatul tortului,etc
Si ca sa fiu sincera ma voi bucura de fiecare obicei si dac nu v-ati plictisit deja va spun si de ce.. Sunt plecata din tara de vre-o 4 ani. Sint intr-o tara unde craciunul inseamna mancare cu peste si salata de cartofi orientala,nimeni nu merge cu colinda,revelionul=o petrecere la disco fara nici o importanta, pasti=se merge dimineata la biserica dupa care se dau oua cumparate din supermarchet vopsite de vre-o luna inainte si lista poate continua.Asa ca am motive sa ma pot bucura de tot ceea ce e inca frumos in tara mea. Eu va doresc la fiecare sa aveti o nunta asa cum v-o doritzi voi si sa va bucuratzi de ea..:-*




:napplause::napplause:
perfecta dreptate...fiecare cu nunta ei...asa cum ii place:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 11 Mai 2007, 03:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
da ...pot sa spun ca eu , intr-un fel am inchis off-topicul! Regards!




nu cred ca poti sa convinggi pe cineva sa isi faca nunta cum ti-ai facut-o tu.Iti dai seama ca fiecvare are o idee despre nunta care corespunde cu personalitatea ei, cu zona sau posibilitatile.
Nici eu nu sunt de acord cu multe lucruri dar asta nu inseamna ca le condamn pe cele care fac lucruri care nu imi plac.
Eu nu o sa fac mai nimic din traditii.Vreau o nunta selecta.Arunc doar buchetul si ma gandesc la jarteluta(poate spre dimineata).:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: comportamentul viitorilor soti inainte de nunt
MesajScris: 11 Mai 2007, 17:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Eu nu o sa fac mai nimic din traditii..:~*


cu atat mai bine! O sa fie o nunta iesita din tipare...:napplause::ndance::napplause::ndance: Casa de Piatra!


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 97 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România