Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 23:33


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 13:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

simpatic:) lui andrei ii e frica sa puna rufele la masina. zice ca nici nu vrea sa stie cum as reactiona dc ar pune 2 nuante de alb in masina:lol:


:nlol::nlol::nlol: L-ai speriat rau inseamana! :p

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 15:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
foarte interesant subiect...si da anida are dreptate!!!altfel nu se poate cu unii.pentru ca tu ajungi sa faci la nesfarsit!!!cunosc o persoana care avea copil mic si se chinuia cu el si sotul cand venea de la servici avea pretentia sa fie facuta mancare si curat!!!si cumparaturi facute daca se poate!!!si daca ea cerea ajutor...el zicea ca :"asta nu e treaba mea!nu e treaba de femeie!"
eu cred ca il luam la bataie!!!:woow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 15:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
si al meu la inceput nu facea nimic nici masa nu si'o strangea si cand faceam mancare ca nu e ca a lui maica'sa si asa mai departe... acum saracul dupa ce a stat nemancat cateva zile si l'am educat serios in ale curateniei acuma nu mai stramba nasul la mancare ba chiar se lauda ca fac mancare mai buna decat maica'sa,strange el masa, cateodata mai si spala vasele, mai face si de mancare cand n'am eu chef, sau timp, sau imi este rau ,nu ceva foarte complicat dar merge:p ... si curatenie facem amandoi acum ...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 15:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
si al meu la inceput nu facea nimic nici masa nu si'o strangea si cand faceam mancare ca nu e ca a lui maica'sa si asa mai departe... acum saracul dupa ce a stat nemancat cateva zile si l'am educat serios in ale curateniei acuma nu mai stramba nasul la mancare ba chiar se lauda ca fac mancare mai buna decat maica'sa,strange el masa, cateodata mai si spala vasele, mai face si de mancare cand n'am eu chef, sau timp, sau imi este rau ,nu ceva foarte complicat dar merge:p ... si curatenie facem amandoi acum ...


Din cate am vazut eu, doar in cultura noastra baietii sunt cocolositi de parca ar fi printisori... In alte culturi, unde de pe la 18-20 de ani trebuie sa locuiasca singuri, se deprind cu munca in acelasi fel ca si fetele... :clap: Sau aproape.

Asa ca, sa ne fie tuturor invatatura de minte: daca avem baieti sa-i invatam de toate, nu sa stea s-astepte de la neveste!!! :wall:

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 15:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:

noi ne tot gandeam sa punem, mai ales ca aici nu se gasesc:( dar am uitat complet...e greu? a pus cineva?


Nu e greu deloc...am o reteta de muraturi la butoi foarte rapida si ies foarte bune si le-am tinut un an in butoi si nu s-au stricat.
o portie:4 lt apa rece,150 grame sare(mare,la sac),400 gr zahar,1 lt otet,1 lingura borken.Se pun toate legumele,eu am pus(castraveti,conopida(buchetele),varza taiata in 4,ardei umpluti cu varza,gogosari,gogonele,mere)si se pun amestecate in butoi,se pune piper boabe,boabe de mustar,hrean,bata de marar uscat si apoi se pune compozitia de mai sus,atitea portii cit sa acopere legumele.Intr-un butoi de 40 lt a intrat 3.5 portii.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 16:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

Din cate am vazut eu, doar in cultura noastra baietii sunt cocolositi de parca ar fi printisori... In alte culturi, unde de pe la 18-20 de ani trebuie sa locuiasca singuri, se deprind cu munca in acelasi fel ca si fetele... :clap: Sau aproape.

Asa ca, sa ne fie tuturor invatatura de minte: daca avem baieti sa-i invatam de toate, nu sa stea s-astepte de la neveste!!! :wall:

marius este din Braila sa mama lui mai trimite mancare( nu spuneti nimic) trecem peste. faza frumoasa este ca mereu trimite acelasi lucru. oricum, o data nu a mai avut tm sa-i faca vesnica placinta de branza si .....ce credeti ca a trimis...merdenele. ce spunetui de faza asta?
a trimis de la braila merdenele:mellow::mellow::mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 17:44 
Nou Venit

Membru din: 10 Ian 2008, 14:25
Mesaje: 19
sotul meu ma ajuta f. mult, din acest punct de vedere ii admir pe socrii mei f. mult pt k l-au invatat de mic cu greul...chiar si treburi de femeie...numai de spalat nu spala pt. k spala masina de spalat...dar de multe ori imi vine mie peste mana sa-l vad k spala farfurii sau alte chestii pentru k e ditamai omul de 1,90. Un lucru e cert, de obicei nu il las sa faca curat si nici nu-l vreau in preajma mea atunci cand fac si prefer sa-l las pe el sa faca mancare pentru ca ii iese mai buna....:napplause::lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 18:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
sotul meu ma ajuta f. mult, din acest punct de vedere ii admir pe socrii mei f. mult pt k l-au invatat de mic cu greul...chiar si treburi de femeie...numai de spalat nu spala pt. k spala masina de spalat...dar de multe ori imi vine mie peste mana sa-l vad k spala farfurii sau alte chestii pentru k e ditamai omul de 1,90. Un lucru e cert, de obicei nu il las sa faca curat si nici nu-l vreau in preajma mea atunci cand fac si prefer sa-l las pe el sa faca mancare pentru ca ii iese mai buna....:napplause::lips:

nu prea inteleg de ce iti vine sa-i dai peste maini? si cum adica treburi de femeie?! in rest, te-ai ales cu un baiat pe cinste! nu-l schimba!:ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 18:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Nu e greu deloc...am o reteta de muraturi la butoi foarte rapida si ies foarte bune si le-am tinut un an in butoi si nu s-au stricat.
o portie:4 lt apa rece,150 grame sare(mare,la sac),400 gr zahar,1 lt otet,1 lingura borken.Se pun toate legumele,eu am pus(castraveti,conopida(buchetele),varza taiata in 4,ardei umpluti cu varza,gogosari,gogonele,mere)si se pun amestecate in butoi,se pune piper boabe,boabe de mustar,hrean,bata de marar uscat si apoi se pune compozitia de mai sus,atitea portii cit sa acopere legumele.Intr-un butoi de 40 lt a intrat 3.5 portii.


nu pare dificil. tre sa-mi iau butoi!:D multumesc pt reteta!:-*
ps: ce inseamna borken?

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 18:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

:nlol::nlol::nlol: L-ai speriat rau inseamana! :p

da:( de fapt, nu tin neaparat sa le puna in masina cat sa le scoata si sa le intinda pe uscator! lucrez inca la acest capitol:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 18:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:

nu pare dificil. tre sa-mi iau butoi!:D multumesc pt reteta!:-*
ps: ce inseamna borken?

nu ai pentru ce..o sa-ti reuseasca ca nu e mare lucru...
borken e ca si un fel de salicil(ce se pune la muraturi sa nu se strice)(conservant)..e unguresc,cu asta sta cel mai bine,asa e reteta,eu de alt fel nu am folosit la reteta asta.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 18:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
marius este din Braila sa mama lui mai trimite mancare( nu spuneti nimic) trecem peste. faza frumoasa este ca mereu trimite acelasi lucru. oricum, o data nu a mai avut tm sa-i faca vesnica placinta de branza si .....ce credeti ca a trimis...merdenele. ce spunetui de faza asta?
a trimis de la braila merdenele:mellow::mellow::mellow:
:nlol: asta imi aduce aminte de maica mea care a venit intr-o zi la mine la scoala sa-mi aduca un mar!:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 14 Noi 2008, 19:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

nu pare dificil. tre sa-mi iau butoi!:D multumesc pt reteta!:-*
ps: ce inseamna borken?


mai fetelor da ce activitate pe aici...eu am fost super busy cu munca asa ca nu prea am avut vreme de scris...

si eu ma laud cu ale mele muraturi...mi-am gustat ieri gogosarii murati si au iesit super...mai pun azi vreo 2 borcane acum ca am incercat reteta mea dupa ureche si au iesit...:))

in alta ordine de idei...am observat ca barbatii ii avem asa cum ii educam...sa vada adi ce scriu acum ar avea un heart attack :)
la inceputul casniciei a fost f saritor sa facem multe lucruri casnice impreuna...dupa aceea, incetul cu incetul am preluat eu majoritatea (aici intervine si defectul meu ca numai ce fac eu si cum fac eu e bine)...cat am fost insarcinata si dupa ce am nascut-o pe Alexia m-a ajutat fff mult...atunci am descoperit ce de fapt stie sa puna vasele in dishwasher, sau isi mai aduce aminte sa faca de mancare...sau sa stranga masa sau prin casa...etc...numai sa vrea...

acum ca suntem amandoi acasa toata ziua, incerc sa il conving sa impartim curatenia in casa...de fapt o impartim, el isi alege ce vrea sa faca, eu end up sa fac partea mea si a lui ramane nefacuta :devil: sapt asta l-am iertat...da numai maine ii sambata si o luam de la capat cu impartitul...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 15 Noi 2008, 02:24 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

hm......voi puneti muraturi?asta nici nu am curajul sa ii cer lui Ionut...:p




si noi punem muraturi :D...lui nu ii plac, dar mie imi plac foarte mult :) mie imi plac mai mult muraturile asortate....(varza, conopida, gogosari, castraveti, morcovi, gogonele)...dar imi plac foarte mult ardeii umpluti cu varza pusi la murat :))


e foarte usor sa pui muraturi daca iti place sa mananci....si mult mai ieftin, ca daca ar trebui sa dau atatia bani pe muraturi cumparate pe cate mananc, as da faliment....un borcan de castraveti il iau cu 3 lei (de 800) si daca iau vara castraveti...iau 3 kg si pun 5 borcane :)) ...deci totusi...e ceva :D

zacusca bineinteles ca punem si noi, mai mutl cu vinete si cu ciuperci ca cea cu fasole nu ne place....bulion iarasi, e mai bun decat sucul de rosii cumparat....iar pasta e destul de groasa diluata cu apa tot naspa e :))

dulceata punem tot timpul dar eu nu prea mananc, doar pentru prajituri...inca am dulceata de 3-4 ani foarte bine pastrata :D ...am un beci enorm plin de bunatati :)) ...si plin de buteli de vin :D

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 16 Noi 2008, 01:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
eu inca nu am sot...dar iubitul meu meu bate covoarele, da cu aspiratorul aproape toata ziua(eu urasc asta, nu imi place deloc) ....daca fac ceva de mancare imi curata zarzavat....mai spala si vase, numai asta imi place si mie....duce gunoiul ;) face cumparaturi....uneori le facem impreuna, uneori cand vine de la servici il sun sa cumpere aia si aia...


Harnici soti avem, dupa cate am citit pe aici.
Sotul meu face si el cam ce fac si sotii vostri, nu a iesit inca din "tipare":
sterge covoarele ca mie nu imi place, duce gunoiul, baga rufe la spalat dar ce este cel mai important le si pune la uscat, mai pune si aspiratorul din cand in cand.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 16 Noi 2008, 01:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 19 Ian 2006, 01:47
Mesaje: 857
Citat:
marius este din Braila sa mama lui mai trimite mancare( nu spuneti nimic) trecem peste. faza frumoasa este ca mereu trimite acelasi lucru. oricum, o data nu a mai avut tm sa-i faca vesnica placinta de branza si .....ce credeti ca a trimis...merdenele. ce spunetui de faza asta?
a trimis de la braila merdenele:mellow::mellow::mellow:


:rofl::rofl::rofl: asta e chiar tare

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 16 Noi 2008, 22:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
anida..eu cred ca i-as zice pe cel mai conciliant ton posibil ca pot face si eu mancare si prajituri si nu are rost sa mai faca acest efort!!!iti submineaza autoritatea in fata sotului!!!eu asa as simti..iti dai seama cand vei avea copii ce fel va deveni...iti va trimite lapte!!!:zoombie:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 17 Noi 2008, 10:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
anida..eu cred ca i-as zice pe cel mai conciliant ton posibil ca pot face si eu mancare si prajituri si nu are rost sa mai faca acest efort!!!iti submineaza autoritatea in fata sotului!!!eu asa as simti..iti dai seama cand vei avea copii ce fel va deveni...iti va trimite lapte!!!:zoombie:

de 3 ani de cand stam impreuna am utilizat cu Marius toate tonurile posibile ba chiar ne-am si certat.Intr-un final i-a zis. Dar nu a inteles nimic. acum pur si simplu sunt resemnata. problema e ca trimite cantitati industriale iar noi in afara de sambata si duminica cand mai mergem la ai mei si deci mancam acolo, nu stam acasa.
trimite o data pe luna....30 de pesti afumati, 3-4 kg de cremwursti, o punga imensa de pulpe facute, o punga de mici si placinta de branza. oricum toti din familia lui ma considera muma padurii, scorpia care l-a indepartat de familie. asta e. oricum nu-mi pasa.:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 17 Noi 2008, 11:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
de 3 ani de cand stam impreuna am utilizat cu Marius toate tonurile posibile ba chiar ne-am si certat.Intr-un final i-a zis. Dar nu a inteles nimic. acum pur si simplu sunt resemnata. problema e ca trimite cantitati industriale iar noi in afara de sambata si duminica cand mai mergem la ai mei si deci mancam acolo, nu stam acasa.
trimite o data pe luna....30 de pesti afumati, 3-4 kg de cremwursti, o punga imensa de pulpe facute, o punga de mici si placinta de branza. oricum toti din familia lui ma considera muma padurii, scorpia care l-a indepartat de familie. asta e. oricum nu-mi pasa.:-`



daca trimite nu e rau.inseamna ca ii pasa.daca v-ar renega ar fii rau.
si noua ne trimitea in fiecare miercuri cand merge ionut la zalau.Si Ionut nu putea refuza.ii era rusine.
Pana i-am spus ca nu mancam acasa si e pacat de ea ca o aruncam.
de atunci nu ne-a mai trimis.mancam cat mergem acolo szi ducem acasa eventual cateva oua, muraturi...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cat ne ajuta sotul?
MesajScris: 17 Noi 2008, 11:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:


daca trimite nu e rau.inseamna ca ii pasa.daca v-ar renega ar fii rau.
si noua ne trimitea in fiecare miercuri cand merge ionut la zalau.Si Ionut nu putea refuza.ii era rusine.
Pana i-am spus ca nu mancam acasa si e pacat de ea ca o aruncam.
de atunci nu ne-a mai trimis.mancam cat mergem acolo szi ducem acasa eventual cateva oua, muraturi...

si eu i-am zis ca aruncam mancarea. nu conteaza. tot trimite. daca s-a obisnuit sa faca o chestie nu o mai scoti din ale ei nici cu bomba atomica. si intre noi fie vb nu stiu cat de mult ii pasa. isi face doar o datorie. atat. au fost multe care mi-au dat de gandit. inclusiv la nunta. a venit ca o floare cu o zi inainte de nunta si a plecat imediat dupa. nu asa se face. poate sunt eu rautacioasa nu stiu, dar...m-au ajuns.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 60 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România