Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:29


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: cerere in casatorie
MesajScris: 09 Mar 2006, 11:57 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
ce ati simtit cand azzi fost cerute in casatorie?Nu va zgarciti la cuvinte.De exemplu eu si Cris aveam 2 ani de cant stateam impreuna(eram mutati),noi fiind in Italia trebuia sa mergem acasa (in Romania)si la un moment dat Cris al meu mornaia ca ar fi bine sa ne cununam macar civil daca tot mergem acasa ca de nunta nu mai aveam timp.Asa pur si simplu.Eu am zis ca ar fi bine si atat.Ajunsi acasa am mers imediat la primarie si am depus actele(eram un pic grabiti pentru ca ne presa timpul,doar 3 saptamani de vacanta aveam).Oricum toata saptamana aia am fost tare derutati ba trebuia sa mergem pe la neamuri ,ba sa mai invitam prieteni ,ba sa mai cumparam ce ne trebuia,etc.si asa se face ca in vinerea dinainte cununiei noastre ne-am dat amandoi seama ca eu nu am nici un inel.Ne-am urcat repede amandoi in masina si am plecat sa-mi cumpar unul care sa imi placa (sunt un pic mai pretentioasa).Ajunsi acasa(stateam doar noi doi in apartamentul care am reusit sa-l cumparam)eu am plecat sa-mi fac o baie,era cam 18.30 si afara ploua rau de tot si ce credeti ca s-a intamplat?Cand am reusit si eu dupa o ora jumatate de stat in baie sa ies intru in camera noastra si gasesc 2 lumanari aprinse pe masa,mancare comandata de la Mac,o sticla de sampanie si un buchet de crini asezat pe scunul unde urma sa ma asez eu.NU-MI VENEA SA CRED ,ERA SA DE SIMPLU SI TOTUSI A AVUT ATAT DE MULT EFECT.Am inceput sa rad,iar prin semiintunericul care era l-am vazut pe Cris ca m-a luat de mana mi-a dat buchetul de flori,m-a asezat pe scaun,s-a cautat prin buzunar(ii simtem respiratia sacadata,nu mai era el)a scos cutiuta cu inelul si cand sa-mi puna inelul pe deget si sa-mi zica ce avea de zis mi-am dat seama ca era transpirat tot.M-a cerut in italiana si jumatate in romana,dup


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 09 Mar 2006, 13:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Eu mai fusesem ceruta de doua ori inainte...de diversi distrusi...si nu mi s-a parut nimik deosebit...chiar am luat-o in gluma....si mi s-a parut nostime ideea, iar cand am vazut ca se materializeaza...a fost un sentiment de teama...teama de a-mi pierde libertatea. Acum am scapat de astea....stiu ca daca as vrea sa plec la 12 noapte aiurea cu fetele sau cu alti baieti nu e nici o problema..are incredere in mine!!:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 09 Mar 2006, 15:17 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
noi eram impreuna de 3 ani cand s-a intamplat. cam asa...
intr-o seara ne-am certat rau si dintr-un motiv cat se poate de idiot. a doua zi mi-a parut rau si m-am gandit sa ma revansez cumva. asa ca am gatit, am pregatit masa in sufragerie, cu sampanie, lumanari si alea-alea si l-am asteptat acasa. peste zi nu vorbisem, eram suparati amandoi... a venit acasa si a ramas paf cand a vazut ce i-am pregatit, normal ca nu se astepta. dar nici eu nu ma asteptam la ce a urmat. a venit cu trandafiri si o cutie de bomboane ca sa-mi treaca supararea. dupa masa, am deschis cutia si bomboana din mijloc lipsea, iar in locul ei era inelul. am paralizat... nici nu stiu ce mi-a zis... stiu ca n-am putut spune nimic (cand ma marcheaza ceva tac si cateva zile, sunt ingrozitoare :mellow:), doar am dansat si am zambit aiurea... pana tarziu...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 09 Mar 2006, 20:30 
Senior

Membru din: 05 Ian 2006, 03:22
Mesaje: 166
in situatia mea, am trait emotia de 3 ori. chiar aseara ma gandeam despre subiectul asta, nu era pe aici si cand l-am vazut, mi-am spus ca trebuit sa aflati si voi cum a fost. Prima data mi-a oferit primul inel pe 8 noiembrie, cand imi celebram si eu numele, Gabriela. A venit acasa, la fel cu un buchet imens de flori si pur si simplu mi-a l-a dat drept cadou. Nu a spus nimic altceva. Eu l-am luat, m-am uitat la el, am observat ca scria intr-o parte "i love you" si am simtit emotii.Am vrut sa mi-l pun pe deget, dar imediat mi l-a luat inapoi, si s-a uitat in ochii mei si m-a intrebat: "vrei sa fii sotia mea, mama copiilor mei si sa traim fericiti pana la adanci batraneti?" atunci va dati seama am ramas cu gura cascata, nu ma asteptam deloc, ma luat plansul, saream in sus ca o nebuna, l-am luat in brate, amandoi eram emotionati si bineinteles am spus da, in toate limbile! Dupa aia s-a mai intamplat inca de 2 ori, o data cand am plecat pur si simplu sa facem cumparaturi, am intrat intr-un magazin si mi-a spus..alegeti inelul de logodna. Am ramas socata din nou si l-am intrebat daca vb serios, mi-a spus ca da si mi-am ales inelul. Cand mi l-a dat ma intrebat din nou daca inca mai vreau sa fiu sotia lui si din nou raspunsul a fost da. Vazand ca avea dubii si ca a trebuit sa ia 2 inele ca sa fie sigur, la un moment dat cand eram certati, aveam si eu un inel care putea fi purtat si de femei si de barbati si am spus ca sa ii treaca supararea il sochez putin. M-am dus la el, am inceput sa vb iar apoi i-am luat mana si i-am pus inelul pe deget :) l-am intrebat daca nu s-a ragzandit, daca inca ma mai iubeste la fel de mult si daca vrea sa fie sotul meu. Acum el a fost cel socat, insa f bucuros. S-a si amuzat. Asa.. ce lung e cand trebuie sa scriu..al treilea a venit tot fiind la cumparaturi dar de data asta eu ma uitam printr-o vritina si i-am spus cat de mult imi place. M-a intrebat daca cumva mai tin minte intrebarea pe care mi-a pus-o de ori. Eu m-am fac ca nu si l-am rugat sa-mi aduca aminte. a spus ok, dar intai sa-i cumparam tatalui lui un ceas. ne-am dus sa-l cumparam, dar eu nestiind ca el luase si inelul. am iesit din magazin si mi-a spus..intrebarea mea era daca vrei sa-mi fii sotie si a scos inelu. mi la pus pe deget si am fost cateva zile f fericita pt ca imi placea f mult..chiar acum ma uit la el si vad cat straluceste. pov mea e lunga....asa ca inchei aici.oricum o sa mai revin..in caz de am uitat ceva...v-am pupat


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 14 Mar 2006, 20:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Eu nu ma pot lauda cu o cerere in casatorie spectaculoasa. La noi toata chestia asta cu nunta a venit asa...de la sine, fara sa fim chiar constienti. Pur si simplu ne-am hotarat ca e momentul potrivit pentru asta...:D


si la mine la fel...pur si simplu venise momentul!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 15 Mar 2006, 00:23 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:
Eu nu ma pot lauda cu o cerere in casatorie spectaculoasa. La noi toata chestia asta cu nunta a venit asa...de la sine, fara sa fim chiar constienti. Pur si simplu ne-am hotarat ca e momentul potrivit pentru asta...:D


da..venise momentul...la noi era hotarata ziua logodnei...nu aveam inelul...deja il asteptam si eram agitata ca nu mai venea...si intr-o zi...m-a asteptat in genunchi...cu un buchet de 5 trandafiri in brate si cu inelul in mana...credeti-ma, ii curgeau lacrimi de emotie...si de-abia a putut sa spuna " vrei sa fi a mea pentru totdeauna, sa fi sotia mea ?"...pentru mine a fost mai usor sa spun "da" decat pentru el sa ma intrebe...si atat...simplu...si la obiect...acum sunt emotionata eu ca organizez nunta...si e detasat el...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 23 Mar 2006, 19:41 
Diva

Membru din: 02 Feb 2006, 18:21
Mesaje: 890
Citat:
Si la noi a fost ceva ce se astepta sa se intample...Dar a fost putin haios. Ne uitam la serialul Friends si era exact o faza de genul asta in film si el ma intreaba foarte detasat: "Ti-ar placea sa fii ceruta de sotie asa?" La care eu zic: "Da, poate. Oricum la noi nu mai e cazul."
Si el a inceput sa planga ca "de ce nu mai e cazul, ca vrea si el sa-mi ofere clipele alea de emotie cum au parte toate fetele, ca nu vrea sa nu simt fericirea cand imi pune inelul pe deget...si tocmai cand a zis faza cu inelul pe deget mi-a si strecurat inelul...A fost super...cel putin pentru mine.;)


frumos alexandra chiar m-a emotionat mica ta poveste cum te-a cerut adi pe tine.
la noi ce sa zic era in plnurile noastre inca de cand implinisem vreo 6 luni de cand eram impreuna dar am zis sa mai asteptam.
si anul trecut am fost in sejur la mare si eu cam stiam ca are de gand sa ma ceara ca na ascunsese inelul si imi spusese soacra-mea (X) atunci chiar ca nu-mi mai simteam picioarele.
la mare a asteptat baiatu pana m-a cerut, si intimp ce ne plimbam pe faleza a fost foarte spontan chiar credeam ca nu ma mai cere si dintr-o data fara vreun fel de regie m-a cerut de sotie:"vrei sa fii sotia mea?" dar a strigat tare asa ca sa-l auda lumea ca ma iubeste ,si m-a mai cerut inca o data dar la parinti atunci mi-au dat lacrimile ca de altfel si mamei mele ce mai sunt fericita!!!:love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 24 Mar 2006, 15:13 
Veteran

Membru din: 26 Oct 2005, 14:58
Mesaje: 322
noi suntem impreuna de 4 ani am vorbit deschis daca e momentul sa ne casatorim si impreuna am decis cand sa facem nunta, inel de logodna (aur alb cu piatra) am primit in 2005 in vacanta a fost prima data cand am iesit din tara am mers cu prietenii in Grecia si am avut niste bani in plus la noi acolo unde am fost erau o multime de magazine cu bijuterii pt o statiune de litoral erau f multe asa e la ei si tot plimbandu-ne zilnic printre ele lui i-a venit ideea sa ne intoarcem acasa "logoditi" si la intoarcere sa anuntam parintii ca vrem sa facem si nunta in anul urmator. inelul l-am ales impreuna si pt ca eram cu cei mai buni prieteni ai nostrii a fost totul intr-un moment potrivit.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 24 Mar 2006, 17:04 
Diva

Membru din: 02 Feb 2006, 18:21
Mesaje: 890
cand am mers sa alegem inelul de logodna am mers impreuna ca eu am degetele mai subtiri si stie cat sunt de pretentioasa la bijuterii. nu stiti cat stau pana imi aleg ceva frumos.:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 13 Apr 2006, 19:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Noi eram impreuna de un an si 3 luni. Vorbeam de casatorie, doar asa, ca se va intampla odata.
Era vara, eram la mare cand am fost ceruta in casatorie. Iubi meu era tare emotionat si nu stiam ce are. Eram impreuna cu mai multi prieteni intr-o discoteca. Iubi meu facea ce facea si disparea si nu stiam ce se intampla. La un moment dat a venit un chelner care avea pe o tava cateva pahare cu bautura flambata si printre ele o cutiuta cu inelul meu de logodna. A fost super misto! Nu-mi venea sa cred. O parte din prietenii mei stiau dar au tinut totul secret sa ma surprinda. Ceilalti au ramas la fel de surprinsi ca mine.
A fost o surpriza pe cinste! A fost asa de romantic!:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cerere in casatorie
MesajScris: 14 Apr 2006, 00:01 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
iar la noi a fost ceva... neasteptat. eram dupa momentul... cu pricina :~*, si nu l-am luat in serios, avand in vedere ca inca mai eram cu prietenul meu de atunci. v-am mai zis ca avansasera lucrurile prea tare si a trebuit sa aleg intre cei 2. il alesesem pe sotul meu, dar mi-era intr-un fel mila de celalalt cu care statusem 3 ani. si cum nu-mi statea in fire sa fiu asa, mai ales ca fusese 'primul', mi-era si rusine de mine. sotul meu si-a dat seama ca nu am curajul sa o fac si s-a dus el si i-a spus ca eu ma marit cu el... a fost o chestie ciudata pt ca eu nu mai stiam daca a fost impulsul momentului. dar m-am convins ca este cerebral in orice moment si intotdeauna e pe faza... dar ce ma deranjeaza e ca nu-mi prea aduce flori. f rar o face.:( si niciodata nu a dansat decat atunci cand ma tinea in brate, blues-urile cum s-ar zice. nu stiu ce o sa ma fac la nunta. sunt ingrozita... mi-e ca o sa fie o nunta seaca, fara nici o distractie. mi s-a sugerat sa-i dau ceva 'la bord' :D, dar nu o sa mearga. de regula nu prea bea decat cate o bere, ocazional, iar, chiar daca o face e constient si nu-l poti corupe. desi...cand m-a cunoscut, la o discoteca de pe plaja, era un pic ametit si asa a avut curajul sa vina la mine sa ma intrebe daca nu vreau sa fac o poza cu el...:) poate merge intr-un fel...el de regula imi face toate voile, dar n-as vrea sa nu se simta bine la propria nunta... mi-e si frica. daca nu o sa iasa bine? daca nu o sa se simta lumea bine? daca nu terminam la timp cu pregatirile, ca am cam ramas in urma:(:(:( daca...daca...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 217 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România