Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 02:56


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 01:20 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
cred ca asta e unul din lucrurile care ma enerveaza cel mai mult la soacra-mea ... ca-mi face mancare sa iau acasa (ei fiind din provincie)...si nu cine stie ce prajitura/tort sau mai stiu eu ce....ne face ciorba de pui si mancare de cartofi, de exemplu, de-mi vine sa i-o pun in cap(X)(X)(X)

Eu cred ca ar trebui sa te gandesti mai bine si sa apreciezi astfel de mame, pentru ca nu toata lumea are parte de asa ceva. Mai bine sa sti ca atunci cand pregateste ceva de mancare vrea sa imparta si cu tine decat sa te astepte pe tine sa vi si sa pregatesti tu (pentru voi si pentru ei).
Eu am o prietena a carei mame soacre o astepta pe ea sa vina sa ii faca pregatirea pentru ziua ei de nastere (a soacrei); nici macar cumparaturile nu le facea ca sa nu mai spun ca nici cu bani nu contribuia.
Cand ai, nu apreciezi dar daca nu ai iti doresti!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 04:10 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
Citat:
da...asa as vrea si eu...dar daca de la inceput am luat-o cu " buna ziua " , acum mi-e tare greu..si e o chestie care chiar ma supara...nu sunt o fire timida dar mi-e greu sa-i spun dintr-o data "sarut mana". si e si reciproc...nici ea, viitoarea soacra, nu prea stie cum sa ma salute.am observat ca i se intampla si cu alte persoane si ma gandesc ca poate si asta ma face pe mine sa ma simt asa...e amuzant pe undeva...semanam...:)
se va rezolva cumva...adevarul e ca tin mult la ea si imi doresc mult sa ma iubeasca.


chiar daca nu striga in gura mare si tu simti ca ei tin la tine e f bine. decat sa o faca pe socrii iubitori de fata cu altii si tu sa simti ca nu e asa, mai bine asa. oamenii se comporta altfel cand e vorba de sentimente... trebuie doar sa ii intelegi... eu uneori ii zic soacrei mele buna ziua, alteori saru' mana. oricum ea mereu imi spune 'buna papusa'. iar cand vreau sa-i multumesc, e tot multumesc sau saru' mana, cum imi vine pe moment. si ea imi spune 'sa cresti mare'. e adevarat ca sunt mai mica decat sotul meu dar doar cu 4 ani. si e clar ca ma considera fiica lor. chiar daca acum mai avem divergente de opinii in privinta nuntii... dar e normal, zic eu...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 04:13 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
Citat:
gabriela...soacra ta nu e lipicioasa dar simti ca te place?
eu mi-as dori gesturi de afectiune dar, chiar cred ca nu stie cum sa se manifeste...cu siguranta ii pasa de mine, tine cont de parerile mele si cel mai important, are incredere in mine.dar...pacat ca e un dar...mi-ar placea sa o imbratisez cand simt asta..sa-i pot da pupici...sau sa-i spun ca tin mult la ea...inca nu pot...cand mai am momente de astea ii mai scriu cate un mesaj pe telefon si apoi imi imaginez cum zambeste cand citeste...nu obisnuieste sa imi raspunda...

nu iti raspunde la mesaj in scris? la asta te referi? daca da, te-ai gandit ca poate nu stie cum sa foloseasca telefonul pt mesaje? a mea isi cam prinde urechile...:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 04:19 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
Citat:
stiti ce ma sperie pe mine?
anul viitor...o sa facem primele sarbatori (de iarna) ca familie...in casa noastra (aici, in baia mare) si o sa trebuiasca sa invitam parinti (ai mei si ai lui)...ma tem ca nu o sa fac fata...cu gatitul, cu pregaririle...si o sa se astepte la multe de la mine.imi tot ziceam ca o sa o chem pe mama cu vreo 3 zile inainte sa ma ajute...dar parca n-ar fi corect...
...cred ca asta tine tot de faptul ca n-as vrea sa fie dezamagiti...mai ales ea, mama lui(nu-mi place cuvantul soacra).
noi locuim impreuna de 2 ani deja si lui ii place mult cum gatesc dar...parca ca la ai lui acasa nu e nicaieri...mama lui e buna gospodina si chiar am emotii...ca de fiecare data cand o ajut la ceva...
sa inteleg ca eu sunt cea mai lenesa de pe forum? noua ne gateste soacra. eu mai rarut, ca nu prea-mi place... incerc totusi ca o sa treaca si vremurile astea... ei ne cheama in fiecare zi la masa, socrului meu ii place sa faca tochitura si friptura (vara mergem f des la gratar), dar inainte ne mai dau si supica sau ciorbita. si uite asa mi se strica mie mancarea in frigider...sa-mi mai vina sa fac de mancare?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 04:30 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
Citat:

si eu zicem ceva de genul acum 2 ani, dar de fiecare sarbatoare vor sa ne ducem noi la ei si ne fac mancare si pt acasa ca sa "nu mai ma obosesc eu" ca ea (soacra-mea) are mai multa experienta.
gaby


cam asa e si la noi. ei nu ma lasa sa fac nimic. ei zic 'oricum facem noi si veniti aici, ce sa te mai chinui si tu?' de paste a mai mers, am reusit sa fac si eu ceva de mancare, dar de craciun acum, socru-miu venise din voiaj si nu m-a mai lasat. am facut de revelion fara sa-i mai zic lui.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 13:39 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
salutare miresici...incepe o noua saptamana si va doresc sa fie cat mai buna...

in weekend am fost la ei (la socrii), cam asa ne ducem, o data la 2 saptamani...am fost sa mai discutam de nunta si e ok...pana acum nu avem nici un fel de divergente si cred ca nici nu o sa apara.e super ok ca nu incearca sa imi impuna nimic.

am fost sa mai vad o data restaurantul, i-am facut poze si acum ma simt mai bine(nu mai stiam exact cum e, mi se parea cam mic).am dat si de o formatie buna (sper) si se pare ca se rezolva toate, incet, incet.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 20:08 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
Citat:

Eu sunt asa de multumita cand primesc mancare gatita......
Noi ne ducem acasa la doua sapt si atunci imi dau mancare si mama mea si mama lui.
Mie imi convine. Decat sa vin eu moarta de oboseala si sa ma apuc sa fac nu stiu ce ciorbe si tocanite, mai bine scot di frigider si incalzesc:~*
Si eu sunt cam lenesa...:~*


nu ma intelege gresit...si eu iau de acasa tot felul de chestii atunci cand ajung- o friptura la gratar, ca sa nu mai afum tot blocul, o delicatesa dulce, chestii semipreparate de genul -vinete coapte,etc(parintii si socrii stau la 20 de km unii de ceilalti si cand mergem acasa ajungem in ambele parti)..dar nu mancare de cartofi!!..ca asta se pregateste in 30 de minute- daca tot vrea sa ma ajute, de ce nu face ceva care mi-ar lua ceva timp. Data viitoae cred ca-mi pune niste omleta la borcan.. :gun::gun:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 21:20 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
nu ma intelege gresit...si eu iau de acasa tot felul de chestii atunci cand ajung- o friptura la gratar, ca sa nu mai afum tot blocul, o delicatesa dulce, chestii semipreparate de genul -vinete coapte,etc(parintii si socrii stau la 20 de km unii de ceilalti si cand mergem acasa ajungem in ambele parti)..dar nu mancare de cartofi!!..ca asta se pregateste in 30 de minute- daca tot vrea sa ma ajute, de ce nu face ceva care mi-ar lua ceva timp. Data viitoae cred ca-mi pune niste omleta la borcan.. :gun::gun:

Esti putin cam dura sau poate pretentioasa.
Exista o zicala, si anume "calul de dar nu se cauta la dinti"; ar trebui sa apreciezi munca dumneaei si sa o respecti pentru grija care ti-o poarta (chiar si pentru mancarica aia de cartofi care se face in 30 minute). Minutele alea le poti folosi pentru o alta activitate sau macar pentru o scurta relaxare!
Pune-te in locul ei; nu cred ca ti-ar conveni sa fi tratata la fel.
Scuze, dar aceasta este parerea mea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 22:07 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
...si pana la urma ar trebui sa conteze intentia si nu "mancarica", nu? ideea e ca...indiferent ce iti da...imparte cu tine ceea ce are...nu cred ca ei mananca gratare si voua va pune la pachet mancare de cartofi, nu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 23 Ian 2006, 22:51 
Nou Venit

Membru din: 28 Oct 2005, 02:00
Mesaje: 34
ok....cum ziceti voi...ca sa va explic, ar trebui sa scriu aici un roman si nu are rost...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 25 Ian 2006, 03:16 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
(!) ... oricum parerile sunt impartite si niciodata nu poti multumi pe toata lumea ... (!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 26 Ian 2006, 14:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Foarte interesante discutiile...fetelor...Eu ma inteleg mult mai bine cu soacra mea...care e o femeia pline de viata si nonconformista,...decat cu mama mea. E super tare faza! Suntem pe aceeasi lungime de unda. Cat priveste relatia cu socrul..e ok! Nu o sa reuseasca niciodata sa-l egaleze pe tata ...pe care il venerez....asta-i klar!...insa ne toleram.O relatie marfa am si cu viitoarea mea cumnata..care e o scumpa...si imi aminteste de mine...in multe privinte. Anyway...ei pt. mine sunt "mami" si "tati".Tatal meu va ramane pt. totdeauna "taticu' ", iar mama mea...ei bine..ei ii voi spune pe nume...pt. ca nu imi inspira altceva.:( Rareori ma face sa ma adresez altfel....:( asta e!! :alien::ninja:)
Nu va mai bateti capul cu toate prostioarele astea...totul va veni de la sine...in timp, in functie de comportamentul lor sau al vostru.;) Daca dupa nunta vor incepe sa ridice pretentii si sa comenteze...:devil: va garantez ca nu o sa mai folositi aceleasi formule protocolare.:p Bafta!!:blink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 27 Ian 2006, 14:39 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
...Eu ma inteleg mult mai bine cu soacra mea...care e o femeia pline de viata si nonconformista,...decat cu mama mea. E super tare faza! Suntem pe aceeasi lungime de unda. Cat priveste relatia cu socrul..e ok! Bafta!!:blink:

Cool ... inca o mireasa norocoasa. ;)
Ma bucur.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 29 Ian 2006, 14:17 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
pentru toate miresele si mirii care habar nu au cum sa isi strige noii parinti....e simplu , sa va ganditi ca intr-o zi o sa "mancati" si voi aceiasi paine .....in special raspunsul e pentru actualele mirese , viitoare soacre , veniti in intampinarea socrilor vostri , faceti in asa fel incat sa nu fie tensiuni in familie , e pacat si nu merita sa iti faci dusmani chiar pe cei ce au crescut si protejat iubirea vietii tale ca sa ajunga mare si sa iti ofere tie sprijin , iubire , protectie , nu se merita fetelor . Atitudinea sotului vostru fata de parintii lui va fi in fata voastra cea pe care voi o dictati , dar in inima lui , daca il fortati sa nu isi mai priveasca parintii cu aceiasi ochi.....partida este pierduta si in timp asta o sa va dezbine . Fiti bune fetelor , nu costa nimic si in plus face bine la spirit ...si la riduri ....cred eu:lol:

... (!) Punct ochit, punct lovit (!) ...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România