Ultima vizită a fost: Acum este 23 Apr 2024, 22:35


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 08 Ian 2006, 04:06 
Junior

Membru din: 29 Noi 2005, 16:01
Mesaje: 79
noi avem cununia religioasa in mai, pe 27, cea civila fiind in oct 2001...:~* de cand ne-am casatorit ei mi-au spus sa le zic mama si tata pt ca de acum eu sunt fata lor deoarece nu au fata, ci 2 baieti. a durat mai mult pana am indraznit, imi era rusine, nu stiu de ce... abia de ceva timp am inceput sa le zic asa, mai ales ca socrul meu imi zicea mai mereu 'fata tatii'. cu mama mea nu am o relatie prea buna... soacra mea a facut ceva de la care mama mea s-a eschivat. am fost operata de 2 ori pe creier la bucuresti, si mama-soacra a stat internata cu mine si inainte si dupa operatie, dormind in acelasi pat cu mine...:flowers:, ceea ce mi se pare un lucru extraordinar, atat mie cat si personalului din spital. nu stiu daca mai exista o soacra ca a mea... si tata-socru a stat acasa cu nepotelul- baietelul nostru, de 4 ani. sotul nu a fost cu mine decat la prima operatie. si mi-am revenit destul de repede. la a 2-a era in voiaj si mi-era asa de greu... ea a stat langa mine cand incepusem sa delirez, mergea cu mine la toaleta fiindca imi era rusine de ea sa nu merg. totusi uneori a fost nevoie sa apelez la ea... nimeni nu credea ca e soacra mea. se comporta exact ca o mama. sincera sa fiu, nu stiu daca as putea face acelasi lucru pentru cineva... si daca ati vedea ce soacra am... spuneti si voi: sa nu-i zic 'mama'? m-ar bate dumnezeu sa nu o fac, si mi-ar fi rusine ca dupa atata chin indurat cu mine sa nu o consider mama... le doresc tuturor nurorilor o soacra ca a mea: si frumoasa si iubitoare si mai ales curajoasa... am inteles de la sotul meu ca atunci cand ne-am casatorit ei i-au spus ca el ma ia de sotie iar ei ma adopta... eram ca un copil cu copil-ziceau ei. (eram insarcinata)si ei erau fericiti (sau se conformasera situatiei) desi il iubesc pe micky (robert-mihai) la nebunie. cand e vorba de ei, ii spun lu' micky :'du-te la buni (sau bunicul). sunt prea stilati si nu au atitudine de mamaie si tataie... asa ne-a venit noua sa le zicem. si parca suna si mai frumos... sunt o nora super-norocoasa.%%- succes si voua, domnisoarelor, viitoare doamne...:wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 08 Ian 2006, 22:18 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
deci suntem multe in situatia asta :blink:
dragut. ei bine, eu le spun domnul si doamna..., dar odata viitorul meu socru mi-a zis sa nu ma mai auda ca ii zic "dumneavoastra". m-am blocat asa de tare (nu ma asteptam la reactia asta), incat n-am fost in stare sa-l intreb cum ar vrea sa-i spun :((
asa ca acum... poate radeti, dar le vorbesc doar cand sunt amandoi de fata, ca sa pot folosi persoana a doua plural fara sa mai comenteze nimeni :D. dar astept cu nerabdare sa se deschida din nou discutia asta, poate ma lamuresc si eu si mi-ar fi muuuuuuuult mai usor.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 09 Ian 2006, 08:40 
Nou Venit

Membru din: 06 Noi 2005, 01:20
Mesaje: 44
:Dde cand eram mica in momentul in care intra cineva pe usa venea mama la mine giugu-lugu si imi spunea:-Cum saluti?si eu trebuia ca sa raspund saru'mana nu conta ca era barbat sau femeie.In fine...si am ajuns pe undeva pe la vreo 14,15 ani cand ma salutau vecinii cu saru'mana si m-am blocat.
Ajunsa in casa prietenului meu...am salutat frumos cu buna ziua! Cu toti fratii parintilor lui ne salutam si vb la pers. a doua sg., dar cu parintii lui nu pot...Cu ai mei au trecut mult timp pana sa le zic servus, ciao, pa ca cica li se parea lipsa de respect...pana le-am zis:cum sa il salut pe tata cu saru'mana:mellow:?si acum is :wok:dar... ai mei daca nu le vb cu dumneavoastra zic ca esti prost crecut, lipsa de respect...ai lui din contra zic ca se simt mai tineri...Cum sa ii zic lui ca sa vb cu ai mei cu d-voastra?si eu vb cu ai lui la pers a doua sg si sa le mai spun si pe nume?of of of:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 12 Ian 2006, 01:19 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Eu sunt la stadiul de "auziti"de trei ani si nu cred ca deranjeaza pe altcineva in afara de mine.Logodnicul meu o are de soacra tot pe respectabila d-na "auziti"(norocul lui ca nu am si tata).Dar stiti ce?Chiar nu-mi pasa si nu am de gand sa imi fac griji.Nu stiu sigur cu cine ma inrudit(nina,costel,d-na,mama,tata),dar sunt de mii de ori sigura cu cine ma marit!Si nu stiu de ce,dar eu cred ca asta e singurul lucru care conteaza cu adevarat.
Pupici,
ADINA:flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 14 Ian 2006, 23:16 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Se spune ca "pana nu risti, nu castigi". Si noi putem aplica in cazul nostru incercand sa ii spunem "mama" soacrei noastre si in functie de reactie dumneaei putem afla daca ii face placere sau nu.
Asa stim cum o vom putea apela in viitor. :wok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 16 Ian 2006, 00:38 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
imi place tare proverbul ce e scris sub mesaj pa:rolleyes:

Mersi!Sincer,eu nu il stiam pana acum 2 ani.A luat Danut al meu licenta si cumnata mea(sora lui)mi l-a spus,pt ca eu l-am ajutat sa invete!!!El a luat cu brio,dar eu am fost in spatele lui.
pupici:lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 16 Ian 2006, 21:20 
Diva

Membru din: 15 Dec 2005, 02:43
Mesaje: 742
Citat:
eu am avut o discutie cu iubitul meu despre asta si cand am ajuns la parintii lui a intreba; "Cum sa va spuna Gaby? Pe nume sau cum?" raspunsul a fost cam evaziv cu rasete si eu m-am simtit :~* "Lasa ca pana la nunta o sa ne dam seama cu o sa ne strige"
ce raspuns e asta?:-`

Probabil nici ei nu s-au decis asupra modului de apelare; asa ca degeaba iti faci tu atatea probleme cand nici macar ei nu stiu cum se doresc strigati.
Bafta!:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România