Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 03:29


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 10 Apr 2007, 16:40 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citind tot ce scrieti voi pe aici..ma intreb daca am un noroc mai special...
eu nu pot decat sa spun ca am o familie mai mare, si nu as putea sa ma gandesc la parintii iubitului meu, ca fiind socri..e drept ca nu sunt chiar aproape de noi...ne despart 250 de km, dar chiar si asa, eu ma simt f ok alaturi de ei....
as zice ca e undeva un noroc si pt ca suntem ambii singuri la parinti...
dar cred ca altceva ne uneste pe toti 6 asa intr-o mare familie unita, ei sunt tot timpul cu gandul la binele nostru si intai ne asculta pe noi, si in general ne sustim cum pot ei mai bine
nu au existat niciodata certuri sau stari tensionate, si fiind f apropiati nu a fost nici o problema sa avem 2 randuri de parinti, si sa le spunem mama si tata...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 10 Apr 2007, 17:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
As vrea sa va intreb cum va adresati cand vorbiti despre socrii?Tin sa precizez ca ma inteleg bine cu ei, dar mi-i se pare cel putin ciudat sa le spun mama si tata.Nu cred ca ma voi adresa asa vreodata in directia lor.Voi cum procedati?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 10 Apr 2007, 17:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
De ce nu citesti intai cele 15 pagini scrise deja pe aceasta tema...


Cred ca e prima data cand nu citesc tot.Ca erau multe pagini....si tu ma certi asa...fara sa ma cunosti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 10 Apr 2007, 23:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Nu te cert, sugerez...
Tocmai pentru ca sunt multe pagini te-am indemnat sa citesti; inseamna ca sunt multe pareri exprimate.


Ok multumesc de sugestie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 11 Apr 2007, 16:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Cu mare placere!


Am citit tot si m-am lamurit:adica sunt mai dezorientata ca la inceput.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 11 Apr 2007, 16:50 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Cred ca realitatea e alta: fiecare face cum poate si cum se intelege cu socrii. Daca ai niste scorpii pe post de socrii nu-ti vine sa le zici in nici un fel, eventual iti vine sa dai sa fugi. Daca sunt OK ii poti intreba. Daca sunt super socrii poate le si spui mama si tata...
Pana la urma e decizia ta.


eu nu inteleg de ce esti dezorientata....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 11 Apr 2007, 16:53 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
eu cand vorbesc despre ei ii numesc socrii mei sau parintii lui stefan, cand vorbec cu ei il folosesc pe minunatul 'auziti'...as prefera totusi sa le spun pe nume dar inca astept sa se ofere ei...daca nu o sa-i intreb eu daca ar fi ok sa le spun pe nume...tu procedezi in functie de situatie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 11 Apr 2007, 16:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
eu cand vorbesc despre ei ii numesc socrii mei sau parintii lui stefan, cand vorbec cu ei il folosesc pe minunatul 'auziti'...as prefera totusi sa le spun pe nume dar inca astept sa se ofere ei...daca nu o sa-i intreb eu daca ar fi ok sa le spun pe nume...tu procedezi in functie de situatie


Cand vb despre ei si pt mine sunt parintii lui Ionut.Mai rau este cand trebuie sa spun ceva despre tatal lui ionut mamei lui.Cum sa spun?Tatal lui Ionut?E ciudat.Socrii mei sunt in varsta.Nu pot sa le spun pe nume.Ma inteleg f bine cu ei, dar nu pot sa fiu apropiata.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 13 Apr 2007, 23:57 
Junior

Membru din: 01 Mar 2007, 13:05
Mesaje: 66
la mine soacramea este mamica si socramiu este taticul, asa ii strig asa ma adresez lor si celor din jur cand vorbesc despre ei. dar nu am renuntat nici la "auziti" eu cred ca tine de politete asta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 14 Apr 2007, 02:10 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Cand vb despre ei si pt mine sunt parintii lui Ionut.Mai rau este cand trebuie sa spun ceva despre tatal lui ionut mamei lui.Cum sa spun?Tatal lui Ionut?E ciudat.Socrii mei sunt in varsta.Nu pot sa le spun pe nume.Ma inteleg f bine cu ei, dar nu pot sa fiu apropiata.



da...ai dreptate partea asta e mai naspa....eu n-am probleme de genul asta ca socrii mei sunt divortati si nu vor sa auda unul de altul, asa ca am scos-o la capat tot cu ' auziti'


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 14 Apr 2007, 03:01 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
la mine viitorii socri sunt ok, nu am avut probleme cu ei, sunht atenti cu mine...ma inteleg bine, dar nu cred ca le voi putea spune mama si tata...sunt singura la parinti, iar parintilor mei le zic mamaica si taticu si bunicii mei sunt mama si tata, ca am fost crescuta de ei...dar parintilor viitorului sot nu cred ca le voi putea zice asa decat dupa f multi ani si daca relatia va continua la fel sau mai bine...oricum pt inceput nu am sa le pot zice asa...tot la auziti voi ramane pt un timp...apoi...mai vad eu...asta daca nu raman definitiv la acest apelativ...mai nasoala va fi situatia in care voi vorbi cu unul din socri si va trebui sa zic ceva despre celalalt...cum ii voi zice...stiti d-nul auziti nu stiu ce a facut sau zis, sau sotul dvs zice ca...:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 14 Apr 2007, 08:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
mai nasoala va fi situatia in care voi vorbi cu unul din socri si va trebui sa zic ceva despre celalalt...cum ii voi zice...stiti d-nul auziti nu stiu ce a facut sau zis, sau sotul dvs zice ca...:D


mie asta chiar nu mi s-a parut greu deloc...pur si simplu daca vb cu mama soacra si vreau sa ii spun ceva ce a zis socrul exact asa ii si spun "tata socru a zis...." sau "tata socru a facut..." si invers cand vb cu socrul :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 15 Apr 2007, 20:16 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

mie asta chiar nu mi s-a parut greu deloc...pur si simplu daca vb cu mama soacra si vreau sa ii spun ceva ce a zis socrul exact asa ii si spun "tata socru a zis...." sau "tata socru a facut..." si invers cand vb cu socrul :)



intr-o oarecare masura m-am gandit si eu la solutia asta mama soacara si tata socru...si in rest traiasca "auziti":D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: VIITORII SOCRI....MAMA SI TATA?
MesajScris: 18 Iun 2007, 14:18 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
pai eu parintilor mei le-am sp[us intotdeauna pe nume...adik erau un fel de frati mai mari,iar bunicii mama si tata...asa k in nici un caz nu le voi spune socrilor,vor ramine dna si dl...desi al meu ii spiune tatei pe nume,k asa i-a cerut...


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 372 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România