Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:45


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 24 Mar 2008, 18:23 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
stiu ce spui dar totul pleca pe principiu indiferent de pregatelile d enunta ca pleca pe ideea ca noi, a se intelege familia mea suntem impotriva ei si ca mama ar fi jignit-o. nu a zis ca mama dar a zis ca cineva...si oare cine putea fi?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 24 Mar 2008, 18:32 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
imi vine sa urlu...abia acum terminaram semi-sedinta si pot sa va scriu trei randuri inainte de a pleca...de la ce pare ca pleca totul...sapt trecuta am aflat din pura coincidenta ca s-ar putea ca una din perechile de ar treb sa ne fie nasi s-ar putea sa nu poata veni. dar ei ne-au zis de la inceput, deci stiam ca s-ar putea...dar ne sunt tare dragi si noi lor. si nasa cuma r veni era tare suparata pe tema asta -imi zise mama. ei nasi ar fi din partea sotiorului. si eu d ela sotior nu stiam nika. asa ca sun la nasha sa linistesc femeia ca las ca le rezolvam pe toate. las ca vedem cum facem...atat!!!! nu mai mult. nu luasem nicio decizie sau orice altceva. vb cu al meu sotior care imi zice ca n-a vrut sa ma ingrijoreze si cum nu era nika sigur...si vb vineri cu socrella si ii zic ca ar fi cateva posibilitati cum sa facem ca mie imi sunt tare drgai si nu vreau sa renunt in fine. ea tare incantata ca da ca tre sa vb noi trei sa vedem cum rezolvam si d-astea. eu sunasem la ea sa ii amintesc ca deh ziua "nashei". si ii zic ca ramane sa sun la ea ca sotioru nu era. no, si...problema o plecat sambata ca am trecut peste autoritatea ei!!!si ca am sunat la nasa sa o linistesc inainte sa sun al ea s aintreb ce so intamplat. si iam zis ca eu ce sa intamplat discut cu sotioru si dupaia sun la ea. ca mi se pare normal pt trebi de nunta sa vb cu el si dupaia sa ne sfatuim cu ea cum a si fost de altfel. si a iesit scandal si io incercam so linistesc si i-am zis ca ma marit cu fi-su si mi se pare normal sa discut orice problema de orice natura cu el intai si sa ne sfatuim noi doi si dup-aia sa merem mai departe...s-a enervat ingrozitor ca am zis ca ma marit cu fi-su nu cu ea, dupa ce chiar ea imi zicea intr-una ca noi s anu ne lasam influentati si intai sa ne sfatuim noi doi...si cu asta m-o amenintat ca ma zice lu fi-se ca ce am zis eu:blink:ca nu ma marit cu ea...
deci nu mai zic nimic ca nu mai stiu ce sa zic. problema e ca am trecut peste autoritatea lor chipurile ca am sunat femeia sa ii zic la multi ani. i-am explicat ca nu s-a discutat de nunta pur si simplu am zis la multi ani.in fine...am zis ca foarte bine rezolv problema fiecare cu rudeniile lui si nu mai zic absolut nika de patea ceea de familie ca vb aia nu am dreptul...dar sa se apuce sa imi arunce chestii in fata ca noi!! suntem impotriva ei ca ea a tinut mult la mine ca ea asa si pe dincolo, toate in trecut...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 24 Mar 2008, 20:24 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
numai pune si tu la suflet atat, daca te enervezi de pe acum, iti dai seama cum o sa fie cat mai aproape de nunta:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 24 Mar 2008, 21:50 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
stiu scumpa ca ai dreptate dar cand iti vine asa deodata cu o bomba d-asta...eu ce sa mai zic acum?sau cum ar trebui sa ma comport? de parca nu s-ar fi spus nimic sau cum? oricum nu sunt genul care sa se apuce de scandal, ca tocmai de aia am icnercat d ela inceput sa aduc aproape familiile si mi se parea normal ca ea sa vina de sarbatori la noi si d-astea...dar sa ajung sa mi se arunce si asta in cap?:((in fine...e prea curand discutia probabil si de aceea...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 06 Mai 2008, 21:17 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Buna fetelor!!!!
Ma calmez si eu cand citesc mesajele voastre...aveam impresia ca sunt singura in lume impotriva soacra-mii!!!!!
E o acritura!!!! De la inceput nu mi-a placut...prima oara cand am mers la ea acasa,ii arata iubitului meu niste poze a unei fete care vrea sa faca cunostinta cu el...si ,fata de mine ii spunea...uite,mama,ce fata dragutza,si te place,si are parinti bogati...(!)(kiar daca nici ai mei nu mor de foame,dar in asta oare consta iubirea?depinde de banii parintilor???).
A stat la noi vre-o 4 zile(noi stand intr-o garsoniera!) si veneam ambii seara acasa,dupa facultate si o gaseam pe 'mama-soacra' citind ziare,iar eu,abia tragandu-mi sufletul dupa o zi incarcata,trebuia sa ma apuc de gatit...ca ea se simtea 'oaspete'!!! Ce crede-ti?Mi-a crapat rabdarea si i-am zis in fata ca daca tot sta toata ziua degeaba,macar p/u ea sa-si faca de mancare...si minune,a inceput sa gateasca si pentru noi!!!
Mai tarziu,cand i-a zis iubi,la telefon(era plecata din tara)ca m-a cerut de sotie si vrem sa ne casatorim la toamna,a inceput sa planga si zicea"De ce sa va casatoriti,doar Alina (eu) nu e insarcinata!!!!":mellow: Pentru asta stiu sigur ca o voi ura toata viatza!!!:devil::devil::devil:(Dar nu ma limatez doar la atat...ne-a sunat odata si a vut marele ghinion sa raspund eu la telefon...si i-am zis tot ce cred despre ea...a mutit..apoi nu stia cum sa inkida mai repede...
Si parca nu era de ajuns...bocea ca nu are bani de nunta (noi fiind ambii studenti...iubi si lucreaza) si sa o asteptam 1 an pana vine acasa (ea fii plecata,cu intervale,de aproape 7 ani).Incerca in fel si chip sa-l convinga sa renunte la nunta,...ca cica e prea degraba,ca va ve-ti plictisi unul de celalalt...ii dadea chiar si bani ca sa plece in state(sigur,fara mine)!!!
Toate rudele,inclusiv matusile lui ziceau sa facem nunta fara ea,insa am decis sa mergem la comprimis si sa o amanam pana la primavara,cand va fi ea acasa.Am vb f.serios cu iubi si mi-a promis ca daca la anul maica-sa nu se intoarce p/u nunta noastra,o facem fara dansa.(X)
Acum nu-mi mai bat capul de toate tampenii-le maica-sii,ma bucur ca ai mei il iubesc pe el ca pe okii din cap si ne vedem de viata noastra fericita,impreuna...

A...am uitat de socru,e opusul soacrei....un om de aur,modest si foarte primitor...:-*...la care tin f.mult si merg sa-l vizitez cu mare placere!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 06 Mai 2008, 23:03 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Vai Alina saraca de tine...Doamne ce femeie! te miri ce sot are si ce copil o putut sa creasca -din ceea ce scri-...really:blink:vai saraca de tine...bine totusi ca nu stai cu ea si ca mai e si departe suficient! si bucura-te ca el are ochii deschisi si vede ce se intampla. ce incearca ea nu face decat sa va apropie! tu sa ai grija de voi si de iubirea voastra! oricum respecte ca i-ai zis ce ai avut pe suflet!

eu mi-am vazut soacra dupa o luna in care n-am vb deloc. ne-am comportat de parca nu s-ar fi intamplat nimic. am vorbit de una alta, renovari, casa si putin de nunta...nu mai zic nimic...si mama a vorbit cu ea si dupa mi-a zis ca e socata ce schimbare la cuscra, a vorbit ca pe vremuri cand toate erau bune...(?)nu-mi plac schimbarile astea de "temperatura" ori fi acru si te stiu cume sti ori fi dragalos si stiu cum sa ma comport...dar sincer mi teama dupa multa dragalasenie si cand mi-am muscat-o direct prin telefon...:unsure:
sa speram ca vor fi toate bune...eu voi incerca sa nu mai zic nimic dar poti sti ce o fi suparand-o de o apuca brusc? daca sunt distanta nu va fi bine, daca sunt apropiata iar nu va fi...o sa las dupa ea cat pot...sper sa fie bine...

Alinush imi pare tare rau pt tine...ce-o fi si in creierul acestei femei de se comporta asa...eu sincer nu po sa inteleg...ce s aai impotriva unui om cand ncii nu il cunosti...dar sti cum e...nu spune niciodata niciodata poate ca mama de baiet voi gandi altfelO:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 07 Mai 2008, 16:16 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:
Vai Alina saraca de tine...Doamne ce femeie! te miri ce sot are si ce copil o putut sa creasca -din ceea ce scri-...really:blink:vai saraca de tine...bine totusi ca nu stai cu ea si ca mai e si departe suficient! si bucura-te ca el are ochii deschisi si vede ce se intampla. ce incearca ea nu face decat sa va apropie! tu sa ai grija de voi si de iubirea voastra! oricum respecte ca i-ai zis ce ai avut pe suflet!

eu mi-am vazut soacra dupa o luna in care n-am vb deloc. ne-am comportat de parca nu s-ar fi intamplat nimic. am vorbit de una alta, renovari, casa si putin de nunta...nu mai zic nimic...si mama a vorbit cu ea si dupa mi-a zis ca e socata ce schimbare la cuscra, a vorbit ca pe vremuri cand toate erau bune...(?)nu-mi plac schimbarile astea de "temperatura" ori fi acru si te stiu cume sti ori fi dragalos si stiu cum sa ma comport...dar sincer mi teama dupa multa dragalasenie si cand mi-am muscat-o direct prin telefon...:unsure:
sa speram ca vor fi toate bune...eu voi incerca sa nu mai zic nimic dar poti sti ce o fi suparand-o de o apuca brusc? daca sunt distanta nu va fi bine, daca sunt apropiata iar nu va fi...o sa las dupa ea cat pot...sper sa fie bine...

Alinush imi pare tare rau pt tine...ce-o fi si in creierul acestei femei de se comporta asa...eu sincer nu po sa inteleg...ce s aai impotriva unui om cand ncii nu il cunosti...dar sti cum e...nu spune niciodata niciodata poate ca mama de baiet voi gandi altfelO:)



Bibicutza...iti multumesc din suflet pentru sustinere...:-*:love:...uneori ma gandeam ca vad lucrurile prea in negru...si iubi uneori imi zicea ca interpretez gresit anumite situatii (cine ar spune de rau despre propria mama?)...dar acum ma bucur sa vad,ca dupa relatarea anumitor intamplari,ai si tu aceeasi parere...:ok:

Apropo de dragalasenia soacrei tale fata de tine...eu nu prea as avea incredere...si sincer iti recomand sa mentii distanta...prea mult seamana cu urmatoarea tactica:se gudura pe langa tine pentru a se apropia ca sa muste!
Of...imi zicea maica-mea de relatiile dintre nora-soacra(ea,sarmana,tot nu a prea avut noroc in aceasta privintza) si o contraziceam mereu zicandu-i ca-mi voi iubi si respecta soacra...si chiar as fi facut-o...daca n-am pe cine...
La noi,in Basarabia,exista o expresie: Soacra trebuie ingropata cu mancarea de la nunta!:njump:
Imi era greu la inceput...caci iubi nu vedea toate lucrurile pe care ea le face...parca era orb!(toata viatza a fost favoritul ei)..dar acum observa si el ca maica-sa nu mai e omul care era inainte si ma intelege pe mine.Odata,dupa un mic accident,el a cazut la pat si nu se putea deloc ridica(probleme cu coloana vertebrala).Am chemat ambulanta.Medicii au zis ca daca se agraveaza problema,risca sa paralizeze.Aveam urgent nevoie de bani pentru tratamente...a sunat-o pa maica-sa si ia zis...la care ea,ce crezi ca a facut?A trimis din Israel o carte cu tot felul de exercitii fizice si tratamente prin fitoterapie!!!:xAsta cand el nu se poate ridica din pat!!!! Multumesc Domnului ca am parinti care nu ne lasa la nevoie!Ne-a ajutat si o matusa de-a lui...si s-a rezolvat problema.Atunci a deschis si dragostea mea larg ochii!!!!:npray:

Probleme si iar probleme cu soacrele astea...dar lasa ca trecem noi peste toate...doar suntem fete puternice!!!(X)
Conteaza doar dragostea...caci,cum spune vorba:"Unde dragoste nu e,nimic nu e..."

Multa bafta si rabdare!!!:lips::flowers:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 09 Mai 2008, 18:10 
Nou Venit

Membru din: 29 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 18
buna alee na
sa stii ca si eu te sustin..nu vorbesc cu soacra-mea nimic, nu o vizitez decat ocazional(la sarbatori) de gura puiului meu si stam in acelasi oras.., nu am timp sa pot povesti tot ce s-a intamplat in 7 ani de relatie...dar stiu ca tot ce-i mai important pe lumea asta e sotul meu si iubirea care ne-o purtam si universul ce l-am creat pentru noi ...

fii fericita cu al tau, ignora tot raul ce vine spre voi ...impuneti ca numai voi sunteti pe acest pamant si voi doi formati o familie..restul nu conteaza...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 09 Mai 2008, 18:27 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:
buna alee na
sa stii ca si eu te sustin..nu vorbesc cu soacra-mea nimic, nu o vizitez decat ocazional(la sarbatori) de gura puiului meu si stam in acelasi oras.., nu am timp sa pot povesti tot ce s-a intamplat in 7 ani de relatie...dar stiu ca tot ce-i mai important pe lumea asta e sotul meu si iubirea care ne-o purtam si universul ce l-am creat pentru noi ...

fii fericita cu al tau, ignora tot raul ce vine spre voi ...impuneti ca numai voi sunteti pe acest pamant si voi doi formati o familie..restul nu conteaza...



ce noroc aveti si voi cu soacrele astea:mellow:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 10 Mai 2008, 01:11 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Sunteti toate niste bombonele...merci mult pentru intelegere si sustinere!!!:neyes::-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 12 Mai 2008, 13:39 
Nou Venit

Membru din: 09 Mai 2008, 16:22
Mesaje: 7
"Medicii au zis ca daca se agraveaza problema,risca sa paralizeze.Aveam urgent nevoie de bani pentru tratamente...a sunat-o pa maica-sa si ia zis...la care ea,ce crezi ca a facut?A trimis din Israel o carte cu tot felul de exercitii fizice si tratamente prin fitoterapie!!!:xAsta cand el nu se poate ridica din pat!!!!"


Cat vrei sa tina la tine daca din ce spui tu se vede ca nici la baiatul ei nu tine cu adevarat?Voi sa fiti sanatosi si sa nu aveti nevoie de nimic din partea ei.Daca va ajuta,o sa va aminteasca asta toata viata.Voi sa fiti fericiti si sa va ganditi lavoi si la cei care cu adevarat va sunt alaturi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 12 Mai 2008, 22:52 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Cat vrei sa tina la tine daca din ce spui tu se vede ca nici la baiatul ei nu tine cu adevarat?Voi sa fiti sanatosi si sa nu aveti nevoie de nimic din partea ei.Daca va ajuta,o sa va aminteasca asta toata viata.Voi sa fiti fericiti si sa va ganditi lavoi si la cei care cu adevarat va sunt alaturi.

Ai dreptate...Ramonika...ne kinuim sa ne descurcam singuri...doar de asta ne-a creat Dumnezeu unul pentru celalalt...ca fiecare sa gaseasca in celalalt pilonul de sustinere...si sa ne iubim mucho:love:...dar soacra,cred ca va avea timp sa regrete pentru toate cate le face acum....:mellow:...

Rabdare pentru pregaririle de nunta si multa fericire alaturi de iubirea ta!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 21 Mai 2008, 03:08 
Nou Venit

Membru din: 04 Mai 2008, 20:45
Mesaje: 23
e destul de complicat cu soacrele astea....mai ales cand nu o dai bine de la inceput...eu locuiesc in aceeasi casa cu a mea, o suport cu greu...dar nu am incotro,astept sa treaca nunta si apoi o sa-mi scot si eu gherutele ca au trecut 3 ani de cand strang din dinti si imi musc limba sa nu-i zic vreo cateva):():():(:devil:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 07 Iul 2008, 16:55 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
BUNA FETELOR, aveti dreptate. Eu cu soacra-mea ma intelegeam de minune, imi tr foarte multe cadouri, aur si multe altele, pana am auzit de la fiica ei, cumnata mea, ca ma vorbeste de rau, de nu cred ca am fire de par in cap, si am un par foarte bogat:D dar confruntarea mult asteptata de mine o sa se intample peste cateva zile , cand vine in tara... o sa povestesc yo. ma si voiam sa nu ma cert cu nimeni inainte de nunta dar vad ca nu se poate....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 07 Iul 2008, 17:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
BUNA FETELOR, aveti dreptate. Eu cu soacra-mea ma intelegeam de minune, imi tr foarte multe cadouri, aur si multe altele, pana am auzit de la fiica ei, cumnata mea, ca ma vorbeste de rau, de nu cred ca am fire de par in cap, si am un par foarte bogat:D dar confruntarea mult asteptata de mine o sa se intample peste cateva zile , cand vine in tara... o sa povestesc yo. ma si voiam sa nu ma cert cu nimeni inainte de nunta dar vad ca nu se poate....


pai nu te certa inainte de nunta.trateaza totul ca si cand nu s-a intamplat nimic si rezolva dupa.
e pacat sa fie tensiune in perioada nuntii cand aveti atetea de rezolvat

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 08 Iul 2008, 03:40 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
da LAURA, stiu ce zici dar acum de vreo 2 sapt. tot ma suna sa-mi zica ce multe cadouri mi-a luat si sincer o sa-si dea seama pt ca nu am de gand sa mai primesc nimik de la ea. si eu ma gandesc, ce sa fac, nu sant asa rea precum par, si eu am zis sa treaca nunta dar nu stiu cum trec peste toate astea. ORICUM MERSI DE INCURAJARI:-*:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 08 Iul 2008, 10:52 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
draga mea tu ar trebui sa iti vezi de pregatirile tale in continuare.dar de ce nu ai luat in calcul si varinta unei minciuni.poate sora lui e cea care are ceva cu tine,nu soacra.asa ca tu comportate ca si pana acuma si lasa timpul sa le rezolve pe toate si ai sa vezi ca o sa fie bine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 08 Iul 2008, 22:27 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
draga marrya, sa stii ca s-ar putea sa ai dreptate in privinta sorei lui. Chiar azi m-a sunat si mi-a zis sa nu-i zic nimik la soacra-mea pt ca altfel nu mai vine la noi la nunta.Si a mai zis ca vrea sa-i ceara niste bani pt nunta noastra si sa tac , pana dupa nunta. Dar mai e o chestie, draga mea, a zis ca si socrul meu stia de toate astea dar nu mi-a zis nimik pt ca-i era rusine. ei ce zici????????? nu stiu ce sa mai cred si ce sa fac. Soacra-mea vine in tara sambata sau duminica. mersi de incurajari!! te pup


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 08 Iul 2008, 22:33 
Nou Venit

Membru din: 29 Mar 2008, 00:45
Mesaje: 43
am vb acu cu a meu si a zis ca nu-i tine apararea la mama lui dar si el crede ca sora lui e mincinoasa. sa nu va suparati pe mine ca vb si yo cu voi, ca n-am la cine sa ma descarc. pup


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa fac sa intru in gratiile socrilor?
MesajScris: 09 Iul 2008, 15:07 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
tu nu te mai consuma.
tu ocupate in continuare de treburile si las-o in pace pe ea.
poate este invidioasa de relatia pe care o ai tu cu parinti ei si de aceea nu este multumita.lumea este rea.
cel mai important este sa te intelegi tu cu el, deoarecetu nu vei trai nici cu soacri, nici cu ea.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 178 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România