Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:10


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 25 Feb 2006, 19:23 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
aceasi poveste veche...m-am casatorit si stau in aceeasi casa cu fratii si cumnata sotului meu.nu ma inteleg nicicum cu a mea cumnata(e pocaita si are impresia ca tot ce face si ce zice ea e corect).De la neintelegerea dintre mine si ea s-a ajuns departe tare...socrii au intervenit si ei cu idei,cand de partea ei cand de partea mea(depinde si de buget aici).Sunt satula de discutii critici si barfe,dar nu am de ales,teoria de a nu supara pe nimeni ma cam baga in pamant pe mine.Voi in situatia mea ce ati face?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 26 Feb 2006, 12:42 
Senior

Membru din: 30 Ian 2006, 20:58
Mesaje: 181
Citat:
aceasi poveste veche...m-am casatorit si stau in aceeasi casa cu fratii si cumnata sotului meu.nu ma inteleg nicicum cu a mea cumnata(e pocaita si are impresia ca tot ce face si ce zice ea e corect).De la neintelegerea dintre mine si ea s-a ajuns departe tare...socrii au intervenit si ei cu idei,cand de partea ei cand de partea mea(depinde si de buget aici).Sunt satula de discutii critici si barfe,dar nu am de ales,teoria de a nu supara pe nimeni ma cam baga in pamant pe mine.Voi in situatia mea ce ati face?

Primul sfat al meu este sa va mutati! Pana la urma situatia asta ar putea duce la deteriorarea relatiei cu sotul tau. Dar pana atunci cred ca ar trebui sa te lupti cat mai mult sa fii toleranta. Asculta ideile lor, spune-le ca le apreciezi sfatul si "ingrijorarea". arata-i cumnatei tale ca ii respecti religia si ideile, dar ca ele nu se aplica in cazul vostru. zambeste-i, vorbeste-i cat mai frumos, multumeste-i cu orice ocazie. indiferent cum se comporta cu tine, tu trebuie sa ii raspunzi cu bine. imi dau seama ca nu este usor, dar da-le impresia ca faci ca ei si tu fa ca tine. mult succes!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 27 Feb 2006, 20:04 
Nou Venit

Membru din: 27 Feb 2006, 15:41
Mesaje: 10
buna draga mea...cumva te inteleg...noi inca nu ne-am casatorit dar stam impreuna de 2 ani....in primul an am stat doar cu fratele meu ...desi nu e cu mult mai mic decat mine acest fratior este mai rau ca un copil mic si de aici discutii peste discutii :mellow: ...al 2lea an desi initial am zis ca vom sta doar noi (tot cu chirie evident)am ajusn de stam mai multi...al meu frate ...al lui frate si inca o prietena in ideea de a mai economisi niste bani...la inceput iar discutii dar pina la urma am ajuns la concluzia ca nu are rost sa ne certam din cauza altora...si uite asa acum e aproape ok...dar abia asteptam sa ne mutam la casa noastra si sa stam si noi un pic linistiti...daca nu aveti alta solutie momentan cred ca cel mai bine ar fi sa discutati voi 2 si sa nu mai lasati pe cei din jur sa va afecteze relatia :lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 28 Feb 2006, 11:39 
Veteran

Membru din: 07 Ian 2006, 14:23
Mesaje: 341
stati un pic...sotul meu este de partea mea,vede si el ce si cum.Prasctic Cris(sotul)are contract pe casa si toate cele pt. ca e singurul care are documente si si-a facut mila de fratii lui care stateau undeva unde erau 13 intr-o casa mica si le-a zis sa vina cu noi.Fratele care a venit cu tot cu prietena lui,are acum pretentii sa avem grija ce vorbim si ce facem pt. ca a lui Leti e bolnava cu stomagul si deci nu trebuie sa fie suparata sub nici o forma.CELALAT frate tace si inghite si el in sec.Nu putem sa le zicem sa plece ca apoi iese ca si-a dat fratele afara,nu pute,m asculta muzica de a noastra pt. ca ea asculta numaio muzica de la pocaiti si apoi zice ca nu ii respectam religia....sunt multe de zis dar nu mai vreau sa intru in detalii.Singura alinare e ca vine seara si voi sta in bratele lui Cris si el in ale mele si ne alinam unul pe altul ...cu el vorbesc orice de familia lui,nu e un tip care sa nu judece rational/pt. el cine e vinovat vinovat se cheama indiferent despre cine e vorba....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 28 Feb 2006, 12:40 
Senior

Membru din: 30 Ian 2006, 20:58
Mesaje: 181
Citat:
stati un pic...sotul meu este de partea mea,vede si el ce si cum.Prasctic Cris(sotul)are contract pe casa si toate cele pt. ca e singurul care are documente si si-a facut mila de fratii lui care stateau undeva unde erau 13 intr-o casa mica si le-a zis sa vina cu noi.Fratele care a venit cu tot cu prietena lui,are acum pretentii sa avem grija ce vorbim si ce facem pt. ca a lui Leti e bolnava cu stomagul si deci nu trebuie sa fie suparata sub nici o forma.CELALAT frate tace si inghite si el in sec.Nu putem sa le zicem sa plece ca apoi iese ca si-a dat fratele afara,nu pute,m asculta muzica de a noastra pt. ca ea asculta numaio muzica de la pocaiti si apoi zice ca nu ii respectam religia....sunt multe de zis dar nu mai vreau sa intru in detalii.Singura alinare e ca vine seara si voi sta in bratele lui Cris si el in ale mele si ne alinam unul pe altul ...cu el vorbesc orice de familia lui,nu e un tip care sa nu judece rational/pt. el cine e vinovat vinovat se cheama indiferent despre cine e vorba....

Draga mea, stii cum e: pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti. nu ar trebui sa va lasati manipulati de santajul sentimental pe care vi-l aplica respectivii. ba chiar ar trebui sa le puneti in vedere faptul ca voi le faceti un favor lasandu-i sa stea cu voi, si nu invers, deci ei ar trebui sa se poarte cu voi cu manusi si nu invers. poate chiar ar trebui sa puneti piciorul in prag: e casa voastra, voi faceti regulile. cui nu ii place, sa isi caute in alta parte. Mult succes!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 28 Feb 2006, 17:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
aceasi poveste veche...m-am casatorit si stau in aceeasi casa cu fratii si cumnata sotului meu.nu ma inteleg nicicum cu a mea cumnata(e pocaita si are impresia ca tot ce face si ce zice ea e corect).De la neintelegerea dintre mine si ea s-a ajuns departe tare...socrii au intervenit si ei cu idei,cand de partea ei cand de partea mea(depinde si de buget aici).Sunt satula de discutii critici si barfe,dar nu am de ales,teoria de a nu supara pe nimeni ma cam baga in pamant pe mine.Voi in situatia mea ce ati face?


nasol...nu vreau sa ma pun in pielea ta ...noroc ca a mea cumnata e mai mik decat mine cu 9 ani....si ma venereaza..ma vede ca pe un model de urmat..%%-%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 28 Feb 2006, 22:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Noroc ca Iubi nu are frati. Ca cine stie? Poate trebuia sa-l luam si pe el sa stea cu noi si ce ne faceam:D


eu oricum ..o sa o iau p-asta mik la noi..dupa nunta..caci va veni la facult in bucuresti...si nu vreau sa zaca prin cine stie ce camine!!%%-


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 01 Mar 2006, 18:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:

Apropo de seara placuta pe care mi-ai urat-o la un alt subiect, trebuie sa-ti spun ca pe noi frate-miu ne-a inundat ieri. Cand am intrat in casa (noi stam intr-o garsoniera)era apa pana in hol si iubi muncea de zor:D
Toate erau murate, ce sa mai zic.... si pisica se retrasese in hol pe frigider. Mai era si sauna ca lasase apa calda.

Asa ca atentie cu fratii mai mici, sa le faceti training cand ii luati la voi:wok:

Stiti voi: apa, gazul si lumina:rocker:



aoleu.......e grav.. dar nu cred ca ar fi chiar asa iresponsabila...doar are 18 ani...ce D-zeu?? %%-%%-):():(


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 02 Mar 2006, 17:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Frate-miu are 22:rocker::rocker::rocker:
A vrut sa spele vase si nu era apa si....


da??????????hiiihiih
mai mik decat mine cu 2 ani.......hmmmmmm........nasol!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 02 Mar 2006, 21:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Nu ne-am suparat prea tare.
In fond, se poate intampla oricand si oricui.

E important sa stii cum sa te porti cu sora ta cand o sa vina sa stea cu voi, pentru ca, poate, o sa faca pozne care n-o sa va placa, dar nu trebuie sa iei pozitie si sa o certi, trebuie sa incerci sa-i explici cu frumosul.
Eu sunt stresata, de exemplu, cand frate-miu nu vine noaptea acasa, pentru ca stiu ca eu sunt raspunzatoare de el, ca sta la mine in casa.
Sta la noi din anu I si abia acum, in anu III a invatat sa sune si sa spuna vezi ca nu vin, dorm la cutare. Pana acum, stateam treaza noptile.
Bine ca tu "o sa ai" fata si o sa fie altfel.:ok:


hhhiihiiiiiiiii.,...e cumnata-mea ...sora lui Mihai..si crezi ca emai usor..ca e bagaboanta de mik..ea acum se duce in disco sambata seara si vine acasa dimineata la 5...iti dai seama cand va fi mai mare..o sa lipseasca cu noptile!!!:o:o Da nu scapa asa usor...ca pune Mihai picioru'n prag...eu nu am nimik cu ea..ca stiu c-asa eram si eu..au fost nopti in care ajungeam acasa la 6 dimineata cu primul autobuz..dar nu erau ai mei sa stie ce si cum..insa ea..are " paznik" :p:p Sper sa devina mai constienta!!Ca tot timpul sunt disensiuni intre ea si socrii mei pe aceasta tema!%%-:-`%%-:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum sa ne comportam cu...
MesajScris: 05 Mar 2006, 12:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:


Eu nu credeam ca o sa ajung sa ma simt asa de responsabila pentru el. O s avezi tu, ca sigur o sa te simti la fel.
Si nici nu prea ai multe metode sa te impui. O sa fie mai greu la inceput. Pana in anu II-III;);) Norocul tau ca acum facultatea e de trei ani:ok::ok::ok:
Eu trebuie sa mai trag de frate-miu inca un an.....:huh:
:rocker::lips::love::cool::lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 67 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România