Ultima vizită a fost: Acum este 16 Iun 2024, 08:59


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 508 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 10:42 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:
La noi nu se face chestia asta, desi am auzit de ea.
Noi facem botez si atat....apoi sarbtorim fiecare an ca o zi normala de nastere...fara mot si turta...



Eu am fost la o aniversare de fetita si i s-a taiat motul :nlol: si tot asa a ales de pe tava, nu era nici o turta :eek:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 11:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:


La noi nu se face chestia asta, desi am auzit de ea.
Noi facem botez si atat....apoi sarbtorim fiecare an ca o zi normala de nastere...fara mot si turta...

normal asa si este.....botezul si atata....motul nu are nici o semnificatie religioasa,e scoasa de lume sa mai petreaca putin.......in constanta si la fete si la baietii se taie motul......se pun pe o tavita diferite obiecte(aur,bani,creion,cheile de la masina,oglinda s.a.m.d),prostii, si copilul trebuie sa aleaga si chipurile asa va avea parte in viata lui....o mare tampenie,dar toata lumea o face....petrecerea e cam aceasi ca si botezul
acum am inteles oana....cumetria e botezul

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 11:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
elyt1000 scrie:
[ normal asa si este.....botezul si atata....motul nu are nici o semnificatie religioasa,e scoasa de lume sa mai petreaca putin.......in constanta si la fete si la baietii se taie motul......se pun pe o tavita diferite obiecte(aur,bani,creion,cheile de la masina,oglinda s.a.m.d),prostii, si copilul trebuie sa aleaga si chipurile asa va avea parte in viata lui....o mare tampenie,dar toata lumea o face....petrecerea e cam aceasi ca si botezul
acum am inteles oana....cumetria e botezul


nu stiam ca in c-ta nu se rupe turta la fetite. si eu am o prietema de acolo si parca tin minte ca mi-a spus odata ca a rupt turta fetei ei. chir o s-o intreb. m-ai facut curioasa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 11:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:

nu stiam ca in c-ta nu se rupe turta la fetite. si eu am o prietema de acolo si parca tin minte ca mi-a spus odata ca a rupt turta fetei ei. chir o s-o intreb. m-ai facut curioasa

sincer nu am auzit de ruperea turtei in cta adina......am 2 nepotele,sunt nascute amandoua pe 3 februarie,diferanta este de 1 an....si binenteles ca in februrie acest an i-au taiat motul unei in timp ce a doua se nastea......dar fara nici o turta.....ciudat,doamne ca nici nu mai stii ce sa mai faci.....si botezul e atat de diferit.....cred ca nu numai de la o regiune la alta,tind sa cred ca este de la o biserica la alta in fiecare oras :wacko:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 11:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
am observat si eu ca difera foarte mult obiceiurile de la o biserica la alta...cred ca fiecare preot face cum vrea

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 12:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
elyt1000 scrie:
sincer nu am auzit de ruperea turtei in cta adina......am 2 nepotele,sunt nascute amandoua pe 3 februarie,diferanta este de 1 an....si binenteles ca in februrie acest an i-au taiat motul unei in timp ce a doua se nastea......dar fara nici o turta.....ciudat,doamne ca nici nu mai stii ce sa mai faci.....si botezul e atat de diferit.....cred ca nu numai de la o regiune la alta,tind sa cred ca este de la o biserica la alta in fiecare oras :wacko:


prietena mea e machedoanca, or fi obiceiuri diferite. o s-o mai intreb ca sa fiu sigura.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 12:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:

prietena mea e machedoanca, or fi obiceiuri diferite. o s-o mai intreb ca sa fiu sigura.


oooo da,sigur ca da....machedoni au mult mai multe traditii si difera total de cele ale romanilor....sigur a fost altfel

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 13:43 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
eu am botezat o fetita si intradevar la un an i-am luat motul, adica se taie un pic din par in semnul crucii si atat, se pun pe o tava cateva obiecte si trebuie sa aleaga 3 la numar, asta e tot, bineinteles un fel de petrecere e si obiceiul asta :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 14:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
anidaaa scrie:
taierea motului se face la varsta de un an la baieti. la fete se rupe turta. nu are nici o semnificatie religioasa.....se pun pe o tava chestii prin care ti-ai da seama care va fi meseria copiulului si...cam atat



la baieti eu stiu ca intre 1 si 3 ani ii poti taia motul, la fetite inainte sa faca 1 an se rupe turta

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 16:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Eu sincer habar n-avem cu obiceiurile, asa ca am citit pe net si drept urmare la un an i-a rupt nasa turta deasupra capului, un cozonac cumparat :) si nasul i-a luat motul, asa ca le-am facut pe amandoua. Apoi am pus-o sa alege si de pe tava, pt amuzamentul nostru mai mult. :nwink:

Intr-adevar obiceiurile difera de la o zona a tarii la alta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 16:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
La noi nu sunt din pacate obiceiurile astea....sau cel putin nu stiu eu... eu am botezat 2 fetite, dar aici botezul e destul de superficial, nu se face nici baita a doua zi....nu se taie nici motul, nu se rupe nici turta.... eu numa de la tv stiu de obiceiurile astea, n-am vazut unu live niciodata :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 16:20 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
ramonelle scrie:
La noi nu sunt din pacate obiceiurile astea....sau cel putin nu stiu eu... eu am botezat 2 fetite, dar aici botezul e destul de superficial, nu se face nici baita a doua zi....nu se taie nici motul, nu se rupe nici turta.... eu numa de la tv stiu de obiceiurile astea, n-am vazut unu live niciodata :(



asa e, la noi nu sunt multe obiceiuri...dar mai furam de la altii O:)

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 16:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2007, 18:47
Mesaje: 1146
asa e, la noi nu sunt multe obiceiuri...dar mai furam de la altii O:)[/quote]

o da :nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 17:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
ramonelle scrie:
asa e, la noi nu sunt multe obiceiuri...dar mai furam de la altii O:)


o da :nwink:[/quotpai eu cand am botezat-o la biserica am imbracat-o acolo cu hainutzele noastre , apoi am scos-o din mir asa se zice ....la 2 zile parca ....botezul a fost joi iar sapmbata am scos-o.....i-am facut baitza si i-amn pus in apa petale de trandafir , pene, bani , si am suflaty cu zahar si busuioc....nu am mai botezat pana acum dar mi s-a parut ceva foarte special...iar viunerea viitoare abia astept sa dansez.....iupyyy....plus ca sunt de dat colacei cik si la cumetrie dar nu vera sa ii inchine...si noua nii va da la un an cand ii voi taia motul...si stiui la fel cu o tava unde se pun mai multe si trebuie sa aleaga....acuma o sa vedem


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 17:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
offff..buna e vb aia..cate bordeie atatea obiceie......trebuie sa ne conformam.....ce vrea biserica,parintii copilului,regiunea si gura lumii......in fine,cred eu ca cel mai important si esential moment este botezul....dupa,fiecare face cum ii place si cum e traditia in familie......la noi in familie se taie motul desi eu personal cred ca e o tampenie :rofl: :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 19:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
elyt1000 scrie:
offff..buna e vb aia..cate bordeie atatea obiceie......trebuie sa ne conformam.....ce vrea biserica,parintii copilului,regiunea si gura lumii......in fine,cred eu ca cel mai important si esential moment este botezul....dupa,fiecare face cum ii place si cum e traditia in familie......la noi in familie se taie motul desi eu personal cred ca e o tampenie :rofl: :rofl:

sincer mie imi ploac traditiile astea.....chiar mi se pare ceva specila...la un an ii mai tai motul , il imbraci cik asa se face....dar mie imi face placere tot timpul ii iau cate cevca cand vad frumos......apoi mai tarziu ce obiceiuri mai face,m?nimik...macar atat....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 19:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
la mot sau turta e ca la botez. il imbraci si ii dai bani copilului indiferent daca petrecerea se face acasa sau la restaurant.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 20:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
anidaaa scrie:
la mot sau turta e ca la botez. il imbraci si ii dai bani copilului indiferent daca petrecerea se face acasa sau la restaurant.

exact......haine noi,banuti,daca e fetita cercei de aur........nu mi se pare normal....daca esti nasa oricum ii cumperi cadouri dar asta e mai mult obligatie

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 19 Oct 2009, 20:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
elyt1000 scrie:
exact......haine noi,banuti,daca e fetita cercei de aur........nu mi se pare normal....daca esti nasa oricum ii cumperi cadouri dar asta e mai mult obligatie


stiu. eu mereu cand ma duc in vizita ii duc o groaza...de la haine si jucarii la dulciuri...desi acum ma gandesc sa-i iau niste jucari si restul sa dau bani...nu au o situatie financiara foarte buna si cred ca mai mult ar ajuta-o banii decat niste haine care sa-i ramana mici dupa cateva luni.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Botezul!
MesajScris: 20 Oct 2009, 09:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 10 Sep 2008, 13:38
Mesaje: 1947
stiu. eu mereu cand ma duc in vizita ii duc o groaza...de la haine si jucarii la dulciuri...desi acum ma gandesc sa-i iau niste jucari si restul sa dau bani...nu au o situatie financiara foarte buna si cred ca mai mult ar ajuta-o banii decat niste haine care sa-i ramana mici dupa cateva luni.[/quote]
si eu ii cumpar acuma tot ce vad si imi place ii iau.....stiu elly ca suna ca un fel de obligatie ca trebuie sa ii iei...dar nu e chiar asa.....de exemplu cerceii nu sunt obligatorii dar eu vreau sa ii iau...mai ales ca mama ei isi doreste mult sa ii puna cercei dar nu are posibilitatea momentan....
mie imi place .....sper sa am tot timpul posibilitatea sa ma duc cu ceva la ea...mai ales cand mai creste....caci copiii asteapta tot timpul ceva de la nasii luiu


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 508 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România