Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:21


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 30 Mar 2010, 10:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
laura_sandu scrie:

offf...sanatate multa.Pe cand ati programat operatia?


Inca nu am programat-o ca are o mica infectie si nu il pot opera pana nu trece si vad ca nici nu trece repede ca asteptam de aproape o luna sa se vindece si nu sa vindecat inca..asa ca dupa pasti mergem iar la spital..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 30 Mar 2010, 14:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
any scrie:
Inca nu am programat-o ca are o mica infectie si nu il pot opera pana nu trece si vad ca nici nu trece repede ca asteptam de aproape o luna sa se vindece si nu sa vindecat inca..asa ca dupa pasti mergem iar la spital..


offff....multa sanatate,sa de-a DD sa fie bine si sa treceti repede si usor peste tot.... :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 06 Apr 2010, 08:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Hristos a inviat mamici si viitoare mamici...sa stiti ca urmaresc cu atentie ce vorbiti voi aici,i-au aminte,citesc link-urile date de voi,listez ce gasesc foarte util...asta pentru bubi meu mic(nepotelul Bogdanel)care are 6 luni si 3 saptamani si 8.5kg.
Nu-mi strica nici mie sa ma informez...sper pana la sfarsitul anului sa am minunea in "burtica" :flowers:

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 06 Apr 2010, 13:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
SimoBobo scrie:
Hristos a inviat mamici si viitoare mamici...sa stiti ca urmaresc cu atentie ce vorbiti voi aici,i-au aminte,citesc link-urile date de voi,listez ce gasesc foarte util...asta pentru bubi meu mic(nepotelul Bogdanel)care are 6 luni si 3 saptamani si 8.5kg.
Nu-mi strica nici mie sa ma informez...sper pana la sfarsitul anului sa am minunea in "burtica" :flowers:

Adevarat a inviat!!!! abia astept sa ne dai vestea cea mare si sa intri in clubul viitoarelor mamici,sunt sigura ca se va intampla pana la sfarsitul anului,daca iti doresti ceva cu adevarat se va intampla.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 8
MesajScris: 09 Apr 2011, 16:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Dragele mele mamici am nevoie de ajutorul vostru,poate ati trecut prin asta sau ati auzit pe la prietenele voastre....bubi al nostru de ceva vreme nu vrea sa manance,cand am inceput diversificarea papa fara nici o problema si orice...de cand au inceput sa-i iasa dintisorii avem probleme mari dar nu este de la faptul ca-i cresc dintisorii(are deja 8 si 4 maselute iar acum ii ies caninii) si suge de la san intr-una,a terminat-o pe sora mea saracuta...ea este genul de mama extrem de iubitoare si protectiva,nu-l cearta,nu suporta sa-l vada plangand si cedeaza extrem de usor iar el face ce vrea cu ea.Din ce stiu eu laptele ei acum nu ii mai asigura mai nimic din vitaminele si nutrientii de care are nevoie iar la sfatul meu i-am facut niste analize si este cam anemic,pediatra i-a dat niste siropuri naturiste care si-au facut efectul in prima saptamana(in sensul ca incepuse sa accepte si hrana)iar apoi am revenit la problema....el practic in afara de san nu accepta nimic pe gurita(medicamentatie,siropuri le vomita).Eu m-am ingrijorat si m-am gandit sa nu fie doamne fereste altceva(sa nu aiba ceva la esofag de nu vrea sa inghita sau stiu eu)dar faza e ca daca prinde ciocolata o papa cat ai zice peste.Am incercat si cu pedepsitul,cearta...dar deja cand vede scaunelul de masa il apuca plansul si nu vreau sa-l traumatizam.
Este clar ca trebuie intarcat dar nu stiu cum e mai bine sa procedam:ori il iau la mine cateva zile,ori sa fie sora mea tare si sa nu-i mai dea san indiferent de situatie?(el de cate ori o vede o ataca pur si simplu,zici ca-i posedat si cand prinde sfarcul in gurita maraie de placere iar sora mea fara ajutor drastic n-are puterea sa ia masuri asa ca m-am implicat eu serios).
Ca sa intelegeti cam cat mananca el pe zi:bea cate 10,20,40 max ml de lapte praf si maxim 4,5 lingurite hrana de bebe(pireu,fructe pasate,supica,carnea o uraste...deci nu cred ca a inghitit nici macar o farama de carnita pana acum si are 1 an si 7 luni)
Voi care spuneti ca ar fi solutia?sunt constienta ca va fi foarte greu,probabil va plange cateva zile,va face foamea...chiar daca-l iubesc mai mult decat orice pe lumea asta eu sunt tare pe pozitii si sunt pregatita sa fac orice,trebuie sa se hraneasca nu se poate asa ceva...
Pup si weekend minunat !!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 8
MesajScris: 09 Apr 2011, 17:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
SimoBobo scrie:
Dragele mele mamici am nevoie de ajutorul vostru,poate ati trecut prin asta sau ati auzit pe la prietenele voastre....bubi al nostru de ceva vreme nu vrea sa manance,cand am inceput diversificarea papa fara nici o problema si orice...de cand au inceput sa-i iasa dintisorii avem probleme mari dar nu este de la faptul ca-i cresc dintisorii(are deja 8 si 4 maselute iar acum ii ies caninii) si suge de la san intr-una,a terminat-o pe sora mea saracuta...ea este genul de mama extrem de iubitoare si protectiva,nu-l cearta,nu suporta sa-l vada plangand si cedeaza extrem de usor iar el face ce vrea cu ea.Din ce stiu eu laptele ei acum nu ii mai asigura mai nimic din vitaminele si nutrientii de care are nevoie iar la sfatul meu i-am facut niste analize si este cam anemic,pediatra i-a dat niste siropuri naturiste care si-au facut efectul in prima saptamana(in sensul ca incepuse sa accepte si hrana)iar apoi am revenit la problema....el practic in afara de san nu accepta nimic pe gurita(medicamentatie,siropuri le vomita).Eu m-am ingrijorat si m-am gandit sa nu fie doamne fereste altceva(sa nu aiba ceva la esofag de nu vrea sa inghita sau stiu eu)dar faza e ca daca prinde ciocolata o papa cat ai zice peste.Am incercat si cu pedepsitul,cearta...dar deja cand vede scaunelul de masa il apuca plansul si nu vreau sa-l traumatizam.
Este clar ca trebuie intarcat dar nu stiu cum e mai bine sa procedam:ori il iau la mine cateva zile,ori sa fie sora mea tare si sa nu-i mai dea san indiferent de situatie?(el de cate ori o vede o ataca pur si simplu,zici ca-i posedat si cand prinde sfarcul in gurita maraie de placere iar sora mea fara ajutor drastic n-are puterea sa ia masuri asa ca m-am implicat eu serios).
Ca sa intelegeti cam cat mananca el pe zi:bea cate 10,20,40 max ml de lapte praf si maxim 4,5 lingurite hrana de bebe(pireu,fructe pasate,supica,carnea o uraste...deci nu cred ca a inghitit nici macar o farama de carnita pana acum si are 1 an si 7 luni)
Voi care spuneti ca ar fi solutia?sunt constienta ca va fi foarte greu,probabil va plange cateva zile,va face foamea...chiar daca-l iubesc mai mult decat orice pe lumea asta eu sunt tare pe pozitii si sunt pregatita sa fac orice,trebuie sa se hraneasca nu se poate asa ceva...
Pup si weekend minunat !!!

da, trebuie facut ceva...este destul de mare pt a fii intarcat si in nici un caz nu ii este suficient pt crestere si dezvoltare doar laptele...cu siguranta nu are nici un fel de problema gen de esofag sau mai stiu eu ce...daca ar fii nu ar putea sa inghita nici laptele...cred ca cel mai usor si pt el si pt sora ta ar fii sa ii iei tu o perioada asta pt ca ea cedeaza foarte usor si va fi destul de greu sa-l intarce daca o vede mereu...asta este parerea mea...clar trebuie sa nu-i mai dea ciocolata sau altceva dulce ca asa nu mai are pofta de mancare...sa incerce sa-i dea cam ce ii place lui sa manance servite intr-o forma cat mai frumoasa, sa-l lase pe el sa manance singur chiar daca o sa insire mai mult, poate asa ii place...si sa-i serveasca masa in bucatarie odata cu ei...poate daca ii vede pe toti mancand o sa-i vina si lui pofta de mancare...mai mult nu prea stiu ce sa zic...noi nu avem probleme...Erika mananca foarte bine
si noi te pupam si iti uram un weekend minunat!

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 8
MesajScris: 09 Apr 2011, 17:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
lily scrie:
da, trebuie facut ceva...este destul de mare pt a fii intarcat si in nici un caz nu ii este suficient pt crestere si dezvoltare doar laptele...cu siguranta nu are nici un fel de problema gen de esofag sau mai stiu eu ce...daca ar fii nu ar putea sa inghita nici laptele...cred ca cel mai usor si pt el si pt sora ta ar fii sa ii iei tu o perioada asta pt ca ea cedeaza foarte usor si va fi destul de greu sa-l intarce daca o vede mereu...asta este parerea mea...clar trebuie sa nu-i mai dea ciocolata sau altceva dulce ca asa nu mai are pofta de mancare...sa incerce sa-i dea cam ce ii place lui sa manance servite intr-o forma cat mai frumoasa, sa-l lase pe el sa manance singur chiar daca o sa insire mai mult, poate asa ii place...si sa-i serveasca masa in bucatarie odata cu ei...poate daca ii vede pe toti mancand o sa-i vina si lui pofta de mancare...mai mult nu prea stiu ce sa zic...noi nu avem probleme...Erika mananca foarte bine
si noi te pupam si iti uram un weekend minunat!

Am vrut sa scriu si toate astea dar ma lungeam prea mult....am incercat deja toate metodele posibile:cu noi la masa,singurel sa faca ce vrea el,sub toate formele,ce-i placea cel mai mult....nu-i dam dulciuri doar asa sa linga putin ca este pofticios si baga in gura aproape orice dar apoi scoate afara....deci el nu inghite !!!

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Discutii generale Vol. 8
MesajScris: 09 Apr 2011, 18:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
tu Simo eu nu sunt de acord cu alaptatul asa de avansat...sunt pro alaptat dar cand sunt bebelusi mici...max 6-7 luni...pt mine cand deja au dinti si ii normal sa manance mancare solida...mi se pare anormal sa il mai alaptez...am mai vazut un copil de 2 ani pus la san si nu m-am putut uita atat de nenatural mi se pare...bubi al tau profita din plin de chestia asta...o foloseste ca pe o chestie de comfort...

inca o chestie...eu din cate stiu la un an poate fi trecut pe lapte normal, pasteurizat (pe alexia la 11 luni am inceput sa ii dau combinat si la 1 an a trecut direct pe ala normal) ...poate ala ii place mai mult ca si gust decat laptele praf...

si eu ca si lily...as merge pe varianta de luat la tine...si stat pe metereze...amu poate ca nu o sa manance o zi doua...dar pana la urma o sa ii fie foame garantat....fa-i ceva supica cu taitei...ceva ce ii place sa manance....nu mananca ce are in fata, da-i pace...nu ii oferi altceva (ca dupa aia se invata sa fie mofturos ca stie ca i se tot ofera altceva, ca poate avea alte optiuni)...la masa urmatoare iar pune-i in fata sa manance...nu mananca...urmatoarea data trebuie sa manance ca nu a sta flamand atata vreme...stiu ca suna ff crud si rece dar ii spre binele lui in final zic eu...incearca sa il distragi cu tot felul de chestii...stiu ca nu ii bine si eu ii mai fac la alexia cateodata...ii pun cate un dvd in fata...amu nu ii ce recomanda doctorii probabil dar isi face efectul si mananca...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 10:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Simo...aceleasi probleme le-am avut si eu cu andrei. identic. san vroia dar mancare nimic.
in primul rand am descoperit la analize ca are o anemie severa. anemie inseamna lipsa fierului si prin urmare ii dau zilnic 10 grame de tot-hema (fier), apoi o portocala pt fixare. la o luna dupa ce am inceput tratamentul am observat n\mici schimbari in bine, in sensul ca incepuse cat de cat sa accepte mancarea.
singurul mod in care Bubi va accepta mancarea este sa nu mai primesca san. o poti ajuta pe sora ta stand tu mai mult cu el. nemaivazand-o pe ea nu va mai cere san si , normal. fiindu-i foame va accepta si mancarea.
eu m-am chinuit cu andrei o groaza. si eu eram disperata ca e slab si nu manca. cand se apropia ora mesei.... alergam cu lingurita dupa el prin toata casa, i-o administram, o tinea in gura si apoi scuipa uitandu-se in ochii mei. de stat in scaun nici acum nu sta dar sunt multumita ca a inceput sa mannace.

cel mai important in cazul lui sa-i dati fier nu suplimente naturiste. alea sunt frectie la picioul de lemn. crede-ma ca stiu ce spun. atata tm cat suge el nu are de unde sa-si ia supliment de fier...de aici intervin carente in crestere, inapetenta, deficit de atentie. laptele de la san ii mananca fierul iar rezervele de fier cu care s-a nascut le are doar pana la 6 luni. eu sincer as schimba dr. e chiar proasta daca la anemie da suplimente naturiste. eu am fost la 4 medici pana sa gasesc2 la care sa ma opresc. Andrei dupa 2 luni de tinut tratamentul cu fier a inceput cat de cat sa fie mai bine.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 11:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Simo sunt de acord cu tot ce au zis fetele aici....eu una nu i-am dat san fetitei mele dar daca as fi facut-o cred ca nu o faceam mai mult de 6 luni......si sora mea a avut exat aceleasi probleme cu fetita ei caruia i-a dat pana la aproape de 2 ani san.....nu manca nimic,era anemica,exact ca Bubi al vostru si ca Andrei baietelul Adinei.....a lasato 3 zile cu soacra ei la tara(saraca femeie prin ce a trecut)plansete,nemancat,dar au reusit,acum are 3 ani si mananca tare bine si orice..
trebuie facut ceva,trebuie intarcat....Veronique la aproape 8 luni mananca orice ii fac,si am facut o gramada de combinati ciudate,seara mananca fff bine,mai avem si noi certuri la fructe,dar in rest suntem ok...
sper sa reusiti...i-al la tine,iti trebui multa rabdare,nu ceda,fi tare.....e randul tau sa-ti agasezi vecini :lol: glumesc iubita
multa bafta,va pupam.....sanatate maxima :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 16:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
tu fetelor cine ma face si pe mine sa inteleg care ii motivul pt care se continua sa se alapteze copiii pana la te miri ce varsta? faptul cu sistemul imunitar clar nu mai e motivul...oricum nici la inceput nu mi se pare ca e o motivatie serioasa...avand in vedere ca stiu n cazuri de copii care nu au fost alaptati nici macar o zi si care sunt perfect sanatosi iar copii care au fost alaptati pana in panzele albe sunt bolnavi...asa ca mitul asta cade...cel putin pt mine...

eu cred ca, copiii care ajung sa fie alaptati pana la varsta asta folosesc sanul ca pe o chestie de comfort...ca pe o suzeta sau ceva de genul asta...cum ii fiica=mea cu a ei bibi la 3 ani...numai atat ca pe ea nu o afecteaza atat de tare negativ...eu alta explicatie nu vad...

dar stiu ca imi povestise o dr din rom o data ca fiul ei manca san pe la 3 ani si ceva....si ea se mandrea cand zicea ca ii sticleau ochii la copil cand o vedea ca se dezbraca si o vedea in sutien...venea si ii desfacea sutienul si zicea ca is ai lui...no daca asta nu ii totalmente iesit din comun nici nu stiu cum sa il numesc...pt mine ii un ff mare nu si ea nu vedea nimic ciudat...

simo nu mai zici nimic?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 19:38 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Bamba scrie:
tu fetelor cine ma face si pe mine sa inteleg care ii motivul pt care se continua sa se alapteze copiii pana la te miri ce varsta? faptul cu sistemul imunitar clar nu mai e motivul...oricum nici la inceput nu mi se pare ca e o motivatie serioasa...avand in vedere ca stiu n cazuri de copii care nu au fost alaptati nici macar o zi si care sunt perfect sanatosi iar copii care au fost alaptati pana in panzele albe sunt bolnavi...asa ca mitul asta cade...cel putin pt mine...

eu cred ca, copiii care ajung sa fie alaptati pana la varsta asta folosesc sanul ca pe o chestie de comfort...ca pe o suzeta sau ceva de genul asta...cum ii fiica=mea cu a ei bibi la 3 ani...numai atat ca pe ea nu o afecteaza atat de tare negativ...eu alta explicatie nu vad...

dar stiu ca imi povestise o dr din rom o data ca fiul ei manca san pe la 3 ani si ceva....si ea se mandrea cand zicea ca ii sticleau ochii la copil cand o vedea ca se dezbraca si o vedea in sutien...venea si ii desfacea sutienul si zicea ca is ai lui...no daca asta nu ii totalmente iesit din comun nici nu stiu cum sa il numesc...pt mine ii un ff mare nu si ea nu vedea nimic ciudat...

simo nu mai zici nimic?



Exact asta ne-a spus si doamna doctor care ne preda embriologie si gentica, copilul trebuie alaptat maxim 9 luni, nu mai mult.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 19:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Bamba scrie:
tu fetelor cine ma face si pe mine sa inteleg care ii motivul pt care se continua sa se alapteze copiii pana la te miri ce varsta? faptul cu sistemul imunitar clar nu mai e motivul...oricum nici la inceput nu mi se pare ca e o motivatie serioasa...avand in vedere ca stiu n cazuri de copii care nu au fost alaptati nici macar o zi si care sunt perfect sanatosi iar copii care au fost alaptati pana in panzele albe sunt bolnavi...asa ca mitul asta cade...cel putin pt mine...

eu cred ca, copiii care ajung sa fie alaptati pana la varsta asta folosesc sanul ca pe o chestie de comfort...ca pe o suzeta sau ceva de genul asta...cum ii fiica=mea cu a ei bibi la 3 ani...numai atat ca pe ea nu o afecteaza atat de tare negativ...eu alta explicatie nu vad...

dar stiu ca imi povestise o dr din rom o data ca fiul ei manca san pe la 3 ani si ceva....si ea se mandrea cand zicea ca ii sticleau ochii la copil cand o vedea ca se dezbraca si o vedea in sutien...venea si ii desfacea sutienul si zicea ca is ai lui...no daca asta nu ii totalmente iesit din comun nici nu stiu cum sa il numesc...pt mine ii un ff mare nu si ea nu vedea nimic ciudat...

simo nu mai zici nimic?


este dependenta mamei de copil, mai mult ei ii place decat lui. si eu stiu ca este indicata alaptarea pana pe la 6-7 luni maxim.
nepoata mea, cand a intarcat-o mama ei, il musca si-l sugea pe tasu :))

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Pai citesc spusele voastre fetelor si invat,tocmai de aceea v-am cerut ajutorul,ca sa vad si alte experiente de genu si cum s-a procedat.Oricum ca si in orice alt domeniu si aici....parerile sunt multe si foarte diferite,nu mai stii in cine sa ai incredere,ce sa crezi si ce nu...noi avem si prieteni medici(foarte buni in meseria lor)care sustin ca nu dauneaza absolut cu nimic alaptatul pana la 1 an si ceva dar sa accepte si hrana copilul,chiar prietena mea buna medic,si-a alaptat copilul pana la 1 an si 6 luni dar papa si orice altceva pe langa san....
Are si Anca foarte mare dreptate,majoritatea mamicilor prietenele mele mi-au spus ca e o experienta absolut superba si creeaza dependenta si pentru pui si pentru ea.
Da Gabi draga mea,nici mie nu mi se pare normal ca un copil de 3 ani sa faca asa(adica eu personal nu i-as permite sub nici o forma cu toate ca tatal meu asa a facut,a tras de mamaie pana la 3 ani si cand ea nu i-a mai permis isi ataca surorile mai mari si este un barbat perfect normal adica nu e obsedat de sani sau ceva de genul)dar sunt parinti si parinti !
Iar treaba asta cu miturile stii cum e?daca e o mamica care nu l-a alaptat spune ca laptele praf e cel mai bun....daca e o mamica care alapteaza pana mai tarziu spune ca asa e cel mai bine pentru puiul ei...deci sunt mituri si mituri de la mama la mama,pareri si pareri de la medic la medic,de la carti la carti si tot asa(fiecare considera ca asa cum face ea cu puiul ei e cel mai bine)
Eu va multumesc mult pentru ajutor,accept oricand o parere,un sfat si cred ca de saptamana asta vom incepe operatiunea...il i-au la mine de dimineata pana seara,mai vine si tatal lui pe aici(sa nu-l rupem de ei total)ne jucam,vedem daca papa ceva sau nu....iar seara la culcare il duc acasa sa nu-i schimbam mediul,patul...dar sora mea va dormi in alta camera si nu i se va arata lui bubi....asta zicem noi ca ar fi solutia,vedem ce hotaram pana marti,miercuri.

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:


este dependenta mamei de copil, mai mult ei ii place decat lui. si eu stiu ca este indicata alaptarea pana pe la 6-7 luni maxim.
nepoata mea, cand a intarcat-o mama ei, il musca si-l sugea pe tasu :))


cum adica il sugea...Anca? :lol: :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SimoBobo scrie:
Pai citesc spusele voastre fetelor si invat,tocmai de aceea v-am cerut ajutorul,ca sa vad si alte experiente de genu si cum s-a procedat.Oricum ca si in orice alt domeniu si aici....parerile sunt multe si foarte diferite,nu mai stii in cine sa ai incredere,ce sa crezi si ce nu...noi avem si prieteni medici(foarte buni in meseria lor)care sustin ca nu dauneaza absolut cu nimic alaptatul pana la 1 an si ceva dar sa accepte si hrana copilul,chiar prietena mea buna medic,si-a alaptat copilul pana la 1 an si 6 luni dar papa si orice altceva pe langa san....
Are si Anca foarte mare dreptate,majoritatea mamicilor prietenele mele mi-au spus ca e o experienta absolut superba si creeaza dependenta si pentru pui si pentru ea.
Da Gabi draga mea,nici mie nu mi se pare normal ca un copil de 3 ani sa faca asa(adica eu personal nu i-as permite sub nici o forma cu toate ca tatal meu asa a facut,a tras de mamaie pana la 3 ani si cand ea nu i-a mai permis isi ataca surorile mai mari si este un barbat perfect normal adica nu e obsedat de sani sau ceva de genul)dar sunt parinti si parinti !
Iar treaba asta cu miturile stii cum e?daca e o mamica care nu l-a alaptat spune ca laptele praf e cel mai bun....daca e o mamica care alapteaza pana mai tarziu spune ca asa e cel mai bine pentru puiul ei...deci sunt mituri si mituri de la mama la mama,pareri si pareri de la medic la medic,de la carti la carti si tot asa(fiecare considera ca asa cum face ea cu puiul ei e cel mai bine)
Eu va multumesc mult pentru ajutor,accept oricand o parere,un sfat si cred ca de saptamana asta vom incepe operatiunea...il i-au la mine de dimineata pana seara,mai vine si tatal lui pe aici(sa nu-l rupem de ei total)ne jucam,vedem daca papa ceva sau nu....iar seara la culcare il duc acasa sa nu-i schimbam mediul,patul...dar sora mea va dormi in alta camera si nu i se va arata lui bubi....asta zicem noi ca ar fi solutia,vedem ce hotaram pana marti,miercuri.


cred ca e cea mai buna solutie, Simo.Oricum va trece un timp pana se va obisnui.
Si ai dreptate cu miturile astea.Pana la urma e bine cum hotaraste mama ca este cel mai potrivit pt copilul ei.
Eu si tampeam cand imi spunea cineva:vai...nu ai alaptat...nu te-ai chinuit pana la lesin sa te storci de ultima picatura de lapte pt copilul tau?Parca ma faceau mama denaturata in fata.dar am inchis ochii si am trecut cu vederea.Am un copil perfect sanatos, am incercat sa reglez lucrurile din alimentatie si sunt foarte fericita cu ce am realizat pana acum.Sigur nu o sa fie al meu mai bolnav ca nu i-am dat san pana la 3 ani .

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
cum adica il sugea...Anca? :lol: :lol:

:nlol: :nlol: adica il sugea de unde apuca, se ventuza cu buzele de pielea lui :nlol: :nlol: , il mai si musca saracu '. eu ma amuzam teribil, pe cand ei saracii nu stiau ce sa mai faca.

parca o si vad, tatiiiiiiiii, tzi tziiiiii :rofl: :rofl:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 20:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:
:nlol: :nlol: adica il sugea de unde apuca, se ventuza cu buzele de pielea lui :nlol: :nlol: , il mai si musca saracu '. eu ma amuzam teribil, pe cand ei saracii nu stiau ce sa mai faca.

parca o si vad, tatiiiiiiiii, tzi tziiiiii :rofl: :rofl:


eu ma gandesc numai la prostii.Cred ca de la filmuletul cu Tudy mi se trage :lol: :lol: :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 21:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:

eu ma gandesc numai la prostii.Cred ca de la filmuletul cu Tudy mi se trage :lol: :lol: :lol:

:nlol: :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Diversificare
MesajScris: 10 Apr 2011, 21:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
cred ca o sa functioneze solutia voastra Simo...si sunt convinsa ca o sa se dezobisnuiasca...dar si sora ta trebuie sa fie destul de ferma pe pozitii pt ca s-ar putea sa planga cand ajunge acasa....si ii greu sa rezisti cand iti auzi copilul ca plange :(

cine ii Tudy?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România