Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 12:55


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 19 Mar 2010, 01:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Fetelor, as vrea sa depanam amintiri din copilarie la acest topic.Eu imi amintesc unele lucruri cu melancolie.Voi?....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 19 Mar 2010, 10:17 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
sunt nascuta in '85 :party:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 20 Mar 2010, 08:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
eu in '81.ce imi amintesc:portia de desene animate,jocurile pe afara cu toti copiii din vecini...faceam tot felul de prostii,de expeditii,experimente. :)
Craciunul cand avem pepsi ,portocale;bananele care stateau pe sifonier pana se coceau.
imi aduc aminte si cozile de la alimente ...si acolo ne intalneam toti picii din cartier(mai rau era cand se deschidea magazinul ca eram inghesuiti de oamenii mari :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 20 Mar 2010, 10:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
ral_ct scrie:
eu in '81.ce imi amintesc:portia de desene animate,jocurile pe afara cu toti copiii din vecini...faceam tot felul de prostii,de expeditii,experimente. :)
Craciunul cand avem pepsi ,portocale;bananele care stateau pe sifonier pana se coceau.
imi aduc aminte si cozile de la alimente ...si acolo ne intalneam toti picii din cartier(mai rau era cand se deschidea magazinul ca eram inghesuiti de oamenii mari :(


Lucrurile rele.....painea care se dadea pe cartela, desenele care se terminau pana ajungeam in casa, cum se lua curentul in fiecare seara.Cel mai tare ma enerveaza acum cand ma gandesc faptul ca duminica circulau o data masinile fara sot si o data masinile cu sot.
Lucruri bune...jocurile copiilor, curtea plina, copiii care se jucau in loc sa stea la calculator....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 20 Mar 2010, 10:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
chiar..uitasem cat de des se lua curentul.aveam o lampa pe gaz pe care o foloseam in situatiile acelea.ce naspa era...
jocurile erau clar partea cea mai faina.in ziua de azi nici nu stiu sa se mai joace.ma uit la ai mei in curtea scolii..doar alergatea...in rest baietii vorbesc de jocurile pe calculator si fetele de Hanah Montana :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 21:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
offf...ce vremuri si ce amintiri...
v-ati ascunselea, leapsa, frunza, inghetata vafe si polar, cornul cu iaurt in sticluta mica, brifcorul, bomboanele cu gust de portocale, gumele turbo., cinematograful Doina unde rulau mereu desene animate, persoane dragi care acum poate nu mai sunt...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 22:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:
offf...ce vremuri si ce amintiri...
v-ati ascunselea, leapsa, frunza, inghetata vafe si polar, cornul cu iaurt in sticluta mica, brifcorul, bomboanele cu gust de portocale, gumele turbo., cinematograful Doina unde rulau mereu desene animate, persoane dragi care acum poate nu mai sunt...



sincer pentru mine si acum inghetata vafe este in top preferinte.Poate tocmai pt ca imi aminteste de copilarie:)
Ce imi amintesc cu placere este colectia de timbre, de servetele...., jocurile din curtea blocului...unde acum sunt garaje....saniusul pe dealurile de langa bloc....plimbarile prin paduri...cum adunam soc......oare copiii nostri o sa aiba asa copilarie frumoasa ca noi???

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 22:24 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
sincer pentru mine si acum inghetata vafe este in top preferinte.Poate tocmai pt ca imi aminteste de copilarie:)
Ce imi amintesc cu placere este colectia de timbre, de servetele...., jocurile din curtea blocului...unde acum sunt garaje....saniusul pe dealurile de langa bloc....plimbarile prin paduri...cum adunam soc......oare copiii nostri o sa aiba asa copilarie frumoasa ca noi???



la noi inca mai exista spatele blocului asa cum era cand eram eu pitica...dar copii nu mai sunt, nu se mai joaca cum ne jucam noi, stateam sa ne jucam pana ne chemau parintii in casa :\

colectia de timbre, servetele, calendare...eu le am :D ...va pot pune si poze daca vreti :nlol:

saniusul...mda, imi amintesc si eu cu drag...stiu ca ieseam multi copii afara si faceam trenulete cu saniile si ne trageam cu randul, ieseam in parcul din apropiere unde apropo sunt si ceva dealuri de te poti da cu sania....doar ca acum iarna nu mai e nimeni pe acolo, iar cand vezi pe cineva te minunezi...

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 22:26 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
anidaaa scrie:
offf...ce vremuri si ce amintiri...
v-ati ascunselea, leapsa, frunza, inghetata vafe si polar, cornul cu iaurt in sticluta mica, brifcorul, bomboanele cu gust de portocale, gumele turbo., cinematograful Doina unde rulau mereu desene animate, persoane dragi care acum poate nu mai sunt...



cand eram mici stiu ca se ducea tata in fiecare dimineata si ne lua sana si cornuri, pe atunci era sana la sticla de sticla :) ...vai, dar ce bune erau...si acum mai mananc, dar parca nu mai sunt atat de bune :,

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 22:32 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Timbrele, 3 clasoare :))


Imagine



O parte din servetele :))

Imagine
Imagine

Ultima poza e cu servetelele care le mai am din colectia mamei, de acum 40 de ani :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 22:34 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
ah...si calendarele :D ....1996-2010 (14 ani :>)

Imagine

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 23:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
ah...si calendarele :D ....1996-2010 (14 ani :>)

Imagine


ai ceva colectii.bravo!!Oare ale mele unde sunt???tb sa o intreb pe mama.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 22 Mar 2010, 23:16 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
pacat ca nu am mai multe, am f multe dubluri :wall:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 23 Mar 2010, 08:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
wow!le-ai pastrat intacte Carlita!si eu aveam colectii de servetele si de cutii de chibrituri dar au disparut de-a lungul timpului,tot mutandu-le cred ca pana la urma cineva le-a aruncat :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 23 Mar 2010, 10:13 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
ral_ct scrie:
wow!le-ai pastrat intacte Carlita!si eu aveam colectii de servetele si de cutii de chibrituri dar au disparut de-a lungul timpului,tot mutandu-le cred ca pana la urma cineva le-a aruncat :)



eu aveam 2 roboti pe dulap din pachetele de tigari :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 23 Mar 2010, 10:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
erau batoanele de ciocolata..preferatele mele..ciocolata rotunda "scufita"..zilele de sarbatoare cand la noi se vindeau banane si portocale in parcul copiilor si se dadea jumate de kg la fiecare si era o coada imensa si ne mai puneam o data la rand,era cand mai ajungeam,era cand se terminau...era aracola..mmm..cand a aparut pepsi..atunci era super bun,acum nu mi-l place. :lol:
era vestitul salam de sibiu..tot delicatese. :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 23 Mar 2010, 10:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
noi am avea ce povesti..la un chef acum 2 saptamani asta a fost tema.."amintiri din copilarie"..si a povestit fiecare din copilaria lui..a fost super,ne-am distat de numa si ne-am adus aminte de lucruri frumoase..eu as vrea ca si generatiile de acum sa aiba macar copilaria ce am avut-o noi,dar din pacate altele sunt prioritatile pentru ei. :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: copilaria in anii 80-90
MesajScris: 09 Mar 2011, 11:02 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
corina1 scrie:
erau batoanele de ciocolata..preferatele mele..ciocolata rotunda "scufita"..zilele de sarbatoare cand la noi se vindeau banane si portocale in parcul copiilor si se dadea jumate de kg la fiecare si era o coada imensa si ne mai puneam o data la rand,era cand mai ajungeam,era cand se terminau...era aracola..mmm..cand a aparut pepsi..atunci era super bun,acum nu mi-l place. :lol:
era vestitul salam de sibiu..tot delicatese. :)



Cola, Pepsi si Fanta la sticla de 1 Litru (sticla de sticla) ...sau 1,5; nu mai stiu exact dar sigur am o sticla prin beci...

Jocuri: Floare, Castel, Soseste un print calare, Tara tara da-mi ostas, Sa vina, sa vina...America (nu stiu daca aveau un nume); Hot politai; Pac pac..

Faceam echipe si jucam batminton in spatele blocului de dimineata pana seara.
Sifonariile, dozatoarele de suc :)
Stiu ca aveam in spatele blocului un chiosc unde dadea suc la dozator si era o vanzatoare foarte draguta, noi cum eram copii faceam buchete de flori si mergeam si i le puneam pe pervaz la vanzatoare :nlol:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România