Ultima vizită a fost: Acum este 29 Mar 2024, 00:05


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 17:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
deja doarme toata noaptea Ely?Esti o norocoasa.....Alexandru inca nu a ajuns la aceasta performanta decat in foarte putine nopti din pacate.....

Alexandrul inca se mai trezeste noaptea sa pape? cred ca esti super obosita...si noi am scapat foarte repede de mancatul noaptea...pe la 2 luni si ceva si-a scos singura mesele de noapte...acum avem o problema cu lapticul...nu ne mai place sub nici o forma...il mananca daca este cu ceva(cereale, gris, mamaliguta, orez, paste etc) dar nu simplu din biberon

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 17:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
si in patutul ei o sa doarma Ely daca asa o obisnuiesti...ii totul chestie de obisnuinta

si eu sunt de acord cu dormitul singur in patutul ei/lui...se uimesc prietenele mele ca sunt asa pe pozitii cu chestia asta chiar si acum cand ii adi plecat de acasa..."cum tu dormi singura jos si ea singura la ea in camera sus? cum poti sa faci asta?"...si mie mi-i drag sa dorm cu ea si sa ma cuibaresc langa sufletzelul ei...dar pe termen lung ii mai sanatos pt ea si pt noi sa invete sa doarma singura :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 23:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
deja doarme toata noaptea Ely?Esti o norocoasa.....Alexandru inca nu a ajuns la aceasta performanta decat in foarte putine nopti din pacate.....

ooo daaaa,doarme de la 20:00 pana la 6:00...sunt tare norocoasa.....cateodata de la 23:00 la 7:30.....oricum doarme toata noaptea,ei asta e de o saptamana,sper sa tina asa,v-am spus ca am un bebe cuminte,ceea ce ii doresc si lui Clarut :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 23:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
si in patutul ei o sa doarma Ely daca asa o obisnuiesti...ii totul chestie de obisnuinta

si eu sunt de acord cu dormitul singur in patutul ei/lui...se uimesc prietenele mele ca sunt asa pe pozitii cu chestia asta chiar si acum cand ii adi plecat de acasa..."cum tu dormi singura jos si ea singura la ea in camera sus? cum poti sa faci asta?"...si mie mi-i drag sa dorm cu ea si sa ma cuibaresc langa sufletzelul ei...dar pe termen lung ii mai sanatos pt ea si pt noi sa invete sa doarma singura :)

sunt ffff de acord cu tine....trebuie sa ramai ferma pe pozitie.....si eu la fel vreau sa fac,ea trebuie sa doarma in patutul ei ,noi intr-al nostru,si noi la fel avem dormitorul nostru jos si camera ei sus si am spus sa o las cu noi in camera dar in patutzul ei pana cand va dormi toata noaptea,chiar nu vroiam sa urc buimaca de 2-3 ori pe noapte pe scari....vreau sa o mai las inca o saptamana si dupa o mut in camera ei

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 23:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
lily scrie:
Alexandrul inca se mai trezeste noaptea sa pape? cred ca esti super obosita...si noi am scapat foarte repede de mancatul noaptea...pe la 2 luni si ceva si-a scos singura mesele de noapte...acum avem o problema cu lapticul...nu ne mai place sub nici o forma...il mananca daca este cu ceva(cereale, gris, mamaliguta, orez, paste etc) dar nu simplu din biberon


da...din pacate are foarte putine nopti cand a dormit de la 10 la 7 dimineata.Inca se mai trezeste.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 16 Noi 2010, 23:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:
ooo daaaa,doarme de la 20:00 pana la 6:00...sunt tare norocoasa.....cateodata de la 23:00 la 7:30.....oricum doarme toata noaptea,ei asta e de o saptamana,sper sa tina asa,v-am spus ca am un bebe cuminte,ceea ce ii doresc si lui Clarut :hug:


de la 8???la ora aia ...Alexandru e in forma maxima... :lol: Inseamna ca tu ai timp sa faci o gramada dupa ce se culca ...
Eu de la ora 10, 11.... :lol: imi fac baie, ordine in casa....ma culc pe la 1 in fiecare noapte.Si la 7....o luam de la capat.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 17 Noi 2010, 00:03 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
de la 8???la ora aia ...Alexandru e in forma maxima... :lol: Inseamna ca tu ai timp sa faci o gramada dupa ce se culca ...
Eu de la ora 10, 11.... :lol: imi fac baie, ordine in casa....ma culc pe la 1 in fiecare noapte.Si la 7....o luam de la capat.

da,acum doarme de la 8....si da am timp sa-mi fac baita si sa termin ce mai am de facut prin casa si in general relax......ea e activa in timpul zilei,nu stiu daca mi-a dormit 2 ore azi toata ziua puse cap la cap.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 17 Noi 2010, 10:36 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
copiii trebuie educati de mici,sa aiba program strict de la nastere,altfel ii scapi din miina.e,intr-adevar,alintat,dar stie ca,daca nu face cum si ce trebuie,e rau,adica gata desene,jucarii,plimbari,cofetarii...i-am pus la 2 ani puful de sters praful in miina(atit cit ajungea atunci) si stie ca asta are de facut el cind e vb de curatenie.da si cu aspiratorul in camera lui.i-am spus clar ca el nu e pasa hassan sa aiba slugi.a stiut ca in vizite te joci frumos si nu dai in alt copil,pentru ca puteau sa se loveasca rau fara sa isi dea seama,iar prietenele care au copii de virste apropiate sint cam la fel crescuti,poate mai spartan,mai militareste,dar asa nu stam cu grija la cafea ca isi dau astia micii in cap.si regula intre noi toate e ca daca fac dezastru in camera,string tot ei,nu noi.si nu se pune problema ca sint prea severa sau rea,pur si simplu imi place disciplina si ordinea si nu accept sa imi faca el dezastru in casa,indiferent ca avea 2 sau 4 ani.la fel si cind era bebe,cu program de somn,de masa,atunci cu mici exceptii ca asa era virsta.dar nici nu am acceptat sa fiu eu 100% din timp cu el,sa am si casa pe cap si sa nu ma pot ocupa si de mine.educatoarea imi spunea ca daca ar fi toata grupa asa,ar fi cea mai fericita cit de cuminte este.eu n-am mers pe ideea "lasa,e mic si nu stie" de aici curg toate relele,pentru ca ne iau de fraieri si se impun ei,fac nazuri,figuri...iar mai tirziu dau in alte belele.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 17 Noi 2010, 12:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
ooo daaaa,doarme de la 20:00 pana la 6:00...sunt tare norocoasa.....cateodata de la 23:00 la 7:30.....oricum doarme toata noaptea,ei asta e de o saptamana,sper sa tina asa,v-am spus ca am un bebe cuminte,ceea ce ii doresc si lui Clarut :hug:

si Erika ar fii instare sa se culce de la 20 numai ca cu greu reusesc sa o tin treaza pana la 21...asta ca sa doarma mai mult dimineata...ea se culca pe la 21 si se trezeste pe la 7-8, iar ziua doarme de 3 sau chiar 4 ori...are cam acelasi program de cand era bebe mic :nlol:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 17 Noi 2010, 14:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
mariko scrie:
copiii trebuie educati de mici,sa aiba program strict de la nastere,altfel ii scapi din miina.e,intr-adevar,alintat,dar stie ca,daca nu face cum si ce trebuie,e rau,adica gata desene,jucarii,plimbari,cofetarii...i-am pus la 2 ani puful de sters praful in miina(atit cit ajungea atunci) si stie ca asta are de facut el cind e vb de curatenie.da si cu aspiratorul in camera lui.i-am spus clar ca el nu e pasa hassan sa aiba slugi.a stiut ca in vizite te joci frumos si nu dai in alt copil,pentru ca puteau sa se loveasca rau fara sa isi dea seama,iar prietenele care au copii de virste apropiate sint cam la fel crescuti,poate mai spartan,mai militareste,dar asa nu stam cu grija la cafea ca isi dau astia micii in cap.si regula intre noi toate e ca daca fac dezastru in camera,string tot ei,nu noi.si nu se pune problema ca sint prea severa sau rea,pur si simplu imi place disciplina si ordinea si nu accept sa imi faca el dezastru in casa,indiferent ca avea 2 sau 4 ani.la fel si cind era bebe,cu program de somn,de masa,atunci cu mici exceptii ca asa era virsta.dar nici nu am acceptat sa fiu eu 100% din timp cu el,sa am si casa pe cap si sa nu ma pot ocupa si de mine.educatoarea imi spunea ca daca ar fi toata grupa asa,ar fi cea mai fericita cit de cuminte este.eu n-am mers pe ideea "lasa,e mic si nu stie" de aici curg toate relele,pentru ca ne iau de fraieri si se impun ei,fac nazuri,figuri...iar mai tirziu dau in alte belele.

sunt intr-ul totul de acord :wok:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 22 Noi 2010, 12:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
elyt1000 scrie:
:rofl: :rofl: hai mai Clarut ca mai facut sa rad....nu pot sa uit cand ai spus despre copii ca sunt oracaitori,acum ca o sa ai un maimutoi agitat,esti culmea mai......si cand vei avea propriul copil nu vei mai sti cum sa-l alinti....
....


da' eu le spun asa de drag. in primul rand ador toate animalele, mamifere sau nu :) singurii care nu-mi plac sunt viermii. ma scarbesc profund! deci si cand o sa am un copil tot asa o sa ma auzi :)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 22 Noi 2010, 16:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
clarut scrie:
da' eu le spun asa de drag. in primul rand ador toate animalele, mamifere sau nu :) singurii care nu-mi plac sunt viermii. ma scarbesc profund! deci si cand o sa am un copil tot asa o sa ma auzi :)

mie sincer nici sobolanii nu-mi plac prea mult,ma ingrozesc si imi provoaca sila.....sunt sigura ca asa va fi cand vei avea bebele tau.....eu ii spun lui veronique acum:''mica mea maimutica'',dar asta e doar un alint si ea rade cu gura pana la urechii cand ii spun asa,e haios,sunt sigura ca nu intelege ce ii spun dar cred ca ii place cum suna :rofl:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 02 Dec 2010, 14:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
mai...eu am de cand am venit acasa din concediu probleme cu Alexandru...nu mai mananaca aproape nimic...nu doarme noaptea.....sunt distrusa....Parca e o jucarie stricata fata de ce am lasat cand am plecat :wall: :cry:
Mama s-a ocupat foarte bine de el...sunt sigura...dar cred ca l-au rasfatat prea tare, l-au lasat sa faca ce vrea...Acum am o gramada de reparat la el cand ajung la Cluj.. :cry: :cry: :cry:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 02 Dec 2010, 17:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
interesant ca nu mananca si doarme de cand esti tu in preajma...cu mama ta a mancat si dormit? ma gandesc ca da...as intelege sa nu te asculte dar de mancat si dormit...nu imi explic...mai are dinti de iesit? poate aia sa fie cauza...are ceva raceala, nas infundat?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 02 Dec 2010, 18:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
interesant ca nu mananca si doarme de cand esti tu in preajma...cu mama ta a mancat si dormit? ma gandesc ca da...as intelege sa nu te asculte dar de mancat si dormit...nu imi explic...mai are dinti de iesit? poate aia sa fie cauza...are ceva raceala, nas infundat?

mai nici Veronique nu vrea sa manance la soacra mea..nu stiu ce se intampla dar pur si simplu imi spune ca a incercat si nu vrea...azi de ex: mi-a spus ca a baut 50ml cand ea normal trebuie sa bea 150ml,ajung acasa si urla de foamea,in 10 min mi-a baut toata sticla....ori nu are rabdare cu ea,ori fata nu vrea sa manance de la ea.....bine ca o las doar de 3 ori pe saptamna cate 4 ore ca altfel nu stiu cum era.....de dormit nici vb

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 02 Dec 2010, 21:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
laura_sandu scrie:
mai...eu am de cand am venit acasa din concediu probleme cu Alexandru...nu mai mananaca aproape nimic...nu doarme noaptea.....sunt distrusa....Parca e o jucarie stricata fata de ce am lasat cand am plecat :wall: :cry:
Mama s-a ocupat foarte bine de el...sunt sigura...dar cred ca l-au rasfatat prea tare, l-au lasat sa faca ce vrea...Acum am o gramada de reparat la el cand ajung la Cluj.. :cry: :cry: :cry:

eu cred ca are el o problema(dintisorii, raceala ceva) ca altfel nu se explica...nu cred ca ar putea sta nemancat si nedormit doar ca a fost putin rasfatat...mai ales ca el manca foarte bine din cate am inteles eu...cu siguranta are el ceva care ii deranjaza

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 03 Dec 2010, 00:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
interesant ca nu mananca si doarme de cand esti tu in preajma...cu mama ta a mancat si dormit? ma gandesc ca da...as intelege sa nu te asculte dar de mancat si dormit...nu imi explic...mai are dinti de iesit? poate aia sa fie cauza...are ceva raceala, nas infundat?


nu doarme bine de ceva timp.Are nasucul infundat...are si diaree...si ii ies si dinti.Dar data trecuta nu a facut asa urat.Acum a mai crescut si numai figuri are in cap.
Astazi mi-a facut o criza si s-a pus pe burta in balta ca a plecat tata de langa el....cred ca ce batalie ii dau la Cluj de nu se vede.
Si mancarea o scuipa si calca pe ea..... :wall:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 03 Dec 2010, 01:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
off Laura...fii tare pe pozitie si nu lasa dupa el ca dupa aia o sa fie mai rau sa il dezveti...cu mancarea, nu are rost sa il fortezi daca nu vrea sa manance...lasa-l sa nu manance iar la urmatoarea masa sigur ii va fi foame si va manca...eu nu i-as oferi alt sortiment de mancare daca nu ii place una, ca dupa aia se invata ca poate sa incerce o suta de feluri de mancare daca nu ii place una...

de dintisori probabil ca de aia se trezeste noaptea...dar diaree, vezi sa nu aiba ceva virus...poate de aia ii asa cu toane

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 03 Dec 2010, 11:08 
Diva

Membru din: 07 Iun 2007, 11:53
Mesaje: 868
Laura,poate are diaree si din cauza ca ii dau dintisorii....si ia in consideratie ca o saptamina a fost cu bunicii,ei au tot felul de reactii ciudate cind cresc si isi schimba mediul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Copiii...si prietenii de familie
MesajScris: 04 Dec 2010, 01:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
nu doarme bine de ceva timp.Are nasucul infundat...are si diaree...si ii ies si dinti.Dar data trecuta nu a facut asa urat.Acum a mai crescut si numai figuri are in cap.


Laura tot asa face si al meu cu exceptia diareei si al nasului..Nu mai vrea nici laptele si mancare doar de 3 ori pe zi si atunci destul de putin, e marait din orice ,am zis ca daca e tot asa pana luni merg cu el la medic..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 94 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România