Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 20:49


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Suzeta la copii
MesajScris: 14 Mar 2011, 18:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Vreau sa va intreb ce parere aveti despre suzeta? Copii vostri o folosesc? Daca da, cand le-ai dat-o si care a fost motivul.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 14 Mar 2011, 18:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
SweetNicoleta scrie:
Vreau sa va intreb ce parere aveti despre suzeta? Copii vostri o folosesc? Daca da, cand le-ai dat-o si care a fost motivul.

a mea nu a vrut-o nici macar o secunda.....o scuipa de cate ori incercam sa i-o dau......am vrut sa o folosesc atunci cand plangea dar nu a fost chip......acum i-am pus-o in box pe post de jucarie si o i-a cateodata si o baga in gura si ma amuz teribil,binenteles ca e ptr 2-3 secunde si dupa o arunca iara

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 14 Mar 2011, 19:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
SweetNicoleta scrie:
Vreau sa va intreb ce parere aveti despre suzeta? Copii vostri o folosesc? Daca da, cand le-ai dat-o si care a fost motivul.

eu am fost total impotriva ei...chiar nu-mi doream sub nici o forma sa i-o dau dar nu am avut de ales...i-am dat-o la cateva zile dupa ce am ajuns acasa...plangea continu si nu aveam ce sa-i fac...la 11 noaptea l-am trimis pe Laurian la farmacie sa-i cumpere...a acceptat-o imediat si cu ajutorul ei am reusit sa o calmez in crizele de colicii...din cate am citit eu pana pe la cativa anisori nu avecteaza cu nimic si cica ii ajuta sa se calmeze atunci cand ii doare burtica...dezavantajul este ca ii dezveti cam greu mai tarziu...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 14 Mar 2011, 19:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
SweetNicoleta scrie:
Vreau sa va intreb ce parere aveti despre suzeta? Copii vostri o folosesc? Daca da, cand le-ai dat-o si care a fost motivul.


eu i-am dat suzeta cam de la 2 luni...cred.Cand plangea, il calma.Desi am fost impotriva suzetei si acum o folosim inainte sa adoarma.In rest, nici nu are treaba cu ea.
Oricum , e mai bine suzeta decat sa suga degetul, parerea mea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 14 Mar 2011, 20:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
subiect delicat pt mine....si eu i-am dat-o de la inceput tocmai pt ca am preferat asta decat degetul (am prieteni care la 5 ani mai aveau probleme cu copilul cu suptul degetului, si-a deformat dantura din cauza asta etc)...si a fost ff bine pt ca se calma cu ea mult....acum in schimb nu mai reusesc sa o dezvat...noaptea stie ca e un ritual, isi gaseste bibi in pat si adoarme singura...daca nu il are, plange si ma roaga sa i-l caut de imi rupe inima...ziua in schimb stie de un an si ceva ca nu are ce cauta cu ea...asta a fost intelegerea, ca il lasa in pat in fiecare dimineata cand se trezeste...si nu s-a impotrivit...

in schimb zilele trecute imi zicea babysitter-ul ca la ea de vreo 2 luni si ceva nu il mai foloseste la amiaza cand doarme si nu a fost nici un scandal....asa ca nu stiu ce sa ii fac deocamdata...o mai las si incerc sa ii tot explic ca ii fetita mare si nu are nevoie de el

concluzia este....cand ii asa bebe mic ca al tau, eu as zice sa il dai pt ca te salveaza de multe nopti nedormite...se invata sa se adoarma cu el si te scuteste pe tine de leganat si tinut in brate...de asta nici nu il iau inca la a mea pt ca ii singurul lucru cu care se alina ea singura in pat (nu are nici un animal/papusa/patura favorita si doarme singura la ea in camera de cand avea 6 luni...macar ala sa il aiba cu ea)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 09:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
eu sunt impotriva suzetei si am zis ca ii voi da suzeta daca va incepe sa isi suga degetul. Din doua rele, alegi raul mai mic. Pana acum nu i-am dat-o, desi am fost de multe ori tentata sa i-o dau in crizele de colici. Dar spre norocul meu, colicii isi fac de cap doar ziua, noaptea bebelul doarme linistit

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 15:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Dar de ce esti asa categorica sa spui ca esti impotriva? Eu nu o vad ca asa un lucru rau ca doar pt comfortul lor a fost inventata. Daca apuca sa isi bage degetul in gura o sa mai ia suzeta sau degetul o sa fie mai bun?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 16:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Bamba scrie:
Dar de ce esti asa categorica sa spui ca esti impotriva? Eu nu o vad ca asa un lucru rau ca doar pt comfortul lor a fost inventata. Daca apuca sa isi bage degetul in gura o sa mai ia suzeta sau degetul o sa fie mai bun?


Pe principiul asta am ales si eu suzeta.Sa nu isi suga degetul...Suzeta o pot arunca la pisica, dar cu degetul ce fac? :~*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 16:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
si noi am supt suzeta de la inceput, dar a renuntat singur la ea , daca o vede o ia si se mai joaca cu ea, dar apoi o lasa, de regula inainte de nani foloseam suzeta, in schimb Isa nu o vrea, daca i-o dau o tine cateva secunde si o scuipa, vedem mai trz, momentan nu avem prob cu suptul degetului

mie nu mi se pare asa un lucru rau cand sunt mici, te ajuta mult uneori, doar sa nu ajunga cu ea la varsta inaintata

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 17:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Cum a ajuns a mea :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 18:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
concluzia este....cand ii asa bebe mic ca al tau, eu as zice sa il dai pt ca te salveaza de multe nopti nedormite...se invata sa se adoarma cu el si te scuteste pe tine de leganat si tinut in brate...de asta nici nu il iau inca la a mea pt ca ii singurul lucru cu care se alina ea singura in pat (nu are nici un animal/papusa/patura favorita si doarme singura la ea in camera de cand avea 6 luni...macar ala sa il aiba cu ea)

veronique cum am mai spus nu a vrut suzeta de la bun inceput a scuipat-o,nu-si suge nici degetelul si doarme singurica de la 5 luni in camera ei(noi avem dormitorul jos ,ea sus)....chiar nu am avut probleme....dar nu sunt impotriva suzetei deloc,cand am venit de la spital cu ea si mai incepea sa planga, normal ,incercam sa i-o dau ptr ca eram constienta ca ma poate salva de la multe nopti nedormite,dar la noi nu a fost cazul.....ea doarme de la 19:00 la 7:00 acum ,nu avem probleme.....si la fel ca si Alexia nu avem deocamdata nici un animal/papusa preferata

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 18:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Bamba scrie:
Dar de ce esti asa categorica sa spui ca esti impotriva? Eu nu o vad ca asa un lucru rau ca doar pt comfortul lor a fost inventata. Daca apuca sa isi bage degetul in gura o sa mai ia suzeta sau degetul o sa fie mai bun?


nu sunt categoric impotriva ei, doar ca nu-mi place sa vad copii cu suzeta in gura. Eu pana acum nu am incercat sa i-o dau, am una cumparata pt cazuri de urgenta. Nu am gasit momentul sa i-o dau, iar fara motiv nu as vrea....deocamdata doarme bine noaptea, nu am avut pana acum nopti nedormite. La noi, colicii isi fac aparitia dimineata si seara

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 20:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Ely aia ii super bine...daca reuseste sa adoarma asa fara ea si fara nimic altceva ii super bine...deci si la voi aranjamentul e acelasi ca la noi....dormitorul nostru jos, al ei sus...nu prea imi place mie chestia asta acum cand trebuie sa mai fug noaptea la ea ca ii trebuie la pipi...nu ma trezeam noptile cand a fost bebe, ma trezesc acum :(

Nico...si la tine e f bine daca nu ii trebuie...eu numai am zis sa nu fii impotriva ideii in cazul in care ai nevoie...ca nu e un lucru rau in principiu :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 21:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
eu nu i-am dat suzeta lui Andrei. nu am avut probleme nici cu suptul degetului. am gresit in alte chestii cu el :-S


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 23:19 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:
veronique cum am mai spus nu a vrut suzeta de la bun inceput a scuipat-o,nu-si suge nici degetelul si doarme singurica de la 5 luni in camera ei(noi avem dormitorul jos ,ea sus)....chiar nu am avut probleme....dar nu sunt impotriva suzetei deloc,cand am venit de la spital cu ea si mai incepea sa planga, normal ,incercam sa i-o dau ptr ca eram constienta ca ma poate salva de la multe nopti nedormite,dar la noi nu a fost cazul.....ea doarme de la 19:00 la 7:00 acum ,nu avem probleme.....si la fel ca si Alexia nu avem deocamdata nici un animal/papusa preferata



wow Ely...esti o norocoasa!De la 7 la 7...foarte mult doarme.Ai timp sa faci ce vrei seara, iar noaptea dormi linistita.Alexandru se trezeste si acum noaptea o data si adoarme pe la 9.30-10.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 15 Mar 2011, 23:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:
eu nu i-am dat suzeta lui Andrei. nu am avut probleme nici cu suptul degetului. am gresit in alte chestii cu el :-S


cred ca toate ne-am incalcat din principiile pe care le aveam inainte sa fim mame.Oricum, in timp probabil ne vom educa sa nu ne lasam manipulate de copiii nostri.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 16 Mar 2011, 12:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
Bamba scrie:
Ely aia ii super bine...daca reuseste sa adoarma asa fara ea si fara nimic altceva ii super bine...deci si la voi aranjamentul e acelasi ca la noi....dormitorul nostru jos, al ei sus...nu prea imi place mie chestia asta acum cand trebuie sa mai fug noaptea la ea ca ii trebuie la pipi...nu ma trezeam noptile cand a fost bebe, ma trezesc acum :(

da.....sa sti ca mi-a fost tare greu sa o duc la 5 luni sus la ea in camera,am plans prima noapte si nu am dormit toata noaptea,numai cu ochii pe babyphone am stat si am urcat de 5 ori la ea sa ma uit daca doarme bine,daca respira,am fost primele 3 seri disperata :lol: dar acum m-am obisnuit.....ii cunosc programul,e ceas si doarme ata de bine,multumim lui Doamne-Doamne ca nu avem probleme.....ne-au mai iesit inca 2 dintisori,avem 6 bucati la aproape 7 luni :lol: :lol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 16 Mar 2011, 12:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
laura_sandu scrie:
wow Ely...esti o norocoasa!De la 7 la 7...foarte mult doarme.Ai timp sa faci ce vrei seara, iar noaptea dormi linistita.Alexandru se trezeste si acum noaptea o data si adoarme pe la 9.30-10.

da intr-adevar sunt ff norocoasa,acum se trezeste de vreo 3 zile la 5:00 dimineata ,bea sticla si doarme pana la 8:30...si mai bine :lol:
dar pe zi doarme doar 30 min de 2 ori....ea se odihneste noaptea :lol:
seara dupa ora 19:00 pot face tot ce vreau.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 16 Mar 2011, 14:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
elyt1000 scrie:
da intr-adevar sunt ff norocoasa,acum se trezeste de vreo 3 zile la 5:00 dimineata ,bea sticla si doarme pana la 8:30...si mai bine :lol:
dar pe zi doarme doar 30 min de 2 ori....ea se odihneste noaptea :lol:
seara dupa ora 19:00 pot face tot ce vreau.....

ce norocoasa esti ely...noi avem nopti in care ne fataim toata noaptea...ea doarme de la 10 pana la 8:30 si mai doarme ziua 2-3 ore dar sincer as prefera sa doarma noaptea ok si sa stea treaza ziua

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Suzeta la copii
MesajScris: 16 Mar 2011, 14:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
elyt1000 scrie:
da intr-adevar sunt ff norocoasa,acum se trezeste de vreo 3 zile la 5:00 dimineata ,bea sticla si doarme pana la 8:30...si mai bine :lol:
dar pe zi doarme doar 30 min de 2 ori....ea se odihneste noaptea :lol:
seara dupa ora 19:00 pot face tot ce vreau.....


Si Alexandru doarme doar o ora , o ora jumatate ziua..dar degeaba...se trezeste noaptea.Cred ca daca l-as culca la ora 7, s-ar trezi la 4 si s-ar plimba prin casa :wall:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România