Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 09:51


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 225 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 02:25 
Diva

Membru din: 13 Oct 2005, 02:34
Mesaje: 668
Io n-am somn...si ma gandesc sa inviorez forumul cu subiecte fresh.:neyes:

Deci ce parere aveti de avort?
Se accepta in unele cazuri(decat sa aduci un copil pe lume si sa n-ai bani sa-l cresti, mai bine il avortezi?sau nu e facut cand si cu cine trebuie)? Sau e truly a crime si mai bine il nasti asa cu riscuri de toate felurile.
Astept pareri pro si contra..presimt ca ne vom parui...verbal normal(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 11:29 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Io n-am somn...si ma gandesc sa inviorez forumul cu subiecte fresh.:neyes:

Deci ce parere aveti de avort?
Se accepta in unele cazuri(decat sa aduci un copil pe lume si sa n-ai bani sa-l cresti, mai bine il avortezi?sau nu e facut cand si cu cine trebuie)? Sau e truly a crime si mai bine il nasti asa cu riscuri de toate felurile.
Astept pareri pro si contra..presimt ca ne vom parui...verbal normal(X)


Singurul caz in care este acceptat avortul este atunci cand exista riscul sa nasti un copil cu malformatii grave sau viata mamei este pusa in pericol de sarcina. Pt orice altceva exista rezolvare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 11:33 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Io n-am somn...si ma gandesc sa inviorez forumul cu subiecte fresh.:neyes:

Deci ce parere aveti de avort?
Se accepta in unele cazuri(decat sa aduci un copil pe lume si sa n-ai bani sa-l cresti, mai bine il avortezi?sau nu e facut cand si cu cine trebuie)? Sau e truly a crime si mai bine il nasti asa cu riscuri de toate felurile.
Astept pareri pro si contra..presimt ca ne vom parui...verbal normal(X)


Nu sunt de acord cu avortul! doar in cazul in care reprezinta o problema medicala - un risc pentru viitoarea mama, sau fatul e cu probleme!

E trist sa faci avort in ziua de azi cand sunt atatea metode sa preantampini asta!
Nici o scuza nu e valabila in acest caz!
Sunt total impotriva!:wokno:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 12:39 
Diva

Membru din: 17 Iul 2006, 22:34
Mesaje: 757
Nu sunt nici eu de acord cu avortul, dar ar mai fi totusi o situatie, atunci cand fatul este conceput printr-un viol, dar si aici exista pareri si pareri:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 13:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Ian 2006, 15:40
Mesaje: 3043
Citat:
Nu sunt nici eu de acord cu avortul, dar ar mai fi totusi o situatie, atunci cand fatul este conceput printr-un viol, dar si aici exista pareri si pareri:-`
Va expun un caz real: o pustoaica de 15 ani ...s-a indragostit iremediabil de un "domn" de 33 de ani! Acesta a uitat de familia pe care o are si a lasat-o pe minora insarcinata! Problema e alta! Ca asta mica ....nu a stiu ca e borto ...ma-sa a depistat-o ...dar prea tarziu (era deja in 3 luni) So ...sa fi vrut sa faca avort, nu se mai putea ( decat cu mari riscuri , avort pe propria raspundere, pe baza semnaturii tutorelui legal)! Cum vi se pare voua chestia asta? E normal sa fii mama la 15 ani? Cum te-ai simti sa stii ca mama ta te-a facut la 15 ani...nici nu stii cine e tatal tau ...te-au crescut bunicii!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:05 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:
Cum vi se pare voua chestia asta? E normal sa fii mama la 15 ani? Cum te-ai simti sa stii ca mama ta te-a facut la 15 ani...nici nu stii cine e tatal tau ...te-au crescut bunicii!


Nu e normal. Dar nici avortul nu e normal din niciun p.d.v.-medical, psihic, religios. Pe o scara a normalitatii de la 1 la 10-avortul=1, copii din flori=5-6. Parerea mea!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:11 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Nu e normal. Dar nici avortul nu e normal din niciun p.d.v.-medical, psihic, religios. Pe o scara a normalitatii de la 1 la 10-avortul=1, copii din flori=5-6. Parerea mea!


Si el ce-a facut? A parasit-o nu?Ca si-a adus aminte ca isi iubeste nevasta!):():(Imi vine sa-i jupoi de piele p-astia si sa le pun sare pe rana sau si mai bine sa le tai ****):(.Din cate stiu eu se poate face avort pana la 4 luni dar dc iuti vine ciclu peste sarcina.Asa a patit o amica, nu si-a dat seama ca e pt ca ii venea ciclu si s-a dus la doctor si hop na..Doctorul a fost de acord sa-i faca avort doar pt ca avea menstruatie.Normal ca nu e in regula sa faci la 15 ani copil.Si totusi vine este si a ei.Exista atatea metode contraceptive, atatea reclame pentru Dumnezeu chiar nu poti sa ai grija de tine?Si sa nu-mi spuneti ca n-a stiut ca este copil, ca astia sunt iuti la minte decat noi toti la unloc si stiu toate prostiile inca din frageda pruncie...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:

Si el ce-a facut? A parasit-o nu?Ca si-a adus aminte ca isi iubeste nevasta!):():(Imi vine sa-i jupoi de piele p-astia si sa le pun sare pe rana sau si mai bine sa le tai ****):(.Din cate stiu eu se poate face avort pana la 4 luni dar dc iuti vine ciclu peste sarcina.Asa a patit o amica, nu si-a dat seama ca e pt ca ii venea ciclu si s-a dus la doctor si hop na..Doctorul a fost de acord sa-i faca avort doar pt ca avea menstruatie.Normal ca nu e in regula sa faci la 15 ani copil.Si totusi vine este si a ei.Exista atatea metode contraceptive, atatea reclame pentru Dumnezeu chiar nu poti sa ai grija de tine?Si sa nu-mi spuneti ca n-a stiut ca este copil, ca astia sunt iuti la minte decat noi toti la unloc si stiu toate prostiile inca din frageda pruncie...


Haideti sa aruncam cu pietre in barbat si pe ea sa o lasam , nu?
Eu zic ca si ea a gresit. Ce cauta cu un barbat insurat? Si in al doilea rand, la varsta asta altele se joca cu papusile inca. Asa ca daca si-a cautat-o cu lumanarea, a primit-o.
Ambii au partea lor de vina!
Stiu ca sunt rea, dar eu zic ca ea e mai vinovata ca el :p!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:

Singurul caz in care este acceptat avortul este atunci cand exista riscul sa nasti un copil cu malformatii grave sau viata mamei este pusa in pericol de sarcina. Pt orice altceva exista rezolvare.


Ai pus punctul pe i.
Si eu sunt de aceeasi parere 100 %.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:36 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Haideti sa aruncam cu pietre in barbat si pe ea sa o lasam , nu?
Eu zic ca si ea a gresit. Ce cauta cu un barbat insurat? Si in al doilea rand, la varsta asta altele se joca cu papusile inca. Asa ca daca si-a cautat-o cu lumanarea, a primit-o.
Ambii au partea lor de vina!
Stiu ca sunt rea, dar eu zic ca ea e mai vinovata ca el :p!


Pai Oana dc ai citit ai vazut ca n-am scris numai de el.Este adevarat ca pisca nu-i pisica pana nu ridica coada.Dar hai sa fim seriosi ca nu prea mai exista fete care la 15 ani se joaca cu papusile.Merg mai des in discoteca decat merg eu...:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:

Pai Oana dc ai citit ai vazut ca n-am scris numai de el.Este adevarat ca pisca nu-i pisica pana nu ridica coada.Dar hai sa fim seriosi ca nu prea mai exista fete care la 15 ani se joaca cu papusile.Merg mai des in discoteca decat merg eu...:-`


Acum poate, dar pe vremea mea (parca as avea 100 de ani), fetele isi incepeau viata sexuala pe la min. 17 ani.:lol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:53 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Acum poate, dar pe vremea mea (parca as avea 100 de ani), fetele isi incepeau viata sexuala pe la min. 17 ani.:lol:


Ehehehe asta fuse mai demult.Acum isi incep viata sexuala pe la 14 - 15 ani sunt unele care chiar mai devreme.Vor sa le faca pe toate acum, sa guste din toate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:53 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

Acum poate, dar pe vremea mea (parca as avea 100 de ani), fetele isi incepeau viata sexuala pe la min. 17 ani.:lol:


Ehehehe asta fuse mai demult.Acum isi incep viata sexuala pe la 14 - 15 ani sunt unele care chiar mai devreme.Vor sa le faca pe toate acum, sa guste din toate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 15:56 
Veteran

Membru din: 17 Apr 2006, 00:55
Mesaje: 447
Citat:

Haideti sa aruncam cu pietre in barbat si pe ea sa o lasam , nu?
Eu zic ca si ea a gresit. Ce cauta cu un barbat insurat? Si in al doilea rand, la varsta asta altele se joca cu papusile inca. Asa ca daca si-a cautat-o cu lumanarea, a primit-o.
Ambii au partea lor de vina!
Stiu ca sunt rea, dar eu zic ca ea e mai vinovata ca el :p!


Cred ca cei mai vinivati sunt parintii ei. Totul depinde de educatie. Nu pot sa cred ca o mama nu-si da seama ca se intampla ceva cu fata ei, iar o relatie cu un barbat insurat e ceva foarte grav. Probabil pustoiaca provenea dintr-o familie dezorganizata.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 16:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Haideti sa aruncam cu pietre in barbat si pe ea sa o lasam , nu?
Eu zic ca si ea a gresit. Ce cauta cu un barbat insurat? Si in al doilea rand, la varsta asta altele se joca cu papusile inca. Asa ca daca si-a cautat-o cu lumanarea, a primit-o.
Ambii au partea lor de vina!
Stiu ca sunt rea, dar eu zic ca ea e mai vinovata ca el :p!

inetrvin si eu:p
cata minte are o fata de 15 ani?!nici n-a stiut ca-i insarcinata...la ce sa te astepti de la ea...e inca un copil..vina e a lui tocmai pt ca era insurat! poti sa te uiti dupa alte femei (nu fete ca inseamna pedofilie:x )dc esti insurat cata vreme te poti abtine sa nu pui mana..zic eu:wacko:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 16:55 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
inetrvin si eu:p
cata minte are o fata de 15 ani?!nici n-a stiut ca-i insarcinata...la ce sa te astepti de la ea...e inca un copil..


Si exact ce spuneam mai sus.Eu zic,dupa mine, ca nu putem sa spunem ca ,,e doar copil".Fetelor nu mai este timpul ala in care ne jucam cu pausile la 15 ani.Sunt mult mai inaintate in felul de a gandi ,,emancipate". Dar dc Rahela are dreptate si provenea dintr-o familie dezorganizata atunci da, parintii sunt de vina ca nu au invatat-o si n-au avut grija de si atunci poti sa spui ca nu a stiut cum sa-si dea seama ca e insarcinata.
Repet MY OPINION!!!:-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 16:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


Si exact ce spuneam mai sus.Eu zic,dupa mine, ca nu putem sa spunem ca ,,e doar copil".Fetelor nu mai este timpul ala in care ne jucam cu pausile la 15 ani.Sunt mult mai inaintate in felul de a gandi ,,emancipate". Dar dc Rahela are dreptate si provenea dintr-o familie dezorganizata atunci da, parintii sunt de vina ca nu au invatat-o si n-au avut grija de si atunci poti sa spui ca nu a stiut cum sa-si dea seama ca e insarcinata.
Repet MY OPINION!!!:-`


nu sunt de acord...ai toata viata inainte sa fii adult si sa-ti faci probleme!!de ce sa nu te bucuri de copilarie?! sustin insa partea cu educatia si familia!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 17:02 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:

nu sunt de acord...ai toata viata inainte sa fii adult si sa-ti faci probleme!!de ce sa nu te bucuri de copilarie?! sustin insa partea cu educatia si familia!


Da asa ar trebui sa fie normal.Dar ele nu mai gandesc asa.Ele vor sa vada tot, sa fie in pas cu moda sa simta tot.Iti spun ca am trecut si eu prin asa ceva.Adolescenta din ziua de azi vrea sa faca tot deodata si sa descopere tot iar dupa o anumita varsta se plictiseste sa mai faca aceleasi lucruri si cauta ceva nou.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Avortul
MesajScris: 16 Noi 2006, 17:14 
Diva

Membru din: 18 Sep 2006, 18:24
Mesaje: 640
Citat:
Noua ni se pare usor sa discutam despre asta si sa fim asa de categorice...Cand te gandesti ca o pastila poate sa te scape de toata trauma asta e usor...
Dar ganditi-va ca sunt atatea care nu au nici un fel de educatie sexula, nu au acces la informatii...Sunt vai de capul lor...
Si ganditi-va ca suntem in 2006 MILENIUL III si sunt inva femei care fac avort la baba din sat si mor...Romancele nu sunt chiar asa de educate si emancipate cum ne-ar placea noua sa credem...


Din pacate ai o foarte mare dreptate! Si cica intram in UE iar guvernantii nostri isi Tuareguri........:x):():(


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 225 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 25 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România