Ultima vizită a fost: Acum este 26 Apr 2024, 00:37


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 23 Apr 2008, 19:30 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
da, exact...a domnita eliza:)
nu-i nimic, mi-era dor de tine:-* si stiu ca mai ai asa putin..e totul ok? emotii?


azi curg musafirii la mine, abia am luat o pauza de juma' de ora si deja m-a sunat o prietena ca s-a intalnit cu sotul meu si ca e in drum spre mine :D...
emotii cat casa poporului :zoombie:, imi vine s-o iau la fuga, dar abia ma misc, rad si melcii de mine :D... si oricum daca alerg nu fac decat sa-mi grabesc nasterea... iar eu n-am nicio graba :D, inca mai sper savina cineva sa se ofere in locul meu :-`
fug, ca suna la usa :-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 23 Apr 2008, 20:32 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

suna a personaj de roman :nwink:, mie imi place... eliza o cheama si pe mama :D...
cum de nu stii inca ce va fi, fetita sau baietel? parca retinusem ca esti in 21-22 de saptamani, ar trebui sa stii deja... sa ne anunti imediat ce afli :D. oricum important e sa fie sanatos/sanatoasa :D

edit: clarut, nu te-am mai prins pe mess, scuze, am avut musafiri :-*


da, te cred ca-ti place...:) si ma bucur...
pai nu stiu, o fi ori doctorul mai prost ori ecograful nu prea performant...am 22 de saptamani, maine merg la control...si-l iau pe doctor de urechi daca nici acum nu imi zice...data trecuta am fost la 18 saptamani, l-am intrebat, a zis ca doar mai incolo se vede...

gina...tie ti-a zis la ecograf 2d ce e sau doar la cel 3d? ca 3d mie mi-a zis ca doar la 28 de saptamani imi face...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 23 Apr 2008, 22:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Malinka, mie mi-a zis ca e fetita la 21 de saptamani la 4D, dar la o fina i-a spus la 16 sapt la 2D ca e baietel, asa ca.:nwink:

Orice ar fi, important e sa fie sanatos bebele.:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 23 Apr 2008, 23:23 
Nou Venit

Membru din: 29 Dec 2006, 01:46
Mesaje: 15
Eu mi-am dorit intotdeauna sa am o fetita si un baietel...Lia Monica si Vlad.
Partea comica e ca pe mama mea o cheama iulia, iar pe soacra Monica...dar numele le-am ales cand eram eu copil...
Citat:
Malinka, mie mi-a zis ca e fetita la 21 de saptamani la 4D, dar la o fina i-a spus la 16 sapt la 2D ca e baietel, asa ca.:nwink:

Orice ar fi, important e sa fie sanatos bebele.:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 24 Apr 2008, 03:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

da, te cred ca-ti place...:) si ma bucur...
pai nu stiu, o fi ori doctorul mai prost ori ecograful nu prea performant...am 22 de saptamani, maine merg la control...si-l iau pe doctor de urechi daca nici acum nu imi zice...data trecuta am fost la 18 saptamani, l-am intrebat, a zis ca doar mai incolo se vede...

gina...tie ti-a zis la ecograf 2d ce e sau doar la cel 3d? ca 3d mie mi-a zis ca doar la 28 de saptamani imi face...


Si mie mi-a zis la 14 saptamani ca este baiat, era 2D combinat cu 4D, azi cand am fost tot asa s-a vazut, ca este baiat. Am inteles ca depinde si de pozitia in care sta bebe, dar si de medic

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 24 Apr 2008, 08:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

azi curg musafirii la mine, abia am luat o pauza de juma' de ora si deja m-a sunat o prietena ca s-a intalnit cu sotul meu si ca e in drum spre mine :D...
emotii cat casa poporului :zoombie:, imi vine s-o iau la fuga, dar abia ma misc, rad si melcii de mine :D... si oricum daca alerg nu fac decat sa-mi grabesc nasterea... iar eu n-am nicio graba :D, inca mai sper savina cineva sa se ofere in locul meu :-`
fug, ca suna la usa :-*


ce tare esti gina :)))) abia astept sa ne scrii ce ai simtit cand ti-ai vazut galushcutza pt prima data :)

atat e de frumos sa ai un copil mai fetelor...lasand la o parte toate noptile nedormite sau dormite in reprize...faceti copii ca merita totul! sa va vedeti barbatii cum reactioneaza cand se uita la bebelas...priceless :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 24 Apr 2008, 11:32 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

da, te cred ca-ti place...:) si ma bucur...
pai nu stiu, o fi ori doctorul mai prost ori ecograful nu prea performant...am 22 de saptamani, maine merg la control...si-l iau pe doctor de urechi daca nici acum nu imi zice...data trecuta am fost la 18 saptamani, l-am intrebat, a zis ca doar mai incolo se vede...

gina...tie ti-a zis la ecograf 2d ce e sau doar la cel 3d? ca 3d mie mi-a zis ca doar la 28 de saptamani imi face...


Buna dimineata! pana acum am fost doar la ecograf normal, dar pe 10 mergem la Ecografie morfofetala 3D-4D! si am inteles ca desi o sa am atunci cam 12 saptamani e posibil sa imi spuna ce e bebelusul! asa speram si noi!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: pentru Gina
MesajScris: 24 Apr 2008, 11:37 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

emotii cat casa poporului :zoombie:, imi vine s-o iau la fuga, dar abia ma misc, rad si melcii de mine :D... si oricum daca alerg nu fac decat sa-mi grabesc nasterea... iar eu n-am nicio graba :D, inca mai sper sa vina cineva sa se ofere in locul meu :-`
fug, ca suna la usa :-*


Ce amuzanta esti!!! iti tinem pumnii sa treci cu bine si peste partea asta a sarcinii!!! Doamne-Doamne te va ajuta si totul o sa fie bine si nu o sa mai poti de fericire cand vei tine bebelul in brate!!! :ok: capul sus si multa incredere !
:~* sunt abia la inceput, asa ca par mai curajoasa! dar sunt la fel ca tine de fapt!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pentru Gina
MesajScris: 24 Apr 2008, 13:30 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

Ce amuzanta esti!!! iti tinem pumnii sa treci cu bine si peste partea asta a sarcinii!!! Doamne-Doamne te va ajuta si totul o sa fie bine si nu o sa mai poti de fericire cand vei tine bebelul in brate!!! :ok: capul sus si multa incredere !
:~* sunt abia la inceput, asa ca par mai curajoasa! dar sunt la fel ca tine de fapt!:-*


pai de aia esti asa curajoasa, ca esti la inceput :D... am trecut si eu pe-acolo :D... si acum toti ma intreaba daca mai am rabdare, daca mai rezist si nimeni nu vrea sa ma creada ca mie mi-e bine asa, ca nu ma grabesc nicaieri :D... spatiul din casa imi cam da cu virgula, ca ma mai lovesc de usi/pereti/mobila; nu apreciez bine distantele :mellow:

eu am aflat la 2D sexul copilului. bine, initial, la 14 sapt, ni s-a spus ca s-ar parea ca e baietel, fiindca era cam marisor... apoi, de la 21 de sapt ni s-a tot spus ca e fetita. si noi am luat-o de buna :D (sotul meu era in al 9-lea cer, ca-si dorea fetita :love:)... chiar zilele trecute l-am intrebat "si daca totusi e baietel?" si s-a intors foarte serios spre mine si mi-a zis "sa nu mai faci din astea cand sunt la volan" :D

malinka, sa ne spui ce e imediat ce afli :D... oricum, sanatos sa fie :ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pentru Gina
MesajScris: 24 Apr 2008, 20:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

pai de aia esti asa curajoasa, ca esti la inceput :D... am trecut si eu pe-acolo :D... si acum toti ma intreaba daca mai am rabdare, daca mai rezist si nimeni nu vrea sa ma creada ca mie mi-e bine asa, ca nu ma grabesc nicaieri :D... spatiul din casa imi cam da cu virgula, ca ma mai lovesc de usi/pereti/mobila; nu apreciez bine distantele :mellow:



o sa uiti de toate durerile cand iti vezi minunea...il lasa pe sotul tau cu tine? pt mine a contat enorm ca nu am fost singura si adi a fost acolo...chiar si in sala de operatii...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 07 Mai 2008, 15:37 
Junior

Membru din: 06 Mai 2008, 17:25
Mesaje: 52
Citat:
mie imi plac clara si david.pentru cand o fi cazul:p



Si mie imi place foarte multDavid.Dar cred ca suna bine si Ian,Egor (e un nume popular rusesc).
Pentru fetitza mi-ar placea mult Madalina, Lavinia.
Nu-mi place deloc obiceiul de a da cpiilor numele unuia/uneia dintre bunici...bine,in cazul in care au un nume melodios...dar ce te faci daca numele lor nu-ti place sau ai doar un singur copil si-i superi pe ceilalti bunici...ca sa fie dreptate...trebuie sa facem 4???:rolleyes:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 07 Mai 2008, 21:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


Si mie imi place foarte multDavid.Dar cred ca suna bine si Ian,Egor (e un nume popular rusesc).
Pentru fetitza mi-ar placea mult Madalina, Lavinia.
Nu-mi place deloc obiceiul de a da cpiilor numele unuia/uneia dintre bunici...bine,in cazul in care au un nume melodios...dar ce te faci daca numele lor nu-ti place sau ai doar un singur copil si-i superi pe ceilalti bunici...ca sa fie dreptate...trebuie sa facem 4???:rolleyes:


pe mine nu ma prea incanta David, toata lumea pune numele de David, in cercul nostru de prieteni exista 4 baietei nascuti acum in 2008, iar 3 dintre ei se numesc David, nu stiu ce se intampla. Cat despre chestia ca s-ar supara bunicii sau nashii sau mai stiu eu cine, nu cred ca ar trebui sa conteze, pui ce nume vrei tu , nu ce vor ceilalti :ok:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 05 Iun 2008, 14:15 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
fetelor...la ce nume va mai ganditi?
ela...ce nume ai ales?
eu imi tot chinui mintea sa gasesc un nume care sa se potriveasca si cu numele nostru de familie...Ionescu...:) mie imi place tare mult Patrick...sau Mark...el ar vrea Mark....ar avea, tatal si fiul, aceleasi initiale...I.M. (sotiorul e Marius)...ce greu e...:)

o zi buna sa aveti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 05 Iun 2008, 15:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
fetelor...la ce nume va mai ganditi?
ela...ce nume ai ales?
eu imi tot chinui mintea sa gasesc un nume care sa se potriveasca si cu numele nostru de familie...Ionescu...:) mie imi place tare mult Patrick...sau Mark...el ar vrea Mark....ar avea, tatal si fiul, aceleasi initiale...I.M. (sotiorul e Marius)...ce greu e...:)

o zi buna sa aveti...


de ce nu incerci un nume mai romanesc?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: am devenit o egoista!!
MesajScris: 05 Iun 2008, 16:08 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
fetelor...la ce nume va mai ganditi?
ela...ce nume ai ales?
eu imi tot chinui mintea sa gasesc un nume care sa se potriveasca si cu numele nostru de familie...Ionescu...:) mie imi place tare mult Patrick...sau Mark...el ar vrea Mark....ar avea, tatal si fiul, aceleasi initiale...I.M. (sotiorul e Marius)...ce greu e...:)

o zi buna sa aveti...

Poate altora nu o sa le placa numele alese de mine (sotul meu a fost de acord :neyes: ca altfel ):(!!!!:D)! cand eram mica imi placea mult Vladut, ziceam ca daca o sa am baietel asa o sa-l cheme!!! in 2001 o prietena buna a nascut un baietel (isi dorea cu ardoare o fetita) eu eram nasa aleasa cu mult timp inainte, stiind de fixul meu cu Vlad, m-am trezit nasica de Vladut! intre timp sora mea mijlocie a ramas insarcinata si in 2003 l-a adus printre noi pe frumosul de ... Vladut!!! a zis ca de cand eu tot dadeam in jos si sus ca ce imi place Vladut la copil iar mai tarziu Vlad pt adult, nu i-a mai putut iesi din minte! asa ca Vlad-Mihai i-a ramas numele!! de dragul meu, evident!! si sunt mandra! nu e numai nepotul meu, l-am si botezat!! sunt nasica de Vlazi!!! O:)
Dar m-am invatat minte si am devenit egoista!! nu mai spun ce nume imi plac!! sau mai precis ce aleg!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 05 Iun 2008, 16:11 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

de ce nu incerci un nume mai romanesc?

In ceea ce ma priveste nu ma deranjeaza prenumele care nu sunt romanesti!!! conditia esentiala este sa se potriveasca cu numele de familie si sa nu fie ceva exagerat! si cel mai important, tin cont de semnificatia numelui!!! sunt si subiectiva, daca stiu pe cineva cu un anume prenume, si nu imi place acea persoana si respctivul nume capata o canotatie negativa!! :~*:(( sunt dusa rau, nu??!?:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 05 Iun 2008, 16:28 
Diva

Membru din: 13 Ian 2006, 23:13
Mesaje: 975
Citat:

de ce nu incerci un nume mai romanesc?



pentru ca nu-mi vine niciunul in minte...si pentru ca vreau un nume pe care sa nu-l poarte inca 10 copii la gradi sau la scoala...si...si...si

ela...sa stii ca m-am oprit si eu la un moment dat la vlad...dar se pare ca nu m-a "prins" destul de tare...:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 05 Iun 2008, 16:55 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:


pentru ca nu-mi vine niciunul in minte...si pentru ca vreau un nume pe care sa nu-l poarte inca 10 copii la gradi sau la scoala...si...si...si

ela...sa stii ca m-am oprit si eu la un moment dat la vlad...dar se pare ca nu m-a "prins" destul de tare...:)



eu sunt pro nume romanesti...adik atat cat se poate ca toate pana la urma vin din ebraica, slava...oricum sa se potriveasca cu numele de familie:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 06 Iun 2008, 01:00 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:


eu sunt pro nume romanesti...adik atat cat se poate ca toate pana la urma vin din ebraica, slava...oricum sa se potriveasca cu numele de familie:ok:

Prenumele romanesti sunt foarte frumoase! iata cateva exemple dintre preferintele mele: Tudor, David, Bogdan, Vlad :D, Cosmin, Valentin, Mihnea, Victor, Radu, Robert! nume de baietasi ce vor deveni barbati puternici!!:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 06 Iun 2008, 01:50 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Prenumele romanesti sunt foarte frumoase! iata cateva exemple dintre preferintele mele: Tudor, David, Bogdan, Vlad :D, Cosmin, Valentin, Mihnea, Victor, Radu, Robert! nume de baietasi ce vor deveni barbati puternici!!:D



da, foarte frumoase..iar Mihnea chiar imi place mult, pe langa Rares, care e preferatul meu; insa Mihnea nu prea se potriv cu numele de fam.
mai dati idei si de nume de fete...:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România