Ultima vizită a fost: Acum este 24 Apr 2024, 05:29


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 06 Iun 2008, 03:03 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:


da, foarte frumoase..iar Mihnea chiar imi place mult, pe langa Rares, care e preferatul meu; insa Mihnea nu prea se potriv cu numele de fam.
mai dati idei si de nume de fete...:nwink:

Eu cred ca am ceva pt numele de fata care incep cu "i". Imi plac: Ioana, Ilinca, Irina, Ingrid. Acestea sunt primele care imi vin in cap. Eu, daca as avea o fetita, as fi vrut sa-i pun numele MAria, Dar tocmai am citit aici ca cineva a gasit ca inseamna suparare. In plus acum mi-am adus aminte ca am 2 cunostine Maria si ambele sunt cam depresive si suparacioase... E nasol cand asociezi numele ales cu diverse persoane... In schimb cu numele Ioana, Ilinca, Ingrid, Irina stiu niste fete dragute si finuteee... cred ca am luat-o razna! :nlol:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 06 Iun 2008, 06:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Eu cred ca am ceva pt numele de fata care incep cu "i". Imi plac: Ioana, Ilinca, Irina, Ingrid. Acestea sunt primele care imi vin in cap. Eu, daca as avea o fetita, as fi vrut sa-i pun numele MAria, Dar tocmai am citit aici ca cineva a gasit ca inseamna suparare. In plus acum mi-am adus aminte ca am 2 cunostine Maria si ambele sunt cam depresive si suparacioase... E nasol cand asociezi numele ales cu diverse persoane... In schimb cu numele Ioana, Ilinca, Ingrid, Irina stiu niste fete dragute si finuteee... cred ca am luat-o razna! :nlol:


Noi am vrut sa ii punem al doilea prenume Maria...pana cand am citit in cartea de nume ce inseamna...si ne-am razgandit...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 06 Iun 2008, 15:00 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

Noi am vrut sa ii punem al doilea prenume Maria...pana cand am citit in cartea de nume ce inseamna...si ne-am razgandit...



da, si mie imi place Maria si Ana, dar nu vreau sa le pun copilulu meu ca deja le port eu.:D nu vreau sa aiba acelasi nume cu al meu sau al sotului


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 07 Iun 2008, 00:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Noi am vrut sa ii punem al doilea prenume Maria...pana cand am citit in cartea de nume ce inseamna...si ne-am razgandit...


da...ce inseamna?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 07 Iun 2008, 01:29 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

da...ce inseamna?


amaraciune, tristete, dar si copil dorit(ebraica)..acum, sincera sa fiu, cum nu prea suntem superstitioase, nu stiu dc trebuie sa credem aceste semnificatii sau nu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 07 Iun 2008, 09:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

amaraciune, tristete, dar si copil dorit(ebraica)..acum, sincera sa fiu, cum nu prea suntem superstitioase, nu stiu dc trebuie sa credem aceste semnificatii sau nu


sea of bitterness, sea of sorrow...:((...chestia cu copil dorit nu am citit nicaieri ca poate m-as fi razgandit si l-as fi ales...da tone de tristete si alte chestii nu am vrut sa ii pun nume....cu toate ca imi place cum suna...si in romaneste si in engleza :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 08 Iun 2008, 02:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

sea of bitterness, sea of sorrow...:((...chestia cu copil dorit nu am citit nicaieri ca poate m-as fi razgandit si l-as fi ales...da tone de tristete si alte chestii nu am vrut sa ii pun nume....cu toate ca imi place cum suna...si in romaneste si in engleza :)


fetelor..ma bag si eu ca musca in lapte..dar vreau sa spun ca mie mi se pare ca maria e un nume superb si ca ar trebui intai sa ne gandim ca Maria este mama lui Isus. nu vreau sa devin patetica, dar pe mine m-a dus mereu cu gandul la puritate sufleteasca si trupeasca acest nume. si la multa iubire..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 08 Iun 2008, 20:10 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

fetelor..ma bag si eu ca musca in lapte..dar vreau sa spun ca mie mi se pare ca maria e un nume superb si ca ar trebui intai sa ne gandim ca Maria este mama lui Isus. nu vreau sa devin patetica, dar pe mine m-a dus mereu cu gandul la puritate sufleteasca si trupeasca acest nume. si la multa iubire..



Daria, ai dreptate...oricum nu stiu daca trebuie sa tinem cont de semnificatie, daca numele respectiv ne place sau reprezinta ceva pt noi...

aici am gasit semnificatia, copil dorit
http://www.krimket.ro/semnificatie-nume2.htm


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 01:57 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:

fetelor..ma bag si eu ca musca in lapte..dar vreau sa spun ca mie mi se pare ca maria e un nume superb si ca ar trebui intai sa ne gandim ca Maria este mama lui Isus. nu vreau sa devin patetica, dar pe mine m-a dus mereu cu gandul la puritate sufleteasca si trupeasca acest nume. si la multa iubire..

Si eu tot la asta ma gandesc cand zic ca vreau sa-i pun numele Maria.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 13:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


...oricum nu stiu daca trebuie sa tinem cont de semnificatie, daca numele respectiv ne place sau reprezinta ceva pt noi...



daca ar fi sa ne luam dupa semnificatia fiecarui numeeeee......

daca imi place numele il pun, daca nu, nu si cu asta basta, nu stau sa iau la puricat fiecare nume in parte ca sa vad ce semnifica :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 13:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


...oricum nu stiu daca trebuie sa tinem cont de semnificatie, daca numele respectiv ne place sau reprezinta ceva pt noi...



daca ar fi sa ne luam dupa semnificatia fiecarui numeeeee......

daca imi place numele il pun, daca nu, nu si cu asta basta, nu stau sa iau la puricat fiecare nume in parte ca sa vad ce semnifica :nlol:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 14:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

daca ar fi sa ne luam dupa semnificatia fiecarui numeeeee......

daca imi place numele il pun, daca nu, nu si cu asta basta, nu stau sa iau la puricat fiecare nume in parte ca sa vad ce semnifica :nlol:


perfect de acord...sincer, nici nu ma gandesc sa ma uit la semnificatii si alte bazaconii:lol: eu am o singura problema. sa nu sune ridicol langa numele de familie:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 14:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

perfect de acord...sincer, nici nu ma gandesc sa ma uit la semnificatii si alte bazaconii:lol: eu am o singura problema. sa nu sune ridicol langa numele de familie:-`


la fel si eu....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 15:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

perfect de acord...sincer, nici nu ma gandesc sa ma uit la semnificatii si alte bazaconii:lol: eu am o singura problema. sa nu sune ridicol langa numele de familie:-`


exact, sau tot felul de nume starine si ciudate langa numele de familie romanesc, suna ridicol, parerea mea

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 15:58 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

exact, sau tot felul de nume starine si ciudate langa numele de familie romanesc, suna ridicol, parerea mea


da mie chiar imi plac numele romanesti - unele din ele, normal - si chiar nu inteleg de ce unii parinti pocesc numele copiilor, ca dupa aceea toata lumea sa le pronunte gresit

inteleg doar in cazul in care unul din parinti nu e roman - ca atunci na se explica, dar altfel sa le dam nume normale

si chestia cu moda la nume ma dispera - acuma mi se pare ca e mara si ariana la moda. sunt nume frumoase dar nici sa strigi mara in parc si sa se uite la tine jumatate din fetite...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 16:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

da mie chiar imi plac numele romanesti - unele din ele, normal - si chiar nu inteleg de ce unii parinti pocesc numele copiilor, ca dupa aceea toata lumea sa le pronunte gresit

inteleg doar in cazul in care unul din parinti nu e roman - ca atunci na se explica, dar altfel sa le dam nume normale

si chestia cu moda la nume ma dispera - acuma mi se pare ca e mara si ariana la moda. sunt nume frumoase dar nici sa strigi mara in parc si sa se uite la tine jumatate din fetite...


ariana e la moda?:( of...mie asta imi placea...dar ma enerveaza chestia cu la moda. ma rog, raman la lorelei atunci. doar ca mi se pare ca suna ciudat alaturi de ion:lol: ma mai gandesc...poate liana:unsure:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 16:06 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
ariana e la moda?:( of...mie asta imi placea...dar ma enerveaza chestia cu la moda. ma rog, raman la lorelei atunci. doar ca mi se pare ca suna ciudat alaturi de ion:lol: ma mai gandesc...poate liana:unsure:


la ion numai maria sa nu adaugi - cate bancuri ar auzi cu ion si maria....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 18:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

la ion numai maria sa nu adaugi - cate bancuri ar auzi cu ion si maria....

hihi...maria nu, oricum nu-mi place f tare:huh:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 18:27 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

perfect de acord...sincer, nici nu ma gandesc sa ma uit la semnificatii si alte bazaconii:lol: eu am o singura problema. sa nu sune ridicol langa numele de familie:-`

:~* Nu pot sa nu asociez prenumele cu semnificatia!! pitici pe creier, nu???! de exemplu, eu sunt Mihaela-Nicoleta!!!! Mihaela e fata cumintica, dulce, finuta, ascultatoare si usor fraiera, pe cand Nicoleta e cea care da cu pumnul in masa, e hotarata, decisa, curajoasa, temerara si ambitioasa... si mult mai stapana pe ea!! :D sotul meu se numeste Adrian - e bland, frumos si cumintel asa cum ii suna si numele!! ..as putea sa continui dar nu vreau sa va plictisesc!! cert e ca pacatuiesc fiindca mie prenumele celor din jurul meu chiar imi spun ceva despre omul care le poarta!!!! :~*:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nume pentru copii nostrii
MesajScris: 09 Iun 2008, 18:34 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

daca ar fi sa ne luam dupa semnificatia fiecarui numeeeee......

daca imi place numele il pun, daca nu, nu si cu asta basta, nu stau sa iau la puricat fiecare nume in parte ca sa vad ce semnifica :nlol:

Te rog frumos! :blink: stai sa auzi cum am facut eu la inceput cand am descoperit de bebe: o lista cu preferinte, nume de fetite, nume de baietei!!! apoi studiu aprofundat sa vedem ce semnificatie are fiecare prenume ... si daca eram eu cu stolul de pasarele , Adisor mi-a tinut isonul "iti place Bogdan??!" raspuns "pai stii, Bogdan se numeste prietenul lui ... si doar il stii!!!" ok, nu merge, ai dreptate! dar de Robert ce zici??! pai Robert, e verisorul Alexandrei, Robert e baietelul prietenei noastre Adina, ... uf, Robert se numeste baietelul nasilor ... :-` si-i zic "gata! de aici ma ocup eu!! ma hotarasc asupra prenumelui si tu o sa fii de acord!!" si asa a fost! uneori ma mai ameninta ca atunci cand merge sa declare copilul ii pune numele Adrian - bunicul lui Adrian, tatal lui Adrian, el e Adrian si vrea si puiutul sa fie Adrian!! are voie sa viseze!!! :~* dar ma stie ca sunt incapatanata si dusa ...o sa faca cum doresc fiindca dupa aia e razboi ):(:D:D:D


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 270 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 14  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România