Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:09


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 14:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
carlita scrie:

Probabil ca depinde de la copil la copil sau poate si varsta...vecina mea stiu ca a inceput sa-i traga mucii din nas cu aspiratorul cand deja avea 7-8 luni, pana atunci nu stiu ce a folosit.

asa este, Carlita, depinde f mult de varsta si de etapa in care e copilul. etapa in care se teme de zgomote, in care se teme nitel de straini, sau in care ii dau dintii si e oricum marait....sunt tot felul de perioade la un bebe, fie el de 2 luni fie de un an :) parerea mea.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 14:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Ayrun scrie:

cat a fost mic Sabin, nu am avut nici o problema cu batista bebelusului, ii placea si radea cand o foloseam, dar la un moment dat nu a mai acceptat-o dp la 6 luni asa, si l-am lasat in pace pt ca plangea pana se facea mov si nu mai tragea aer, cand vroiam sa o folosesc. de bine de rau n-am avut probleme cu mucisorii si nu a mai fost cazul sa o folosesc, iar cand mai dau peste unul folosim pompitza, ii place mai mult si este destul de eficienta

exact asta scriam si eu :) generalizand, desigur. dar si la Maria am observat exact acelasi lucru, ca se inroseste ca racu si nu mai respira pana nu ma opresc. si folosesc pompita cu care tragi, cu furtunas...daca foloseam aspiratorul nazal..cred ca zugraveam camera :p

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 14:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
exact asta scriam si eu :) generalizand, desigur. dar si la Maria am observat exact acelasi lucru, ca se inroseste ca racu si nu mai respira pana nu ma opresc. si folosesc pompita cu care tragi, cu furtunas...daca foloseam aspiratorul nazal..cred ca zugraveam camera :p


ma gandeam sa nu ramana cu sechele si imi era si tare mila de el cand plengea asa, si mai ales ca stii daca iti adunci aminte ca la o saptamana dupa ce am venit acasa cu el noi mergeam de 2 ori pe zi la spital sa-l aspire cu niste furtunase speciale in nasuc si saracu in ce hal putea sa planga , iar eu impreuna cu el , si nu vreau sa-l mai vad asa, mai ales ca acum a crescut si ne intelegem cat de cat

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 14:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Ayrun scrie:

ma gandeam sa nu ramana cu sechele si imi era si tare mila de el cand plengea asa, si mai ales ca stii daca iti adunci aminte ca la o saptamana dupa ce am venit acasa cu el noi mergeam de 2 ori pe zi la spital sa-l aspire cu niste furtunase speciale in nasuc si saracu in ce hal putea sa planga , iar eu impreuna cu el , si nu vreau sa-l mai vad asa, mai ales ca acum a crescut si ne intelegem cat de cat

da, mi-amintesc ca povesteai tu ..si imi mai amintesc ca spunea parca dr voastra pediatra ca aspiratorul cu motoras sa zic asa nu era bun chiar din primele saptamani. cam de pe la o luna asa..incolo..oricum ar fi eu ii multumesc lui dumnezeu ca nu am nevoie pentru Maria de aspirator..prea des. ne descurcam cu betigase gen cele de urechi, dar mai subtiri cu care ii curat tot ce e la vedere fara sa o ranesc, pe cat posibil. si ne-am luat si noi la recomandarea laurei, vibrocil parca se cheama si e chiar ok. insa si la ala se inroseste si se panicheaza cand i-l bag in nara...zici ca e speriata de bombe..

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 15:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
logodnica scrie:
da, mi-amintesc ca povesteai tu ..si imi mai amintesc ca spunea parca dr voastra pediatra ca aspiratorul cu motoras sa zic asa nu era bun chiar din primele saptamani. cam de pe la o luna asa..incolo..oricum ar fi eu ii multumesc lui dumnezeu ca nu am nevoie pentru Maria de aspirator..prea des. ne descurcam cu betigase gen cele de urechi, dar mai subtiri cu care ii curat tot ce e la vedere fara sa o ranesc, pe cat posibil. si ne-am luat si noi la recomandarea laurei, vibrocil parca se cheama si e chiar ok. insa si la ala se inroseste si se panicheaza cand i-l bag in nara...zici ca e speriata de bombe..


da asa este, batista bebelusului mi-a zis sa nu o folosesc asa devreme ( avea 2 saptamani). ne-a dat si noua vibrocil, dar nu a fost cazul sa-l folosesc, stiu ca trebuia sa-i pun cate o picatura in fiecare nara de 3 ori pe zi parca :unsure: , am preferat sprayurile cu apa termala care m-au ajutat de minune, un fas in fiecare nara si gata treaba, ies singuri afara

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 16:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

da asa este, batista bebelusului mi-a zis sa nu o folosesc asa devreme ( avea 2 saptamani). ne-a dat si noua vibrocil, dar nu a fost cazul sa-l folosesc, stiu ca trebuia sa-i pun cate o picatura in fiecare nara de 3 ori pe zi parca :unsure: , am preferat sprayurile cu apa termala care m-au ajutat de minune, un fas in fiecare nara si gata treaba, ies singuri afara


eu folosesc aspiratorul de la o luna...cam asa.si nu foarte des.
Anca , ce spray cu apa termala folosesti?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 16:11 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
laura_sandu scrie:
Anca , ce spray cu apa termala folosesti?


Chiar asa sa-mi notez si eu. Ca ma gandesc sa nu-i placa si poate asta e o solutie mai buna :D

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 16:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
eu folosesc aspiratorul de la o luna...cam asa.si nu foarte des.
Anca , ce spray cu apa termala folosesti?


mai bine ca nu f des , stiu ca folosit f des ii poti favoriza aparitia altor probleme nazale

sparayul se numeste STERIMAR - Nasal hygiene l'eau de mer si pe bune va spun ca este foarte , foarte bun si nici nu se simte jetul, , este si pt bebei si pentru fetele gravi si binenteles si pentru negravi :D

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 16:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

mai bine ca nu f des , stiu ca folosit f des ii poti favoriza aparitia altor probleme nazale

sparayul se numeste STERIMAR - Nasal hygiene l'eau de mer si pe bune va spun ca este foarte , foarte bun si nici nu se simte jetul, , este si pt bebei si pentru fetele gravi si binenteles si pentru negravi :D



Multumesc mult.Ii scriu acum la Ionut sa cumpere

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 16:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Ayrun scrie:
mai bine ca nu f des , stiu ca folosit f des ii poti favoriza aparitia altor probleme nazale

sparayul se numeste STERIMAR - Nasal hygiene l'eau de mer si pe bune va spun ca este foarte , foarte bun si nici nu se simte jetul, , este si pt bebei si pentru fetele gravi si binenteles si pentru negravi :D



o sa iau si eu pt ca folosesc batista bebelusului zilnic. nu stiu ce sa mai fac...avem si umidificator...tot degeaba.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 29 Ian 2010, 12:01 
Nou Venit

Membru din: 25 Ian 2010, 12:16
Mesaje: 2
Sigur ca nu e bine sa ignori, din cauza asta am tot cautat variante. Pediatra mi-a zis asa 55-60%
sa mentin permanent, iar dca este racita sa merg chiar pana la 65%, ca o ajuta. Acuma stii si tu, parerile sunt impartite!!! Am respectat ce mi-a zis si Ana e acum ok. Imi pare rau ca nu m-am informat din timp si ca nu m-am hotarat mai repede, era bine daca-l foloseam mai demult.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 29 Ian 2010, 13:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
danemy scrie:
Sigur ca nu e bine sa ignori, din cauza asta am tot cautat variante. Pediatra mi-a zis asa 55-60%
sa mentin permanent, iar dca este racita sa merg chiar pana la 65%, ca o ajuta. Acuma stii si tu, parerile sunt impartite!!! Am respectat ce mi-a zis si Ana e acum ok. Imi pare rau ca nu m-am informat din timp si ca nu m-am hotarat mai repede, era bine daca-l foloseam mai demult.


nu stiu ce sa zic cu umiditatea,la noi e intre 38-40%, si mi se pare ca se simte umezeala cand intru in casa..normal zice ca e 50%,dar sa nu depaseasca 60% si nici mai jos de 30%.
dar daca la 40% eu simt umezeala,la 65% cum o fi? :eek:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 18:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
fetelor imi suneti si mie o marca de produse pt bebelusi? daca se poate sa fie bio...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:
fetelor imi suneti si mie o marca de produse pt bebelusi? daca se poate sa fie bio...


vezi pe google ! dar dc bio?
sau ce fel de produse?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
vezi pe google ! dar dc bio?
sau ce fel de produse?[/quote]
vreu sa cumpar pt bebelina sampon, gel de dus. ulei de corp etc si as vrea ceva mai natural daca se poate...parca nu-mi vine sa folosesc produse din magazin care au o gramada de chimicale...voi ce folositi pt bb vostri?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
eu de ex folosesc pt Maria marca Avene. si nu pentru fite ci din cauza faptului ca are o piele f sensibila, atopica, predispusa la dermatita. si am tot facut dermatita in primele luni (chiar forme nasoale de am avut nevoie si de creme cu antibiotic) si doar cu Avene ni s-a calmat pielea ca sa zic asa si nu mai avem acum niciun fel de problema. Dar stiu ca si produsele Mustela sunt f bune si speciale pt piele atopica sau piele mai sensibila. Depinde foarte mult de bebelus si de pielea lui. Eu incepusem sa o spal pe Maria cu produse Sanosan si la fel si la crema, tot sanosan. cand s-a terminat insa crema, pe la o luna am incercat cu ulei Nivea...si surpriza...ne-am procopsit cu dermatita. nu am tolerat uleiul acela. deci mare atentie la uleiurile de bebei..ca alea sunt pacatoase. Eu cred ca e bine sa incerci intai sa vezi cu ce e mai bine, nu poti stii de acum ce va tolera bebe :)

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
lily scrie:
vreu sa cumpar pt bebelina sampon, gel de dus. ulei de corp etc si as vrea ceva mai natural daca se poate...parca nu-mi vine sa folosesc produse din magazin care au o gramada de chimicale...voi ce folositi pt bb vostri?


eu folosesc pentru sabin avene si mustela

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
logodnica scrie:
eu de ex folosesc pt Maria marca Avene. si nu pentru fite ci din cauza faptului ca are o piele f sensibila, atopica, predispusa la dermatita. si am tot facut dermatita in primele luni (chiar forme nasoale de am avut nevoie si de creme cu antibiotic) si doar cu Avene ni s-a calmat pielea ca sa zic asa si nu mai avem acum niciun fel de problema. Dar stiu ca si produsele Mustela sunt f bune si speciale pt piele atopica sau piele mai sensibila. Depinde foarte mult de bebelus si de pielea lui. Eu incepusem sa o spal pe Maria cu produse Sanosan si la fel si la crema, tot sanosan. cand s-a terminat insa crema, pe la o luna am incercat cu ulei Nivea...si surpriza...ne-am procopsit cu dermatita. nu am tolerat uleiul acela. deci mare atentie la uleiurile de bebei..ca alea sunt pacatoase. Eu cred ca e bine sa incerci intai sa vezi cu ce e mai bine, nu poti stii de acum ce va tolera bebe :)

parca nu-mi vine sa incerc produse cu prea multe chimicale pt ca nu vreu sa risc sa pateasca ceva si apoi sa ma chinui sa tratez problema si sa devina mult mai sensibila apoi...cele de la mustela si sanasan se gasesc doar in farmaci?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 19:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
eu folosesc mustela 2in 1 sampon si gel de dus. mi se pare mult mai comod decat sa il spal cu un produs pe cap si altul pe corp. ulei tot de la mustela si crema pt iritatii aceeiasi marca.
am mai inteles ca si produsele de la sanosan sunt bune, dar nu am folosit.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 01 Feb 2010, 20:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Ayrun scrie:
eu folosesc pentru sabin avene si mustela

cred ca pana la urma o sa cumpar si eu de la avene sau mustela pt ca vad ca sunteti mai multe care le folositi si nu aveti probleme...multumesc frumos pt sfaturi si ideei

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România