Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 20:19


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 24 Sep 2008, 20:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
ce imi era mie teama de sarcina si de nastere,dar ce teama mi-e acum!:eek:citind povestea ramonei asa de amanuntita.e cu final fericiti,dar...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Sep 2008, 13:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
inainte pana sa vad life o nastere nu eram asa speriata si ma gandeam ca daca toate femeile nasc si nu au patit nimic eu de ce sa ma speri, dar dupa ce am fazut cat de mult se chinuiesc sa nasca sincer acum sunt foarte speriata si nu cred ca as accepta sa nasc fara anestezie nici in ruptul capului. ba chiar ma bate gandul la cezariana dar cand ma gandesc cat imi ia sa ma refac apoi si ca nu imi pot vedea copilul imediat si ca nu-l pot alapta pana nu trece efectul anesteziei parca nu mai vreau. vreu sa fiu prima persoana care il vede si il tine in brata dupa medic bineinteles.


eu te sfatuiesc sa renunti la gandul acesta cu cezariana, normal ca ne e frica tuturor, dar nasterea naturala ramane cea mai sanatoasa pt bebe si pt tine

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Sep 2008, 20:39 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

eu te sfatuiesc sa renunti la gandul acesta cu cezariana, normal ca ne e frica tuturor, dar nasterea naturala ramane cea mai sanatoasa pt bebe si pt tine


depinde de la caz la caz...cateodata e mai sanatos pt bebe cezariana...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Sep 2008, 20:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

depinde de la caz la caz...cateodata e mai sanatos pt bebe cezariana...


nu ma refer la cazurile in care este necesara cezariana, ma refer la general, eu nu am auzit de medic sa recomande cezariana ca asa vrea el, toti recomanda nastere naturala cu epidurala optional

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Sep 2008, 21:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

nu ma refer la cazurile in care este necesara cezariana, ma refer la general, eu nu am auzit de medic sa recomande cezariana ca asa vrea el, toti recomanda nastere naturala cu epidurala optional


Pai nici nu ar trebui sa existe posibilitatea sa alegi cezariana...ar trebui sa fie decizia doctorului numai daca considera ca e necesara...

Eu la a doua nastere, pt ca la prima am avut cezariana, o sa am posibilitatea sa aleg...si cred ca o sa merg pt cezariana dar la prima nastere nu am avut de ales...ar fi trebuit sa fie nastere normala...daca Alexia ar fi fost intoarsa cum trebuie...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Sep 2008, 22:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Pai nici nu ar trebui sa existe posibilitatea sa alegi cezariana...ar trebui sa fie decizia doctorului numai daca considera ca e necesara...

Eu la a doua nastere, pt ca la prima am avut cezariana, o sa am posibilitatea sa aleg...si cred ca o sa merg pt cezariana dar la prima nastere nu am avut de ales...ar fi trebuit sa fie nastere normala...daca Alexia ar fi fost intoarsa cum trebuie...


poti opta si pt nastere naturala data viitoare chiar daca ai facut cezariana, acum se poate
iti dai seama ca daca si mie mi-ar spune ca trebuie cezariana din n motive , asta facem

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 26 Sep 2008, 00:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

poti opta si pt nastere naturala data viitoare chiar daca ai facut cezariana, acum se poate
iti dai seama ca daca si mie mi-ar spune ca trebuie cezariana din n motive , asta facem



eu ...pot sa aleg sa nasc in somn?:nlol::~*

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 26 Sep 2008, 00:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

poti opta si pt nastere naturala data viitoare chiar daca ai facut cezariana, acum se poate
iti dai seama ca daca si mie mi-ar spune ca trebuie cezariana din n motive , asta facem


Stiu ca se poate...are si o denumire speciala aici..:))) VBAC - vaginal birth after c-section...:))) m-am tot gandit la chestia asta...si nu cred ca vreau...cezariana mea a fost atat de usoara si m-am refacut relativ repede ca ma tot gandesc de ce m-as supune la o nastere naturala...nu zic ca ii o chestie de speriat nasterea normala dar mi-a fost de ajuns sa am contractiile alea la 2 min ca sa stau sa reflectez mai bine daca vreau sa merg pana la capat cu nastere normala...:))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 26 Sep 2008, 00:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


eu ...pot sa aleg sa nasc in somn?:nlol::~*


:)))) poti dara...numai ca ma indoiesc sa poti sa dormi linistita :)))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 00:15 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

:)))) poti dara...numai ca ma indoiesc sa poti sa dormi linistita :)))


sigur nu vei putea dormi...eu as prefera sa trec peste faza cu nasterea si numai sa am 9 luni sracina, usoara binenteles:D si apoi sa vina barza si sa mi-l puna in brate:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 00:36 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

sigur nu vei putea dormi...eu as prefera sa trec peste faza cu nasterea si numai sa am 9 luni sracina, usoara binenteles:D si apoi sa vina barza si sa mi-l puna in brate:D



eu m-am gandit la un momentdat sa adopt un copil.si as scapa si de nastere.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 13:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:


eu m-am gandit la un momentdat sa adopt un copil.si as scapa si de nastere.


asa frica iti este de nastere?

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 14:27 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

asa frica iti este de nastere?


mmmm...acest gand l-am avut si eu si il mai am...chiar mi-ar place sa adopt un bebe, numai ca e altceva cand bebele e al tau...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 18:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

asa frica iti este de nastere?

pai...mi-e si frica de nastere si ma gandesc si la soarta copiilor fara parinti.asa as rezolva 2 probleme.oricum, si daca fac unul al meu, cred ca unul il adopt.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 19:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
pai...mi-e si frica de nastere si ma gandesc si la soarta copiilor fara parinti.asa as rezolva 2 probleme.oricum, si daca fac unul al meu, cred ca unul il adopt.


si eu ma gandesc la chestia asta. oricum dc nu pot sa fac copii voi adopta!

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 19:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
ce poveste frumoasa! multumim ramona ca ai impartasit cu noi experienta asta! sa fiti sanatoase!:-*

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 09 Oct 2008, 21:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

si eu ma gandesc la chestia asta. oricum dc nu pot sa fac copii voi adopta!


da, asa inteleg si eu sa adopti un copil daca nu poti face unul,

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 11 Oct 2008, 00:56 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

da, asa inteleg si eu sa adopti un copil daca nu poti face unul,




si eu tot la varianta un bebe al meu si unul adoptat m-am gandit ff mult timp si ink ma mai bantuie gandul asta, dar imi e si frica de ca va urma cand vor creste...sa nu se simta vreo unul mai putin iubit sau stiu si eu...oricum dc e sa nu fie bebe meu sigur va fi adoptat, car va fi tot al meu...numai ca si adoptat tot bebe il vreau...cat mai mic posibil


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 16 Oct 2008, 03:39 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:
inainte pana sa vad life o nastere nu eram asa speriata si ma gandeam ca daca toate femeile nasc si nu au patit nimic eu de ce sa ma speri, dar dupa ce am fazut cat de mult se chinuiesc sa nasca sincer acum sunt foarte speriata si nu cred ca as accepta sa nasc fara anestezie nici in ruptul capului. ba chiar ma bate gandul la cezariana dar cand ma gandesc cat imi ia sa ma refac apoi si ca nu imi pot vedea copilul imediat si ca nu-l pot alapta pana nu trece efectul anesteziei parca nu mai vreau. vreu sa fiu prima persoana care il vede si il tine in brata dupa medic bineinteles. dar pana atunci mai am ca inca nu-l am in plan cel putin pt urmatorul an, dar cine stie...

Pai daca faci rahie il poti alapta cam la 24-25 de ore,pt ca atunci te duce in salon.Daca faci rahie singurul impediment e ca nu te poti misca cum trebuie.Si oricum,te tine la reanimare 24 de ore...Si o sa fii prima(repet,daca faci rahie)pt ca dupa ce il curata ti-l aduce si depinde de ei,ti-l lasa uneori pana te termina de cusut.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 16 Oct 2008, 08:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Pai daca faci rahie il poti alapta cam la 24-25 de ore,pt ca atunci te duce in salon.Daca faci rahie singurul impediment e ca nu te poti misca cum trebuie.Si oricum,te tine la reanimare 24 de ore...Si o sa fii prima(repet,daca faci rahie)pt ca dupa ce il curata ti-l aduce si depinde de ei,ti-l lasa uneori pana te termina de cusut.


Asta ii in Rom...aici te duce in salon la o ora dupa ce ai iesit din operatie...sau ma rog, cum poti sa misti un pic picioarele...ca sa vada ca trece efectul anesteziei...iar odata ce ai ajuns la tine in camera, ti-l aduce imediat ca sa poti sa alaptezi...eu am nascut la 6:51 AM, am iesit din operatie pe la 7:20...am stat la reanimare pana pe la 8:30 iar dupa aceea m-au dus la mine in salon si au adus-o pe micutza sa o alaptez :))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România