Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 13:51


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 16 Oct 2008, 14:04 
Veteran

Membru din: 11 Ian 2006, 10:39
Mesaje: 256
Citat:

Asta ii in Rom...aici te duce in salon la o ora dupa ce ai iesit din operatie...sau ma rog, cum poti sa misti un pic picioarele...ca sa vada ca trece efectul anesteziei...iar odata ce ai ajuns la tine in camera, ti-l aduce imediat ca sa poti sa alaptezi...eu am nascut la 6:51 AM, am iesit din operatie pe la 7:20...am stat la reanimare pana pe la 8:30 iar dupa aceea m-au dus la mine in salon si au adus-o pe micutza sa o alaptez :))

Pai si nu ti-a fost greu?Cumnata-mea a patit asa,la baiat.Numai ca ea a avut nevoie de transfuzii si ei vroia sa-i aduca copilul.A fost nevoie sa ii dea aleia cate 5 lei din juma in juma de ora(ca asa venea la ea sa ii zica ca i-l aduce).Apoi nu a mai mers nici cu aia,ca la un moent dat i-a zis "Bine,tu l-ai facut da acum ce vrei,sa ti-l cresc eu?"(bine,nu a fost asa de draguta,s-a exprimat mult mai plastic).Iar ea era saraca distrusa acolo ca pierduse f mult sange si era tot timpul ffff somnoroasa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 16 Oct 2008, 16:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Pai si nu ti-a fost greu?Cumnata-mea a patit asa,la baiat.Numai ca ea a avut nevoie de transfuzii si ei vroia sa-i aduca copilul.A fost nevoie sa ii dea aleia cate 5 lei din juma in juma de ora(ca asa venea la ea sa ii zica ca i-l aduce).Apoi nu a mai mers nici cu aia,ca la un moent dat i-a zis "Bine,tu l-ai facut da acum ce vrei,sa ti-l cresc eu?"(bine,nu a fost asa de draguta,s-a exprimat mult mai plastic).Iar ea era saraca distrusa acolo ca pierduse f mult sange si era tot timpul ffff somnoroasa.


Nu mi-a fost greu, am alaptat-o stand lungita in pat si dupa ce o alaptam o duceau in nursery sa pot sa ma odihnesc...da nici nu mi se pare normal dupa ce am asteptat-o 10 luni sa mai stau 24 de ore fara ea...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 24 Oct 2008, 02:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Si eu in prima noapte dupa nastere m-am simtit f obosita si as fi vrut sa mi-o ia pe Mira, sa ma pot odihni, dar nu au vrut asistentele, asa ca nu prea m-am odihnit cat am stat in spital, eram mereu cu ochii pe ea sa ma asigur ca totul e ok.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 02 Dec 2009, 11:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
OANA25 scrie:
Si eu in prima noapte dupa nastere m-am simtit f obosita si as fi vrut sa mi-o ia pe Mira, sa ma pot odihni, dar nu au vrut asistentele, asa ca nu prea m-am odihnit cat am stat in spital, eram mereu cu ochii pe ea sa ma asigur ca totul e ok.


eu in prima noapte am dormit fara Alexandru.Si puteam sa aleg si in celelalte nopti la fel.....dar oricum nu dormea pt ca erau 3 care sforaiau de numa asa ca l-am tinut langa mine.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 09:33 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
fetelor, astazi vreau sa chem medicul pt ca alexandru are nasucul infundat in fiecare zi.nu are febra, sper sa nu fie racit.nu stiu ce sa-i fac:(
voi v-ati confruntat cu problema asta?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 10:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
fetelor, astazi vreau sa chem medicul pt ca alexandru are nasucul infundat in fiecare zi.nu are febra, sper sa nu fie racit.nu stiu ce sa-i fac:(
voi v-ati confruntat cu problema asta?


da si noi ne-am confruntat cu aceasta problema, se intampla la bebei. e posibil ca aerul din casa si fie uscat? ai umidificator? trebuie sa-l ajuti cu ser fiziologic sau apa termala. la noi dupa cateva zile s-a combinat si cu o raceala si mergeam cu el la aspirat , nu cred ca este cazul la tine

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 11:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:

da si noi ne-am confruntat cu aceasta problema, se intampla la bebei. e posibil ca aerul din casa si fie uscat? ai umidificator? trebuie sa-l ajuti cu ser fiziologic sau apa termala. la noi dupa cateva zile s-a combinat si cu o raceala si mergeam cu el la aspirat , nu cred ca este cazul la tine



ii pun seara ser fiziologic, dar nu vreau sa exagerez cu el.Si apoi ii trag cu o pompita.
Am citit pe net despre batista bebelusului, dar mi-e frica cu aspiratorul....
Nu am umidificator....dar o sa pun pe calorifer in fiecare seara un vas cu apa.Am citit ca are efect.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 11:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:

ii pun seara ser fiziologic, dar nu vreau sa exagerez cu el.Si apoi ii trag cu o pompita.
Am citit pe net despre batista bebelusului, dar mi-e frica cu aspiratorul....
Nu am umidificator....dar o sa pun pe calorifer in fiecare seara un vas cu apa.Am citit ca are efect.


sabin avea 2 saptamani atunci si ne-a recomandat sa nu folosim batista beb, fiind prea mic. ser fiziologic poti sa-i pui de cate ori este nevoie, nu-i face absolut nimic, din contra il ajuta sa respire mai bine, iar vasul cu apa nu are nici un efect. umidificatorul este mai mult decat necesar :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 11:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
fetelor, astazi vreau sa chem medicul pt ca alexandru are nasucul infundat in fiecare zi.nu are febra, sper sa nu fie racit.nu stiu ce sa-i fac:(
voi v-ati confruntat cu problema asta?




ii pui ser fiziologic cateva picaturi in fiecare nara si apoi tragi cu pompita.
dar serul il pui tinandu-l culcat intr-o parte nu pe spate si daca poti sa-i tii gurita inchisa ca sa respire pe nas. Batista bebelusului o avem si noi dar exact ca si tine mi-e frica s-o folosesc.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 12:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:



ii pui ser fiziologic cateva picaturi in fiecare nara si apoi tragi cu pompita.
dar serul il pui tinandu-l culcat intr-o parte nu pe spate si daca poti sa-i tii gurita inchisa ca sa respire pe nas. Batista bebelusului o avem si noi dar exact ca si tine mi-e frica s-o folosesc.


de ce sa il pun pe o parte?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 13:40 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
ii pun seara ser fiziologic, dar nu vreau sa exagerez cu el.Si apoi ii trag cu o pompita.
Am citit pe net despre batista bebelusului, dar mi-e frica cu aspiratorul....
Nu am umidificator....dar o sa pun pe calorifer in fiecare seara un vas cu apa.Am citit ca are efect.



nu trebuie sa-ti fie frica cu aspiratorul....nu e dureros, e doar incomod :D :) ...pana si eu l-am incercat :nlol: si i-am si aspirat nasucul unei fetite :p

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 13:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Laura, umidificator gasesti in Kaufland cu 34 lei cu o pastila de la Ceresit. O pastile tine aprox. 2 luni intr-o camera de 20 mp....si sunt si pastile de rezerve de cumparat apoi.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 13:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
carlita scrie:
Laura, umidificator gasesti in Kaufland cu 34 lei cu o pastila de la Ceresit. O pastile tine aprox. 2 luni intr-o camera de 20 mp....si sunt si pastile de rezerve de cumparat apoi.


e indicat cel cu apa, daca ai copil
cu pastile daca n-ai :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 13:49 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Ayrun scrie:
e indicat cel cu apa, daca ai copil
cu pastile daca n-ai :)



aaa...asta nu stiam :p
si eu mi-am luat de vreo 2 saptamani umidificator de asta cu pastila si deja vasul este la jumatate cu apa :huh:

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Dec 2009, 13:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
Laura, umidificator gasesti in Kaufland cu 34 lei cu o pastila de la Ceresit. O pastile tine aprox. 2 luni intr-o camera de 20 mp....si sunt si pastile de rezerve de cumparat apoi.


din asta am...este pus in dressing unde am haine la intins.
Cum e cel cu apa, Anca?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 19 Dec 2009, 12:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
de ce sa il pun pe o parte?


pt ca serul fiziologic inmoaie secretiile nazale. tu punand-l pe spate e posibil sa inghita, asa, fiind pe-o parte raman acolo si ii extragi tu cu pompita.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 19 Dec 2009, 20:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
anidaaa scrie:

pt ca serul fiziologic inmoaie secretiile nazale. tu punand-l pe spate e posibil sa inghita, asa, fiind pe-o parte raman acolo si ii extragi tu cu pompita.

da, dar si daca e pe spate si inghite..le elimina prin scaune, asa ca tot e bine :nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 03 Ian 2010, 23:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
fetelor, am primit un incalzitor de biberoane...si habar nu am la ce se foloseste...ma ajutati voi?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 04 Ian 2010, 00:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
laura_sandu scrie:
fetelor, am primit un incalzitor de biberoane...si habar nu am la ce se foloseste...ma ajutati voi?

pai ii poti incalzi ceaiul nitel...inainte sa il dai, daca e facut e cateva ore si e racit, deja. sau la fel laptele. eu il folosesc destul de des ca laptele care-mi ramane muls il bag in frigider si il incalzesc inainte de a-l da Mariei.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 04 Ian 2010, 14:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
laura_sandu scrie:
fetelor, am primit un incalzitor de biberoane...si habar nu am la ce se foloseste...ma ajutati voi?



eu il folosesc la incalzitul laptelui. tu inainte sa-l hranesti pe Alexandru nu-i incalzesti laptele?


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România