Ultima vizită a fost: Acum este 25 Apr 2024, 11:41


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 04 Ian 2010, 14:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:


eu il folosesc la incalzitul laptelui. tu inainte sa-l hranesti pe Alexandru nu-i incalzesti laptele?


pai banuiesc ca la asta se foloseste...dar eu ii dau la temperatura camerei.Si cand ii dau caldut ii incalzesc apa pe foc...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 08 Ian 2010, 18:04 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
vreau sa cumpar un umidificator. ce ma sfatuiti? care ar fi mai bun, cel cu abur rece sau cel cu abur cald? am citit despre fiecare si parerile sunt impartite...
care marca ar fi cea mai buna?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 08 Ian 2010, 18:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:
vreau sa cumpar un umidificator. ce ma sfatuiti? care ar fi mai bun, cel cu abur rece sau cel cu abur cald? am citit despre fiecare si parerile sunt impartite...
care marca ar fi cea mai buna?


noi am cumparat unul....si nu am verificat inainte daca avem nevoie sau nu...
si am avut surpriza sa descoperim ca umiditatea in dormitor este buna.
Noi am dat 350 ron pe el.O sa ma uit si ce firma este sa iti spun.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 10 Ian 2010, 14:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
noi am cumparat unul....si nu am verificat inainte daca avem nevoie sau nu...
si am avut surpriza sa descoperim ca umiditatea in dormitor este buna.
Noi am dat 350 ron pe el.O sa ma uit si ce firma este sa iti spun.[/quote]

am luat ieri unul de la chicco si e cu abur rece. inca nu l-am pus in functiune. sper sa fie bun...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 13 Ian 2010, 10:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

am luat ieri unul de la chicco si e cu abur rece. inca nu l-am pus in functiune. sper sa fie bun...


am uitat sa iti scriu cum se numeste, desi acum ti-ai cumparat...
Pe aparatul nostru scrie humiplus si firma este Miniland Baby...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
fetelor, vreau sa ma ajutati cu ceva ca medicul meu e plecat in concediu pana luni.
Voi ce vaccin ati dat copiilor vostri?Eu mi-amnotat pentru 2 luni asa:
Obligatorii:Tetraxim,Antihepatita B si ROR
Optionale:Prevenar, Rotarix, HIB si Infarix(HEXA).
Care trebuie sa le cumpar?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 15:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:
fetelor, vreau sa ma ajutati cu ceva ca medicul meu e plecat in concediu pana luni.
Voi ce vaccin ati dat copiilor vostri?Eu mi-amnotat pentru 2 luni asa:
Obligatorii:Tetraxim,Antihepatita B si ROR
Optionale:Prevenar, Rotarix, HIB si Infarix(HEXA).
Care trebuie sa le cumpar?



nu ti-a facut medicul grila de vaccinuri? ti-a zis ca tre sa faci ROR-ul acum?

noi la 2 luni am facut tetraxim, hiberix si prevenar ROR-ul (priorix) l-am facut acum la 1 an

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 16:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
apropo de vaccinri. pediatrul nostru a zis ca incepe sa-i faca grila de vaccinuri lui andrei la 3 luni pt ca alaptez si ii transfer anticorpii mei...oare e bine? nu e tarziu?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 16:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
anidaaa scrie:
apropo de vaccinri. pediatrul nostru a zis ca incepe sa-i faca grila de vaccinuri lui andrei la 3 luni pt ca alaptez si ii transfer anticorpii mei...oare e bine? nu e tarziu?


nu e tarziu :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 16:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:


nu ti-a facut medicul grila de vaccinuri? ti-a zis ca tre sa faci ROR-ul acum?

noi la 2 luni am facut tetraxim, hiberix si prevenar ROR-ul (priorix) l-am facut acum la 1 an


ba da mi-a facut grila....dar eram zombi cand a venit la noi si nu mai inteleg nimic din ce mi-am notat.
Si vreau sa le cumpar....
Am inteles ca la 2 luni e indicat sa fac infarix si rotarix(care sunt picaturi)
Si prevenar sa ii fac cam la un an...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 16:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ayrun scrie:


nu ti-a facut medicul grila de vaccinuri? ti-a zis ca tre sa faci ROR-ul acum?

noi la 2 luni am facut tetraxim, hiberix si prevenar ROR-ul (priorix) l-am facut acum la 1 an


Cum a reactionat Sabin la Tetraxim?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 16:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
laura_sandu scrie:

ba da mi-a facut grila....dar eram zombi cand a venit la noi si nu mai inteleg nimic din ce mi-am notat.
Si vreau sa le cumpar....
Am inteles ca la 2 luni e indicat sa fac infarix si rotarix(care sunt picaturi)
Si prevenar sa ii fac cam la un an...


faci cum crezi tu mai bine

prevenarul noi l-am facut in 3 doze,la 2,la 4 si la 6 luni am preferat asa pt ca am nascut iarna si asa mi-au recomandat amandoi
ce am auzit si am citit pe forumuri de infarix picaturi, este ca nu ar avea efect ca cel injectabil

stiu ca inainte cele gratuite erau sub forma de picaturi, dar acum nu se mai dau asa si atunci varianta lui infarix hexa este tetraxim si hiberix parca
nu mai stiu nici eu, tre sa verific carnetul

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 14 Ian 2010, 18:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 28 Dec 2007, 00:40
Mesaje: 580
deumidificatorul despre care ai vorbit tu carlita e pentru a diminua umiditatea in exces din casa. fetele vorbesc despre a mari umiditatea,ca aerul sa numai fie uscat si sa provoace bebeului dificultati de respiratie. eu sigur nu o sa am nevoie. am o atmosfera umeda cu toate deumidificatoarele din casa si cu tot cu aerisitul de dimineata.
fetelor de ce se fac atat de multe vaccinuri acum? cand eram eu mica mama mi-a facut vreo cateva( cred ca 3 in primul an) si pe urma mai era obligata sa-mi faca unul si nu mi l-a mai facut si sunt ok :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 18 Ian 2010, 21:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
stiinta a mai evoluat de cand eram noi mici si acum se considera ca ii protejeaza mai bine pe micutzi sa le dea toate vaccinurile astea...de ex la varicela nu se dadea vaccin si o sa faceam...acum este si sunt sanse mai mici sa faca...nici un vaccin nu elimina complet sansele sa se imbolnaveasca dar face o forma mult mai usoara care e mult mai putin probabil sa creeze complicatii...vaccinurile ajuta corpul sa isi creeze imunitate impotriva virusului...pt ca de fapt vaccinul e o tulpina a virusului respectiv dar prelucrata sa nu fie periculoasa :) cel putin asta e ce am inteles eu din explicatiile care mi s-au dat si din research-urile care le-am facut...

aici nu avem optionale ce sa facem si ce nu...la fiecare control i-a facut vaccinurile care sunt in grila...noi am terminat cu ele pana la 4 ani cand ii mai face pt hepatita B parca

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:12 
Nou Venit

Membru din: 25 Ian 2010, 12:16
Mesaje: 2
Buna fetelor, va scriu si eu doua raspunsuri la problemele pe care le-ati ridicat si cu care m-am confruntat. Poate nu e general valabil, dar e bine sa fim informate. Eu am folosit batista bebelusului cu mare teama, dar si cu succes la momentul respectiv. Cat era micuta n-a fost nici o problema. Acum insa nu o mai folosesc, dar fetita mea nu mai suporta zgomotul sau vederea aspiratorului. Desi mie mi s-a parut ca totul e ok cand o foloseam, mi-am dat seama acum ca a ramas cu ceva traume. Cat despre umidificarea aerului, este f importanta. Pediatra m-a invatat ca trebuie sa aleg un aparat cu abur rece si sa mentin o umiditate in camera intre 55-60%. am tot cautat pe net si m-am hotarat la un aparat, am dat 123 de roni, care are si ionizare. Sunt super incantata de el, are si un joc de lumini care-i ofera Anei si stimulare optica (asta tot pediatra mi-a zis, ca habar n-aveam). De cand il folosesc, n-a mai fost nevoie sa-i pun picaturi in nas. Asa ca va recomand cu caldura folosirea lor. Daca vreti sa ma mai intrebati ceva va raspund cu placere. tot acolo (undeva pe langa fostul restaurant budapesta, e un medicover in capatul strazii, simplex parca se numeste) am vazut si un purificator de aer cu lampi ultraviolete, ziceau aia antigripa, dar trebuie sa mai strang ceva bani si sa-l conving pe tati. Daca vreti caut factura sa va zic exact. Oricum ideea e ca eu votez pentru umidificatoare!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
danemy scrie:
Buna fetelor, va scriu si eu doua raspunsuri la problemele pe care le-ati ridicat si cu care m-am confruntat. Poate nu e general valabil, dar e bine sa fim informate. Eu am folosit batista bebelusului cu mare teama, dar si cu succes la momentul respectiv. Cat era micuta n-a fost nici o problema. Acum insa nu o mai folosesc, dar fetita mea nu mai suporta zgomotul sau vederea aspiratorului. Desi mie mi s-a parut ca totul e ok cand o foloseam, mi-am dat seama acum ca a ramas cu ceva traume. Cat despre umidificarea aerului, este f importanta. Pediatra m-a invatat ca trebuie sa aleg un aparat cu abur rece si sa mentin o umiditate in camera intre 55-60%. am tot cautat pe net si m-am hotarat la un aparat, am dat 123 de roni, care are si ionizare. Sunt super incantata de el, are si un joc de lumini care-i ofera Anei si stimulare optica (asta tot pediatra mi-a zis, ca habar n-aveam). De cand il folosesc, n-a mai fost nevoie sa-i pun picaturi in nas. Asa ca va recomand cu caldura folosirea lor. Daca vreti sa ma mai intrebati ceva va raspund cu placere. tot acolo (undeva pe langa fostul restaurant budapesta, e un medicover in capatul strazii, simplex parca se numeste) am vazut si un purificator de aer cu lampi ultraviolete, ziceau aia antigripa, dar trebuie sa mai strang ceva bani si sa-l conving pe tati. Daca vreti caut factura sa va zic exact. Oricum ideea e ca eu votez pentru umidificatoare!



Eu folosesc batista bebelusului si Alexandru chiar nu e deranjat de zgomot.Cred oricum ca e mult mai periculos sa il las cu muci in nas decat sa nu suporte aspiratorul.
Umidificatorul si eu zic ca e bine sa il folosesti, dar eu stiu ca umiditatea trebuie sa fie undeva intre 60-65%.Si al meu are ionizare si este si cu abur rece si cu abur cald.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:44 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Nici unui copilas nu ii place sa i se traga mucii cu aspiratorul si ti se face mila atunci cand ii vezi ca incep sa planga si sa se zbata, dar intr-o oarecare masura consider ca e bun.
Prima data cand i-am tras mucii din nas fetitei vecinei mele i-am tras cu o frica, mi s-a facut o mila de ea ca a inceput sa planga si nu ii placea, se tot zbatea intr-o parte si in alta ca nu mai stiam cum sa o tin...dar dupa ce termini se linisteste si nu mai are nici o treaba.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 11:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
carlita scrie:
Nici unui copilas nu ii place sa i se traga mucii cu aspiratorul si ti se face mila atunci cand ii vezi ca incep sa planga si sa se zbata, dar intr-o oarecare masura consider ca e bun.
Prima data cand i-am tras mucii din nas fetitei vecinei mele i-am tras cu o frica, mi s-a facut o mila de ea ca a inceput sa planga si nu ii placea, se tot zbatea intr-o parte si in alta ca nu mai stiam cum sa o tin...dar dupa ce termini se linisteste si nu mai are nici o treaba.


Alexandru nu este deloc stresat de aspirator.Dimpotriva, rade cand aude si nu se agita deloc cand ii trag din nas.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 12:01 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
laura_sandu scrie:
Alexandru nu este deloc stresat de aspirator.Dimpotriva, rade cand aude si nu se agita deloc cand ii trag din nas.



Probabil ca depinde de la copil la copil sau poate si varsta...vecina mea stiu ca a inceput sa-i traga mucii din nas cu aspiratorul cand deja avea 7-8 luni, pana atunci nu stiu ce a folosit.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: -Umidificator Re: Despre bebelusi
MesajScris: 25 Ian 2010, 14:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
danemy scrie:
Buna fetelor, va scriu si eu doua raspunsuri la problemele pe care le-ati ridicat si cu care m-am confruntat. Poate nu e general valabil, dar e bine sa fim informate. Eu am folosit batista bebelusului cu mare teama, dar si cu succes la momentul respectiv. Cat era micuta n-a fost nici o problema. Acum insa nu o mai folosesc, dar fetita mea nu mai suporta zgomotul sau vederea aspiratorului. Desi mie mi s-a parut ca totul e ok cand o foloseam, mi-am dat seama acum ca a ramas cu ceva traume.


cat a fost mic Sabin, nu am avut nici o problema cu batista bebelusului, ii placea si radea cand o foloseam, dar la un moment dat nu a mai acceptat-o dp la 6 luni asa, si l-am lasat in pace pt ca plangea pana se facea mov si nu mai tragea aer, cand vroiam sa o folosesc. de bine de rau n-am avut probleme cu mucisorii si nu a mai fost cazul sa o folosesc, iar cand mai dau peste unul folosim pompitza, ii place mai mult si este destul de eficienta

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România