Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 01:09


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 29 Oct 2008, 15:40 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
propun sa deschidem un nou subiect!
eu una am tot auzit tot felul de mituri/supersititiii legate si de sarcina, nastere si perioada de dupa nu numai despre nunta si sunt curioasa ce stiti si voi...atat viitoare cat si actuale mame...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 29 Oct 2008, 19:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
propun sa deschidem un nou subiect!
eu una am tot auzit tot felul de mituri/supersititiii legate si de sarcina, nastere si perioada de dupa nu numai despre nunta si sunt curioasa ce stiti si voi...atat viitoare cat si actuale mame...


La ce anume te referi?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 29 Oct 2008, 19:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
propun sa deschidem un nou subiect!
eu una am tot auzit tot felul de mituri/supersititiii legate si de sarcina, nastere si perioada de dupa nu numai despre nunta si sunt curioasa ce stiti si voi...atat viitoare cat si actuale mame...


Cea mai cunoscuta superstitie (si cred ca singura pe care o stiu) e cea legata de aparitia petelor pe pielea copilului, daca, in timpul sarcinii, mama pofteste ceva si nu primeste sau daca fura ceva... Se zice ca apoi copilul se va naste cu un semn de forma respectivului "ceva".
Nu stiu cum se face ca mamele nu poftesc decat capsune sau prune sau cirese. N-am vazut si eu niciodata un copil cu semn din nastere in forma de... tocanita de cartofi sa zicem... :nlol:

Nu va suparati de comentariul meu, stiti ca eu nu sunt deloc superstitioasa... :p

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 06:51 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

Cea mai cunoscuta superstitie (si cred ca singura pe care o stiu) e cea legata de aparitia petelor pe pielea copilului, daca, in timpul sarcinii, mama pofteste ceva si nu primeste sau daca fura ceva... Se zice ca apoi copilul se va naste cu un semn de forma respectivului "ceva".


mda...a incercat si maica-mea sa ma ia cu chestia asta in ziua cand i-am dat vestea ca sunt insarcinata...cica "sa nu cumva sa furi ceva, sa iasa copilul cu semne!!" ca si cum pana in momentul ala numai de furat m-am ocupat :gun::gun: N-am stiut cum sa ii spun mai repede sa isi tina pt ea prostiile astea si mie sa nu mi le mai zica...

Eu nu cred in superstitii...dar nici nu incerc sa sfidez soarta...singurul lucru de care imi amintesc acum este ca nu am cumparat nimic pt bebe in primul trimestru de sarcina...cand sunt mai mari riscurile sa pierzi sarcina...dar cam atat...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 15:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Nici eu nu am crezut in superstitii. Dar am o colega de job care are 3 sfarcuri, o sa radeti, cred, si m-am mirat f tare, nu am crezut-o pana nu mi-a aratat. Si acum Mira mea are o pata sub un sfarc, ca un cosulet si dr mi-au zis ca se spune ca are 3 sfarcuri, deci......

De obicei cand vedeam ceva ciudat, ziceam doamne fereste sa fie si copilul meu asa, dar de data aia nici nu m-am gandit ca eram insarcinata, mi s-a parut o chestie tare interesanta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 15:30 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Nici eu nu am crezut in superstitii. Dar am o colega de job care are 3 sfarcuri, o sa radeti, cred, si m-am mirat f tare, nu am crezut-o pana nu mi-a aratat. Si acum Mira mea are o pata sub un sfarc, ca un cosulet si dr mi-au zis ca se spune ca are 3 sfarcuri, deci......

De obicei cand vedeam ceva ciudat, ziceam doamne fereste sa fie si copilul meu asa, dar de data aia nici nu m-am gandit ca eram insarcinata, mi s-a parut o chestie tare interesanta.

pai si ce inseamna asta? ca dc vezi ceva si nu zici doamne fereste o sa iasa si copilul tau asa?(?)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 15:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
pai si ce inseamna asta? ca dc vezi ceva si nu zici doamne fereste o sa iasa si copilul tau asa?(?)


hai mai sa fim serioase:nlol::nlol:eu chiar nu vreau sa cred asta!

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 16:13 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Mai nu stiu ce sa spun. Eu doar v-am povestit ce am patit eu. Nu credeam in asemenea prostii. poate nici nu e de la aia, ca nu seamana f tare ce are Mira si colega mea, dar o asemanare mica tot este.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 16:58 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Mai nu stiu ce sa spun. Eu doar v-am povestit ce am patit eu. Nu credeam in asemenea prostii. poate nici nu e de la aia, ca nu seamana f tare ce are Mira si colega mea, dar o asemanare mica tot este.




ma refeream la chestii de genul care deja ati inceput sa le descrieti.
eu am mai auzit, dar nu si cu dovezi ca daca in timpul sarcinii treci peste un sant, pasesti peste garduri, chestii de genul, copilul se naste cu cordonul in jurul gatului.
faza cu furatul, nu trebuie sa fie valabila inainte de sarcina, se zice ca femeile insarcinate, daca poftesc sau vor ceva li se dezvolta oarecum acest "simt" al furatului.
in acest caz am auzit si vazut exact si urmarile...mama mea are o pata pe piciorul stang sub forma de m intors de la doua degete de-ale bunicii care atunci cand era insarcinata cu mama a "furat" 2 nuci din gradina de la cineva si pt ca era sa fie prinsa, a lipit 2 degete de picior si le-a dat drumul nucilor...mama are acum acel semn
o alta fapta asemanatoare este cea a unui fost coleg care avea pe burta o urma de frunza pt ca mama lui cand era insarcinata a "furat" de la cineva o frunza de floare pt ca vroia sa o puna in apa si sa aiba si ea acea floare. frunza a pus-o in bluza care avea 2 buzunarele...iar copilul a iesit cu urma de frunzuca pe burta
:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 17:04 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
nici eu nu prea cred in superstitii, dar cand vad cazuri in care se adeveresc imi mai pun semne de intrebare...


ce as mai vrea eu sa va intreb este daca intr-adevar dupa nastere esti "pe bulion" (aceasta expresie am auzit-o acum 3 zile la un socru care o intreba pe nora si tare m-a amuzat)40 de zile? am auzit tot felul de variante si nu stiu ce sa mai cred...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 17:45 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
am mai auzit si ca 40 de zile dupa nastere, pana la botez atata mama cat si bebele nu au voie sa iasa din casa.
tot in aceatsa perioada, mama nu are voie sa ii spele, calce copilului.
de fapt nimeni nu trebuie sa ii calce hainutele copilului sau sa i le fiarba (ca sa fie mai albe, mai curate) ca cica va fi un copil nu tocmai cuminte si va umbla din floare in floare:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 19:34 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
am mai auzit si ca 40 de zile dupa nastere, pana la botez atata mama cat si bebele nu au voie sa iasa din casa.
tot in aceatsa perioada, mama nu are voie sa ii spele, calce copilului.
de fapt nimeni nu trebuie sa ii calce hainutele copilului sau sa i le fiarba (ca sa fie mai albe, mai curate) ca cica va fi un copil nu tocmai cuminte si va umbla din floare in floare:ok:


sincer, eu nici n-am rabdare sa citesc toate chestiile astea:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 21:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Roxana, ca sa folosesc expresia ta, am fost pe "bulion" 3 saptamani dupa nastere, dar apoi doar dupa 9 luni mi-a venit iar.:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 21:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
am mai auzit si ca 40 de zile dupa nastere, pana la botez atata mama cat si bebele nu au voie sa iasa din casa.
tot in aceatsa perioada, mama nu are voie sa ii spele, calce copilului.
de fapt nimeni nu trebuie sa ii calce hainutele copilului sau sa i le fiarba (ca sa fie mai albe, mai curate) ca cica va fi un copil nu tocmai cuminte si va umbla din floare in floare:ok:


40 de zile?
Eu dupa 8 zile mi-am chemat preotul, mi-a citi ceva mie si lui bebe si apoi am iesit, dar la biserica nu ai voie sa mergi decat dupa 40 de zile si trebuie sa-ti citeasca preotul iar ceva.

de spalat si calcat nu am auzit, dar eu le-am spalat si calcat inca din-ainte de a se naste bebe


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 22:46 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:
Roxana, ca sa folosesc expresia ta, am fost pe "bulion" 3 saptamani dupa nastere, dar apoi doar dupa 9 luni mi-a venit iar.:)



am folosit acea expresie pt ca pe mine m-a amuzat tare cand am auzit-o dar mai mult m-a indignat cand am vazut sub ce forma si de la cine catre cine venea.:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 22:48 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

40 de zile?
Eu dupa 8 zile mi-am chemat preotul, mi-a citi ceva mie si lui bebe si apoi am iesit, dar la biserica nu ai voie sa mergi decat dupa 40 de zile si trebuie sa-ti citeasca preotul iar ceva.

de spalat si calcat nu am auzit, dar eu le-am spalat si calcat inca din-ainte de a se naste bebe



da am auzit si eu la fel...am mai auzit ca ti se citeste si in spital pt a putea iesi...dar de la femei mai in varsta am aflat ca acea citire nu iti permite sa iesi, abia citirea dupa botezul copilului iti da aceasta permisiune.:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 30 Oct 2008, 22:51 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
mie mi s-a mai parut ceva amuzant..a patit cumnata mea...cica i se pune in cap sare femeii insarcinate (fara sa stie) si dc se scarpina la nasva avea baiat iar dc pe la gura, barba va avea fetita, numai ca la cumnata mea nu i s-a "adeverit".
i s-a pus sare in cap, s-a scarpinat la nas, dar a avut fetita:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 01 Noi 2008, 07:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
mie mi s-a mai parut ceva amuzant..a patit cumnata mea...cica i se pune in cap sare femeii insarcinate (fara sa stie) si dc se scarpina la nasva avea baiat iar dc pe la gura, barba va avea fetita, numai ca la cumnata mea nu i s-a "adeverit".
i s-a pus sare in cap, s-a scarpinat la nas, dar a avut fetita:p


roxana eu nu stiu de pe unde tot auzi tu chestiile astea...dar eu zic sa nu le mai bagi in seama...ca sunt prostioare...

sangerezi dupa nastere...e normal...trebuie sa se curete uterul...nu mai stiu cat a durat la mine...vreo 2 sapt parca...iar apoi in mod normal (ca mai exista si exceptii) nu ai ciclu cat alaptezi...

la chestia cu iesitul din casa...mie putin mi-a pasat, am iesit cu fata la doctor la prima vizita la 2 zile dupa ce am venit din spital, iar apoi am tot iesit afara la aer...doar nu era sa stau inchisa in casa cu fata 40 de zile ca o pustnica...stii cum ii, oricum cazi in depresie dupa nastere (baby blues), daca mai stai si in casa ca deh asa zic babele, eu nu te vad bine...ca te urci complet pe pereti...si ce i se intampla la copilul ala daca iese afara la aer curat inainte de cele 40 de zile? stiintific ma refer?...nimic...ii sanatoasa, vesela, mare si desteapta :)

Mie mi-a citit preotul rugaciunea de 40 de zile inainte de a incepe sa faca slujba de botez a fetei...asta a fost la 3 luni si un pic :nwink:

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 01 Noi 2008, 12:05 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

roxana eu nu stiu de pe unde tot auzi tu chestiile astea...dar eu zic sa nu le mai bagi in seama...ca sunt prostioare...

sangerezi dupa nastere...e normal...trebuie sa se curete uterul...nu mai stiu cat a durat la mine...vreo 2 sapt parca...iar apoi in mod normal (ca mai exista si exceptii) nu ai ciclu cat alaptezi...

la chestia cu iesitul din casa...mie putin mi-a pasat, am iesit cu fata la doctor la prima vizita la 2 zile dupa ce am venit din spital, iar apoi am tot iesit afara la aer...doar nu era sa stau inchisa in casa cu fata 40 de zile ca o pustnica...stii cum ii, oricum cazi in depresie dupa nastere (baby blues), daca mai stai si in casa ca deh asa zic babele, eu nu te vad bine...ca te urci complet pe pereti...si ce i se intampla la copilul ala daca iese afara la aer curat inainte de cele 40 de zile? stiintific ma refer?...nimic...ii sanatoasa, vesela, mare si desteapta :)

Mie mi-a citit preotul rugaciunea de 40 de zile inainte de a incepe sa faca slujba de botez a fetei...asta a fost la 3 luni si un pic :nwink:




stiu ca nu trebuie bagate in seama toate "povetele" babelor...oricum nu sunt superstitioasa...
si dc ai sti cate se tot aud...am avut avalansa de superstitii la nunta, acus vor fi si legate de nastere...
oricum aud de la mama cele mai multe...ca ea "culege" informatii si de la colege care sunt pline de "idei" tampite...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: superstitii/mituri despre sarcina, nastere...
MesajScris: 01 Noi 2008, 21:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:



stiu ca nu trebuie bagate in seama toate "povetele" babelor...oricum nu sunt superstitioasa...
si dc ai sti cate se tot aud...am avut avalansa de superstitii la nunta, acus vor fi si legate de nastere...
oricum aud de la mama cele mai multe...ca ea "culege" informatii si de la colege care sunt pline de "idei" tampite...


ar trebui sa ii spui sa nu iti mai zica treburi din astea dupa ce o sa ramai insarcinata pt ca o sa te stresezi degeaba...o sa ai destul motive sa fii ingrijorata, nu o sa ai nevoie de altele in plus fara nici o baza stiintifica sau documentata :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România