Ultima vizită a fost: Acum este 27 Apr 2024, 09:42


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 11:24 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
pana si mie mi-a fost frica sa tin copilul unei prietene in brate de 3 zile....ma tot gandeam ca daca i se rupe mana sau ceva dar defapt nu sunt asa de sensibili ca hamsterii :nlol::nlol:

fetita ei avea doar 2,100 kg si atat era de micuta ca nu imi venea sa cred.

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 11:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:

pai asa cred si eu ca e cel mai bine.desi lui Ionut nu ii plac copiii pana la 6 luni.
chiar azi l-am dus cu forta la o prietena care a nascut de vreo 2 sapt si a spus ca seamana fetita cu smigle(sau cum se scrie)din Stapanul Inelelor.
Cat priveste sexul...credeam ca numai al meu are problema asta ca atinge copilul:nlol::nlol:
Eu nu am o problema cu asta.Am o problema cu cei care cauta in alta parte ce nu primesc acasa.

dar nici medicul nu interzice sexul femeilor insarcinate,numai in cazul ca sunt probleme..chiar indica sa se faca sex pina cand se poate..si chiar cand burtica e mare.stim toate ca sexul pune in miscare tot organismul.asa ca nu va feriti de asta,ca nu pateste bebele nimic.
si mie mi-a zis doctorita acuma sa fac sex fara nici o retinere,cand am chef.:ndance:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 11:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:
dar nici medicul nu interzice sexul femeilor insarcinate,numai in cazul ca sunt probleme..chiar indica sa se faca sex pina cand se poate..si chiar cand burtica e mare.stim toate ca sexul pune in miscare tot organismul.asa ca nu va feriti de asta,ca nu pateste bebele nimic.
si mie mi-a zis doctorita acuma sa fac sex fara nici o retinere,cand am chef.:ndance:


da, asa e, interdictie de sex exista doar in cazuri medicale deosebite, cand mamica are colul prea scurt sau alte probleme de acest gen. si mai exista, totusi, interdictie de sex cam in ultimele 2 luni (si depinde si de pozitia bebelului, caci daca e deja intors, exista sanse mari ca orice excitatie sa stimuleze muschii interni si sa apara contractii sau chiar si nasteri premature.) acum, depinde de organismul fiecaruia.
Laura, si eu zic ca si Bamba ca ai sa vezi ca lui Ionut ii va placea copilul lui si va spune ca e cel mai frumos si dragalas din lume. Chiar inainte sa se nasca va dezvolta aceste sentimente. Andrei e topit dupa copii, dar cei mai maricei, adica peste 2 ani.Pana acum o luna cand ii aratam poze sau filmulete cu copilasi bebei se uita dar zicea da, sunt frumosi, dar nu vreau sa ma entuziasmez, ma pastrez pentru copilul nostru. si zilele trecute am fost sa vizitam maternitatea unde urmeaza sa nastem si totodata si pe o prietena care abia nascuse o fetita de 3 kg, frumusica (ca orice bebelus abia nascut). si l-am vazut pe andrei cum se lumineaza tot la fata si de unde inainte era speriat si parca asa..mai rece fata de bebei de cateva zile, (sau saptamani) acum era incantat si mi-a zis dupa ca sunt draguti bebelusii si ca sunt asa de mici si de gingasi. :) Barbatii sunt mai duri la inceput, cred ca toti. adica ei nu cred ca se impresioneaza din prima la vederea bebelusilor, cum o facem noi. si e si normal, nu au instinctul matern atat de dezvoltat.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 12:00 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

da, asa e, interdictie de sex exista doar in cazuri medicale deosebite, cand mamica are colul prea scurt sau alte probleme de acest gen. si mai exista, totusi, interdictie de sex cam in ultimele 2 luni (si depinde si de pozitia bebelului, caci daca e deja intors, exista sanse mari ca orice excitatie sa stimuleze muschii interni si sa apara contractii sau chiar si nasteri premature.) acum, depinde de organismul fiecaruia.
Laura, si eu zic ca si Bamba ca ai sa vezi ca lui Ionut ii va placea copilul lui si va spune ca e cel mai frumos si dragalas din lume. Chiar inainte sa se nasca va dezvolta aceste sentimente. Andrei e topit dupa copii, dar cei mai maricei, adica peste 2 ani.Pana acum o luna cand ii aratam poze sau filmulete cu copilasi bebei se uita dar zicea da, sunt frumosi, dar nu vreau sa ma entuziasmez, ma pastrez pentru copilul nostru. si zilele trecute am fost sa vizitam maternitatea unde urmeaza sa nastem si totodata si o prietena care abia nascuse o fetita de 3 kg, frumusica (ca orice bebelus abia nascut). si l-am vazut pe andrei cum se lumineaza tot la fata si de unde inainte era speriat si parca asa..mai rece fata de bebei de cateva zile, (sau saptamani) acum era incantat si mi-a zis dupa ca sunt draguti bebelusii si ca sunt asa de mici si de gingasi. :) Barbatii sunt mai duri la inceput, cred ca toti. adica ei nu cred ca se impresioneaza din prima la vederea bebelusilor, cum o facem noi. si e si normal, nu au instinctul matern atat de dezvoltat.


cristi a fost topit din prima clipa. si acuma e innebunit dupa carol. desi pe alti bebei nu-i lua in brate - tot de frica. cand e copilul tau e total diferit.

laura, eu zic sa stai calma, ca nu cred ca ionut e genul de barbat tipic roman - stii tu, un fel de om al cavernelor.

daca ii e frica sa faca sex acuma cu tine, du-l cu tine la doctor si intreaba-l pe el daca e ok. in general daca aud de la un doctor ca nu e o problema se calmeaza si ei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 12:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

cristi a fost topit din prima clipa. si acuma e innebunit dupa carol. desi pe alti bebei nu-i lua in brate - tot de frica. cand e copilul tau e total diferit.

laura, eu zic sa stai calma, ca nu cred ca ionut e genul de barbat tipic roman - stii tu, un fel de om al cavernelor.

daca ii e frica sa faca sex acuma cu tine, du-l cu tine la doctor si intreaba-l pe el daca e ok. in general daca aud de la un doctor ca nu e o problema se calmeaza si ei.



corect, ia-l cu tine la dr. dar vezi ca trebuie sa-l iei si mai tarziu, cand creste burtica..atunci va relua panica caci se va vedea casuta lu' bebe :p si va prinde tare bine sa auda de la dr si recomandarile generale, nu numai cele despre sex:nwink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 12:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

cristi a fost topit din prima clipa. si acuma e innebunit dupa carol. desi pe alti bebei nu-i lua in brate - tot de frica. cand e copilul tau e total diferit.

laura, eu zic sa stai calma, ca nu cred ca ionut e genul de barbat tipic roman - stii tu, un fel de om al cavernelor.

daca ii e frica sa faca sex acuma cu tine, du-l cu tine la doctor si intreaba-l pe el daca e ok. in general daca aud de la un doctor ca nu e o problema se calmeaza si ei.



eee...nu e asa grav.nu ne este frica sa facem sex:nlol:adica nu e de mers la medic:nlol:
Am avut doar discutii si ne-am documentat, deci totul este in regula.
dar ma interesa cum se schimba barbatii dupa ce au un copil pentru cultura mea generala si nu pentru ca as avea eu o problema:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 20:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:

eee...nu e asa grav.nu ne este frica sa facem sex:nlol:adica nu e de mers la medic:nlol:
Am avut doar discutii si ne-am documentat, deci totul este in regula.
dar ma interesa cum se schimba barbatii dupa ce au un copil pentru cultura mea generala si nu pentru ca as avea eu o problema:)

un copil poate foarte mult sa uneasca o familie dar si sa destrame depinde de ambii parinti. eu cred ca daca este un sot intelegator si care te iubeste cu adevarat poate sa inteleaga si sa accepte micile schimbari in timpul sarcini dar si dupa.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 21:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
un copil poate foarte mult sa uneasca o familie dar si sa destrame depinde de ambii parinti. eu cred ca daca este un sot intelegator si care te iubeste cu adevarat poate sa inteleaga si sa accepte micile schimbari in timpul sarcini dar si dupa.


noi, de cand am ramas insarcinata am simtit ca ne iubim si mai mult ca inainte, iar de cand s-a nascut Sabin nici nu mai zic, suntem mult mai uniti, ne implicam amandoi in tot, sa ne vedeti afara la plimbare, cum ne "batem" pe carutz. Eu una pot sa spun ca am un sot minunat caruia ii pasa si se implica in tot ce inseamna Sabin, din fericire el lucreaza mai mult acasa(mai nou si eu cu el) si este mereu langa noi. :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 21:13 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Citat:

noi, de cand am ramas insarcinata am simtit ca ne iubim si mai mult ca inainte, iar de cand s-a nascut Sabin nici nu mai zic, suntem mult mai uniti, ne implicam amandoi in tot, sa ne vedeti afara la plimbare, cum ne "batem" pe carutz. Eu una pot sa spun ca am un sot minunat caruia ii pasa si se implica in tot ce inseamna Sabin, din fericire el lucreaza mai mult acasa(mai nou si eu cu el) si este mereu langa noi. :)


si noi ne batem pe carucior...deocamdata pe cel de la supermarket :nlol: dar cred ca si pentru caruciorul cu copil o sa ne batem cand o sa fie:p

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 22 Apr 2009, 21:44 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
un copil poate foarte mult sa uneasca o familie dar si sa destrame depinde de ambii parinti. eu cred ca daca este un sot intelegator si care te iubeste cu adevarat poate sa inteleaga si sa accepte micile schimbari in timpul sarcini dar si dupa.


Buna dragelor!
cu siguranta venirea unui copilas pe lume aduce mari schimbari in relatia de cuplu!! cine spune ca nu este asa, pur si simplu minte! daca sotul/proaspat tatic ajunge sa isi insele sotia - chiar si daca foloseste ca "scuza" faptul ca e neglijat - am o singura parere: daca isi iubea sotia si familia nu ar fi facut asa ceva! stiu ca sunt categorica, dar asa gandesc! :~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 01:24 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Buna dragelor!
cu siguranta venirea unui copilas pe lume aduce mari schimbari in relatia de cuplu!! cine spune ca nu este asa, pur si simplu minte! daca sotul/proaspat tatic ajunge sa isi insele sotia - chiar si daca foloseste ca "scuza" faptul ca e neglijat - am o singura parere: daca isi iubea sotia si familia nu ar fi facut asa ceva! stiu ca sunt categorica, dar asa gandesc! :~*


nu esti categorica.
la fel gandesc si eu.asa e normal.e nesimtit

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 01:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

nu esti categorica.
la fel gandesc si eu.asa e normal.e nesimtit


nesimtit e putin spus, e un porc ordinar :mellow:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 02:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Laura ce-mi place ca te intereseza orice acum legat de bebe. Exact asa eram si eu cand eram insarcinata.

Eu, fara sa fiu rea, as spune ca cele care nu au copii ar trebui sa se abtina de la unele comentarii.

Si sotul meu de cum s-a vazut burtica, adica cam 3 luni, nu prea a mai vrut sa facem dragoste, stiind ca fetita lui e acolo. Dupa ce nasti, cum spunea si Ayrun ai nevoie de recuperare si odihna.

Si eu pot spune ca Mira ne-a unit mai mult, l-a facut mai bun parca. Desi nu se implica f mult, lucreaza uneori si pana la 22 tot pentru noi, eu sunt multumita de relatia noastra. Sotul meu e inebunit dupa fiica-sa si nici un copil nu e asa de frumos ca al lui. Acum ma bate la cap sa mai facem un bebe, dar eu vreau sa mai astept putin.

Barbatii care inseala pe perioada sarcinii sau dupa, mi se par niste mari mitocani. Eu zic ca nu-si merita nici sotia, nici copilul. Eu una n-as putea sta cu un astfel de barbat.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 11:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Laura ce-mi place ca te intereseza orice acum legat de bebe. Exact asa eram si eu cand eram insarcinata.

Eu, fara sa fiu rea, as spune ca cele care nu au copii ar trebui sa se abtina de la unele comentarii.

Si sotul meu de cum s-a vazut burtica, adica cam 3 luni, nu prea a mai vrut sa facem dragoste, stiind ca fetita lui e acolo. Dupa ce nasti, cum spunea si Ayrun ai nevoie de recuperare si odihna.

Si eu pot spune ca Mira ne-a unit mai mult, l-a facut mai bun parca. Desi nu se implica f mult, lucreaza uneori si pana la 22 tot pentru noi, eu sunt multumita de relatia noastra. Sotul meu e inebunit dupa fiica-sa si nici un copil nu e asa de frumos ca al lui. Acum ma bate la cap sa mai facem un bebe, dar eu vreau sa mai astept putin.

Barbatii care inseala pe perioada sarcinii sau dupa, mi se par niste mari mitocani. Eu zic ca nu-si merita nici sotia, nici copilul. Eu una n-as putea sta cu un astfel de barbat.


Pai ma interesez...desi nu vreau sa trasform acest site in unul exclusiv pt mamici, pentru ca inca sunt interesata si de alte subiecte.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 12:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 11 Dec 2007, 15:28
Mesaje: 1470
Localitate: Arad
Citat:
Laura ce-mi place ca te intereseza orice acum legat de bebe. Exact asa eram si eu cand eram insarcinata.

Eu, fara sa fiu rea, as spune ca cele care nu au copii ar trebui sa se abtina de la unele comentarii.

Si sotul meu de cum s-a vazut burtica, adica cam 3 luni, nu prea a mai vrut sa facem dragoste, stiind ca fetita lui e acolo. Dupa ce nasti, cum spunea si Ayrun ai nevoie de recuperare si odihna.

Si eu pot spune ca Mira ne-a unit mai mult, l-a facut mai bun parca. Desi nu se implica f mult, lucreaza uneori si pana la 22 tot pentru noi, eu sunt multumita de relatia noastra. Sotul meu e inebunit dupa fiica-sa si nici un copil nu e asa de frumos ca al lui. Acum ma bate la cap sa mai facem un bebe, dar eu vreau sa mai astept putin.

Barbatii care inseala pe perioada sarcinii sau dupa, mi se par niste mari mitocani. Eu zic ca nu-si merita nici sotia, nici copilul. Eu una n-as putea sta cu un astfel de barbat.

de ce daca nu am copii nu pot sa-mi spun punctul de vedere?:really:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 23 Apr 2009, 22:58 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:
de ce daca nu am copii nu pot sa-mi spun punctul de vedere?:really:


Dupa parerea mea sunt unele lucruri care se schimba dupa ce ai un bebe, pentru ca traiesti aceasta experienta. Inainte de a avea un copil gandeam altfel, dar acum traind sarcina si viata cu un bebe vezi lucrurile altfel.:nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 24 Apr 2009, 10:55 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

Dupa parerea mea sunt unele lucruri care se schimba dupa ce ai un bebe, pentru ca traiesti aceasta experienta. Inainte de a avea un copil gandeam altfel, dar acum traind sarcina si viata cu un bebe vezi lucrurile altfel.:nwink:


nici eu nu intelesesem prea bine de ce ai zis sa se abtina de la comentarii cele fara copii..dar acum ca ai scris chestia asta ai mare dreptate...

eu eram cu ffffff multe teorii cand priveam din afara pe copiii prietenilor mei :))) acum cumva mi s-au mai schimbat ideile...si am mai facut chestii care ziceam ca nu o sa le fac niciodata...bine nu lucruri majore, dar oricum :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 24 Apr 2009, 11:06 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

nici eu nu intelesesem prea bine de ce ai zis sa se abtina de la comentarii cele fara copii..dar acum ca ai scris chestia asta ai mare dreptate...

eu eram cu ffffff multe teorii cand priveam din afara pe copiii prietenilor mei :))) acum cumva mi s-au mai schimbat ideile...si am mai facut chestii care ziceam ca nu o sa le fac niciodata...bine nu lucruri majore, dar oricum :)


si cand eram gravida aveam tot felul de idei despre copii

cand te vezi cu el in brate se schimba tot, nici nu ne dam seama cum si cand


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 24 Apr 2009, 13:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

si cand eram gravida aveam tot felul de idei despre copii

cand te vezi cu el in brate se schimba tot, nici nu ne dam seama cum si cand


iti dau dreptate..eu abia astept sa vina puiul nostru pe lume si mai e putin. dar chiar si asa, nu reusesc sa merg cu mintea atat de departe la cum va fi cand il voi tine in brate, ce voi face la prima febra, la prima tuse, la prima plimbare afara cu caruciorul s.a. nu ma intelegeti gresit, abia astept sa vina si da, imi inchipui viata numai cu bebe de acum inainte, insa nu se materializeaza in imagini si trairi foarte exacte..e ceva ce pluteste in aer si asteapta sa se fixeze o data cu venirea pe lume a lui sau a ei.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 24 Apr 2009, 13:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
cred ca si de aceea am vb pana acum doar despre perioada de sarcina si despre cum am trecut prin ea, nu pot sa emit judecati despre cum va schimba relatia de cuplu (daca o va schimba) bebelusul. pentru ca nu stiu inca ce se va intampla in acel moment, cum spun Bamba si Cristina in care eu si sotul vom tine pentru prima oara bebelusul in brate. pot doar sa va spun ca imi tremura de acum inima (si inca foarte tare) numai gandindu-ma la acea clipa..:~*:~*:~*:~*:~*:~*:~*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România