Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 14:38


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 27 Apr 2009, 19:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
cred k se vede la eco transvaginala,nu?


se vede si la una si la alta :)

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 28 Apr 2009, 01:28 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

se vede si la una si la alta :)


la 2 saptamani de la conceptie nu se vede cu eco transvaginala. la mine s-a vazut la 6 saptamani(4 de la conceptie).
mai bine fa un test de sange.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 28 Apr 2009, 01:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

cred ca tu esti un exemplu clar de copil care si-a manipulat parintii:nlol:
eu sincer sper ca sunt mai desteapta decat viitorul meu copil



eee:-`.
i-am manipulat pana la un punct. doar ca a fost si este avantajul de-a fi singura la parinti...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 28 Apr 2009, 02:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Laura exact asa gandeam si eu inainte de a o avea pe Mira. Criticam dur toti parintii care dormeau in pat cu copii, ironia sortii.
Iti doresc sa ai un bebe cuminte care sa nu te oboseasca prea tare ziua, dar mai ales noaptea si pe cineva care sa te ajute, sa nu ajungi si tu sa dormi cu bebe in pat.


oana , m-am uitat azi pe hi5 la pozele tale.ce mare a crescut mira:).si tu arati ca inainte de sarcina:)

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 28 Apr 2009, 03:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Laura, asa e, Mira e o mare smecherita si o manipulatoare, recunosc. Dar e a mea si ii fac toate mofturile ca o iubesc enorm. Poate am mai spus, ea e cea mai mare realizare a mea.
Am inteles ce ai vrut sa spui mai devreme cu manipularea, dar cum spunea si Ayrun e asa de bine sa dorm cu ea.:nwink:

Intr-adevar Mira pana la 8 luni a dormit in patutul ei, la noi atunci au aparut problemele din cauza dintisorilor. Nu o alaptam din 2 in 2 ore, pana la 8 luni noaptea dormea de la 22 si pana la 6 dimineata neintoarsa. La 8 luni nimic nu o mi impaca noaptea, nici san, nici pimbare prin casa, ne chinuiam amandoua, si dupa scandaluri de jumatate de ora o tineam cu mine in pat sa se linisteasca si uite asa dormim toti 3 si acum.
Acum i-au iesit 2 masele si nici n-am stiut. Problemele la noi au fost la primii dintisori.

Almera, eu zic ca e prea mica sarcina, nu ai nici 4 saptamani, eu prima eco am facut-o la 7, la control gine dr simte daca e sarcina, dar eco nu are sens inca, parerea mea. Sarcina usoara si bebe sanatos iti doresc.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 30 Apr 2009, 23:53 
Veteran

Membru din: 20 Oct 2005, 04:47
Mesaje: 364
eu sunt de acord cu oana..si bebe meu a dormit pana la 4luni juma in patutul lui..pana a inceput sa se trezeasca din 3 in 3 ore..din 2 in 2 ore..din ora in ora..si am cedat..nu mai rezisti si il iei cu tine in pat..altfel lesini de oboseala..macar in pat era mai aproape nu trebuia sa ma mai ridic sa ma duc la patut..de vreo luna a inceput sa doarma mai bine noaptea..dar deja e tardiv..nici mort nu mai sta in patutul lui..asta e..sper ca vor veni si vremuri mai bune..cand va mai creste putin si ne vom intelege..


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 01 Mai 2009, 03:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Asa e Livia, cu toate ca gandeam altfel inainte sa o am pe Mira, acum nu-mi mai bat capul, va veni vremea sa doarma si singurica. Momentan are nevoie de mine si e f bine asa. :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 05 Mai 2009, 03:16 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

hormonii laura :))

sincer acum, eu am devenit o sensibiloasa de cand am nascut...nu stiu ce hormoni or mai ramas in mine, da eu nu ma pot uita la tv sau sa ascult ceva legat de copii care sufera fara sa ma apuc sa bocesc...ii ridicol cateodata de-a dreptul...sa nu zic de serialul meu preferat Grey's anatomy...ala ii bocet in toata regula cand vad cate un copilas care sufera de ceva boala :(


Subscriu!!!
credeam ca numai eu am pitici pe creier! :~* patesc exact ca tine!! ma uit dupa toti copilasii pe care ii intalnesc si ma minunez, uite ce frumos, ce dragalas, iar cand fara sa vreau aud sau vad vreo stire la tv cu micuti amarati, chinuiti sau mai rau, nici nu imi dau seama cand imi curg lacrimile!! pana nu ai un copil multe lucruri nu le simti asa cum trebuie! minunea mica ce vine in viata noastra schimba total perceptia asupra vietii!!! asa cred!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 05 Mai 2009, 03:30 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

chestia cu dormitul in pat cu noi a fost una dintre lucrurile pe care nu le-am schimbat din teoriile mele :)da adevarul este ca am si avut un copil bun care nu s-a trezit decat o data pe noapte pana la 7 sapt dupa care a dormit toata noaptea

eu mi-am dezvoltat o teorie facand o statistica a tuturor copiilor din jur si ai prietenelor prietenelor mele etc...copiii alaptati la cerere (cand vor ei, cat vor ei, indiferent daca e ora de masa sau nu etc) se trezesc de mult mult mai multe ori pe noapte decat cei alaptati dupa un program...

dar hai ca am deviat de la subiect...sorry :)

Sunt de parere ca e bine ca bebelusul sa se obisnuiasca sa doarma in patutul lui... dar am ramas doar la acest stadiu "ar fi bine" ... Cosmin doarme in patutul lui in timpul zilei (doarme si in leagan)! in primele zile cand ne-am intors de la clinica, cumintica si cu intentii bune, am pus bebelusul in patut!! papa din doua in doua ore...in rest stateam si ma uitam la el, si eu si sotul meu (Adi si-a luat 2 saptamani de concediu)! o noapte, doua , trei ... mai atipeam ziua!! imi era frica sa adorm, imi era frica ca nu mai respira, ca se acopera cu paturica, sau ca suzeta nu il lasa sa respire, sau se ineaca cand varsa (nou nascutii regurgiteaza des), oare ii e frig?? oare nu e prea cald??! e bine ca sta pe spate??! si il intoceam ba pe stanga, ba pe dreapta!! nu mai stiam cand e zi si cand e noapte!! desi Cosmin a fost si este un bebelus cuminte, doarme toata noaptea (ii dadeam sa pape dormind)!! dupa cateva zile am renuntat, l-am luat in pat, dar cu grija, nu ma mai inveleam, ca nu cumva sa il acopar pe el din greseala (desi dorm foarte cuminte, unde pun capul acolo raman)! dar asa mi-a fost si imi este mai usor! intind mana, simt ca respira, e agitat sau vizeaza il mangai pe obrajor si se linisteste!!! si iata implinim pe 7 mai 6 lunite si tot cu mami dormim ... desi mami stie ca nu este bine!!! initial am zis, cand implineste trei luni merge in patut!! cand a implinit..hai ca e asa mic, mai sta pana la patru luni!! si tot asa!! acum iar incerc sa imi calc pe inima si il culc in patut! ma prinde 2-3 noaptea si nu dorm!!! nu ma pot linisti!!:~* cum il aud ca scoate un zgomot ma duc la el (de fapt patutul e chiar langa capul meu ), daca nu il aud, de ce nu il aud ... nu pot sta linistita daca nu il simt langa mine!!! dimineata ma trezeste cu manutele, ma mangaie pe fata si pe par si zambeste cu gurita si cu ochisorii lui frumosi! noaptea ma cauta cu manuta, se tine de un deget al meu sau pur si simplu isi tine manuta pe fata mea!! iar sotul meu a fost de acord!! stiu ca nu este usor pentru el, dar a zis ca decat sa ma vada asa ingrijorata si sa nu dorm mai deloc de grija, asta este!! ...dar inca incerc sa-l pun la somnic in patut ...si noaptea!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 05 Mai 2009, 03:33 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

hmmmm...nu vreau sa te superi pe mine dar cat ai de gand sa dormi cu mira in pat?
eu serios ca nu concep sa se intample treaba asta.


draga Laura te inteleg!! la fel ziceam si eu inainte de al avea pe Cosmin!! mai vorbim dupa ce vine bebelul tau!!!:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 05 Mai 2009, 03:39 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Am omis sa spun ca baietelul meu e un cumintel, din prima zi a dormit noaptea foarte bine, ii dadeam sa pape fiindca trebuia - din doua in doua ore, sau la trei ore, uneori nici nu se trezea, tot dormind ii schimbam pampersul!! de pe la trei luni jumate incoace doarme de seara pana dimineata!! problema cu dormitul in patut ... e la mine!! eu sunt mami-problema!!!:p Cosminel e un bebe-model!!:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cum afecteaza relatia de cupluun copil?
MesajScris: 05 Mai 2009, 08:54 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Am omis sa spun ca baietelul meu e un cumintel, din prima zi a dormit noaptea foarte bine, ii dadeam sa pape fiindca trebuia - din doua in doua ore, sau la trei ore, uneori nici nu se trezea, tot dormind ii schimbam pampersul!! de pe la trei luni jumate incoace doarme de seara pana dimineata!! problema cu dormitul in patut ... e la mine!! eu sunt mami-problema!!!:p Cosminel e un bebe-model!!:~*


Trebuie sa te linistesti ca nu se intampla nimic...stiu ca e greu dar chiar nu i se intampla nimic...eu pe Alexia nu am invelit-o cu patura pana tarziu (aproape de un an) tocmai ca sa nu existe pericolul sa se sufoce...perna nu are nici acum...deci patutul ei era gol, nu exista nici un pericol de nimic...iar la 6 luni nu prea mai regurgiteaza...deci miha ii numai in capsorul tau, trebuie sa faci un pas inapoi...nu ti-i frica, ca o sa devina prea dependent de tine? mie de asta mi-a fost frica, nu ca nu mi-ar placea sa o vad ca ma vrea numai pe mine, sau ca isi intinde manutzele dupa mine etc...dar nu prea cred ca e sanatos lucrul asta :)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: somnic in patut
MesajScris: 05 Mai 2009, 10:59 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Trebuie sa te linistesti ca nu se intampla nimic...stiu ca e greu dar chiar nu i se intampla nimic...eu pe Alexia nu am invelit-o cu patura pana tarziu (aproape de un an) tocmai ca sa nu existe pericolul sa se sufoce...perna nu are nici acum...deci patutul ei era gol, nu exista nici un pericol de nimic...iar la 6 luni nu prea mai regurgiteaza...deci miha ii numai in capsorul tau, trebuie sa faci un pas inapoi...nu ti-i frica, ca o sa devina prea dependent de tine? mie de asta mi-a fost frica, nu ca nu mi-ar placea sa o vad ca ma vrea numai pe mine, sau ca isi intinde manutzele dupa mine etc...dar nu prea cred ca e sanatos lucrul asta :)


Buna dimineata! stiu ca ai dreptate! stiu ca e numai in capul meu problema!!! incerc sa ma educ in privinta asta!! ...prin urmare sunt dupa o noapte cand am stat cu urechile ciulite sa-l aud respirand, sau am atipit iepureste de teama ca nu-l aud daca plange!! concluzie: nu prea am dormit!! si nu vreau sa fie dependent de mine!! din fericire e un copil sociabil, zambeste mereu, e jucaus, ii plac si adultii si copilasii, socializeaza, comunica pe limba lui! eu trebuie sa ma educ!!!:p


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 05 Mai 2009, 12:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Buna dimineata! stiu ca ai dreptate! stiu ca e numai in capul meu problema!!! incerc sa ma educ in privinta asta!! ...prin urmare sunt dupa o noapte cand am stat cu urechile ciulite sa-l aud respirand, sau am atipit iepureste de teama ca nu-l aud daca plange!! concluzie: nu prea am dormit!! si nu vreau sa fie dependent de mine!! din fericire e un copil sociabil, zambeste mereu, e jucaus, ii plac si adultii si copilasii, socializeaza, comunica pe limba lui! eu trebuie sa ma educ!!!:p


:)am citit toata povestea ta......pe de-o parte zambesc si pe alta parte ma ingrijorez.sincer, sper sa nu ma schimb asa de tare, desi sunt convinsa ca ma voi schimba.Am niste principii de care chiar vreau sa tin cont, pt ca vad ce ma enerveaza acum la copiii altora.Poate...nu o sa pot.cine stie?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 05 Mai 2009, 19:20 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

Buna dimineata! stiu ca ai dreptate! stiu ca e numai in capul meu problema!!! incerc sa ma educ in privinta asta!! ...prin urmare sunt dupa o noapte cand am stat cu urechile ciulite sa-l aud respirand, sau am atipit iepureste de teama ca nu-l aud daca plange!! concluzie: nu prea am dormit!! si nu vreau sa fie dependent de mine!! din fericire e un copil sociabil, zambeste mereu, e jucaus, ii plac si adultii si copilasii, socializeaza, comunica pe limba lui! eu trebuie sa ma educ!!!:p


acum nu ar fi problema...dar creste si o sa isi dea seama tot mai mult ce ii in jurul lui si atunci s-ar putea sa fie mai rau, sa vrea sa doarma numai cu tine etc...oricum ei trec printr-o faza de "stranger anxiety" in care se agata mai mult de parinti si plang la straini etc...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 07 Mai 2009, 05:17 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

:)am citit toata povestea ta......pe de-o parte zambesc si pe alta parte ma ingrijorez.sincer, sper sa nu ma schimb asa de tare, desi sunt convinsa ca ma voi schimba.Am niste principii de care chiar vreau sa tin cont, pt ca vad ce ma enerveaza acum la copiii altora.Poate...nu o sa pot.cine stie?


Buna din nou dragelor!!
draga Laura nu are sens sa te ingrijorezi!! ...mai mult decat trebuie :p se spune ca odata cu instalarea unei bulinute de viata in pantecele mamicii, incep grijile...care nu se mai sfarsesc toata viata!! nu sunt o fire panicoasa, dar pe langa dragostea enorma ce nu poate fi exprimata in cuvinte, ce o simti pentru pruncut, dintr-o data iti dai seama ca nu mai esti tu nr 1 in viata (si aici nu survine nici o parere de rau!)si odata cu asta vine asupra ta o raspundere asa mare si incepi sa iti pui intrebari daca o sa fii in stare sa faci totul asa cum trebuie!! nu e vorba ca increderea in propria persoana ar fi zdruncinata, nicidecum! doar constientizezi ce mare responsabilitate aduce micuta minune, care depinde in primii ani de viata, in totalitate de mamica lui!! abia astept sa inainteze sarcina ta si sa ne povestesti ce simtaminte incerci, atunci o sa intelegi mai bine!! nu mai spun de momentul cand o sa tii mogaldeata rozalie si pufoasa in brate!! cata spaima, grija impletite cu duiosie si o dragoste imensa care nu mai are loc in suflet, asa simti!! viata ti se schimba total!!!:~* eu zic ca in bine!!!:flower::flower::flower:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 07 Mai 2009, 05:21 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

:) tin cont, pt ca vad ce ma enerveaza acum la copiii altora.Poate...nu o sa pot.cine stie?

cat despre principiile de care amintesti tu ... toata scala de valori o sa ti se schimbe!! o sa incepi sa-i intelegi mai bine pe cei care au copii, o sa intelegi ca si fiecare copil are firea, personalitate lui, adevarat, ii putem educa, indruma, dar ei vin ca si individualitati ... educatia e esentiala dar chiar nu-i putem modela cum dorim noi! parerea mea!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 07 Mai 2009, 05:28 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

acum nu ar fi problema...dar creste si o sa isi dea seama tot mai mult ce ii in jurul lui si atunci s-ar putea sa fie mai rau, sa vrea sa doarma numai cu tine etc...oricum ei trec printr-o faza de "stranger anxiety" in care se agata mai mult de parinti si plang la straini etc...

Mai intai te pup Bamba si pe tine si pe frumoasa ta fetita! ce mai faceti!?!? noutati?!? cat are acum micuta ??! cum spuneam, sunt in urma cu stirile de pe ghid!!
Cosmin al nostru e cumintel, inca e sociabil cu toata lumea, cunoscuta sau nu; adevarat e mai reticent fata de straini, dar le zambeste cu aceeasi larghete si vorbeste pasareasca lui cui vrea si cui nu vrea sa-l asculte!!:ok: nu plange daca il las cu altcineva, sper sa nu se schimbe!! chiar nu am de ce sa ma plang, e sanatos, voinic, doarme toata noaptea, papa foarte bine.:~*ii plac cantecele (chiar daca sunt o afona de tot hazul ii cant cat e ziulica de lunga!! :nlol:), povestile, desenele animate, cel mai mult adora sa i se vorbeasca, ii place sa rada in hohote. Nu trebuie sa te strofoci prea tare sa-l amuzi, rade la orice grimasa, cuvant mai nou, o miscare, orice il amuza teribil! as vorbi la nesfarsit despre el!! asa ca ma opresc aici! pupici!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 07 Mai 2009, 18:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Mai intai te pup Bamba si pe tine si pe frumoasa ta fetita! ce mai faceti!?!? noutati?!? cat are acum micuta ??! cum spuneam, sunt in urma cu stirile de pe ghid!!


Bine facem, suntem o fetita in toata regula acum...nu mai am bebe :cry::cry: Ii mare si alearga toata ziua prin casa, trage tot ce ii de tras, ar sta una intruna afara (si din pacate la noi ploua de o sapt si nu prea putem iesi pe afara)...dar in rest ii destul de cuminte comparativ cu alti copii...sper sa o tina si mai departe...acum cred ca ii mai ies ceva dintisori (avem 4 sus si 4 jos) ca ii mai maraita un pic decat de obicei si mai needy :)

Pupam pe Cosminel si pe mamica lui!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: somnic in patut
MesajScris: 04 Aug 2009, 10:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Bine facem, suntem o fetita in toata regula acum...nu mai am bebe :cry::cry: Ii mare si alearga toata ziua prin casa, trage tot ce ii de tras, ar sta una intruna afara (si din pacate la noi ploua de o sapt si nu prea putem iesi pe afara)...dar in rest ii destul de cuminte comparativ cu alti copii...sper sa o tina si mai departe...acum cred ca ii mai ies ceva dintisori (avem 4 sus si 4 jos) ca ii mai maraita un pic decat de obicei si mai needy :)

Pupam pe Cosminel si pe mamica lui!


pai daca nu mai ai bebe...poate mai faci unul:)Tot e epidemie de gravidute...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România