Ultima vizită a fost: Acum este 19 Apr 2024, 19:37


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

wow. cum cateva mii de euro? atat de mult?


nu..am zis de dolari...am dat un search rapid si primul an este $2150 iar apoi $125 storage fee

apropo...imi aduc bine aminte ca daca de ex Alexia se imbolnaveste si am nevoie de stem cells, un alt copil ar fi un donor potrivit sa iau celule?

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

nu..am zis de dolari...am dat un search rapid si primul an este $2150 iar apoi $125 storage fee

apropo...imi aduc bine aminte ca daca de ex Alexia se imbolnaveste si am nevoie de stem cells, un alt copil ar fi un donor potrivit sa iau celule?

nu neaparat un alt copil ci o persoana care sa fie compatibila...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

nu..am zis de dolari...am dat un search rapid si primul an este $2150 iar apoi $125 storage fee

apropo...imi aduc bine aminte ca daca de ex Alexia se imbolnaveste si am nevoie de stem cells, un alt copil ar fi un donor potrivit sa iau celule?



atata tm cat este compatibil nu vad care ar fi problema dar tot celulele proprii sunt cele mai potrivite.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:


atata tm cat este compatibil nu vad care ar fi problema dar tot celulele proprii sunt cele mai potrivite.


am inteles...ma gandeam in ideea in care la a doua sarcina ma razgandesc si ma hotarasc sa colectez...daca o sa imi fie bune si pt Alexia

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

am inteles...ma gandeam in ideea in care la a doua sarcina ma razgandesc si ma hotarasc sa colectez...daca o sa imi fie bune si pt Alexia


depinde si aici de grupa de sange a viitorului copil.
daca va imprumuta grupa de sange a ta sau a sotului si daca va fi compatibil cu Alexia. daca da, nu cred ca ar fi vreo problema.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

depinde si aici de grupa de sange a viitorului copil.
daca va imprumuta grupa de sange a ta sau a sotului si daca va fi compatibil cu Alexia. daca da, nu cred ca ar fi vreo problema.


asa-i...ce aiurita sunt...tot uit unde am pus hartiile pe care ii trecuta grupa ei si a mea de sange

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 01:57 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
Citat:

asa-i...ce aiurita sunt...tot uit unde am pus hartiile pe care ii trecuta grupa ei si a mea de sange


Bamba prietena mea si-a facut autotransplant.... transplant autolog, adica celulele stem au fost luate de la ea, prelevate si transplantate tot ei.

Celulele stem vindeca cel putin 70 de boli.
A cheltuit mii de euro pentru sanatate, la transplant a costat-o 7000 de euro, va dati seama cat a putut sa cheltuie in atatia ani, fara sa-i adaugam si pe acestia 7000 :(

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 02:10 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Bamba celulele stem recoltate la nastere sunt potrivite in primul rand copilului, adica 100 %, apoi fratelui, aprox. 60 %, apoi parintilor, cam 30 %, apoi rudelor. Exista si sansa ca un alt copil sa fie compatibil cu celulele copilului tau, dar e mai putin probabil.

Eu am auzit caz in care copilul unei familii era bolnav, mama a ramas iar insarcinata si la nastere a recoltat celule stem cu care si-a salvat copilul mai mare. A facut inca un copil sa il salveze pe primul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 02:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:
Bamba celulele stem recoltate la nastere sunt potrivite in primul rand copilului, adica 100 %, apoi fratelui, aprox. 60 %, apoi parintilor, cam 30 %, apoi rudelor. Exista si sansa ca un alt copil sa fie compatibil cu celulele copilului tau, dar e mai putin probabil.

Eu am auzit caz in care copilul unei familii era bolnav, mama a ramas iar insarcinata si la nastere a recoltat celule stem cu care si-a salvat copilul mai mare. A facut inca un copil sa il salveze pe primul.


da la ceva de genul ma gandeam si eu daca ar fi vreodata sa fie cazul...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 02:50 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

prietena ta a gasit sa isi faca transplant si fara sa fi avut recoltate celule la nastere asa-i? pai si atunci daca se gasesc, de ce sa pun raul in fata si sa recoltez?


pai daca eu gandesc asa..tu andesti asa si alte 100 ;a fel ajunge sa nu aiba cu ce celule sa isi faca tratamentul.Eu zic ca e un progres recoltarea celulelor Stem si numai cand treci prin asa ceva realizezi ce important este.Doamne ajuta sa nu trecem niciodata.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 02:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

pai daca eu gandesc asa..tu andesti asa si alte 100 ;a fel ajunge sa nu aiba cu ce celule sa isi faca tratamentul.Eu zic ca e un progres recoltarea celulelor Stem si numai cand treci prin asa ceva realizezi ce important este.Doamne ajuta sa nu trecem niciodata.


eu ma gandeam in ideea ca exista donori on a regular basis si nu trebuie neaparat sa colectez eu daca odata o sa am nevoie...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 03:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

eu ma gandeam in ideea ca exista donori on a regular basis si nu trebuie neaparat sa colectez eu daca odata o sa am nevoie...


eu cred ca o sa fac recoltarea asta pana la urma.Nu am nimic de pierdut.O sa renunt sa nasc la policlinica particulara(oricum era un moft), si imi fac recoltarea.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 04:57 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Buna fetele! cunosc un caz in care celulele stem ar fi fost de ajutor! o angajata de la noi, a nascut un bebe acum ceva timp, si e bolnavior si singura sansa sunt celulele stem!!! acum se chinuie sa ramana repede insarcinata sa-i faca un fratior/surioara sa salveze micutul!
cum spuneam, speram sa nu avem niciodata nevoie de ele! sotul meu nu a fost de acord! dar stiti ca nu e nevoie decat de acceptul mamei!!:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 24 Iul 2009, 11:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
Citat:

eu ma gandeam in ideea ca exista donori on a regular basis si nu trebuie neaparat sa colectez eu daca odata o sa am nevoie...

unde locuiesti tu bamba nu ar fi o prea mare problema sa gasesti donatori...pt ca altfel e sistemul la voi ...dar in romania stii si u prea bine cum este doar ai plecat de aici...si chestia asta cu recoltare de celule stem e o raza de speranta, o sansa in plus pt multi dintre noi...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 30 Iul 2009, 19:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
unde locuiesti tu bamba nu ar fi o prea mare problema sa gasesti donatori...pt ca altfel e sistemul la voi ...dar in romania stii si u prea bine cum este doar ai plecat de aici...si chestia asta cu recoltare de celule stem e o raza de speranta, o sansa in plus pt multi dintre noi...

se pare ca nimeni nu isi mai da cu parerea despre acest subiect...eu m-am decis sa imi fac recoltarea.Nu am nimic de pierdut.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 02 Aug 2009, 20:02 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
Citat:
se pare ca nimeni nu isi mai da cu parerea despre acest subiect...eu m-am decis sa imi fac recoltarea.Nu am nimic de pierdut.

o decizie inteleapta in zilele noastre. la fel si eu as proceda, mai bine ma asigur la timpul potrivit decat sa regret dupa:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 05 Aug 2009, 14:51 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
laura, noi am facut cu cord blood, a costat 3200 de lei, se pot plati si in rate, si cam 80 de lei pe an

cantitatea de celule recoltata ajunge pana va avea copilul 64 de kg - ceea ce e destul de mult cred eu.

in romania inca e foarte greu daca ai nevoie de celule stem si nu ai un donator sau nu le ai depozitate, si sa mergi in strainatate te costa enorm


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 05 Aug 2009, 22:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:
laura, noi am facut cu cord blood, a costat 3200 de lei, se pot plati si in rate, si cam 80 de lei pe an

cantitatea de celule recoltata ajunge pana va avea copilul 64 de kg - ceea ce e destul de mult cred eu.

in romania inca e foarte greu daca ai nevoie de celule stem si nu ai un donator sau nu le ai depozitate, si sa mergi in strainatate te costa enorm



chiar vroiam sa va intreb cu cine faceti recoltarea. noi ne-am hotarat la ei. mi se par ok http://www.cordcenter.ro/index.php?lang=ro


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 05 Aug 2009, 22:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


chiar vroiam sa va intreb cu cine faceti recoltarea. noi ne-am hotarat la ei. mi se par ok http://www.cordcenter.ro/index.php?lang=ro

cu ei facem si noi.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Celule Stem
MesajScris: 07 Aug 2009, 13:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Si eu tot cu ei am facut. La noi merge pana la 67 de kg. Totul depinde de cantitatea de sange recoltata.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 118 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România