Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 22:50


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 11:58 
Nou Venit

Membru din: 03 Sep 2009, 03:52
Mesaje: 4
Eu as vrea un bebe pe la 21-22 de ani......la terminarea facultatii. Stiu ca e cam repede dar imi doresc foarte mult......as vrea o fetita, grasuta si creata. Voua ce varsta vi se pare potrivita pentru a avea un bebe?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 12:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Eu as vrea un bebe pe la 21-22 de ani......la terminarea facultatii. Stiu ca e cam repede dar imi doresc foarte mult......as vrea o fetita, grasuta si creata. Voua ce varsta vi se pare potrivita pentru a avea un bebe?



eu cred ca un copil il faci atunci cand esti pregatita si psihic si financiar si tot, varsta nu conteaza(bine nici sa-l fac la varsta lu' bunica :) ).este frumos sa ai un copil, te simti implinit, fiecare zi este o bucurie, dar este si o mare responsabilitate

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 12:31 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Nu exista o varsta potrivita pentru a avea bebelus!!! daca Dumnezeu iti harazeste sa ai bebe la 20 de ani, e foarte bine, daca e mai tarziu, e la fel de bine!! important e sa fii un bun parinte si sa faci tot ce se poate sa-i fie bine micutului! asa cred!! ideal este sa ai o situatie financiara stabila, solida, un micut implica multe cheltuieli (pe care le faci fara urma de regret, desigur)~! se intelege, stabilitatea emotionala in preajma micului print/printesa e esentiala!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 13:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
elanicol scrie:
Nu exista o varsta potrivita pentru a avea bebelus!!! daca Dumnezeu iti harazeste sa ai bebe la 20 de ani, e foarte bine, daca e mai tarziu, e la fel de bine!! important e sa fii un bun parinte si sa faci tot ce se poate sa-i fie bine micutului! asa cred!! ideal este sa ai o situatie financiara stabila, solida, un micut implica multe cheltuieli (pe care le faci fara urma de regret, desigur)~! se intelege, stabilitatea emotionala in preajma micului print/printesa e esentiala!

sunt intr-ul totul de acord cu tine.......bebele trebuie sa vina atunci cand ai o stabilitate materiala ,sa ii poti oferi copilului tau tot
nu cred ca exista o varsta ptr asta......cred ca e alegerea fiecaruia......trebuie insa sa fie o decizie luata de amandoi partenerii

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 14:06 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
si eu sunt de acord cu fetele...un copil trebuie sa vina pe lume atunci cand amandoi sunteti pregatiti sa-l aveti indiferent de varsta

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 15:54 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
am gandit asa, cand voi fi pregatita emotional, sa rezist unei presiuni atat de mari, ca de iubit mai mult ca sigur il voi adora si iubi, pana ma hotarasc ca sunt o veritabila balanta, care ba vrea ceva acum, ba se razgandeste in ultimu moment, dar in primu si primu rand sa am o situatie materiala buna, asta e un punct vital, aduci pe lume un copil cand stii ca ai ce sa-i oferi, cred ca peste vreo 3/4 ani voi fi pregatita, pana atunci ma imbarbatez :unsure:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 18:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
si eu cred ca nu exista neaparat o varsta potrivita pt a face un copil. trebuie sa exista insa, stabilitate financiara relativa ( pana la urma toate vin la tm lor) si o mare maturitate pt amandoi partenerii.
plus ca este important sa se inteleaga ca un copil reprezinta si implica mai mult decat un moft sau o dorinta trecatoare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 03 Sep 2009, 21:30 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
merg mai mult pe ideea ca partenerii sa se inteleaga si sa se ajute reciproc, asta e tot ce conteaza... :love:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 04 Sep 2009, 09:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
amely85 scrie:
merg mai mult pe ideea ca partenerii sa se inteleaga si sa se ajute reciproc, asta e tot ce conteaza... :love:


asa este, dar daca nu ai un venit cat de cat indestulator poti sa te intelegi si sa te iubesti mult si bine pt ca un copil nu creste cu aer!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 04 Sep 2009, 09:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 14:32
Mesaje: 1077
Localitate: bucuresti
c_catalina scrie:
Eu as vrea un bebe pe la 21-22 de ani......la terminarea facultatii. Stiu ca e cam repede dar imi doresc foarte mult......as vrea o fetita, grasuta si creata. Voua ce varsta vi se pare potrivita pentru a avea un bebe?

mie mi se pare ca ar fi un pic cam repede...acuma gandeste'te ca un copil nu creste cu aer... eu cred ca ar trebui sa ai si u o situatie materiala cat de cat buna, pt ca un copil nu se creste asa usor... si in plus trebuie sa fii si u pregatita psihic, pt ca e usor sa vrei dar m'ai greu de crescut apoi...gandeste'te ca dupa ce ai un copil totul se schimba nu m'ai poti face tot ce vrei tu cam totul o sa se invarte in jurul lui/ei...acuma noi ti'am dat un sfat tu alegi singura ce o sa faci...

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 05 Sep 2009, 11:08 
Diva

Membru din: 02 Oct 2008, 19:07
Mesaje: 928
asa este, dar daca nu ai un venit cat de cat indestulator poti sa te intelegi si sa te iubesti mult si bine pt ca un copil nu creste cu aer![/quote]

de acord la fel cum exista si posibilitatea ca ei sa aibe o situatie financiara f buna si ei sa nu se inteleaga deloc, deci...cazuri si cazuri :-`


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 05 Sep 2009, 11:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
trebuie sa le ai clar pe amandoua.....stabilitate financiara,iubire si intelegere intre partenerii si apoi poate veni si bebele....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 05 Sep 2009, 11:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
elyt1000 scrie:
trebuie sa le ai clar pe amandoua.....stabilitate financiara,iubire si intelegere intre partenerii si apoi poate veni si bebele....



exact asta am spus si eu. trebuie sa fie amandoua...nu e suficienta dragostea


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 06 Sep 2009, 02:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:


exact asta am spus si eu. trebuie sa fie amandoua...nu e suficienta dragostea


si daca nu ajungi la o situatie financiara care sa fie satisfacatoare?nu mai faci copii?

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 06 Sep 2009, 10:18 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
si daca nu ajungi la o situatie financiara care sa fie satisfacatoare?nu mai faci copii?[/quote]

eu am zis initial stabilitate financiara relativa. cat de cat sa-ti poti cumpara si tu un pampers fara sa apelezi la mama si la tata ca sa-ti dea bani sa-ti poti creste copilul.
stabilitatea financiara vine, zic eu, in timp, nu exclude aparitia unui copil dar nu stiu cate ii poti oferi acestuia studenta fiind sau proaspat absolventa de facultate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 06 Sep 2009, 10:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
anidaaa scrie:

eu am zis initial stabilitate financiara relativa. cat de cat sa-ti poti cumpara si tu un pampers fara sa apelezi la mama si la tata ca sa-ti dea bani sa-ti poti creste copilul.
stabilitatea financiara vine, zic eu, in timp, nu exclude aparitia unui copil dar nu stiu cate ii poti oferi acestuia studenta fiind sau proaspat absolventa de facultate.


am inteles ca te refereai la asta, dar nu vreau sa para ca doar cei care a cat de cat bani pot sa faca copii.
Si eu am asteptat pana am ajuns la un moment in viata cand doar asta imi lipseste.Nu sunt pregatita inca....nici chiar la 7 luni de sarcina.Dar era momentul din toate punctele de vedere...

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 06 Sep 2009, 11:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
am inteles ca te refereai la asta, dar nu vreau sa para ca doar cei care a cat de cat bani pot sa faca copii.
Si eu am asteptat pana am ajuns la un moment in viata cand doar asta imi lipseste.Nu sunt pregatita inca....nici chiar la 7 luni de sarcina.Dar era momentul din toate punctele de vedere...[/quote]


te inteleg perfect
:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 29 Sep 2009, 17:35 
Veteran
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mai 2007, 02:23
Mesaje: 413
Nu cred ca exista o varsta pentru a avea copii. Poate varsta "mintii" sa fii destul de copt la inte ca sa realizezi ce inseamna un copil si de cata responsabilitate trebuie sa dai dovada.

Eu am 22 de ani (in ianuarie fac 23), mi-am dorit copilul din tot sufletul, sunt pregatita sufleteste si financiar. :D

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 29 Sep 2009, 19:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
brunetik scrie:
Nu cred ca exista o varsta pentru a avea copii. Poate varsta "mintii" sa fii destul de copt la inte ca sa realizezi ce inseamna un copil si de cata responsabilitate trebuie sa dai dovada.

Eu am 22 de ani (in ianuarie fac 23), mi-am dorit copilul din tot sufletul, sunt pregatita sufleteste si financiar. :D


wow :eek: ce tanara esti(nu ca nu ai arata).....super fain.....sunt sigura ca ti-ai dorit acest copil fff mult....si eu imi doresc unul,dar o sa vina el ,sunt sigura.....nu vreau sa intru in panica dar eu am o varsta cand ar fi "trebuit" sa am unul deja.....

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Care vi se pare varsta potrivita pentru a avea un bebe?
MesajScris: 09 Mar 2011, 11:28 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
Am mai revenit putin, nu-mi sta capul la invatat :)

Vroiam sa va intreb daca ati auzit de cea mai tanara bunica din lume, cea de 23 de ani. Aveti aici un link: http://www.click.ro/actualitate/din_tar ... 86665.html

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România