Ultima vizită a fost: Acum este 28 Apr 2024, 07:16


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 19 Aug 2008, 15:14 
Nou Venit

Membru din: 19 Aug 2008, 14:49
Mesaje: 2
salutare fetelor! si eu voi fi miresica in 2009...in sfarsit am reusit sa acontam restaurantul Casa Brancoveanu..asa se numeste. e nou, mie mi s-a parut intim si frumos...conditiile au fost putin ciudate dar am rezolvat oricum noi nu vrem nunta mare, cu fast. sunt multumita...
stie cineva ceva de spre acest restaurant? poate cineva care are nunta anul acesta? am inteles de la seful de sala ca au multe nunti acontate si pentru anul acesta (2008).
ma cam sperie faptul ca nu a dat decat chitanta...fara contract.sper sa nu avem probleme
meniul nu stiu cum arata...cred ca e foarte buna ideea cu degustatul restaurantului ca simplu client..ca sa vezi exact cum se prezinta mancarea la ei.
un sfat din experienta mea pana acum: daca sunteti hotarate sa faceti nunta la anu, cautati din timp restautant...abia dupa ce gasiti si-l acontati, sa fiti sigure ca va casatoriti! spor la cautari!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 19 Aug 2008, 19:14 
Nou Venit

Membru din: 31 Iul 2008, 23:19
Mesaje: 8
fetelor sunt foarte derutata

eu as fi vrut sa fac cununia religioasa la biserica domnita balasa, dar am auzit numai pareri proaste despre acest lacas: ba ca unul din preoti este impertinent, ca face glume deplaste in timpul slujbei, ba ca altul are obiceiul sa vina "cherchelit", ca slujba dureaza foarte putin, nu te lasa sa faci poze.
astea sunt doar o parte din grozaviile pe care le-am auzit despre aceasta biserica.
doar cateva pareri bune.
daca aveti ideea desre slujbele desfasurate acolo, mi-ar prinde tare bine un sfat.
multumesc mult!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 19 Aug 2008, 19:15 
Junior

Membru din: 24 Iul 2008, 20:32
Mesaje: 60
Doamne, nu ti-e frica sa nu se intample ceva? cum sa nu faci contract si nici meniul sa nu fie stabilit? Atunci ce ai stabilit? Doar ti-au luat banii??? Scuze ca pun multe intrebari, ma mira insa cum de se poate intampla asa ceva . Fara contract se por suci oricand, sunt multe restaurante care chiar si cu contract te mai umfla la pret in apropierea nuntii. Mare curaj ai!


Citat:
salutare fetelor! si eu voi fi miresica in 2009...in sfarsit am reusit sa acontam restaurantul Casa Brancoveanu..asa se numeste. e nou, mie mi s-a parut intim si frumos...conditiile au fost putin ciudate dar am rezolvat oricum noi nu vrem nunta mare, cu fast. sunt multumita...
stie cineva ceva de spre acest restaurant? poate cineva care are nunta anul acesta? am inteles de la seful de sala ca au multe nunti acontate si pentru anul acesta (2008).
ma cam sperie faptul ca nu a dat decat chitanta...fara contract.sper sa nu avem probleme
meniul nu stiu cum arata...cred ca e foarte buna ideea cu degustatul restaurantului ca simplu client..ca sa vezi exact cum se prezinta mancarea la ei.
un sfat din experienta mea pana acum: daca sunteti hotarate sa faceti nunta la anu, cautati din timp restautant...abia dupa ce gasiti si-l acontati, sa fiti sigure ca va casatoriti! spor la cautari!
:-s:-s


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 20 Aug 2008, 12:52 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
fetelor sunt foarte derutata

eu as fi vrut sa fac cununia religioasa la biserica domnita balasa, dar am auzit numai pareri proaste despre acest lacas: ba ca unul din preoti este impertinent, ca face glume deplaste in timpul slujbei, ba ca altul are obiceiul sa vina "cherchelit", ca slujba dureaza foarte putin, nu te lasa sa faci poze.
astea sunt doar o parte din grozaviile pe care le-am auzit despre aceasta biserica.
doar cateva pareri bune.
daca aveti ideea desre slujbele desfasurate acolo, mi-ar prinde tare bine un sfat.
multumesc mult!


Scumpa mea, eu am facut cununia la Domnita Balasa si am ales acesta biserica dupa ce am mai fost la diverse nunti acolo. La mine a fost foarte OK. Am auzit si eu celebrele zvonuri, dar asta nu m-a impiedicat sa aleg ce imi doresc. Slujba a tinut aproximativ 30-40 min, preotii (au fost 4) au fost foarte ok, iar cel care mai glumea, a fost de bun simt si nu era cherchelit. Pentru mine a fost super si toata lumea prezenta a fost impresionata de slujba, cor si atmosfera, in general. In speranta ca ti-am fost de folos :lips:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 20 Aug 2008, 12:58 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
salutare fetelor! si eu voi fi miresica in 2009...in sfarsit am reusit sa acontam restaurantul Casa Brancoveanu..asa se numeste. e nou, mie mi s-a parut intim si frumos...conditiile au fost putin ciudate dar am rezolvat oricum noi nu vrem nunta mare, cu fast. sunt multumita...
stie cineva ceva de spre acest restaurant? poate cineva care are nunta anul acesta? am inteles de la seful de sala ca au multe nunti acontate si pentru anul acesta (2008).
ma cam sperie faptul ca nu a dat decat chitanta...fara contract.sper sa nu avem probleme
meniul nu stiu cum arata...cred ca e foarte buna ideea cu degustatul restaurantului ca simplu client..ca sa vezi exact cum se prezinta mancarea la ei.
un sfat din experienta mea pana acum: daca sunteti hotarate sa faceti nunta la anu, cautati din timp restautant...abia dupa ce gasiti si-l acontati, sa fiti sigure ca va casatoriti! spor la cautari!


Chiar nu stiu pe unde este localul. Nici eu nu am avut contract, dar am mers la un local cunoscut in doemniul nuntilor. Patronul ne-a spus foarte clar ca daca vrem contract, ne semneaza ce ii dam noi, dar el nu are ceva gata facut. Omul a fost franc si ne-a spus ca nu-si permite sa faca greseli, altfel nu mai are clienti, asa ca nu sta sa promita ceva ce nu poate oferi. Pentru banii de avans, ne-a dat chitanta si ne-a specificat pe ea ca este un acont pentru data de .....(data nuntii). Am stabilit in schimb ce avem voie sa facem ( cu bauturi, amenajare local, nr aproximativ de persoane, etc) si ce doreste el sa nu facem. Meniul si alte detalii le-am stabilit cu o luna inainte de nunta. Da-ne mai multe informatii despre local si poate te ajutam noi cu ceva barfulite despre locatia respectivaO:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 20 Aug 2008, 17:30 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
si eu am facut la fel
am platit acontul pt restaurat si restul le-am discuatat pe parcurs
la inceputul anului am primit instiintare de la ei cu valaorea meniul, continutul acestuia si tot ce este inclus in el, valoare care ramane stabilita pana la sf anului.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Aug 2008, 00:51 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
GATAAAAAA:heart::heart::heart::heart::love::love::love::love:a fost cea mai frumoasa si minunata nunta la care am fost vreodata:love:a fost superb! si ne-am distrat la maxim! a fost perfect!!!:heart:

si acum hai sa va zic pe foarte scurt referitor la bauturi...la 140 de persoane...
- am avut 30 de litri de vin, jumi-juma. Rosu mai avem vreo 12 litri in butelci de plastic din acelea de 5 litri. nici nu stiu ce sa fac cu ele...
- bere am avut 280 de sticle incluse in meniu, din care mai avem ramase 5 lazi -3 jumate becks, 1 jumate ursus fara alcool. mai luasem 3 lazi de ursus care le-am dus inapoi neincepute...
- garrone alb am avut 5 sticle daca nu ma insel mai sunt doua aproape neincepute in frigi.
- sampanie am avut 11 sticle. 8 de piersica si 3 de capsuna. Oare pot spune firma? Oricum a fost o sampanie ieftina si buna!!!:drool:Separat am luat o sticla mai scumpa pt ca cealalta ce o luasem nu pusca si ne trebuia una care sa puste cand intram in restaurant:ok:
- tuica...am avut vreo 10 litri plus ce a fost acas la fiecare...
- suc...in meniu incluse 2 litri la doua persoane in plus am luat 2 baxuri...sucul s-a terminat pe la aproape 3 cred dar nu a mai cerut nimeni ca erau pe mese sticle...
- apa... 1 litru juma la doua persoane incluse in meniu si cumparat separat vreo 2-3 baxuri de 2 litri...am mai ramas cu 4 sticle de 2 litri
- acas am mai avut 2 sticle de vin cumparate pt a ciocni cu nasii si 2 sticle sampanie la civila si cate o sticla de tuica la fiecare dintre miri si la civila...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Aug 2008, 01:00 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Broscanel...pentru a te linisti...noi cand am arvunit restaurantul am platit un acont de 500 de ron si am primit doar o chitanta...prin mai-iunie nu mai stiu ne-au sunat si am fost de am incheiat un semicontract. in iunie paremi-se...atunci am mai platit 500 pt ca crescuse taxa de rezervare si ca sa bata contractul:ok:oricum suma de 1000 s-a scazut din suma finala ce o aveam de platit la restaurant...
in lunea dinainte de nunta am fost am stabilit exact meniul si am semnat si ultima anexa a contractului. ne asteptam sa se modifice preturile la meniu cu cresterile la pretul mancarii (in iulie), insa nu am avut deloc treaba...
ca sa revin...Broscatel daca esti stresata mergi si discuta cu cei de la restaurant ca vrei sa semnezi un contract de comun acord prin care sa fie trecuta suma ce ai platit-o acont si ca exista niste obligatii de ambele parti. de exemplu daca tu te retragi cu 30 de zile inainte de nunta le platesti nu stiu cat, sau ei tie :ok:
in contractul nostru exista o astfel de pagina nu vad de ce nu s-ar putea semna partea asta mai devreme:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 21 Aug 2008, 01:12 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Crismica, sa incerc sa te linistesc...draga mea, la cate povesti am auzit despre restaurantul unde am avut nunta...ca mancarea e un dezastru ca servirea este execrabila, ca se fura mai rau decat la usa codrului...sincer? le ofer nota o mie...ca o fi baut trei beri in plus? ca o fi mancat sapte sarmale si noua la pachet ne-au pus doar jumate din ce a ramas? din punctul meu de vedere a fost de nota o mie si ceva! impecabil!
scumpa nu te lasa dusa de un cuvant sau altul...incearca sa mergi dinainte si sa discuti cu parintele de acolo. mergi si a doua oara. si a treia...vezi cum este...incearca sa comunici cu el:ok:
eu i-am zis sefului de sala tot ceea ce am auzit si i-am zis si ceea ce vreau...a fost chiar mai mult:ok:
incearca sa vorbesti cu cei de acolo direct:ok: nu stiu daca am fost suficient de clara...logic ca nu vei merge sa ii intrebi daca vin chercheliti la nunti, dar mergi si discuta cu parintele. spune-i ca vrei sa il cunosti si ca vrei sa va cunoasca inainte sa va cunune. mergi de mai multe ori la el, mergi al spovedanie, mergi sa te sfatuiasca...cred ca un parinte poate spune multe si sfatui multe in acest domeniu:ok:nu ai nimic de pierdut:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 22 Aug 2008, 18:24 
Nou Venit

Membru din: 31 Iul 2008, 23:19
Mesaje: 8
Citat:

Scumpa mea, eu am facut cununia la Domnita Balasa si am ales acesta biserica dupa ce am mai fost la diverse nunti acolo. La mine a fost foarte OK. Am auzit si eu celebrele zvonuri, dar asta nu m-a impiedicat sa aleg ce imi doresc. Slujba a tinut aproximativ 30-40 min, preotii (au fost 4) au fost foarte ok, iar cel care mai glumea, a fost de bun simt si nu era cherchelit. Pentru mine a fost super si toata lumea prezenta a fost impresionata de slujba, cor si atmosfera, in general. In speranta ca ti-am fost de folos :lips:


multumesc mult


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: si eu am facut nunta la Domnita Balasa
MesajScris: 09 Sep 2008, 13:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
am ales biserica aceasta pt ca este una de traditie in familia noastra. Nu pot spune ca am fost foarte dezamagita de prestatia preotilor dar nici multumita. intr-adevar am avut 4 preoti...preotul paroh Manole a fost clar baut. A facut niste glume absolut nesarate cu unii invitat, mi-a zis de vreo 3 ori in timpul slujbei ce mama frumoasa am..., se uita la ceas sa termine mai repede..... daca te intereseaza mai mult iti mai pot spune.
Oricum corul a fost superb, restul preotilor au fost ok:unsure:dar, eu sunt de parere ca o slujba religioasa impune respect si seriozitate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Buna!tot eu sunt cristinik cea nedumerita.
MesajScris: 11 Sep 2008, 16:49 
Nou Venit

Membru din: 03 Feb 2008, 14:20
Mesaje: 8
Va rog frumos...daca imi poate rasp cineva pana sambata,s-au daca-mi poate confirma cineva ca a purtat perle si pantofiori desfacuti.Bafta multa fetelor si daca aveti ceva de spus despre localul INFOTURISM,va astept cu cel mai mare drag.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna!tot eu sunt cristinik cea nedumerita.
MesajScris: 11 Sep 2008, 17:48 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
Va rog frumos...daca imi poate rasp cineva pana sambata,s-au daca-mi poate confirma cineva ca a purtat perle si pantofiori desfacuti.Bafta multa fetelor si daca aveti ceva de spus despre localul INFOTURISM,va astept cu cel mai mare drag.


Eu am purtat perle, au fost cadou de la sotul meu si nu stateam sa ma gandesc la toate superstitiile. Consider perlele cele mai frumoase "pietre" si le ador. Dar chstia cu pantofiorii desfacuti nu o inteleg! Oricum am avut si pantofi desfacuti in fata, daca la asta te referi....Si ce este cel mai important....sunt in continuare maritata, deci nu mi s-a intamplat nimic....:wok::hug:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna!tot eu sunt cristinik cea nedumerita.
MesajScris: 11 Sep 2008, 17:56 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:

Eu am purtat perle, au fost cadou de la sotul meu si nu stateam sa ma gandesc la toate superstitiile. Consider perlele cele mai frumoase "pietre" si le ador. Dar chstia cu pantofiorii desfacuti nu o inteleg! Oricum am avut si pantofi desfacuti in fata, daca la asta te referi....Si ce este cel mai important....sunt in continuare maritata, deci nu mi s-a intamplat nimic....:wok::hug:

eu consider ca astea sunt superstiti si daca crzi in ele si te gandesti ca ti se va intampla ceva de multe ori se intampla dar asta pt ca tu stai si astepti momentul si analizezi totul. eu nu cred in nici un fel de superstiti si fac doar ce-mi place.
lasa superstitile deoparte si bucurate la maxim de acea zi minunata pt ca este unica in viata ta. iti urez casa de piatra si multi ani fericiti alaturi de alesul inimi tale.:-*

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna!tot eu sunt cristinik cea nedumerita.
MesajScris: 11 Sep 2008, 18:16 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

Eu am purtat perle, au fost cadou de la sotul meu si nu stateam sa ma gandesc la toate superstitiile. Consider perlele cele mai frumoase "pietre" si le ador. Dar chstia cu pantofiorii desfacuti nu o inteleg! Oricum am avut si pantofi desfacuti in fata, daca la asta te referi....Si ce este cel mai important....sunt in continuare maritata, deci nu mi s-a intamplat nimic....:wok::hug:

spicy lady, ce simpatic e avatarul tau:) si eu am purtat perle. da' ce-au perlele?!parca imi aduc aminte vag ca aduc ghinion:-s cine stie poate sf lumii vine din cauza perlelor mele:really::lol::-` in concluzie poarta, incalta ce vrei tu, nu mai crede tot felul de povesti vanatoresti!:ok:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna!tot eu sunt cristinik cea nedumerita.
MesajScris: 11 Sep 2008, 21:22 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Nu cred ca un divort e provocat de perle, pantofi desfacuti sau cum am mai auzit buchet din cale. Mai sus citisem ca cei care se casatoresc la biserica Domnita Balasa divorteaza. Ai mei s-au casatorit acolo acum 30 de ani si sunt tot impreuna asa ca... concluzia o tragi singura. A si sa nu mai spun ca la un anumit gen de rochie de mireasa chiar nu merg pantofi ci doar sandale.
Eu zic sa nu mai pleci urechea la ce spun altii si sa faci exact cum vrei tu pt ca e ziua ta unica poate in viata si ar fi pacat sa regreti ca nu ai facut sau nu ai purtat ceva doar de dragul unor superstitii care nu se pot proba.:hap_d:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: restaurant
MesajScris: 13 Sep 2008, 01:06 
Nou Venit

Membru din: 24 Mar 2007, 21:23
Mesaje: 1
va rog mult fetelor cu o informatie despre restaurantul victoria-complex sportiv din militari,vreau sa fac nunta la anul acolo dar nu stiu mai nimic despre acel restaurant va rog mult ajutati o miresica in devenire...:npray:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Sep 2008, 22:39 
Junior

Membru din: 24 Mar 2008, 02:39
Mesaje: 55
:nbump:Sunt si eu miresica de 2009...ieri mi-am rezervat restaurantul, e absolut superb...:neyes:...am citit multe articole, forum-uri...si o sa mai citesc,e nevoie de multa infomatie:nchat:...cred ca stiu cum mi-ar place rochitza de mireasa (X)dar am o nedumerire...trebuie neaparat sa port pantofi, sandalutze cu toc?....nu prea imi plac tocurile, mai ales ca am 1,72 si sunt slabutza...si in plus nu as vrea sa ma doara picioarele prea tare....ce ziceti?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 19 Sep 2008, 16:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
:nbump:Sunt si eu miresica de 2009...ieri mi-am rezervat restaurantul, e absolut superb...:neyes:...am citit multe articole, forum-uri...si o sa mai citesc,e nevoie de multa infomatie:nchat:...cred ca stiu cum mi-ar place rochitza de mireasa (X)dar am o nedumerire...trebuie neaparat sa port pantofi, sandalutze cu toc?....nu prea imi plac tocurile, mai ales ca am 1,72 si sunt slabutza...si in plus nu as vrea sa ma doara picioarele prea tare....ce ziceti?
eu am avut sandale cu toc pana pe la 12 noaptea.apoi m-am schimbat in balerini :hap_d:ma dureau picioarele si nu mai puteam sa topai.dar dupa aia...:ndance:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 19 Sep 2008, 17:17 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
:nbump:Sunt si eu miresica de 2009...ieri mi-am rezervat restaurantul, e absolut superb...:neyes:...am citit multe articole, forum-uri...si o sa mai citesc,e nevoie de multa infomatie:nchat:...cred ca stiu cum mi-ar place rochitza de mireasa (X)dar am o nedumerire...trebuie neaparat sa port pantofi, sandalutze cu toc?....nu prea imi plac tocurile, mai ales ca am 1,72 si sunt slabutza...si in plus nu as vrea sa ma doara picioarele prea tare....ce ziceti?


Felicitarile noastre, miresico!:kiss: Pai tu esti inaltutza bine, nu-ti mai trebuie toculet. :hap_d: Dar sunt si mirese mai maruntele....care trebuie sa fie la inaltime in ziua respectiva, asa ca... :cry: se catara pe toculete.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România