Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:47


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 17:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Dragi mirese,

Incepand de azi, forumul Ghidul Miresei isi deschide o noua fila. Trei mirese cu experienta va vor sta la dispozitie in cadrul acestei sectiuni pentru intrebari care de care mai diverse si mai "incuietoare" despre subiectul care v-a reunit pe toate aici: NUNTA. In cele ce urmeaza, le voi lasa sa se prezinte singure.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 18:07 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Dragele mele,

Pot sa spun ca dupa un an de casatorie, ma pot numi o "sotie" cu experienta. A fost greu cu organizarea nuntii, multumesc lui Dumnezeu ca a trecut:nlol: asa ca sunt gata sa va impartasesc reteta succesului: multa rabdare si multa:nchat:!!! Astept intrebarile voastre si impreuna rezolvam problemele pentru ziua:nmarried:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 18:26 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:20
Mesaje: 4
Buna fetelor,

Nu stiu daca ma pot numi neaparat o sotie cu experienta, dar o "mireasa":nbride: cu experienta sunt cu siguranta. Mi-am organizat singura nunta pana la cel mai mic detaliu, asa ca asttept cu nerabdare sa ne sfatuim impreuna pentru reusita celui mai important eveniment din viata voastra.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 18:45 
Junior

Membru din: 12 Mai 2008, 16:51
Mesaje: 70
Citat:
Buna fetelor,

Nu stiu daca ma pot numi neaparat o sotie cu experienta, dar o "mireasa":nbride: cu experienta sunt cu siguranta. Mi-am organizat singura nunta pana la cel mai mic detaliu, asa ca asttept cu nerabdare sa ne sfatuim impreuna pentru reusita celui mai important eveniment din viata voastra.



Buna angel,noi am vrea sa oficiem cununia civila in curtea bisericii,intr-un foisor.Crezi ca se va putea aranja?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 19:03 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:20
Mesaje: 4
Buna andi,

Nu e scris nicaieri ca nu se poate oficia slujba in foisor (inainte de '89 se oficiau cununii oriunde din pricina sistemului), dar, in acelasi timp, acum cand este libertate, unii preoti insista ca slujba sa fie facuta in biserica.
Asadar trebuie sa vorbesti cu preotul de la biserica unde vrei sa faci cununia pentru ca depinde foarte mult de regulile fiecarei parohii. Mult succes!
p.s. asteptam vesti!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 19:15 
Junior

Membru din: 12 Mai 2008, 16:51
Mesaje: 70
Citat:
Buna andi,

Nu e scris nicaieri ca nu se poate oficia slujba in foisor (inainte de '89 se oficiau cununii oriunde din pricina sistemului), dar, in acelasi timp, acum cand este libertate, unii preoti insista ca slujba sa fie facuta in biserica.
Asadar trebuie sa vorbesti cu preotul de la biserica unde vrei sa faci cununia pentru ca depinde foarte mult de regulile fiecarei parohii. Mult succes!
p.s. asteptam vesti!



eu ziceam de cununia civila daca se va putea aranja....mai ales ca preotul ne-a s[us ca daca vrem putem face asa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 19:40 
Junior

Membru din: 16 Aug 2006, 17:58
Mesaje: 72
Citat:


eu ziceam de cununia civila daca se va putea aranja....mai ales ca preotul ne-a s[us ca daca vrem putem face asa.


Nu am informatii despre Bucuresti dar in alte judete stiu sigur ca se poate plati o taxa si ofiterul starii civile se deplaseaza la locul dorit. Trebuie sa intrebi la primaria de sector daca au mai facut.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 19:52 
Junior

Membru din: 12 Mai 2008, 16:51
Mesaje: 70
Nu am informatii despre Bucuresti dar in alte judete stiu sigur ca se poate plati o taxa si ofiterul starii civile se deplaseaza la locul dorit. Trebuie sa intrebi la primaria de sector daca au mai facut.[/quote

]

:napplause: AR fi frumos daca vom putea rezolva asa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 20:32 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:20
Mesaje: 4
Am auzit de mai multe localitati in care cununia civila a fost oficiata in alta parte decat la primarie. De Bucuresti, insa nu stim decat raspusnusri negative.
Procedura standard presupune depunerea unei cereri si eventual achitarea unei taxe la Oficiul Starii Civile, insa pana acum n-am auzit de nici o astfel de cerere aprobata in Bucuresti, dar, cine stie, poate ai mai mult noroc cu primarii nou-veniti. :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 17 Iul 2008, 23:48 
Junior

Membru din: 19 Mar 2006, 17:53
Mesaje: 85
buna fetelor
vroiam sa va intreb de invitatii.cu cat timp inainte se dau.eu am o problema o sa fie gata debia la sfarsitul lui august.oare daca le dau la inceputul lui septembrie si pun termen pt confirmare sa zicem pe 20 septembrie, e tarziu.voi cand le-ati dat?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 02:41 
Moderator Ghidul Miresei
Avatar utilizator

Membru din: 14 Aug 2006, 13:19
Mesaje: 5976
Localitate: Cluj-Napoca
La noi in Cluj, multe dintre cununiile civile au avut lor in Parcul Central intr-o...cupola...sau nu stiu cum sa-i zic:P si la toate asista si primarul orasului :)

eu cred ca se poate!

_________________
Moderator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 12:25 
Junior

Membru din: 12 Mai 2008, 16:51
Mesaje: 70
Citat:
La noi in Cluj, multe dintre cununiile civile au avut lor in Parcul Central intr-o...cupola...sau nu stiu cum sa-i zic:P si la toate asista si primarul orasului :)

eu cred ca se poate!


Saptamana viitoare mergem sa ne interesam si va spun rezultatul.
pana la urma la vreun sector se va putea sper,si imi voi face mutatie.este si asta o solutie.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 13:04 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:20
Mesaje: 4
Pt andodea,
In principiu invitatiile se dau cam cu 2 luni inainte de nunta. Daca inmanezi invitatiile la inceputul lunii septembire si nunta va fi in prima parte a lunii octombrie e un pic cam tarziu, dar nu cred ca trebuie sa-ti faci griji in privinta asta; asigura-te ca majoritatea invitatilor sa stie ca vor participa la nunta in octombrie inca dinainte de a primi invitatiile.
Citeste si articolul cu deadline-urile nuntii:

https://www.ghidulmiresei.ro/articles.ph ... &filter=-1


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 13:38 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Da, ar fi superb sa se poata oficia starea civila in alta locatie decat primaria... Poate doar vedetele autohtone sa aibe parte de acest tratament. Apropos stiti pe cineva care a avut parte de aceasta facilitate...(?)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 13:43 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
La noi in Cluj, multe dintre cununiile civile au avut lor in Parcul Central intr-o...cupola...sau nu stiu cum sa-i zic:P si la toate asista si primarul orasului :)

eu cred ca se poate!


Ia uite, trebuia sa-mi fac mutatie in Cluj! :drool: Cred ca este superba ceremonia acolo. Sunteti fericite voi miresicile de acolo:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 14:37 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:21
Mesaje: 9
Salut clubul miresicilor informate!!!:lol:

Ii multumesc Ghidului Miresei pentru ca m-a cooptat in echipa celor cu experienta (este expresia care suna cel mai bine :nlol:) si abia astept sa va impartasesc din pataniile mele cu pregatirea nuntii. Astept intrebarile voastre si impreuna sper ca va trece mai repede timpul pana la ziua cea mare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 15:28 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
am intrat si eu sa vad ce mai faceti si uite ca numai bine mi-am amintit ca mai avem invitatii neinmanate iar confirmarea e 25.iulie(!) nunta e pe 16 august...noi cam de 2-3 saptamani am inceput sa le impartim...(?)eu personal le-as fi dat cu mult inainte (3-4luni) dar toata lumea a zis ca se uita si s-au mai schimbat si datele problemei intre timpi -nu mirele:pnasii:ok:-...
ideea e ca oricum toata lumea stie verbal de nunta:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 16:13 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:23
Mesaje: 41
Citat:
am intrat si eu sa vad ce mai faceti si uite ca numai bine mi-am amintit ca mai avem invitatii neinmanate iar confirmarea e 25.iulie(!) nunta e pe 16 august...noi cam de 2-3 saptamani am inceput sa le impartim...(?)eu personal le-as fi dat cu mult inainte (3-4luni) dar toata lumea a zis ca se uita si s-au mai schimbat si datele problemei intre timpi -nu mirele:pnasii:ok:-...
ideea e ca oricum toata lumea stie verbal de nunta:ok:


Este perfect atunci. De aceea este importanta distribuirea din timp a invitatiilor, sa stie lumea de nunta. Vara, in general sunt concedii si daca dai invitatia cu 2 saptamani inainte de nunta, te poti trezi ca ti se spune: "stii, eu mi-am luat bilete de acum ...nu stiu cat timp, dar daca eram anuntata mai devreme....":p. Cunoasteti si voi texte din astea.....:(. Mai grav este cand vin de la persoane apropiate.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 17:23 
Nou Venit

Membru din: 17 Iul 2008, 16:21
Mesaje: 9
Citat:

Este perfect atunci. De aceea este importanta distribuirea din timp a invitatiilor, sa stie lumea de nunta. Vara, in general sunt concedii si daca dai invitatia cu 2 saptamani inainte de nunta, te poti trezi ca ti se spune: "stii, eu mi-am luat bilete de acum ...nu stiu cat timp, dar daca eram anuntata mai devreme....":p. Cunoasteti si voi texte din astea.....:(. Mai grav este cand vin de la persoane apropiate.


Eu am dat invitatiile cam cu doua luni inainte de nunta. Ma gandeam si eu la inceput sa le dau mai devreme, dar pe de alta parte, exista riscul atunci cand le dai mai devreme, ca invitatii sa le puna pe undeva prin casa si sa uite cu desavarsire de eveniment. Cel mai bine, cred eu, este sa le spui tuturor despre eveniment, iar cu 2 luni inainte sa dai invitatiile.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Intrebari
MesajScris: 18 Iul 2008, 18:09 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 18:27
Mesaje: 398
Citat:

Eu am dat invitatiile cam cu doua luni inainte de nunta. Ma gandeam si eu la inceput sa le dau mai devreme, dar pe de alta parte, exista riscul atunci cand le dai mai devreme, ca invitatii sa le puna pe undeva prin casa si sa uite cu desavarsire de eveniment. Cel mai bine, cred eu, este sa le spui tuturor despre eveniment, iar cu 2 luni inainte sa dai invitatiile.


eu le-am dat cu o luna inainte de nunta si nu am avut surprize neplacute


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 248 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România