Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 17:56


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Alaptarea
MesajScris: 18 Ian 2012, 19:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Hai ca am vazut ca s-a deschis un adevarat topic la o poza de a Ramonei pe fb asa ca haideti sa povestim aici ca ma intereseaza subiectul...

Nu cred ca o sa inteleg niciodata toata povestea asta cu alaptatul si cum si cand se produce laptele...de ce depinde cantitatea de lapte care o produci....de ce fluctueaza de la o masa la alta...

Ce parere aveti?

Sunt de acord cu Ely apropo de discutia lor pe fb...sa vad un copil de un an si ca mai suge inca mi se pare totalmente nenatural ca sa nu folosesc exprimarea ta Ely :) am si eu prietene aici care au alaptat pana la un an jumate si nu ma puteam uita la ele...copilul vorbeste, umbla, alearga...si mai sta la san...asta ii un nu mare pt mine....pana la 6 luni cand incep sa ii dea dintii, sa manance solide da mi se pare cel mai frumos lucru de pe lume...dar mai mult de atat nu prea...parerea mea....

Si Claudia...sa stii ca ai dreptate...calitativ si mie mi se pare ca nu mai e aproape nimic in laptele ala...ii mai mult zer sau cum i se zice...dupa o anumita varsta a copilului nu mai este vorba de hranitul copilului la san ci de o dependenta de san exact cum este de suzeta...ii un comfort al copilului...in loc sa isi bage suzeta sau degetul in gura, cere sanul...ceea ce nu mi se pare ok...

Acum ca alaptez pt a doua oara, nu mi se pare ca inteleg mai mult despre alaptat decat prima data...tot o nebuloasa ramane pt mine....sunt curioasa cat o sa reusesc de tura asta...pe Alexia am alaptat-o pana la 4 luni jumate catre 5...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 19 Ian 2012, 18:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
eu pana sa nasc am fost anti alaptare in mod clar. apoi pt copil si de ce sa nu recunosc si pt confortul meu psihic...am ajuns sa alaptez copilul pana la 1 an si 3 luni.
nu incurajez alaptatul decat pana la 3-4 luni apoi, cred, ca este mult mai indicat suplimentul de lapte.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 19 Ian 2012, 18:17 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
cand bebe e mic, de ce sa fie mai buna formula de lapte decat laptele matern? Alaptarea trebuie sa fie confortabila atat pentru mama cat si pentru bebe.
Eu am crescut numai cu lapte praf si sunt sanatoasa, slava Domnului dar tot cred ca pana la 1 an cel mai bun laptic pentru bebe este cel natural, de la mami.
Mie imi placeau la nebunie momentele in care alaptam, ma simteam atat de bine cand Mihaita se cuibarea la sanul meu si papa cu atata pofta....din pacate placerea mea nu a tinut prea mult, de la 1 luna nu a mai vrut sa suga, plangea cand era vorba de papa si atunci a facut cunostiinta cu biberonul ( cu laptic de la mami si apoi praf) si treptat s-a intarcat singur. De altefel mie mi s-a parut mai usor sa alaptez, decat sa spal/sterilizez biberoanele si tetinele

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 19 Ian 2012, 21:21 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Eu sunt foarte pro alaptat !!!
Nu mi se pare nimic dezgustator la un copil de 1 an care suge la san si sunt de acord cu medicii care sustin cu tarie ca este cel mai bine si sanatos sa alaptezi cat se poate de mult.Intradevar laptele matern isi pierde treptat din calitati dar nu de tot si se suplineste cu diversificarea de la 6 luni.
Eu sunt decisa daca o sa am laptic sanatos sa o hranesc pana la 1 an la san si n-am sa inteleg never ever o mamica care are lapte si decide sa nu alapteze sau renunta foarte repede.

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 19 Ian 2012, 21:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
sunt de acord cu tine Simo, pana la un punct...eu cred ca e o linie destul de gri dupa o anumita varsta intre a folosi sanul ca si suzeta, ca si mod de a se calma sau mijloc de hranire...si cu cat sunt mai marisor, cred ca balanta se inclina mai mult inspre prima varianta...la care se adauga si dependenta mamei de alaptat

un copil de un an si, catre doi sau si mai mult....nu mi se pare ok sa il vad ca sta cu tzatzuca in gura...am avut o data o inspectie la o casa si sotia era gravida destul de inaintata in sarcina iar prin casa mai era o fetita de 2 ani si ceva...pana m-am intors cu spatele 1 min...cand m-am intors inapoi catre ea...fata era la san sugea...m-am socat un pic...nu mi se pare natural nu stiu de ce....adica nu mi se pare ca ii in mersul firesc al lucrurilor...un copil ar trebui sa creasca, sa se dezvolte si sa faca lucruri de varsta lui...nu sa ramana la stadiul de bebelus de cateva luni...in sensul asta nu mi se pare ok...am impresia ca il opresc sa se dezvolte...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 19 Ian 2012, 22:57 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 01:09
Mesaje: 1488
Localitate: Tulcea
Da asa e Gabi...deja inspre 2 anisori e parca prea mult.

_________________
"Este pustie lumea fara tine
Si cerul de deasupra ei
Si vantura oceanul de scantei,
Nemaiavand la cine sa se-nchine" (pentru mami...vesnic in inima mea !!!)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 20 Ian 2012, 10:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
eu cred ca pana la 18 luni bebe trebuie intarcat. Sincer. eu eram un pic invidioasa cand o vedean pe nepotica mea, care acum are 15 luni ( si inca papa la tzatzi) cat de mult ii place la san. Lui Mihai nu i-a placut, desi aveam lapte suficieent. Mi-as fi dorit sa alaptez macar pana la 9 luni-1 an. Asta e, poate la bebele urmator

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 20 Ian 2012, 16:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
crezi ca au nevoie pana la 18 luni Nico? is mari deja la un anisor daramite la 18 luni...plus ca e mult mai greu sa se dezvete,tocmai pt ca sunt asa de mari...

de ce nu te-ai pompat mai departe sa ii dai din sticla daca aveai lapte?

pe mine chestia cu laptele ma termina psihic...macar din sticla stii cat mananca, dar de la san?...si toata indoiala asta...mananca destul? este destul lapte?...groaznic...

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 20 Ian 2012, 17:52 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 16 Dec 2009, 00:13
Mesaje: 1189
Localitate: Brasov
Bamba scrie:
crezi ca au nevoie pana la 18 luni Nico? is mari deja la un anisor daramite la 18 luni...plus ca e mult mai greu sa se dezvete,tocmai pt ca sunt asa de mari...

de ce nu te-ai pompat mai departe sa ii dai din sticla daca aveai lapte?

pe mine chestia cu laptele ma termina psihic...macar din sticla stii cat mananca, dar de la san?...si toata indoiala asta...mananca destul? este destul lapte?...groaznic...


daca un copi are nevoie de 500 ml lapte/ zi si mama are lapte, de ce sa nu ii pape de la mami, eu cred ca e mai sanatos decat formula de lapte praf care incearca sa imite laptele matern.

Eu m-am muls vreo 4 luni pana cand nu am mai rezistat sa ma mulg, deja stateam cate o ora sa scot 180 ml lapte, nu mai aveam timp sa fac nimic, eram prea obosita

cu dezvatatul, nu stiu ce sa zic, nu am trecut prin asta...dar sigur sunt multe solutii, asa cum il dezveti de biberon/ leganat/ suzeta. Cu un pic de rabdare cred ca se poate dezvata usor de supt si dupa 1 an.


Daca ia in greutate, inseamna ca bebe mananca suficient. In momentul in care Mihai refuza sa manance la san si sugea doar un pic, foloseam proba cantarului ca sa vad cu cat ii completam masa.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 21 Ian 2012, 00:29 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Apr 2008, 19:03
Mesaje: 4056
Localitate: Houtigehage
uiiiii mai fetelor imi cer miide scuze ptr cuvantul folosit: ''dezgustator'',nu am vrut sa sune chiar asa dramatic,asa mi s-a parut mie,desi in cauza erau sora si nepotica mea,adica avea deja 1 an si jumatatea si era chiar dependenta ,ptr copil,sora mea vroia sa se opreasca dar sincer erau niste scandaluri noaptea de ii auzeau tot cartierul.....pana cand soacra ei a luat-o si a plecat la sat cu ea ptr 4-5 zile,asa a dezobijnuit-o.....sincer mi s-a parut mult prea mult
eu sincer am fost mai mult de cat de acord cu alaptatul,am fost chiar la cursuri de alaptat pe timpul sarcini,ma interesa absolut tot si vroiam sa ii dau san copilului meu......din pacate nu s-a putut....de ce? ptr ca desi aveam sanii imensi nu era pic de lapte,m-au traumatizat in spital,au intors-o atat pe Veronique cat si pe mine pe toate partile,imi facusera sanii elastic,trageau ca de ugerele la vaca......adica sincer am suportat muuuuulta durere,in momentele acelea nu vedeam nimic interesant in alaptat......ne-au chinuit pe amandoua,pana cand am primit acasa la 3 zile de la externare vizita pediatrei, Veronique a stat aproape 20 min la san dupa care plangea,mi-a pus acel aparat de pompat electric(nu imi vine cum ii spune acum in romaneste,scuze)nu a curs nici macar o picatura,incredibil dar adevarat.....am trecut-o pe Veronique pe lapte praf si totul a fost ok si inca este.....fara probleme
sunt ff fericita sa aud mamici ca pot alapta,ca au laptic suficient ptr puisorul lor....daca se poate tot respectul daca nu ,la fel
va pupic :hug:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 14 Mar 2012, 22:15 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Ce subiect delicat...:)
Mai fetelor, pana la urma fiecare face cum crede si cum simte.Nu esti mama mai rea daca nu alaptezi si nici copilul e mai bolnav sau mai prost.
Asta e chestie de perceptie a unor mame obsedate sa alapteze copiii pana la 5 ani.
Eu nu cred nici macar in anticorpii si imunitatea data de laptele matern.Eu am alaptat 2 saptamani si pana acum am un copil sanatos.Nici macar de cand e la gradi nu am avut probleme , desi toata lumea ma speria.Doar 3 saptamani s-a luptat cu o raceala urata care s-a transformat in bronsiolita .
Se poate dezbate o luna pe subiectul asta.Oricum nu ajungem la un numitor comun,

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Alaptarea
MesajScris: 20 Iun 2012, 10:34 
Nou Venit

Membru din: 20 Iun 2012, 11:24
Mesaje: 5
cat se poaate de mult poate sa insemne si 2-3 ani, ceea ce nu este mereu in regula. nu este bine nici pentru mama, nici pentru copil.


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România