Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:40


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:15 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Eu m-am distrat mult de tot la nunta mea...
Mai mult decat unele dintre nuntile la care am fost simplu invitat...

zoombie:


Desi am fost foarte obosita, se intelege ca m-am distrat de minune la nunta! chiar aseara m-am uitat la filmulet si zici ca alteceva nu am facut toata nunta, doar ca am dansat! si cat stres duceam in spate!:nblink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:20 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:


Sa stiti ca eu am avut un plic cu 12 mil si unul cu 15 mil pe care nu scria nimic...Am dedus pana la urma de la cine puteau fi...Ideea e ca depinde ce fel de oameni inviti...Eu n-as mai fi facut nunta daca stiam ca trebuie sa stau sa contorizez cat mi-a dat fiecare si daca mi-a dat sau nu...:(


Asa este! nici noi nu am facut nunta cu gandul ca o sa ne iasa atat sau atat! pentru noi a contat sa se distreze lumea, sa manance bine si sa ramana cu amintiri placute! Nici nunta fara dar nu se poate (am incercat sa spun, ceva timid in sensul asta si mi-au sarit toti in cap! probabil pe buna dreptate!), se spune ca daca faci nunta fara dar, oamenii nu vin! asa , ca discret, banii se pun in plic, si cand cred de cuviinta se depun in cutia/casuta/urna plasata discret! (la mine atat de discret au pus organizatorii lada de dar - un cufar medieval - ca mi s-a facut rau cand am vazut! pe coltul mesei, la vedere, noroc ca era dragut, si pana nu le-am spus la oameni pt ce este , au crezut ca face parte din decor!

:D:D:D:D:D:D:~*:D


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 29 Dec 2005, 16:17
Mesaje: 877
Citat:

Din cate am inteles de la celelalte nunti la care am fost si unde s-a strigat darul, acesti miri isi si-au masuri de siguranta fiindca asa nu riscau sa aibe invitati care sa nu de-a dar! probabil stiu ei ce stiu! cum le sunt neamurile si prietenii, ca altfel nu imi explic!
Oricum, e un obicei urat si care creaza un moment tare plicticos si jenant!:wokno:


Si mie mi se pare super gretos strigatul darului.:zoombie:
Eu cred ca cei care recurg la aceasta metoda vor sa fie siguri ca nu vor pierde (sunt avari). De rusine pt. ca aude toata lumea cat dau, unii vor fi influentati sa dea mai mult(cred ca asa gandesc invitaii care vroiau sa puna putin)si astfel mirii ies in castig.
Eu cred ca o nunta o faci pt. frumusetea de a imbraca rochia de mireasa si costumul de mire si de a te bucura impreuna cu parintii si prietenii de fericitul eveniment si nicidecum de a castiga "o caruta" cu bani.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:27 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

Si mie mi se pare super gretos strigatul darului.:zoombie:
Eu cred ca cei care recurg la aceasta metoda vor sa fie siguri ca nu vor pierde (sunt avari). De rusine pt. ca aude toata lumea cat dau, unii vor fi influentati sa dea mai mult(cred ca asa gandesc invitaii care vroiau sa puna putin)si astfel mirii ies in castig.
Eu cred ca o nunta o faci pt. frumusetea de a imbraca rochia de mireasa si costumul de mire si de a te bucura impreuna cu parintii si prietenii de fericitul eveniment si nicidecum de a castiga "o caruta" cu bani.


Asa este! asta e intentia lor! de fapt, la aceste nunti cu strigare, nu e greu sa observi si semnele, in general se investeste putin in aranjamentul salii, in servire! de la inceput iti poti da seama ce fel de nunta este!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:35 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Gata! va pupacesc pe ziua de azi! o sa intru maine sa vad ce ati mai dezbatut! o dupa amiaza placuta! pa!O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:43 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:


Sa stiti ca eu am avut un plic cu 12 mil si unul cu 15 mil pe care nu scria nimic...Am dedus pana la urma de la cine puteau fi...Ideea e ca depinde ce fel de oameni inviti...Eu n-as mai fi facut nunta daca stiam ca trebuie sa stau sa contorizez cat mi-a dat fiecare si daca mi-a dat sau nu...:(


si eu am avut plicuri pe care nu scria nimic, cu sume mari..dar sincer, eu nici nu mai stiu care cat a dat..nici nu m-a interesat prea tare..am retinut doar cat ne-a dat fostul sef:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:45 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Eu m-am distrat mult de tot la nunta mea...
Mai mult decat unele dintre nuntile la care am fost simplu invitat...

Si apopo de dar, pe 30 sept am fost la o nunta unde la plecare, fiecare invitat trecea pe la lautar si ii spunea darul...:ermm: Emil n-a vrut sa se duca si mirele i-a spus ca nu i-a banii asa..in mana sa nu creada lumea ca s-au facut cine stie ce aranjamente....:zoombie:


poate au facut un pact cu diavolul:)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 09 Noi 2006, 18:55 
Veteran

Membru din: 08 Aug 2006, 15:02
Mesaje: 322
Citat:

si eu am avut plicuri pe care nu scria nimic, cu sume mari..dar sincer, eu nici nu mai stiu care cat a dat..nici nu m-a interesat prea tare..am retinut doar cat ne-a dat fostul sef:lol:



Noi am avut 2 plicuri fara numele trecut pe el. Puteam f usor sa depistam persoanele in cauza.
Dar sa stiti ca se mai intampla la unele nunti sa primeasca plicuri goale. La o cunostiinta la nunta s-a gasit 7 plicuri goale :zoombie:.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 10 Noi 2006, 12:03 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Nu stiu daca am facut bine sau am facut rau! la nunta noastra, cardurile de masa - cele pe care scria "fam cutarica" au fost de asa natura facute incat erau si plicuri, la plecare , nuntasii au pus banii in plicul-card (am fotografii cu cardul, dar acasa! o sa aduc saptamana viitoare si o sa postez!) in cufarul medieval! adica 2in1! card si plic!
Cum am spus si mai sus, nu am plecat de la premisa ca o sa strangem bani, dar a fost bine, fiindca darul strans ne-a ajutat sa ne achitam din datorii!:~*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 10 Noi 2006, 12:25 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Asa au fost si ale noastre.


Au fost frumoase cardurile noastre! iar acum le refolosesc (pacat ca am avut si cateva carduri in plus facute, dar cei de la restaurant le-au "ratacit"!) fiindca fostii mei nuntasi mi le cer! Dar am anticipat acest lucru, acum lucrez la fotografiile pentru invitati si o sa le pun tot in aceste carduri-plicuri!
De asemenea am avut cadouri pentru invitati - cutii imbracate in saten 15/15 cm, cu diverse mici atentii, ingerasi, rame foto, si bineinteles punguta cu bombonele pe post de marturii! in aceeasi cutie)!
Deja dvd-urile cu filmuletul nuntii l-am impartit c-am la 50% din invitati! mai am de lucru! si dvd-urile sunt pictabile, unele cu fotografii ale noastre, iar unele chiar cu invitatii si cu noi! fotografii diferite desigur, de la nunta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 10 Noi 2006, 12:31 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Asa au fost si ale noastre.

:wok: era pentru tine!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 13 Noi 2006, 14:35 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:
:wok: era pentru tine!


ce nu mi-a placut mie la unele nunti la care am fost (in afara de ceea ce s-a mai spus :D): "programul artistic" mult prea lung :zoombie: (ma lasi? am venit sa dansez eu sau sa ma uit la "profesionisti" cum danseaza? :mellow:)... apoi, nuntile facute la misto (adica investitie minima, castig maxim, dar asa, pe fata :x... mi s-a intamplat cu cineva la care nu m-as fi asteptat jamais :o)... dar cel mai nasol lucru mi se pare o "masa mirilor" moarta; adica o pereche trista, stresata, care se vede de la o posta ca e o greseala... sau nasi cu nasu'n :back:... sau parinti care se vede de la o posta ca nu se inteleg intre ei sau nu-si accepta nora/ginerele/cuscrii... BLEAH!!!! :x :zoombie:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 16 Noi 2006, 06:12 
Nou Venit

Membru din: 31 Aug 2006, 03:55
Mesaje: 24
Cel mai penibil la nunta mea mi s-a parut datul banilor.Am preferat sa plec de langa masa atunci cand se puneau banii in casuta. Mi s-a parut ingrozitor,nu stiu,nu spun ca nu-mi trebuiau banii,dar m-am simtit foarte prost in momentele alea :zoombie::zoombie::zoombie:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 16 Noi 2006, 11:26 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:

ce nu mi-a placut mie la unele nunti la care am fost (in afara de ceea ce s-a mai spus :D): "programul artistic" mult prea lung :zoombie: (ma lasi? am venit sa dansez eu sau sa ma uit la "profesionisti" cum danseaza? :mellow:)... apoi, nuntile facute la misto (adica investitie minima, castig maxim, dar asa, pe fata :x... mi s-a intamplat cu cineva la care nu m-as fi asteptat jamais :o)... dar cel mai nasol lucru mi se pare o "masa mirilor" moarta; adica o pereche trista, stresata, care se vede de la o posta ca e o greseala... sau nasi cu nasu'n :back:... sau parinti care se vede de la o posta ca nu se inteleg intre ei sau nu-si accepta nora/ginerele/cuscrii... BLEAH!!!! :x :zoombie:


La noi la nunta masa principala - si restul desigur! - a fost foarte frumoasa! dar a fost mereu gol pe acolo, ca eram ba printre invitati, ba pe ringul de dans! Si nici parintii nu i-am pus la masa principala fiindca am avut urmatoarea socoteala: noi nu vom sta la masa , nici nasii, atunci parintii lui Adi ar fi stat singuri! asa ca am ales varianta de ai(cu acordul lor fireste!) la masa cu rudele lor! zic ca a fost foarte bine!

:DDesi s-a gasit cineva din afara familiei care mi-a facut observatia ca nu am procedat bine! dar stiu eu ce stiu si sunt multumita ca am procedat asa!

Nici eu nu sunt de acord cu dansatorii profesionisti angajati pentru nunti! e exact cum ai spus! la fel cu nuntile facute pentru castig, unde nu se acorda importanta invitatului!
:wokno:
Si chestia cu darul e jenanta, dar e un obicei bun, pana la urma! cadoul se pune discret in locul stabilit! si oricum nu e ca pe vremuri cand din cadoul de nunta iti cumparai masina de exemplu! acum e ok daca din acel cadou de nunta reusesti sa-ti platesti din datorii si eventual, ai o luna de miere de cateva zile!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce NU mi-a placut la alte nunti
MesajScris: 16 Noi 2006, 11:29 
Diva

Membru din: 28 Iun 2006, 15:46
Mesaje: 807
Citat:
Cel mai penibil la nunta mea mi s-a parut datul banilor.Am preferat sa plec de langa masa atunci cand se puneau banii in casuta. Mi s-a parut ingrozitor,nu stiu,nu spun ca nu-mi trebuiau banii,dar m-am simtit foarte prost in momentele alea :zoombie::zoombie::zoombie:

Nici noi nu ne-am simtit in largul nostru cand invitatii au adus darul! unii veneau cu plicurile-card direct la noi si ma faceam ca ploua!:~* sau le aratam discret, cufarul! mi-a fost foarte jena! :ndance:
Dar, cum spuneam, acesti bani ne-au ajutat sa ne achitam o parte din costurile nuntii! asa ca suntem recunoscatori tuturor, indiferent de suma data!:napplause::-*


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România