Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 15:45


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 04 Feb 2007, 08:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
carmina, eu am avut la nunta pantofi cu toc de 9cm...recunosc ca nu au fost cei mai comozi pantofi de pe lume dar mi-au placut la nebunie si crede-ma ca am rezistat in ei fara probleme de la 5 dupa-masa pana a doua zi dimineata la 8 cu dans si topait toata noaptea...asa ca nu e dracu asa de negru pe cat pare si nu te stresa cu fleacuri din astea! picioarele ti le mai poti odihni cand stai jos la masa, mai scoti si tu un pantof din picioare...;)

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 06 Feb 2007, 02:55 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
eu o sa-mi iau papuci cu talpa ortopedica...mie mi se par comozi si am vazut si un model super...or sa fie cu pietre roz ca si tiara...sper sa fie ok


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 11 Feb 2007, 07:33 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
din pacate papucii sunt singurii pe care nu-i iau din tara(ii iau din sua ca am pe cineva acolo si o sa mi-i cumpere de acolo)...in bucuresti gasesti pantofi draguti(aici depinde de gusturi si de cat esti dispusa sa dai pe ei) dar daca nu gasesti la tine cred ca se merita sa vii pana in buc...multa bafta la pregatiri!!! imi pare rau ca nu te pot ajuta cu mai multe detalii...:-*


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 02 Mar 2007, 19:26 
Veteran

Membru din: 17 Noi 2006, 23:17
Mesaje: 243
Citat:
Buna!
Am vazut ca esti din Bucuresti.Eu sunt din Iasi si nu gasesc papucei pt mireasa adica albi.tu acolo in bucuresti unde gasesti?as veni pana acolo daca stiu ca gasesc ceva mai frumos:-*

buna..incearca in mallul din Iasi , ca sunt cateva magazine care au ceva dragut...eu m-am uitat, dar pana la urma mi-am cumparat din Bucuresti...:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 15 Mar 2007, 23:42 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:

ca sa mai schimbam putin subiectul...pls spuneti-mi si mie cum ar trebui sa fie in ziua nuntii?mai intai mergi la straea civila, bise si apoi faci poze?
la ce ora e cel mai bine sa mergi la bise, ma refer din pc de vedere al invitatilor...care e orarul???pls(?)

Eu nu vin in tara decat cu 3 sapt inainte de nunta asa ca am pregatit deja, intrarea in biserica am stabilit-o la ora17 dar cel mai bine e sa vb cu preotul si sa il intrebi cat dureaza slujba si in functzie de cate nuntzi sunt in ziua aceea itzi spune el la ce ora se poate, si in functzie de asta iti faci restul programului. La noi intrarea in restaurant este la 19

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 03:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

ca sa mai schimbam putin subiectul...pls spuneti-mi si mie cum ar trebui sa fie in ziua nuntii?mai intai mergi la straea civila, bise si apoi faci poze?
la ce ora e cel mai bine sa mergi la bise, ma refer din pc de vedere al invitatilor...care e orarul???pls(?)


Noi n-am facut starea civila ca eram deja casatoriti civil...nunta noastra a fost de noapte cum se zice si deci am mers la biserica la 17, slujba noastra a durat cam 30-40 de min cu toate felicitarile si pupaturile de rigoare. Dupa biserica am mers in parc sa facem poze si ne-am mai plimbat prin oras un pic sa lasam lumea sa ajunga la restaurant iar la restaurant am mers pe la 19 si ceva. Pe invitatii am scris parca 19 pt restaurant...stiu ca ceva lume o sa se contrazica si o sa zica, ca ar fi trebuit sa ajungem inaintea invitatiilor la restaurant si sa ii asteptam dar in Ardeal unde am facut eu nunta asa e obiceiul...invitatii ajung primii si intampina noua pereche in aplauze pe marsul nuptial...si dupa aia incepe petrecerea toata noaptea!

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 15:06 
Nou Venit

Membru din: 08 Mar 2007, 19:47
Mesaje: 10
Citat:

ca sa mai schimbam putin subiectul...pls spuneti-mi si mie cum ar trebui sa fie in ziua nuntii?mai intai mergi la straea civila, bise si apoi faci poze?
la ce ora e cel mai bine sa mergi la bise, ma refer din pc de vedere al invitatilor...care e orarul???pls(?)


Programul unei nunti se desfasoara astfel (daca e si cununie civila - fiindca de multe ori aceasta se face in alta zi):
1 Cununia civila
2 Obiceiuri
3 Biserica
4 Local

Acum, programul il veti face in functie de mai multi factori, dintre care cel mai important este ora prezentarii la restaurant.
Va voi enumera cateva idei desprinse dintr-o experienta de 24 de ani de mers saptamanal pe la nunti:
- Cununia civila este indicat sa o stabiliti cat mai devreme, astfel incat sa aveti timp sa mergeti acasa sa va schimbati, pregatiti pentru ceea ce urmeaza. Daca va fi in jur de ora 12 si sunteti programati la biserica la 15 va fi o alergatura si un stress de nedescris. Dezavantajul stabilirii unei ore prea matinale este acela ca nu vor participa foarte multi invitati. Nici nu este nevoie, credeti-ma, important este sa aveti lume multa in partea a doua a zilei. Cine tine la voi (parintii, fratii etc) va veni oricum si la cununia civila, care dureaza in medie 20 min.
- Obiceiurile (excluzand chestiile din zilele precedente - Bradul, Ploconul nasilor, taiatul porcului etc.) sunt, in principiu urmatoarele: barbieritul mirelui, luatul nasilor de acasa, mersul la mireasa - unde se face gatitul miresei de catre nasa, se rupe turta la iesirea din casa, se pun florile invitatilor in cadrul horei de la iesire. In functie de imprejurari, florile invitatilor se pot pune si din casa. Chestia e ca, dupa aceea se pleaca la biserica si toti participantii la eveniment trebuie sa aiba florile in piept. In functie de marime, culoare etc, aceste indica "rangul ceremonial" al fiecaruia. Florile VIP-urilor (nasi, socrii) sunt puse de catre mireasa, celelalte de catre domnisoara de onoare.
- Dupa hora se pleaca la biserica si de acolo la restaurant. Si intr-o parte si in cealalta veti da de profesionisti care stiu ce au de facut si treaba va merge bine. Problema voastra este sa va organizati bine pe timpul zilei, pana la biserica.
Aici revenim:
Dupa cununia civila fiecare merge la casa lui, iar filmul evenimentelor incepe la ginere acasa cu barbieritul. Apoi, impreuna cu alaiul sau, ginerele merge sa ia nasii (la care se gasesc deja lumanarile). De la nasi se merge la mireasa unde au loc cele mai multe evenimente inainte de biserica (pe la tara se merge si la apa la 3 fantini diferite-chestie care ia timp). Pot detalia mult mai mult si conditiile difera in functie de dorinta voastra de a respecta sau nu cronologia descrisa mai devreme.
Per total, trebuie sa aveti in vedere cateva ore bune (cca3h) pentru aceasta faza, lund in consideratie si deplasarile, care pot fi scurte sau lungi, iarasi in functie de imprejurari.
SFAT: Lasati timp destul intre cununia civila si ora bisericii. Nu lasati deloc (daca se poate) timp intre ora bisericii si cea a prezentarii la restaurant. Daca, de exemplu aveti biserica la ora 14 si restaurantul la 18 va trebui sa mai luati lumea odata acasa, sa mai dati o masa - mai ales daca vin din alte localitati. Daca va duceti la restaurant prea devreme vor fi iarasi probleme mari, cei de acolo nu vor fi pregatiti, nuntasii ajunsi cu 2-3 ore inainte vor avea de baut, dar foarte probabil nu si de mancat, astfel incat pana seara multi vor fi gata beti si o sa va mai si taxeze ca i-ati tinut nemancati nu stiu cate ore (taxarea va fi la dar).
ALT SFAT: In zilele cu meciuri importante (finala nu stiu carei cupe)nu puneti ora restaurantului apropiata de ora inceperii meciului (mai bine o puneti mai devreme) fiindca multi vor veni dupa meci si veti avea salonul jumatate gol pana la ora 12 noaptea, cand deja s-au servit doua feluri de mancare. Vor iesi probleme inclusiv la calculul portiilor platite la restaurant.
Am scris cam mult, nu? Vorbesc insa din experienta si va mai stau la dispozitie cu sfaturi.
Multa bafta!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 18:09 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Buna,

Am citit mesajul tau si mi se pare foarte interesant si util. Eu am nunta pe 01.09.07 si inca nu stiu ora pentru cununia civila ( dar vreau sa fie la ora 10.30 -11.00 ), obiceiuri de dupa cununia civila ( luatul nasilor de acasa si apoi mireasa ), cununia religioasa la ora 17.30 - 18.00, apoi mergem la poze si dupa poze direct la restaurant ( 19.00-19.30 ). Sper ca e ok asa...am rezolvat cu formatia, fotograf, cameraman si aranjamente florare ( concarde, buchete si lumanari, machiaj si coafura) intre timp ma informez despre invitatii, marturii, rochii, pantofi, bijuterii etc.

Incerc sa le rezolv din timp pentru ca sunt foarte minutioasa si vreau ( sper )sa iasa totul perfect.

Daca mai ai si alte informatii utile te rog sa mi le transmiti si mie.Mersi:)


Rezolva-le din timp, nu lasa nimic pe ultima suta de metrii si eu le-am facut pe toate din timp si nu am avut nici o problema totul a decurs perfect! SUCCES

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 20:04 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
Citat:
Buna,

Am citit mesajul tau si mi se pare foarte interesant si util. Eu am nunta pe 01.09.07 si inca nu stiu ora pentru cununia civila ( dar vreau sa fie la ora 10.30 -11.00 ), obiceiuri de dupa cununia civila ( luatul nasilor de acasa si apoi mireasa ), cununia religioasa la ora 17.30 - 18.00, apoi mergem la poze si dupa poze direct la restaurant ( 19.00-19.30 ). Sper ca e ok asa...am rezolvat cu formatia, fotograf, cameraman si aranjamente florare ( concarde, buchete si lumanari, machiaj si coafura) intre timp ma informez despre invitatii, marturii, rochii, pantofi, bijuterii etc.

Incerc sa le rezolv din timp pentru ca sunt foarte minutioasa si vreau ( sper )sa iasa totul perfect.

Daca mai ai si alte informatii utile te rog sa mi le transmiti si mie.Mersi:)





DAR DE CE MERGETI LA FOTOGRAF? nu ati platit fotograf pt nunta? ce rost are sa mai mergeti sa faceti niste poze asa cum are toata lumea?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 20:04 
Veteran

Membru din: 16 Noi 2006, 01:31
Mesaje: 285
sau poate nu am inteles eu bine....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 16 Mar 2007, 23:46 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:

Buna,

Am citit mesajul tau si mi se pare foarte interesant si util. Eu am nunta pe 01.09.07 si inca nu stiu ora pentru cununia civila ( dar vreau sa fie la ora 10.30 -11.00 ), obiceiuri de dupa cununia civila ( luatul nasilor de acasa si apoi mireasa ), cununia religioasa la ora 17.30 - 18.00, apoi mergem la poze si dupa poze direct la restaurant ( 19.00-19.30 ). Sper ca e ok asa...am rezolvat cu formatia, fotograf, cameraman si aranjamente florare ( concarde, buchete si lumanari, machiaj si coafura) intre timp ma informez despre invitatii, marturii, rochii, pantofi, bijuterii etc.

Incerc sa le rezolv din timp pentru ca sunt foarte minutioasa si vreau ( sper )sa iasa totul perfect.

Daca mai ai si alte informatii utile te rog sa mi le transmiti si mie.Mersi:)

Eu am pus cununia civila doar cu o ora inainte de intrarea in biserica asa ca nu trebuie sa ma mai schimb de 2 0ri si asa deabia ai timp sa te aranjezi daca lasi distantza si mai mare itre ele o sa itzi da i si mai mult de lucru si itzi ia din timpul oricum scurt din aceea zi

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfaturi practice
MesajScris: 17 Mar 2007, 15:25 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
helooo
am nunta pe 29 sep...cand e cel mai potrivit sa-mi cumpar rochia/ costumul de mire?


Sunt de parere ca rochita ar trebui sa o ai acasa la data de 1 septembrie. Acum depinde daca vrei sa-ti faci vreo rochie anume sau daca ti-o cumperi de-a gata din magazin

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: atentie!!!
MesajScris: 18 Mar 2007, 00:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
Dragi viitoare miresici, eu as dori sa va sfatuiesc sa aveti mare grija la crinolina , dc spun asta pt ca a mea la prima vedere parea fina si nu zgaria doar ca era apretata si era ceva mai tare , dar in timpul nuntii m-am trezit plina de sange pe picioare( pe pulpe) in asa hal m-a zgariat de nu mai stiam ce sa mai fac(nici nu puteam sa mai dansez de durere), asa ca aveti grija si pentru orice eventualitate ori va luati o pereche de ciorapi la voi, ori o pereche de colanti , o jupa fina pana la genunchi, sper sa nu vi se intample si voua

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 134 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România