Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:34


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 17:35 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
In primul rand...se vede k ai citit cu spatele remarcile mele...incat nici nu ti`ai dat seama k Xellina este un nume feminin. restul se vede de la sine...ce am spus eu si ce ai inteles tu,...eu am vrut doar sa sustin k nu este de prost gust daca pastrezi "unele" traditii...

in plus cred ca xellina este un prenume;)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 17:41 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
:nlol::nlol::nlol: poate n-am inteles eu ce-ai zis tu...dar si tu esti f departe de mesajul pe care l-am transmis eu:lol:
sa-ti explic:
n-are nicio tb sexul cu afirmatiile mele (si nici nu-mi pasa dc esti fata, baiat sau iepure cu ochelari). fraza a fost spusa la modul general ca o concluzie la cele prezentate de tine...
sunt amuzata totusi ca din toata relatarea mea pe tine te-a deranjat tocmai exprimarea la genul masculin:lol: nu te ofusca degeaba..


:nlol::nlol::nlol::nlol::ok:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 18:08 
Veteran

Membru din: 20 Feb 2007, 12:06
Mesaje: 388
Iepure cu ochelari????(X)(X)(X)(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 18:38 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
in plus cred ca xellina este un prenume;)


clarut,:nlol::nlol::nlol:

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 19:31 
Nou Venit

Membru din: 30 Oct 2007, 14:17
Mesaje: 5
Citat:
in plus cred ca xellina este un prenume;)

nume,prenume,nickname,pseudonim ia`l cum vrei...dar daca tot esti maestru in asa ceva nu te abate de la titlul "ce nu ne place la alte nunti" multumesc :P


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 30 Noi 2007, 19:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
nume,prenume,nickname,pseudonim ia`l cum vrei...dar daca tot esti maestru in asa ceva nu te abate de la titlul "ce nu ne place la alte nunti" multumesc :P


maestru in ce?! mie mi s-a parut ca eram destul de la subiect pana cand a intervenit cineva cu pb de gen..:lol:
dar ma rog, fiecare cu parerea lui;)

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 01 Dec 2007, 01:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 13 Ian 2006, 09:43
Mesaje: 2277
Citat:

n-are nicio tb sexul cu afirmatiile mele (si nici nu-mi pasa dc esti fata, baiat sau iepure cu ochelari).


ma sparg de ras!!!:lol::lol: iepure cu ochelari! de unde le scoti clarut? :)))))))

_________________
Imagine
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 05 Dec 2007, 14:23 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

ma sparg de ras!!!:lol::lol: iepure cu ochelari! de unde le scoti clarut? :)))))))

:nlol: a fost spontan O:)m-am ambalat aiurea...se mai intampla:-`

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 05 Dec 2007, 14:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
:nlol: a fost spontan O:)m-am ambalat aiurea...se mai intampla:-`

Va rog sa nu va certati si sa reveniti la subiect...:(

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 05 Dec 2007, 15:14 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:
Va rog sa nu va certati si sa reveniti la subiect...:(

cam tarziu, cam tarziu:p ne-am calmat deja:D

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 05 Dec 2007, 21:52 
Nou Venit

Membru din: 30 Oct 2007, 14:17
Mesaje: 5
Citat:
cam tarziu, cam tarziu:p ne-am calmat deja:D

asa e :P


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 17 Dec 2007, 02:02 
Nou Venit

Membru din: 15 Dec 2007, 19:39
Mesaje: 3
Pe lista mea de neplaceri la nunti sunt
- strigatul darului ( penibil ptr invitati, ptr ca nu mai reusesti sa dai o suma modica, mai ales daca nu cunosti mirii, ajungi sa dai cat nasii - si daca intre timp mai vezi si fetele nemultumite, si mustacite ale mirilor.... iti vine sa te cari instant )
- manelele
- formatie pe toata durata nuntii, care canta numai muzica populara
- ringul de dans gol
- baloane in decor ( no offense,parca s-au dmeodat - mai frumos arata o floare sau un ghiveci )
- coada la toaleta ( pierzi si timp asteptand in sir indian )
- indiferenta mirilor visavi de invitati ( am fost la o nunta la care habar nu am avut ca s-a inceput dansul, sau ca s-a furat mireasa, sau ca s-a aruncat buchetul ; si asta ptr ca mirii comunicau strict cu nasii si prietenii f apropiati - asa m-am simtit ca la orice alta petrecere obisnuita)
- intrebatul in stanga si in dreapta " voi cat dati in plic, ca sa stiu daca am pus prea mult sau prea putin"... recunosc ca si eu o mai practic, rar, dar e de prost gust. Pui cat simti, cat iti doresti, cat iti permiti.

cam atat deocamdata :)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 15 Feb 2008, 13:08 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Pe lista mea de neplaceri la nunti sunt
- strigatul darului ( penibil ptr invitati, ptr ca nu mai reusesti sa dai o suma modica, mai ales daca nu cunosti mirii, ajungi sa dai cat nasii - si daca intre timp mai vezi si fetele nemultumite, si mustacite ale mirilor.... iti vine sa te cari instant )
- manelele
- formatie pe toata durata nuntii, care canta numai muzica populara
- ringul de dans gol
- baloane in decor ( no offense,parca s-au dmeodat - mai frumos arata o floare sau un ghiveci )
- coada la toaleta ( pierzi si timp asteptand in sir indian )
- indiferenta mirilor visavi de invitati ( am fost la o nunta la care habar nu am avut ca s-a inceput dansul, sau ca s-a furat mireasa, sau ca s-a aruncat buchetul ; si asta ptr ca mirii comunicau strict cu nasii si prietenii f apropiati - asa m-am simtit ca la orice alta petrecere obisnuita)
- intrebatul in stanga si in dreapta " voi cat dati in plic, ca sa stiu daca am pus prea mult sau prea putin"... recunosc ca si eu o mai practic, rar, dar e de prost gust. Pui cat simti, cat iti doresti, cat iti permiti.

cam atat deocamdata :)


sunt de acord cu toate de mai sus si adaug:
- venitul cu muzicanti dupa mireasa (am zis clar ca daca fac asa ceva nu deschid usa)
- claxonatul
- femei care bocesc ca la inmormantari
- mancarea veche
- lipsa aerului conditionat
- formatiile care incearca sa cante toate tipurile de muzica, melodii cunoscute, si le pocesc in ultimul hal
- DJii care nu stiu sa "citeasca" oamenii si schimba muzica fix cand toata lumea danseaza si se simte bine eventual cu populara, cand majoritatea se aseaza la mese si se plictiseste
- muzica populara data la maxim in timp ce mananci, de nu te auzi nici cu omul de langa tine
-oamenii care se imbata
- copii mici (pe bune, nu au ce sa caute la nunti, lasati-i acasa)
- persoanele care incearca cu disperare sa iasa in evidenta (sa astepte nunta lor)
- femeile care se imbraca in alb (la nunta unei prietene o tipa destul de trecuta si-a pus si un fel de voal la rochia alba!!!!)
-vornicii care spun poezii, bancuri,....
sunt si altele dar acuma nu mi le aduc aminte


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 20 Feb 2008, 17:44 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Iata ce ma dispera si pe mine la nunti:
- traditionalul meniu cu salam si cas la aperitiv, pulpa de pui la felul II, tortul Diplomat, vinurile ieftine, servite in timpul nuntii sau primite acasa la pachet, otet curat.
- eu personal, as desfiinta pachetul de dat aks (se practica in Ardeal, nu stiu in alte zone cum e. Auzisem la Bucuresti de
"marturii"). Mi se par o prostie, la care din pacate trb sa ma aliniez, dar nu voi opta pt Perla Zoresti si prajitura rulada.
- starostele (am remarcat k in unele parti se zice vornic, whatever)care in loc sa organizeze, incurca, spune bancuri... jenibilitatea in persoana. Nu sunt impotriva prezentei lui la nunta, dimpotriva, mi se pare "o mana de ajutor", asta in conditiile in care l-ai gasit pe cel serios, care stie sa se descurce si in situatiile limita. Ma dispera doar cei care se dau in spectacol cu glume de acum 10 ani.
- mie una nu imi plac nuntile la care cinstea se inmaneaza mirilor personal (fara strigare). Ca si miri, ajungi, pana la sf nuntii, sa pupi sute de persoane, cu rost fara rost, care la anumite ore sunt deja transpirate, imbibate cu tot felul de miresme (transpiratie, alcool, tutun ieftin, parfumuri insuportabile).
- baloanele, care se sparg in timpul nuntii, imi provoaca atac de cord :nlol:
- dansul pe mese mi se pare de prost gust.

Prefer venitul dupa mireasa cu ceterasul care canta "I-ati mireasa ziua buna". Am fost la nunti la care "Ursul" (asa se numeste la noi obiceiul) a lipsit. Mi s-a parut sec.
Sunt pareri personale, nu am nmk cu cei care gandesc diferit. Sunt de parere k fiecare isi organizeaza nunta cum vrea.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Feb 2008, 01:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Iata ce ma dispera si pe mine la nunti:
- traditionalul meniu cu salam si cas la aperitiv, pulpa de pui la felul II, tortul Diplomat, vinurile ieftine, servite in timpul nuntii sau primite acasa la pachet, otet curat.
- eu personal, as desfiinta pachetul de dat aks (se practica in Ardeal, nu stiu in alte zone cum e. Auzisem la Bucuresti de
"marturii"). Mi se par o prostie, la care din pacate trb sa ma aliniez, dar nu voi opta pt Perla Zoresti si prajitura rulada.
- starostele (am remarcat k in unele parti se zice vornic, whatever)care in loc sa organizeze, incurca, spune bancuri... jenibilitatea in persoana. Nu sunt impotriva prezentei lui la nunta, dimpotriva, mi se pare "o mana de ajutor", asta in conditiile in care l-ai gasit pe cel serios, care stie sa se descurce si in situatiile limita. Ma dispera doar cei care se dau in spectacol cu glume de acum 10 ani.
- mie una nu imi plac nuntile la care cinstea se inmaneaza mirilor personal (fara strigare). Ca si miri, ajungi, pana la sf nuntii, sa pupi sute de persoane, cu rost fara rost, care la anumite ore sunt deja transpirate, imbibate cu tot felul de miresme (transpiratie, alcool, tutun ieftin, parfumuri insuportabile).
- baloanele, care se sparg in timpul nuntii, imi provoaca atac de cord :nlol:
- dansul pe mese mi se pare de prost gust.

Prefer venitul dupa mireasa cu ceterasul care canta "I-ati mireasa ziua buna". Am fost la nunti la care "Ursul" (asa se numeste la noi obiceiul) a lipsit. Mi s-a parut sec.
Sunt pareri personale, nu am nmk cu cei care gandesc diferit. Sunt de parere k fiecare isi organizeaza nunta cum vrea.


sa inteleg ca iti place nunta cu strigare?cred ca esti printre ultimele sustinatoare a acestui obicei.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 23 Feb 2008, 15:55 
Junior

Membru din: 19 Feb 2008, 13:52
Mesaje: 80
Nu neaparat ca imi place. Consider k prin strigare evit anumite chestii, cum am zis mai sus, sa fiu pupata de toti gealatzii, pe care eu nu i-am vazut in viata mea si care poate mai sunt si beti. Se mai trezeste unu, te calca pe rochie, iti trage voalul din cap. Oricum la ora cinstei machiajul tau nu mai este fresh, dak te mai si pupa toti pe obraz.... Am fost la o nunta anul trecut cu strigare. Starostele a fost foarte rapid, a luat plicul, a strigat numele, mai departe. A durat cam 45 min, dupa aplauze, multumiri, la dans. La alta nunta, fara strigare, mirii au pierdut din distractie mult. Muzica mergea, lumea dansa, si ei tot primeau plicuri. Eu cred k asa tinzi sa o cam lungesti cu cinstea, pt k la inceput omul nu merge k e prea multa lume, asteapta sa se mai micsoreze coada. Persoanele care vin la tine te pupa, iti dau plicul, iti ureaza alea alea, se mai pun si la povesti. Si cum sa ii zici omului sa se care k asteapta altii la coada?
Astea sunt motivele pt care optez pt strigare.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 24 Feb 2008, 01:47 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:
Nu neaparat ca imi place. Consider k prin strigare evit anumite chestii, cum am zis mai sus, sa fiu pupata de toti gealatzii, pe care eu nu i-am vazut in viata mea si care poate mai sunt si beti. Se mai trezeste unu, te calca pe rochie, iti trage voalul din cap. Oricum la ora cinstei machiajul tau nu mai este fresh, dak te mai si pupa toti pe obraz.... Am fost la o nunta anul trecut cu strigare. Starostele a fost foarte rapid, a luat plicul, a strigat numele, mai departe. A durat cam 45 min, dupa aplauze, multumiri, la dans. La alta nunta, fara strigare, mirii au pierdut din distractie mult. Muzica mergea, lumea dansa, si ei tot primeau plicuri. Eu cred k asa tinzi sa o cam lungesti cu cinstea, pt k la inceput omul nu merge k e prea multa lume, asteapta sa se mai micsoreze coada. Persoanele care vin la tine te pupa, iti dau plicul, iti ureaza alea alea, se mai pun si la povesti. Si cum sa ii zici omului sa se care k asteapta altii la coada?
Astea sunt motivele pt care optez pt strigare.


noua ni s-a cinstit pe tot parcursul nuntii.nu a fost un moment in care s-a cinstit sa stea lumea la coada ca la posta./...
unii ne-au dat banii la inceputul nuntii.unii...le-au dat banii parintilor nostri.
si crede-ma ca am stat numai pe ringul de dans....si nu am fost deranjata de vreun transpirat.

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 24 Feb 2008, 12:32 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

noua ni s-a cinstit pe tot parcursul nuntii.nu a fost un moment in care s-a cinstit sa stea lumea la coada ca la posta./...
unii ne-au dat banii la inceputul nuntii.unii...le-au dat banii parintilor nostri.
si crede-ma ca am stat numai pe ringul de dans....si nu am fost deranjata de vreun transpirat.


si eu asa am de gand sa fac - si ieri la nunta nu mi s-a parut ca s-a creat vreo inghesuiala la cinste - oamenii au mers, au felicitat mirii si au pus plicul in cufar. asta pe rand - care cand pleca. in plus, noi nu vom avea gealati la nunta, pentru ca chemam doar prieteni care ne sunt dragi, si in ultimul timp m-am bucurat sa vad ca lumea nu se mai face turta la nunta.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 07 Mar 2008, 01:46 
Diva

Membru din: 13 Noi 2006, 02:00
Mesaje: 2182
Citat:

sa inteleg ca iti place nunta cu strigare?cred ca esti printre ultimele sustinatoare a acestui obicei.



noi la nunta am avut dar cu strigare...a fost unul din obiceiuri care am vrut sa le pastram


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: ai dreptate!
MesajScris: 07 Mar 2008, 02:11 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:


noi la nunta am avut dar cu strigare...a fost unul din obiceiuri care am vrut sa le pastram


prefer sa ma abtin roxana...pt ca esti una din preferatele mele de pe site.Dar obiceiul asta.....il urasc cel mai mult dintre toate.
E de-a dreptul...:x:x:x

_________________
ImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România