Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:08


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 13:35 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
dar de ce sa nu te conduca nasul pe tine si nasa pe el.deobicei la ortodoxi asa se face.doar la catolici am auzit ca mireasa intra singura, iar inaintea ei sunt 2 fetite mici care arunca petale de trandafiri.


eu sunt catolica


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 13:55 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
si atunci de ce sa nu iti cauti 2 fetite care sa intre inaintea ta si sa arunce cu petale de trandafiri rosii.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 14:12 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
si atunci de ce sa nu iti cauti 2 fetite care sa intre inaintea ta si sa arunce cu petale de trandafiri rosii.


fetita am ca e verisoara mea care are 5 ani si e super frumoasa


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 14:40 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
atunci nu o sa fie nuci o problema, dar voi aveti o melodie anume sau iti alegi ce vrei tu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 15:42 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
atunci nu o sa fie nuci o problema, dar voi aveti o melodie anume sau iti alegi ce vrei tu


la intrarea in biserica vreau sa fie ave maria la orga.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 16:44 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ave maria daca este aceeasi piesa am auzit-o si la ortodoxisi cantata de cor


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 16:57 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
ave maria daca este aceeasi piesa am auzit-o si la ortodoxisi cantata de cor


mie mi se pare cea mai frumoasa - mai frumoasa decat marsul nuptial.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 17:01 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
eu cand m-am referit la melodia aceea era vorba despre marsul nuntial dar uitasem cum se numeste


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 05 Feb 2008, 22:26 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Cristina e super si asa! Cred ca va iesi super frumos, numai sa discuti cu cei d ela biseica sa nu fie probleme daca merge verisoara si arunca petale in fata ta, ca cine stie, sau intalnit tot feluri de cazuri...
Si eu catolicaO:)ce frumoasa e nunta la catolici:nlol:scuzati afirmatia dar fiecare cu a lui parte:nlol::nlol:sper sa fie si a naostra pe masura chiar daca la ortodocsi:ok:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 11:05 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
nu conteaza daca estio ortodoxa sau catolica fiecare cununie are farmecul si frumusetea ei.este un moment unic.asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme,iar daca cununia este ca la carte o sa vezi ca nu o sa-ti para rau


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 12:32 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
nu conteaza daca estio ortodoxa sau catolica fiecare cununie are farmecul si frumusetea ei.este un moment unic.asa ca nu ai de ce sa iti faci probleme,iar daca cununia este ca la carte o sa vezi ca nu o sa-ti para rau


important e ca vom face o proba inainte - sa stie fiecare ce are de facut.

sa vad daca imi dau voie cu petale!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 13:19 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ce bine ca voua va da voie sa faceti probe.iar la voi se ocupa si biserica de cununie si enoriasi care fac parte din parohia respectiva


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 13:36 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
ce bine ca voua va da voie sa faceti probe.iar la voi se ocupa si biserica de cununie si enoriasi care fac parte din parohia respectiva


asta e unul din lucrurile care imi plac - e mai organizat totul. facem inclusiv pregatire cu preotul pentru casatorie. un fel de consiliere


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 13:38 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
ce bine eu s-ar putea sa vad cum arata preotul in ziua nunti, deorece cand de rezervarea bisericii se ocupa dascalul sau o persoana din cadrul biserici


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 06 Feb 2008, 21:08 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
asta e unul din lucrurile care imi plac - e mai organizat totul. facem inclusiv pregatire cu preotul pentru casatorie. un fel de consiliere

Exact chestia aceasta o vreau si eu. Am zis sa stabilim exact ce si cum vom face noi intre noi si dupa aceea vreau sa mergem la parinte si cand facem rezervarea sa stabilim si un fel de program de consiliere. Pentru mine e important ca acel parinte sa ma cunoasca mai ales ca pe el il cunoaste de copil...sunt multe lucruri care e bine sa le discuti cu un preot. parerea mea...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 07 Feb 2008, 13:05 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Exact chestia aceasta o vreau si eu. Am zis sa stabilim exact ce si cum vom face noi intre noi si dupa aceea vreau sa mergem la parinte si cand facem rezervarea sa stabilim si un fel de program de consiliere. Pentru mine e important ca acel parinte sa ma cunoasca mai ales ca pe el il cunoaste de copil...sunt multe lucruri care e bine sa le discuti cu un preot. parerea mea...


normal - mai ales sa iti explice pas cu pas ceremonia. sa nu te trezesti in ziua aceea ca nu stii unde sa stai, ce sa faci, si ca nu intelegi ce inseamna fiecare parte din ceremonial.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 08 Feb 2008, 03:25 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
Citat:
normal - mai ales sa iti explice pas cu pas ceremonia. sa nu te trezesti in ziua aceea ca nu stii unde sa stai, ce sa faci, si ca nu intelegi ce inseamna fiecare parte din ceremonial.


exact!mai ales ca barbatzoiul nu sta la nunti in general la cununia religioasa ca are carente in domeniul rabdarii...si eu cum pe la catolici:-`
nu v-am zis ca eu am inceput sa insir obiceiuri lui barbatzus si el se minuna la mine ca el de acestea nu auzise si ca si la cununie fiecare casa cu a ei obiceiuri :nwink:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 18 Feb 2008, 15:12 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
intr-adevar nunta la catolici este foarte frumoasa. am vazut anul trecut, in italia, (la o biserica catolica deci) o nunta tare frumoasa. toti nuntasii erau inauntru si asteptau sosirea miresei. care era condusa la altar de cineva mai tanar, de-o seama cu ea, cred ca era fratele ei. in fata erau doi copilasi, o fetita si un baiat care aruncau petale de flori si orez, iar in spate doua fetite care tineau voalul (voalul era lung, mai lung decat trena). mireasa a asteptat in fata usii cateva secunde pana a inceput sa cante marsul nuptial la orga; si bineinteles ca a sporit farmecul si nerabdarea invitatilor care stateau cuminti in bancute. mi s-a parut foarte sacru momentul, chiar daca atmosfera era de sarbatoare. era ceva foarte distins.
cred ca e foarte importanta atmosfera care va fi in biserica in momentul in care te casatoresti. si de cum iti creezi tu momentul; nu e vorba neaparat numai de diferentele intre ortodoxi si catolici.
mie imi place foarte mult la ortodoxi si, mai ales, imi plac slujbele, botezurile si nuntile la biserica unde merg periodic si pe care o numesc "a mea" tocmai fiindca am crescut practic in jurul ei, si merg foarte des acolo. pentru noi e o oaza de liniste si de binecuvantare, iar preotii de acolo, toti 3 ne sunt parinti spirituali in adevaratul sens al cuvantului.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 18 Feb 2008, 16:22 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
intr-adevar nunta la catolici este foarte frumoasa. am vazut anul trecut, in italia, (la o biserica catolica deci) o nunta tare frumoasa. toti nuntasii erau inauntru si asteptau sosirea miresei. care era condusa la altar de cineva mai tanar, de-o seama cu ea, cred ca era fratele ei. in fata erau doi copilasi, o fetita si un baiat care aruncau petale de flori si orez, iar in spate doua fetite care tineau voalul (voalul era lung, mai lung decat trena). mireasa a asteptat in fata usii cateva secunde pana a inceput sa cante marsul nuptial la orga; si bineinteles ca a sporit farmecul si nerabdarea invitatilor care stateau cuminti in bancute. mi s-a parut foarte sacru momentul, chiar daca atmosfera era de sarbatoare. era ceva foarte distins.
cred ca e foarte importanta atmosfera care va fi in biserica in momentul in care te casatoresti. si de cum iti creezi tu momentul; nu e vorba neaparat numai de diferentele intre ortodoxi si catolici.
mie imi place foarte mult la ortodoxi si, mai ales, imi plac slujbele, botezurile si nuntile la biserica unde merg periodic si pe care o numesc "a mea" tocmai fiindca am crescut practic in jurul ei, si merg foarte des acolo. pentru noi e o oaza de liniste si de binecuvantare, iar preotii de acolo, toti 3 ne sunt parinti spirituali in adevaratul sens al cuvantului.


Sunt convinsa ca si in biserica ortodoxa ceremoniile sunt speciale - important e cum le simtim noi. in orice biserica ar fi, daca nu intelegi si nu acorzi importanta acestui moment, in sensul sa simti cu adevarat ceea ce se intampla, nu iese bine.

in schimb, daca pentru noi e un moment important ( pentru mine e cel mai important moment al zilei - primaria e doar o formalitate) nu conteaza atat de mult religia in care se face, cat sentimentele noastre din acel moment.

nu stiu daca vorbesc coerent... daca nu, scuze


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cine ne conduce la altar
MesajScris: 18 Feb 2008, 18:59 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007, 15:29
Mesaje: 2122
Citat:

Sunt convinsa ca si in biserica ortodoxa ceremoniile sunt speciale - important e cum le simtim noi. in orice biserica ar fi, daca nu intelegi si nu acorzi importanta acestui moment, in sensul sa simti cu adevarat ceea ce se intampla, nu iese bine.

in schimb, daca pentru noi e un moment important ( pentru mine e cel mai important moment al zilei - primaria e doar o formalitate) nu conteaza atat de mult religia in care se face, cat sentimentele noastre din acel moment.

nu stiu daca vorbesc coerent... daca nu, scuze


ba da, vorbesti foarte coerent :nblink: si asa e, ceea ce e in sufletul vostru, si fata in fata cu Dumnezeu, e momentul unic. pentru ca atunci si acolo voi si sufletele voastre devin unul. suna nitel patetic, insa si eu asa cred, ca e cel mai amotionant moment. poate ar fi fost frumos sa fie si la noi o ceremonie unica, si aceea in biserica. :neyes:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România