Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 13:36


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1498 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 71, 72, 73, 74, 75
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 14:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

tu ai circumstante atenuante

cum te simti?


Momentan ma simt bine, e devreme sa-mi fie rau cred sau poate nu imi va fi deloc, acum avem 5 saptamani si azi merg la dr la eco. Vreau sa va spun ca de marti de cand am aflat ca vine bebe, nu am mai fumat deloc si ma simt f bine:ndance:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 14:30 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

Momentan ma simt bine, e devreme sa-mi fie rau cred sau poate nu imi va fi deloc, acum avem 5 saptamani si azi merg la dr la eco. Vreau sa va spun ca de marti de cand am aflat ca vine bebe, nu am mai fumat deloc si ma simt f bine:ndance:


cred ca trebuie sa fie minunat sa stii ca ai bebe. abia astept si eu sa treaca nunta sa incercam. nu stii daca e mare problema daca avem RH diferit? eu sunt negativa si el e pozitiv


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 14:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

cred ca trebuie sa fie minunat sa stii ca ai bebe. abia astept si eu sa treaca nunta sa incercam. nu stii daca e mare problema daca avem RH diferit? eu sunt negativa si el e pozitiv


Da este intradevar o senzatie minunata, toata lumea imi spune ca sunt schimbata si ca radiez, e frumos ce sa mai..:D. Cat despre problema rh-ului nu prea stiu ce sa-ti spun , numai medicul iti poate spune ce si cum, e indicat sa va apucat de ceva analize daca vrei sa faci bebe, chiar nu stiu ce sa zic pt ca nu cunosc, stiu doar ca noi suntem cu rh pozitiv amandoi.
intra pe google si tasteaza rh negativ si pozitiv, vei gasi multe informatii. Succes

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 15:01 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 22 Noi 2005, 18:21
Mesaje: 4481
Localitate: Bruxelles
Citat:

cred ca trebuie sa fie minunat sa stii ca ai bebe. abia astept si eu sa treaca nunta sa incercam. nu stii daca e mare problema daca avem RH diferit? eu sunt negativa si el e pozitiv


stiu ca nu e f bine dc e negativ...e ceva legat de imunitatea copilului parca..ma rog, mai bine intreaba un dr;)
eu mi-am facut niste analize printre care si toxoplasmoza. si mi-a iesit negativ. eu speram sa am anticorpi ca la cate pisici am periat mi se parea imposibil sa nu fi avut toxoplasmoza..n-as vrea sa renunt la pisicot nici pe perioada sarcinii:(( ma rog, o sa vad eu...mai e pana atunci:)
aveti idee ce inseamna IGM si alpha-amilase? poate e vreun doctor printre noi:lol:

_________________
People that hate cats will come back as mice in their next life. Faith Resnick


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 15:40 
Veteran

Membru din: 06 Feb 2007, 16:47
Mesaje: 283
Citat:

cred ca trebuie sa fie minunat sa stii ca ai bebe. abia astept si eu sa treaca nunta sa incercam. nu stii daca e mare problema daca avem RH diferit? eu sunt negativa si el e pozitiv


mama are rh negativ si doctorul i-a spus atunci ca nu poate sa aiba mai mult de 2 copii. ii recomanda sa se opreasca la primul si sa fie f atenta la sarcina. fratele meu a fost ok, dar eu am fost al doilea copil (din intamplare :p) si am avut lipsa de fier, de calciu ... tot felul de probleme in primele luni.
nu stiu exact ce s-a mai intamplat de atunci :D poate medicii au mai evoluat si ei:p asa ca tb sa vb cu ei.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 17:32 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:

mama are rh negativ si doctorul i-a spus atunci ca nu poate sa aiba mai mult de 2 copii. ii recomanda sa se opreasca la primul si sa fie f atenta la sarcina. fratele meu a fost ok, dar eu am fost al doilea copil (din intamplare :p) si am avut lipsa de fier, de calciu ... tot felul de probleme in primele luni.
nu stiu exact ce s-a mai intamplat de atunci :D poate medicii au mai evoluat si ei:p asa ca tb sa vb cu ei.


merci fetelor

si eu asa stiam ca nu poti face decat un copil in cazul asta. partea cu imunitatea nu stiu ca eu foarte rar ma racesc sau ceva.

dar gata, luni merg la doctor sa vad ce zice - am inteles ca sunt vitamine si substante speciale care pot ajuta la prevenirea malformatiilor, mai ales daca le iei inainte sa ramai gravida


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 17:53 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
Eu stiu ca daca Igg este pozitiv inseamna ca ai avut toxoplasmoza si acum ai anticorpi.In schimb IgM pozitiv arata infectie recenta.Daca IGG-ul e pozitiv iar IGM-ul negativ:primul indice arata ca ai fost infectat la un moment dat in trecut si se gasesc anticorpi in sange, al doilea arata daca exista infectie acuta, deci infestare recenta. Ce trebuie retinut de aici? Ca IGG-ul pozitiv e OK si asa ramane.IGM-ul pozitiv insa nu e bun.El iese pozitiv doar o perioada, in timpul infectiei acute, dupa care se "negativeaza" semn ca infectia s-a indepartat in timp.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 17:55 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Eu stiu ca daca Igg este pozitiv inseamna ca ai avut toxoplasmoza si acum ai anticorpi.In schimb IgM pozitiv arata infectie recenta.Daca IGG-ul e pozitiv iar IGM-ul negativ:primul indice arata ca ai fost infectat la un moment dat in trecut si se gasesc anticorpi in sange, al doilea arata daca exista infectie acuta, deci infestare recenta. Ce trebuie retinut de aici? Ca IGG-ul pozitiv e OK si asa ramane.IGM-ul pozitiv insa nu e bun.El iese pozitiv doar o perioada, in timpul infectiei acute, dupa care se "negativeaza" semn ca infectia s-a indepartat in timp.



da asta are legatura cu RH-ul?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:01 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
Despre alpha amilase stiu k are legatura cu glanda parotida care se ocupa cu salivarea,iar alpha aminasele sunt enzimele-proteine ale acestei glande.Sper sa ma fi inteles


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:03 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
Nu are legatura,are legatura cu testul pt toxoplasmoza,intreba ea despre IGM si alpha amilase


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:05 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Nu are legatura,are legatura cu testul pt toxoplasmoza,intreba ea despre IGM si alpha amilase


merci - acuma am inteles. dar care e mai des intalnit: RH negativ sau pozitiv? si ajuta la ceva daca macar avem amandoi aceeasi grupa de sange (O)?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:15 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
In general cand se vorbeste de Rh nu poti sa nu te intrebi ce este.Incompatibilitatea de Rh apare in cazul unei transfuzii sanguine de la o persoana Rh pozitiva la una Rh negativa. Astfel, anticorpii organismului care primeste va distruge hematiile donatorului. In obstretica acest lucru apare pentru a descrie o situatie de risc in cazul in care o mama Rh negativa este insarcinata, fatul avand Rh pozitiv. De ce incompatibilitatea este cu risc? Pentru ca circulatia sanguina a lui bebe este strict separata de circulatia mamei, astfel incat in mod normal hematiile fatului nu se intalnesc niciodata cu sangele matern. Dar in anumite cazuri:dezlipire de placenta,avort, sarcina extrauterina, avorturi spontane, aceasta separare este alterata, astfel incat sangele lui bebe, se amesteca cu sangele matern. Cele doua tipuri de sange fiind incompatibile, sistemul imunitar al mamei va reactiona producand anticorpi,distrugandu-i pe ai lui bebe. Asta este cu Rh-ul.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:22 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
Cum zicezm: cele doua tipuri de sange fiind incompatibile, sistemul imunitar al mamei va reactiona, nerecunoscand hematiile Rh pozitive ale bebicului fiind self, astfel ca va fabrica anticorpi anti-Rh k sa le distruga. Din fericire, la prima lupta, anticorpii formati sunt de tip IGM, care sunt molecule voluminoase ce nu pot traversa placenta, astfel incat nu-l pot afecta pe copil. Aceasta este ocazia in care corpul mamei devine sensibil la antigenele Rh, cu o exceptie. Exceptia apare atunci cand mama are grupa O iar sangele bebicului poarta oricare dintre antigenele A, B sau AB, astfel incat hematiile copilului sunt distruse de anticorpii materni anti-A,B,sau AB (care sunt deja prezenti in circulatia sangelui) inainte ca organismul mamei sa inceapa sa fabrice anticorpi anti-Rh. Cand mama este compatibila cu fatul, apare asa numitul proces de imunitate Rh mama-bebe. Trebuie sa faci analiza,dar cred k e devreme,poti afla in mom. in care esti deja insarcinata dk esti compatibila cu minunea din burtica
:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:27 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
Cum zicezm: cele doua tipuri de sange fiind incompatibile, sistemul imunitar al mamei va reactiona, nerecunoscand hematiile Rh pozitive ale bebicului fiind self, astfel ca va fabrica anticorpi anti-Rh k sa le distruga. Din fericire, la prima lupta, anticorpii formati sunt de tip IGM, care sunt molecule voluminoase ce nu pot traversa placenta, astfel incat nu-l pot afecta pe copil. Aceasta este ocazia in care corpul mamei devine sensibil la antigenele Rh, cu o exceptie. Exceptia apare atunci cand mama are grupa O iar sangele bebicului poarta oricare dintre antigenele A, B sau AB, astfel incat hematiile copilului sunt distruse de anticorpii materni anti-A,B,sau AB (care sunt deja prezenti in circulatia sangelui) inainte ca organismul mamei sa inceapa sa fabrice anticorpi anti-Rh. Cand mama este compatibila cu fatul, apare asa numitul proces de imunitate Rh mama-bebe. Trebuie sa faci analiza,dar cred k e devreme,poti afla in mom. in care esti deja insarcinata dk esti compatibila cu minunea din burtica
:)


acuma am inteles - multumesc mult. inseamna ca e bine ca macar avem amandoi acceasi grupa de sange si trebuie sa sper ca si bebe meu sa aiba tot rh negativ. oricum, sper ca eu sa am genele dominante si de la el sa ia doar parul (blond buclat) si buzele. a, si sa fie si destept ca iubi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:32 
Senior

Membru din: 01 Feb 2008, 19:19
Mesaje: 164
B)Si eu as vrea sa fie fetita,sa aiba parul blond si ondulat ca el,ochii albastri si trasaturile mele la fata.Sa nea dea domnul asa cum ne dorim si sanatosi.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 18:34 
Diva

Membru din: 25 Sep 2007, 17:06
Mesaje: 1348
Citat:
B)Si eu as vrea sa fie fetita,sa aiba parul blond si ondulat ca el,ochii albastri si trasaturile mele la fata.Sa nea dea domnul asa cum ne dorim si sanatosi.


mai ales sanatosi si destepti.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 21:03 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
:blink:UAU Bia esti medic???? UAAAAAA...

Acum sa revin din hipnoza si sa va raspund pe rand ca abia acum am ajuns de la servici si pot sa stau putintel cu voi...

Ayrun FELICITARI!!!! Ma bucur tare mult de superba veste!!! Sanatate multa amandurora si tie o sarcina cat mai usoara si o nastere si mai si!:ok:

Cristina apropos de schi, mi s epare un sport super misto cand vad la altii ca eu odata am stat pe schiuri si atunci mi-am rupt piciorul...de atunci nu mai servesc, insa anul acesta in iarna am practic echitatia in loc de schi. Doar 20 de minute dar a fost superb...e visul meu de-o viataO:) Dar va doresc si tie si lui Ramonel spor la invatat si fara evenimente si reusite cat mai rapide:ok:

Laurici multzu de retete, imediat merg sa le fur:-`

Alex eu nu indraznesc sa il las la gatit ca nu vreau pete pe corp sau alte treburi d-ale intoxicatiei:nlol::nlol::nlol:
glumesc si eu. La noi este clar cine gateste, stie si el sa faca niste cartofi prajiti si un ou ochi si e okay asa. In schimb mi tare drag de el cand dupa masa strange si merge sa spele vase sau sambata cand venind de la servici m-a surprins facand curat si s-a apucat el de sters praful prin toata casa ca sa ma ajute:ok:

Cristinutei si tuturor fatucilor care doresc cat de curand pruncisori...SPOR LA BEBELIT!!!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buna dimineata! - vol.V
MesajScris: 11 Feb 2008, 22:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
:blink:UAU Bia esti medic???? UAAAAAA...

Acum sa revin din hipnoza si sa va raspund pe rand ca abia acum am ajuns de la servici si pot sa stau putintel cu voi...

Ayrun FELICITARI!!!! Ma bucur tare mult de superba veste!!! Sanatate multa amandurora si tie o sarcina cat mai usoara si o nastere si mai si!:ok:

Cristina apropos de schi, mi s epare un sport super misto cand vad la altii ca eu odata am stat pe schiuri si atunci mi-am rupt piciorul...de atunci nu mai servesc, insa anul acesta in iarna am practic echitatia in loc de schi. Doar 20 de minute dar a fost superb...e visul meu de-o viataO:) Dar va doresc si tie si lui Ramonel spor la invatat si fara evenimente si reusite cat mai rapide:ok:

Laurici multzu de retete, imediat merg sa le fur:-`

Alex eu nu indraznesc sa il las la gatit ca nu vreau pete pe corp sau alte treburi d-ale intoxicatiei:nlol::nlol::nlol:
glumesc si eu. La noi este clar cine gateste, stie si el sa faca niste cartofi prajiti si un ou ochi si e okay asa. In schimb mi tare drag de el cand dupa masa strange si merge sa spele vase sau sambata cand venind de la servici m-a surprins facand curat si s-a apucat el de sters praful prin toata casa ca sa ma ajute:ok:

Cristinutei si tuturor fatucilor care doresc cat de curand pruncisori...SPOR LA BEBELIT!!!


Cred ca a venit momentul pentru un nou volum de Buna dimineata!
https://www.ghidulmiresei.ro/forum_displ ... 5459&mod=1
Subiectul asta se inchide.

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 1498 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 71, 72, 73, 74, 75

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România