Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 18:41


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 14 Mai 2008, 21:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
noi le-am luat un fel de minibar cu 6 pahare,o sticla(plina:D),flori si cam atat.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 14 Mai 2008, 23:46 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
icoanele de obicei se cumpara cand cineva sfinteste casa

Si totusi noi le vom lua o icoana. O sa le-o dam cadou pentru aniversarea lor in august.La noi in zona se zice ca e bine sa daruiesti icoane. In plus au una ieftina in sufragerie pe perete. Sunt tineri si au o situatie materiala medie. Nu cred ca stau ei sa-si cumpere icoana. De fapt la noi se zice ca e mai bine sa primesti icoanele decar sa ti le cumperi singur.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 21 Mai 2008, 02:51 
Nou Venit

Membru din: 04 Mai 2008, 20:45
Mesaje: 23
Citat:
Si totusi noi le vom lua o icoana. O sa le-o dam cadou pentru aniversarea lor in august.La noi in zona se zice ca e bine sa daruiesti icoane. In plus au una ieftina in sufragerie pe perete. Sunt tineri si au o situatie materiala medie. Nu cred ca stau ei sa-si cumpere icoana. De fapt la noi se zice ca e mai bine sa primesti icoanele decar sa ti le cumperi singur.

pai la voi nu se da cadou nasilor la nunta?
la noi se da mai spre dimineata "colacii"asa se zice aici si m-am gandit la o plita sau cuptor electric ca tot vor sa renoveze bucataria...stiu si eu...da mai e ceva la noi se intreaba nasii daca vor ceva anume ca si cadou...


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 21 Mai 2008, 10:12 
Diva

Membru din: 04 Sep 2007, 14:17
Mesaje: 1072
la noi in zona noastra se dau cadourile la nunta dimineata, cum stii si tu.
dar noi o sa le dam "colagii", dupa o saptamana sau 2 de la nunta, cand o sa ne duca la biserica impreuna cu lumanarile, deoarece mie una nu imi place sa ma plimb cu cutiile printre invitatii.mi se pare oribil si da urat pe caseta.
dar niciodata colagii nu se dau inainte, este pacat, eu asa stiu


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 25 Mai 2008, 00:42 
Diva

Membru din: 22 Aug 2007, 20:51
Mesaje: 857
Citat:
pai la voi nu se da cadou nasilor la nunta?
la noi se da mai spre dimineata "colacii"asa se zice aici si m-am gandit la o plita sau cuptor electric ca tot vor sa renoveze bucataria...stiu si eu...da mai e ceva la noi se intreaba nasii daca vor ceva anume ca si cadou...

Nu, la noi nu e obiceiul acesta. Se da cadou, sau se dau cadouri oricand, de cand au spus da pana la nunta. Si nici de treaba asta cu "colacii" n-am auzit. Probabil e in functie de zone. Traditiile vad ca difera, din ce am mai citit pe forum.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 15 Iul 2008, 17:22 
Diva

Membru din: 05 Ian 2008, 15:43
Mesaje: 666
cum am schimbat intre timp nasii, la prietenii din timisoara le-am dus acum cand le-am dus si invitatiile un buchet de flori pt nasa si o cutie de cioco si pt nas o sticla de Lacrima lui Ovidiu. Iar pt cei din Germania oricum le-om lua ceva pt finutza noastra:p si mai vedem noi, dar nu le luam de nasit ci le luam ca intotdeauna cand vin le dam ceva sau cand mergem la ei nu putem merge cu mana goala...vor primi si tortul in seara nuntii -logic-, care va fi identic ca forma exterioara si ca interior cu cel al mirilor, dar gandit undeva la 3 kg?(?)
nu cred ca le mai luam ceva...nu stiu, eu nu am auzit pana aici de acest obicei, adica logic ca le iau ceva dar ca gest de prietenie ca nu i-am vazut de mult sau ceva de genul, dar nu din alte considerente...O:)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Sep 2008, 15:06 
Nou Venit

Membru din: 23 Sep 2008, 04:19
Mesaje: 6
Citat:
cum am schimbat intre timp nasii, la prietenii din timisoara le-am dus acum cand le-am dus si invitatiile un buchet de flori pt nasa si o cutie de cioco si pt nas o sticla de Lacrima lui Ovidiu. Iar pt cei din Germania oricum le-om lua ceva pt finutza noastra:p si mai vedem noi, dar nu le luam de nasit ci le luam ca intotdeauna cand vin le dam ceva sau cand mergem la ei nu putem merge cu mana goala...vor primi si tortul in seara nuntii -logic-, care va fi identic ca forma exterioara si ca interior cu cel al mirilor, dar gandit undeva la 3 kg?(?)
nu cred ca le mai luam ceva...nu stiu, eu nu am auzit pana aici de acest obicei, adica logic ca le iau ceva dar ca gest de prietenie ca nu i-am vazut de mult sau ceva de genul, dar nu din alte considerente...O:)


:woow: decat atat???:eek: ...offf doamne ce bine de tine...noi la cununie le-am luat nasilor un cuptor cu microunde digital si un set de pat si tot mi s-a parut ca nu au fost multumitzi:curse::mellow::wall:...si akum la nunta habar am ce sa le cumparam:wacko::wacko:...asa ca esti o fericita(X)(X)


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Sep 2008, 16:08 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:

:woow: decat atat???:eek: ...offf doamne ce bine de tine...noi la cununie le-am luat nasilor un cuptor cu microunde digital si un set de pat si tot mi s-a parut ca nu au fost multumitzi:curse::mellow::wall:...si akum la nunta habar am ce sa le cumparam:wacko::wacko:...asa ca esti o fericita(X)(X)

dar ai tai la ce se asteptau sa le iei?
mi se pare o aiureala chestia asta cand cineva iti da un cadou si tu aratia asa pe fata ca nu esti multumit, este chestie de prost gust dupa parerea mea. eu consider ca atunci canda ii iei un acdou te gandesti la o atentie ceva nu sa-l imbogatesti. cred ca cel mai bine ar fi dupa parerea mea pt cadoul de nunta sa-i intrebati intai sa vezi ce isi dores ca asa poate ii iei ceva de o groaza de bani si ei tot nu sunt multumiti. eu i-am intrebat pe ai mei ce vor cadou de nunta si au spus ca ei nu vor nimic de la noi dar binenteles ca le-am loat ceva sa nu ne ducem cu mana goala.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Sep 2008, 18:00 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:
dar ai tai la ce se asteptau sa le iei?
mi se pare o aiureala chestia asta cand cineva iti da un cadou si tu aratia asa pe fata ca nu esti multumit, este chestie de prost gust dupa parerea mea. eu consider ca atunci canda ii iei un acdou te gandesti la o atentie ceva nu sa-l imbogatesti. cred ca cel mai bine ar fi dupa parerea mea pt cadoul de nunta sa-i intrebati intai sa vezi ce isi dores ca asa poate ii iei ceva de o groaza de bani si ei tot nu sunt multumiti. eu i-am intrebat pe ai mei ce vor cadou de nunta si au spus ca ei nu vor nimic de la noi dar binenteles ca le-am loat ceva sa nu ne ducem cu mana goala.
ca bine zici lily!eu daca voi fi nasa chiar nu vreau niciun cadou,daca vor veni cu flori,bomboane e ok.dar sa cumperi asa cadouri ca Ramona si tot sa nu fie multumiti.pai daca ii intrebati ce vor la nunta si zic o masina?:nlol:glumesc fireste,dar daca nasesti o faci de lacere,nu sa vezi oare ce imi mai cumpara finii,nu?eu am noroc de nasi de nota 10!:nblink:

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Sep 2008, 20:46 
Nou Venit

Membru din: 23 Sep 2008, 04:19
Mesaje: 6
Citat:
dar ai tai la ce se asteptau sa le iei?
mi se pare o aiureala chestia asta cand cineva iti da un cadou si tu aratia asa pe fata ca nu esti multumit, este chestie de prost gust dupa parerea mea. eu consider ca atunci canda ii iei un acdou te gandesti la o atentie ceva nu sa-l imbogatesti. cred ca cel mai bine ar fi dupa parerea mea pt cadoul de nunta sa-i intrebati intai sa vezi ce isi dores ca asa poate ii iei ceva de o groaza de bani si ei tot nu sunt multumiti. eu i-am intrebat pe ai mei ce vor cadou de nunta si au spus ca ei nu vor nimic de la noi dar binenteles ca le-am loat ceva sa nu ne ducem cu mana goala.



sa stii k mai bine intreb inainte,bv mersik:clap:, oricum sunt sigura ca or sa zik ca nu vor nimik:-`:really: si tot pe capul meu o sa cada sa imi storc creierii sa vad ce le cumparam:((:njump::njump: ...kestia e ca nu sunt foarte batrani,dar au niste kestii de mamaie si tataie de pe vremea lui pazvante de ramai tablou:blink::blink::blink:,la botezul lui fimea daca va spun nu ma credetzi(X)(X)(X)...au avut pretentia sa aibe pe scaune perne k asa e obiceiul,:curse:...si mai tare faza a fost k soakra-mea kiar le-a pus!!!!!:wall::wall:...bine si alte kestii de mi-a stat mintea in lok!!!:wacko: ...dar am zis k intr-o zii ii trimit in...origini, k sa a exprim asa mai elevat!!!;);):lol::ndance:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Sep 2008, 22:20 
Nou Venit

Membru din: 22 Sep 2008, 22:39
Mesaje: 20
ajutati-ma si pe mine!!! acum 3 saptamani am cunoscut-o pe nasa (am fost la o nunta impreuna), iar viitorul meu sot atunci i-a cunoscut pe amandoi. deci, cu nasa nici nu ne cunoastem aproape, cu nasul lucrez zilnic. trebuie sa ne ducem la ei cat de curand(intr-o saptamana sau doua) si nu am nici cea mai vaga idee ce am putea sa le cumparam.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 24 Sep 2008, 03:02 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 20 Iun 2008, 16:12
Mesaje: 2084
Citat:
ajutati-ma si pe mine!!! acum 3 saptamani am cunoscut-o pe nasa (am fost la o nunta impreuna), iar viitorul meu sot atunci i-a cunoscut pe amandoi. deci, cu nasa nici nu ne cunoastem aproape, cu nasul lucrez zilnic. trebuie sa ne ducem la ei cat de curand(intr-o saptamana sau doua) si nu am nici cea mai vaga idee ce am putea sa le cumparam.

eu zic ca cel mai bine este sa le loati un adou pt casa care sa le aduca aminte cu placere de voi. acum depinde si de persoana si de varsta. daca zici ca pe sot il cunosti atunci poate sti ce ii place sau ce isi doreste. nu stiu ca nu ma prea pricep la cadouri pt persoane necunoscute.

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 24 Sep 2008, 16:35 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Daca va duceti sa-i intrebati daca vor sa va cunune cred ca cel mai potrivit este o cutie de bomboane si flori pt nasa si o sticla de ceva bun pt nas. Nu cred ca se impune vreun cadou mai special acum cand abia va cunoasteti.Un cadou pt casa puteti sa le luati la nunta.Iar dupa vizita la nasi veti vedea si ce e mai potrivit,ce le lipseste in casa.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 24 Sep 2008, 16:57 
Nou Venit

Membru din: 22 Sep 2008, 22:39
Mesaje: 20
Citat:
Daca va duceti sa-i intrebati daca vor sa va cunune cred ca cel mai potrivit este o cutie de bomboane si flori pt nasa si o sticla de ceva bun pt nas. Nu cred ca se impune vreun cadou mai special acum cand abia va cunoasteti.Un cadou pt casa puteti sa le luati la nunta.Iar dupa vizita la nasi veti vedea si ce e mai potrivit,ce le lipseste in casa.







ideea e ca nu ii intrebam, ei deja au acceptat, am discutat atunci cand ne-am cunoscut. nasul nu bea alcool niciodata, asa ca.......iar prin casa.....am inteles ca au chiar detoate


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 24 Sep 2008, 20:27 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 15 Mar 2008, 18:05
Mesaje: 1777
Localitate: Constanta
Citat:

ideea e ca nu ii intrebam, ei deja au acceptat, am discutat atunci cand ne-am cunoscut. nasul nu bea alcool niciodata, asa ca.......iar prin casa.....am inteles ca au chiar detoate
poate ceva decoratiuni,gen ce gasim pe la bamboo?

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 24 Sep 2008, 21:49 
Nou Venit

Membru din: 22 Sep 2008, 22:39
Mesaje: 20
Citat:
poate ceva decoratiuni,gen ce gasim pe la bamboo?

crezi ca un set de tacamuri sau un serviciu de cafea sau ceai ar merge?! nu e vorba de bani, dar ma gandesc sa fie ceva util de care oricine ar putea avea nevoie


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 25 Sep 2008, 17:30 
Nou Venit

Membru din: 24 Iun 2008, 15:39
Mesaje: 21
Ca si cadou la nunta intrebi? Sau exista o alta ocazie speciala pt care vrei sa le oferi ceva? Daca va duceti doar in vizita nu vad rostu la cadou. Sau eu cel putin nu am primit eu si am fost nasa de 2 ori.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 26 Sep 2008, 16:16 
Nou Venit

Membru din: 22 Sep 2008, 22:39
Mesaje: 20
Citat:
Ca si cadou la nunta intrebi? Sau exista o alta ocazie speciala pt care vrei sa le oferi ceva? Daca va duceti doar in vizita nu vad rostu la cadou. Sau eu cel putin nu am primit eu si am fost nasa de 2 ori.


mergem in vizita oficiala, cica sa-i intrebam, desi ei deja au acceptat, dar se pare ca nu poti merge cu mana goala, zice ca asa e obiceiul


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 30 Sep 2008, 17:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2006, 16:53
Mesaje: 552
Citat:

mergem in vizita oficiala, cica sa-i intrebam, desi ei deja au acceptat, dar se pare ca nu poti merge cu mana goala, zice ca asa e obiceiul


noi le-am luat un suport de candele argintiu cu niste trandafiri din sticla rosie su un suport de stice,chiar daca nu bea poate are bautura in casa pt musafiri,am gasit un suport ce arata cu si un chelner beat agatat de sticla

_________________
Imagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: cadouri nasi
MesajScris: 23 Ian 2009, 18:37 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

noi le-am luat un suport de candele argintiu cu niste trandafiri din sticla rosie su un suport de stice,chiar daca nu bea poate are bautura in casa pt musafiri,am gasit un suport ce arata cu si un chelner beat agatat de sticla

voi ayti dat nasilor un suport de sticle cu un chelner beat pe el?:woow:


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 201 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România