Ultima vizită a fost: Acum este 28 Mar 2024, 16:06


Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici....
MesajScris: 18 Mar 2007, 16:27 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Uitati niste linkuri utile, cu programe online care va ajuta sa redimensionati pozele, adica sa le transformati din poze mai mari in poze mai mici. Ca idee, o poza nu ar trebui sa depaseasca 400 pixeli pe nicio latura a ei. Daca puneti poza de aprox. 400 x 400 pixeli, sau de 400 x 300 pixeli, sau de 300 x 400 pixeli, ar trebui sa fie ok si sa nu depasiti cei 1MB care sunt limita pe site la noi. Iata si linkurile:

Majoritatea linkurilor se folosesc cam la fel. Trebuie sa INCARCI (=UPLOAD) poza, apoi sa selectezi optiunile dorite. Nu selectati CROP nicaieri, nici SEPIA sau GRAYSCALE sau efecte de tipul OIL PAINT, etc... acestea sunt efecte speciale toate si nu aveti nevoie de ele. Ce aveti nevoie ca optiuni, sunt urmatoarele:
SIZE - fie in procent, si anume 50%, fie in pixeli, si atunci latura lunga a pozei nu trebuie sa depaseasca 500 pixeli. Mai bine alegeti in procent. Pentru AVATAR nu trebuie ca poza sa depaseasca 75 pixeli pe nicio directie....
ROTATE - inseamna rotirea pozei, pentru pozele care nu sunt "portrait", adica asezate in picioare, adica trebuie sa intorci capul intr-o parte ca sa le privesti. Pentru acestea se selecteaza rotirea cu 90 grade, fie in sensul acelor de ceasornic, fie invers (dupa caz).
Dupa ce ati obtinut imaginea rotita si micsorata, apoi puteti SALVA imaginea rezultata la voi in computer (fie DOWNLOAD fie SAVE IMAGE).

Iata si linkurile, puteti alege oricare dintre urmatoarele, care vi se pare mai usor de folosit:

http://www.resizr.com/
http://picresize.com/legacy/
http://www.resize2mail.com/
http://www.shrinkpictures.com/

La primul link e foarte usor totul, nu atingeti nimic decat pixelii (doar pe o directie, si veti vedea ca pe a doua directie se modifica automat), si daca aveti nevoie de rotire bifati ROTATE. In rest nu aveti nevoie de nimic sa atingeti acolo...

Succes!


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 05 Mai 2007, 23:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
[quote][/quote]


Am vazut ca nu mi-i s-a incarcat poza.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 06 Mai 2007, 00:39 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Citat:


Am vazut ca nu mi-i s-a incarcat poza.


Ce poza???? UNDE nu s=a incarcat?


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 06 Mai 2007, 01:05 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Ce poza???? UNDE nu s=a incarcat?


Am trimis o poza la buchete de mireasa.De vreo sapt.Nu stiu de ce nu s-a incarcat


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 08 Mai 2007, 12:03 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Citat:
Am trimis o poza la buchete de mireasa.De vreo sapt.Nu stiu de ce nu s-a incarcat


Noi aprobam pozele zilnic, daca nu s=a incarcat probabil a fost o problema tehnica cu poza si fie nu a ajuns la noi, fie era NEAGRA toata....


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 08 Mai 2007, 14:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2007, 00:58
Mesaje: 9882
Citat:

Noi aprobam pozele zilnic, daca nu s=a incarcat probabil a fost o problema tehnica cu poza si fie nu a ajuns la noi, fie era NEAGRA toata....


probabil.O sa incerc sa o mai trimit o data


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 10 Mai 2007, 12:26 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Pe data de 5 mai am incarcat 3 poze la Incaltaminte femei, dar nu au aparut. Pe 8 mai le-am incarcat din nou, dar nici de data asta nu au aparut.Si mai e ceva: sunt cateva fisiere in galerie care au aparut de aseara: mirele meu, noi 2 d&d, issy sufletelul meu, sora mea, carticica pt invitati, rochita mea, :huh:, care nu cred ca isi au locul acolo.

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 11 Mai 2007, 01:40 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Pozele cu incaltamintea poate ca erau prea mari, ca nu a aparut decat 1 la noi spre aprobat. Iar celelalte au fost gresit incarcate de cineva, si le-am mutat noi unde trebuia.

Redimensioneaza pozele, ca poate asta e problema lor....

Citat:
Pe data de 5 mai am incarcat 3 poze la Incaltaminte femei, dar nu au aparut. Pe 8 mai le-am incarcat din nou, dar nici de data asta nu au aparut.Si mai e ceva: sunt cateva fisiere in galerie care au aparut de aseara: mirele meu, noi 2 d&d, issy sufletelul meu, sora mea, carticica pt invitati, rochita mea, :huh:, care nu cred ca isi au locul acolo.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 19 Mai 2007, 20:07 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Incerc sa incarc 3 poze la albumul meu personal dar imi da eroare. Sunt mai mici de 2 mb

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 19 Mai 2007, 20:11 
Admin Ghidul Miresei

Membru din: 14 Apr 2003, 03:00
Mesaje: 486
Citat:
Incerc sa incarc 3 poze la albumul meu personal dar imi da eroare. Sunt mai mici de 2 mb


Trimite-le pe [email protected] si spune-ne de eroare sa vedem ce e cu ele.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 20 Mai 2007, 12:49 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Trimite-le pe [email protected] si spune-ne de eroare sa vedem ce e cu ele.



multumesc pt ajutor:wok:

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 07 Mar 2008, 19:25 
Veteran

Membru din: 27 Noi 2007, 18:04
Mesaje: 424
nu resusesc sa-mi incarc poza la avatar ... desi are dimensiunile corecte ... imi tot spune ca nu este acceptata


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 03 Noi 2008, 17:40 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:
nu resusesc sa-mi incarc poza la avatar ... desi are dimensiunile corecte ... imi tot spune ca nu este acceptata


nici eu nu reusesc sa incarc, dar la instrumente, iar pozele sunt mai mici de 2 mb. imi da eroare : Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 3072 bytes) in /home/ghidulmi/public_html/admin/functions_common.php on line 65

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 03 Noi 2008, 18:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

nici eu nu reusesc sa incarc, dar la instrumente, iar pozele sunt mai mici de 2 mb. imi da eroare : Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 3072 bytes) in /home/ghidulmi/public_html/admin/functions_common.php on line 65


Trimite-mi si mie una dintre pozele neacceptate pe [email protected]. Cateodata apar probleme cu unele jpg-uri... ca si jpg-urile sunt, cica, de mai multe feluri... :) Mai ales daca sunt facute cu telefonul... Trimite-mi, deci, una sau doua poze sa incerc si eu... (?)

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 05 Noi 2008, 23:31 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Trimite-mi si mie una dintre pozele neacceptate pe [email protected]. Cateodata apar probleme cu unele jpg-uri... ca si jpg-urile sunt, cica, de mai multe feluri... :) Mai ales daca sunt facute cu telefonul... Trimite-mi, deci, una sau doua poze sa incerc si eu... (?)


k, mrs frumos. pozele sunt facute cu aparat foto

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 06 Noi 2008, 01:46 
Diva

Membru din: 21 Dec 2005, 16:21
Mesaje: 1034
Citat:

k, mrs frumos. pozele sunt facute cu aparat foto


si eu am patit exact acelasi lucru. si exact acelasi mesaj l-am primit. pana la urma m-am lasat pagubasa, ca ma plictisisem de mesajul ala :mellow:... si pozele mele sunt facute cu camera foto :haltere:


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 06 Noi 2008, 13:53 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:

si eu am patit exact acelasi lucru. si exact acelasi mesaj l-am primit. pana la urma m-am lasat pagubasa, ca ma plictisisem de mesajul ala :mellow:... si pozele mele sunt facute cu camera foto :haltere:


Ayrun, am rezolvat cu pozele tale. Poti sa le redenumesti, daca vrei... ca eu nu am stiut ce si cum... :~*

Problema cu pozele este in felul urmator. Chiar daca sunt in limita de 2 mega, ele vor fi redimensionate in mod automat la upload, la niste dimensiuni standard pentru site-ul nostru. Fiind un procedeu automat, cateodata... nu reuseste... :P. Si atunci, va apare eroarea aia. Incercati sa le faceti si mai mici... Eu pe ale tale, Ayrun, le-am compresat de la apx. 1,5 mega la apx 40 kilo... Dar stai linistita, sunt ok. :)

P.S. Nu cred ca am apucat sa va felicit (pe tine si pe sotul tau) pentru minunatia pe care ati creat-o! Sa fie sanatos si voinic!

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 06 Noi 2008, 14:44 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2006, 14:34
Mesaje: 4964
Localitate: Bucuresti
Citat:

Ayrun, am rezolvat cu pozele tale. Poti sa le redenumesti, daca vrei... ca eu nu am stiut ce si cum... :~*

Problema cu pozele este in felul urmator. Chiar daca sunt in limita de 2 mega, ele vor fi redimensionate in mod automat la upload, la niste dimensiuni standard pentru site-ul nostru. Fiind un procedeu automat, cateodata... nu reuseste... :P. Si atunci, va apare eroarea aia. Incercati sa le faceti si mai mici... Eu pe ale tale, Ayrun, le-am compresat de la apx. 1,5 mega la apx 40 kilo... Dar stai linistita, sunt ok. :)

P.S. Nu cred ca am apucat sa va felicit (pe tine si pe sotul tau) pentru minunatia pe care ati creat-o! Sa fie sanatos si voinic!


multumim frumos pt urari ! si mrs si de poze , am vazut acum ca sunt ok, am sa incerc de acum incolo sa le fac si mai mici

_________________
ImagineImagineImagineImagine


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 16 Noi 2008, 14:32 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 23 Mar 2008, 02:20
Mesaje: 3205
Citat:

Trimite-mi si mie una dintre pozele neacceptate pe [email protected]. Cateodata apar probleme cu unele jpg-uri... ca si jpg-urile sunt, cica, de mai multe feluri... :) Mai ales daca sunt facute cu telefonul... Trimite-mi, deci, una sau doua poze sa incerc si eu... (?)

si eu patesc la fel. imi apare Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/ghidulmi/public_html/admin/functions_common.php on line 65.


Sus
Neconectat Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Nu puteti incarca o poza pe site!? Cititi aici
MesajScris: 17 Noi 2008, 00:48 
Diva
Avatar utilizator

Membru din: 27 Ian 2006, 15:05
Mesaje: 1300
Localitate: Bucuresti
Citat:
si eu patesc la fel. imi apare Fatal error: Allowed memory size of 67108864 bytes exhausted (tried to allocate 13056 bytes) in /home/ghidulmi/public_html/admin/functions_common.php on line 65.


Fa pozele un pic mai mici. Incearca sa le aduci la dimensiuni de apx. 500k sau mai mici. Oricum site-ul le va compresa automat, asa ca mai bine le compresezi tu cum crezi de cuviinta. :)
Daca problema persista... [email protected] sa ne uitam si noi la ele :).

_________________
Administrator Site Ghidul Miresei


Sus
Neconectat Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Translation/Traducere: phpBB România